futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 8 lutego 2019, 14:50

autor: Amadeusz Cyganek

Ceny RAM wyraźnie spadły. Powrót do poziomu sprzed lat

Po kilkudziesięciu miesiącach wzrostów cen pamięci operacyjnych sytuacja na tym rynku wyraźnie się stabilizuje. Za moduły RAM zapłacimy teraz znacznie mniej niż rok temu.

Ceny RAM wyraźnie spadły. Powrót do poziomu sprzed lat - ilustracja #1

Jeśli na przestrzeni ostatnich miesięcy dokonaliście upgrade’u swojego peceta lub zdecydowaliście się na złożenie nowego komputera, to Waszą uwagę z pewnością zwróciły wysokie ceny pamięci RAM. Były one podyktowane zwiększonym zainteresowaniem smartfonami wyposażonymi w nowe moduły, a także problemami z produkcją, na które wpływał brak dostatecznego zaopatrzenia w wafle krzemowe czy katastrofy naturalne nawiedzające fabryki Microna. Swoje piętno odcisnęły także podejrzenia o zmowę cenową pomiędzy trzema największymi producentami RAM – wspomnianym Micronem oraz SK Hynix i Samsungiem.

Wykres ceny pamięci G.Skill Ripjaws V DDR4-2666 pokazuje zauważalny spadek cen RAM. - Ceny RAM wyraźnie spadły. Powrót do poziomu sprzed lat - wiadomość - 2019-02-08
Wykres ceny pamięci G.Skill Ripjaws V DDR4-2666 pokazuje zauważalny spadek cen RAM.

Na szczęście wiele wskazuje na to, że problemy związane z wysokimi cenami pamięci mamy już za sobą – aktualnie za moduły RAM płacimy mniej więcej tyle, co na początku 2017 roku, czyli przed okresem gwałtownych wzrostów cen, które zaowocowały nawet ich trzykrotnym podniesieniem. Oczywiście wpływ na taką sytuację miało zmniejszone zainteresowanie ze strony konsumentów, którzy opóźniali ich zakup w nadziei na przeceny, ale także spadająca sprzedaż smartfonów czy też problemy w produkcji laptopów i komputerów ze względu na niewystarczające dostawy procesorów Intela.

To wszystko spowodowało, że najbliższe miesiące będą bardzo dobrym okresem na złożenie własnego komputera czy też aktualizację dotychczasowego, także ze względu na dynamiczny spadek cen dysków SSD, które coraz szybciej wypierają z pecetów nośniki HDD.