Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość sprzęt i soft 11 lutego 2019, 11:15

autor: Aquma

Karty oparte o architekturę AMD Navi zadebiutują dopiero w październiku?

Jak donosi serwis Cowcotland, premiera kart graficznych AMD opartych o architekturę Navi może opóźnić się o kilka miesięcy – do października 2019 roku.

Być może poczekamy dłużej na Navi, ale w końcu trzeba najpierw nacieszyć się z Radeona VII. - Karty oparte o architekturę AMD Navi zadebiutują dopiero w październiku? - wiadomość - 2019-02-11
Być może poczekamy dłużej na Navi, ale w końcu trzeba najpierw nacieszyć się z Radeona VII.

W SKRÓCIE:

  1. premiera GPU opartych o architekturę AMD Navi może opóźnić się do października 2019 r.;
  2. dotychczasową – póki co oficjalną – datą premiery Navi jest maj tego roku.

Niedawno na rynku zadebiutowała najnowsza karta grafiki od AMD – Radeon VII, czyli pierwszy układ wykonany w litografii 7nm. Konstrukcja jest tak naprawdę kolejną wersją architektury Vega i bez wątpienia ma swoje zalety, ale recenzenci nie mają wątpliwości – prawdziwym oczkiem w głowie koncernu z Santa Clara są zaprojektowane od podstaw z myślą o tym procesie technologicznym układy należące do linii Navi.

Niestety, wygląda na to, że premiera pierwszych GPU tego typu – dotychczas planowana na maj tego roku – może się opóźnić. Jak donosi serwis Cowcotland (za Wccftech), na ich premierę być może trzeba będzie zaczekać do października. Redaktorzy nie podają żadnych przyczyn tego stanu rzeczy, jednak można domniemywać, że produkcja nowoczesnych układów w litografii 7nm wymaga po prostu więcej czasu, niż firma pierwotnie zakładała – widać to już po bardzo ograniczonej dostępności Radeona VII, którego w naszym kraju praktycznie nie da się kupić (a w innych regionach świata nie jest wiele lepiej).

Warto też odnotować, że zgodnie z niektórymi plotkami, architektura Navi ma zostać wykorzystana w konsolach nowej generacji – jeśli w tych doniesieniach tkwi ziarno prawdy, to konieczność dostarczenia wielkich ilości chipów Microsoftowi i Sony z pewnością nie wpłynie najlepiej na podaż GPU dedykowanych komputerom.

Plany AMD w ujęciu czasowym.
Plany AMD w ujęciu czasowym.

Rewelacje serwisu Cowcotland należy traktować jak plotki, jednak AMD prawdopodobnie prędzej czy później skomentuje tę sprawę – jeśli tak się stanie, nie omieszkamy Wam o tym donieść.

  1. AMD – strona oficjalna
Karty oparte o architekturę AMD Navi zadebiutują dopiero w październiku? - ilustracja #3

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.