Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość kompendia 4 grudnia 2018, 11:29

autor: Vergil

Wszystko o Assassin's Creed Odyssey (wymagania sprzętowe, edycje kolekcjonerskie, ceny) - Akt. #8

Niniejsze kompendium wiedzy jest poświęcone Assassin’s Creed Odyssey, czyli grze RPG akcji będącej kolejną częścią bestsellerowej serii zapoczątkowanej w 2007 roku. Artykuł będzie uzupełniany o najciekawsze wiadomości i materiały.

Assassin’s Creed Odyssey – kompendium wiedzy - Wszystko o Assassin's Creed Odyssey (wymagania sprzętowe, edycje kolekcjonerskie, ceny) - Akt. #8 - wiadomość - 2018-12-04
Assassin’s Creed Odyssey – kompendium wiedzy
Spis treści:

1. Fabuła (1.1. Antyk, 1.2. Czasy współczesne);

2. Świat gry;

3. Ekwipunek;

4. Walka (4.1. Starcia na lądzie, 4.2. Bitwy morskie);

5. Rozwój postaci;

6. Technikalia;

7. Edycje kolekcjonerskie i ich ceny;

8. Recenzje;

9. DLC i patche (9.1. Legacy of the First Blade, 9.2. Fate of Atlantis);

10. Ciekawostki;

11. Trailery i inne video.

Aktualizacja #8: Konkrety na temat pierwszego dużego DLC do Assassin’s Creed Odyssey czekają w sekcji 9. DLC i patche.

Aktualizacja #7: Sekcję 9. DLC i patche zaktualizowano o nowe informacje na temat czasowych wydarzeń oraz pierwszego darmowego DLC. W sekcji 10. Ciekawostki znajdziecie natomiast konkrety na temat wyników sprzedaży omawianej gry.

Aktualizacja #6: W sekcji 8. Recenzje znajdziecie zestawienie pierwszych ocen przyznanych omawianej produkcji oraz krótkie omówienie zalet i wad wskazywanych przez krytyków. Poza tym w sekcji 10. Ciekawostki znajdziecie wzmiankę o usłudze Project Stream od Google, dzięki której w Odyseję można zagrać również z poziomu przeglądarki Chrome.

Aktualizacja #5: W sekcji 10. Ciekawostki czekają konkrety na temat osiągnięć czekających na zdobycie. Sekcję 6. Technikalia zaktualizowano natomiast o informacje dotyczące możliwości personalizacji interfejsu. Poza tym w sekcjach 3. Ekwipunek i 4. Walka znajdziecie wiadomości o mikrotransakcjach.

Aktualizacja #4: Informacje o rozszerzeniach przygotowanych przez Ubisoft czekają w sekcji 8. Recenzje. Wiadomość o edycji na konsolę Nintendo Switch znajdziecie natomiast w sekcji 10. Ciekawostki.

Aktualizacja #3: Trzecią aktualizację poświęcono wymaganiom sprzętowym pecetowej wersji gry (6. Technikalia), trybowi eksploracji (2. Świat gry) oraz wyborom podejmowanym w trakcie rozgrywki (1. Fabuła).

Aktualizacja #2: Kompendium zaktualizowano o informacje na temat przeciwników (4.1. Starcia na lądzie) i potyczek na morzu (4.2. Bitwy morskie), powierzchni świata gry (2. Świat gry) oraz umiejętności (5. Rozwój postaci). Dopełnieniem tego wszystkiego są nowe materiały wideo (11. Trailery i inne video).

Aktualizacja #1: Autorzy Assassin’s Creed Odyssey zdradzili, kto będzie kanonicznym głównym bohaterem opowieści; poza tym dowiedzieliśmy się, że w grze wystąpi sam król Leonidas (1. Fabuła). Na tym jednak nie koniec, gdyż ujawniono nowe informacje na temat systemu walki (4.1. Starcia na lądzie) oraz opublikowano główny motyw muzyczny z gry (11. Trailery i inne video).

Zapowiadając Assassin’s Creed Origins, firma Ubisoft opisywała ten tytuł jako grę akcji z wyraźnie zarysowanymi elementami RPG. Assassin’s Creed Odyssey, czyli kolejna odsłona tego popularnego cyklu, podąża ścieżką wyznaczoną przez przygody Bayeka z Siwy, będąc przy tym pełnoprawnym reprezentantem gatunku action RPG. Projekt jest owocem trzyletniej pracy deweloperów z Ubisoftu, którzy nie wahali się wprowadzić gruntownych zmian w mechanice rozgrywki. Sprawdźmy więc, co takiego znajdziemy w produkcji, która 5 października 2018 roku trafiła na PlayStation 4, Xboksa One i komputery osobiste i otrzymała kinową polską wersję językową.

1. Fabuła

1.1. Antyk

W 431 roku przed naszą erą wybuchł konflikt pomiędzy Atenami i Spartą, znany jako wojna peloponeska. To właśnie w owych niespokojnych czasach przyszło żyć Alexiosowi i Kassandrze, czyli bohaterom Assassin's Creed Odyssey, a zarazem wnukom słynnego króla Leonidasa, który poprowadził trzystu Spartan do walki z wojskami perskimi w bitwie pod Termopilami. Choć każdy z protagonistów wychowywał się w Sparcie, gdzie był szkolony na wojownika, pewnego dnia został wygnany przez rodzinę i zmuszony do zarabiania na życie w roli najemnika. Tytułowa odyseja rozpoczyna się w momencie, kiedy nasz podopieczny (lub podopieczna) podejmuje się zlecenia, które radykalnie odmienia jego życie, otwierając mu drogę do zostania legendarnym herosem.

Assassin’s Creed Odyssey oddaje w nasze ręce dwójkę protagonistów. W przeciwieństwie do Assassin’s Creed: Syndicate, gdzie mogliśmy przełączać się pomiędzy Jacobem oraz Evie Frye, wybór bohatera dokonany na początku rozgrywki jest permanentny; nawet pomimo tego, że losy Kassandry i Alexiosa splatają się ze sobą.

Alexios i Kassandra są świetnie wyszkolonymi wojownikami. - Wszystko o Assassin's Creed Odyssey (wymagania sprzętowe, edycje kolekcjonerskie, ceny) - Akt. #8 - wiadomość - 2018-12-04
Alexios i Kassandra są świetnie wyszkolonymi wojownikami.

Warto odnotować, że fabuła gry ma nieliniowy przebieg i różne zakończenia, zdeterminowane przez nasze wybory. Choć tytuł nie pozwala nam odmienić losów świata, podejmując rozmaite decyzje możemy wpłynąć na życie protagonisty. [Aktualizacja #3]: Dokonując wyborów, nie operujemy pomiędzy czernią i bielą – nie uświadczymy tu dobrych i złych ścieżek, a podejmowane przez nas decyzje są niejednoznaczne.

Ponadto po raz pierwszy w historii cyklu twórcy pozwalają nam nie tylko na wybór kwestii dialogowych, lecz także na romansowanie z wybranymi osobami (mowa również o osobach tej samej płci, gdyż homoseksualizm nie był niczym nadzwyczajnym w antycznej Grecji). Podobnie jak we wcześniejszych grach spod szyldu Assassin's Creed, w Odyssey pojawiają się postacie historyczne; wśród nich znajdziemy między innymi Herodota dokumentującego dzieje Kassandry lub Alexiosa, Hipokratesa będącego ojcem współczesnej medycyny czy wreszcie Peryklesa walczącego po stronie Aten.

[Aktualizacja #1]: Jak się okazuje, Assassin’s Creed Odyssey nie bez powodu ma dwustronną okładkę. O ile bowiem to Kassandra jest kanoniczną główną bohaterką gry i to na niej skupi się książkowa adaptacja opisywanej produkcji, o tyle Alexios jest jej „twarzą”, co przekłada się chociażby na fakt, że to właśnie jego figurki są dołączane do edycji specjalnych. Co ciekawe dużą rolę w opowieści odgrywa sam król Leonidas, w którego wciela się Elias Toufexis, czyli aktor znany przede wszystkim z roli Adama Jensena w grach Deus Ex: Bunt ludzkości oraz Deux Ex: Rozłam ludzkości. O tym jak słynny spartański władca prezentuje się w akcji, możecie się przekonać, rzucając okiem na obrazki pochodzące z twittera Toufexisa:

W spartańskiego króla Leonidasa wcieli się Elias Toufexis.
W spartańskiego króla Leonidasa wcieli się Elias Toufexis.

1.2. Czasy współczesne

Oprócz wątku historycznego w grze znalazło się miejsce na opowieść osadzoną w czasach współczesnych, której główną bohaterką jest znana z Assassin's Creed Origins Layla Hassan.

2. Świat gry

Na potrzeby Assassin’s Creed Odyssey deweloperzy zaprojektowali rozległy otwarty świat podzielony na kilka regionów zróżnicowanych pod kątem typu krajobrazu, panujących tam pór roku oraz gęstości zaludnienia i stopnia zamożności mieszkańców. [Aktualizacja #2]: Piaskownica ma powierzchnię 130 kilometrów kwadratowych, co czyni ją większą o 62% od mapy oddanej w nasze ręce w Assassin's Creed Origins. Warto jednak zauważyć, że sporą część tego obszaru stanowi morze.

Nasza przygoda rozpoczyna się na Kefalonii, czyli ciepłej, górzystej wyspie. W toku zmagań odwiedzamy północną Grecję (obejmującą między innymi nowoczesną Macedonię i bogatą w sól Lokrydę), Attykę (której centrum stanowią Ateny), Peloponez (gdzie mieści się Sparta), a także jesienne Leśne wyspy czy choćby Jałowe wyspy, na których życie toczy się w cieniu aktywnych wulkanów (jeden z nich pogrzebał cywilizację minojską).

Antyczna Grecja to niebywale malownicze miejsce. - Wszystko o Assassin's Creed Odyssey (wymagania sprzętowe, edycje kolekcjonerskie, ceny) - Akt. #8 - wiadomość - 2018-12-04
Antyczna Grecja to niebywale malownicze miejsce.

Choć eksploracja tej „piaskownicy” na piechotę jest jak najbardziej możliwa (wszak uatrakcyjnia ją znany i lubiany system parkouru pozwalający na błyskawiczne pokonywanie przeszkód terenowych i wspinaczkę na elementy otoczenia), autorzy oddają do naszej dyspozycji dwa znacznie szybsze środki lokomocji. Pierwszym z nich jest wierzchowiec, czyli koń Phobos, którego przywołujemy gwizdnięciem niczym Geralt Płotkę w trzecim Wiedźminie.

Drugi to statek Adrestia, który dostosowujemy do indywidualnych preferencji, modyfikując jego wygląd i uzbrojenie. Warto odnotować, że w toku zmagań rekrutujemy nowych członków załogi, z których każdy posiada perki wpływające na nasz potencjał bojowy w trakcie morskich bitew (o których za chwilę). Poza tym żeglarze umilają sobie trudy tułaczki po otwartych wodach, śpiewając szanty w swoim ojczystym języku. Ponadto choć otrzymujemy do dyspozycji własną łódź, od czasu do czasu warto wyskoczyć za burtę, na przykład w celu splądrowania wraków leżących na dnie, w których mogą czekać rozmaite kosztowności.

Orientację w terenie ułatwia orzeł Ikaros, którego niczym Senu w Assassin’s Creed Origins wysyłamy na zwiad w celu odnalezienia interesujących miejsc lub odkrycia pozycji przeciwników.

[Aktualizacja #3]: Rola skrzydlatego towarzysza jest nieoceniona po rozpoczęciu przygody w specjalnym trybie eksploracji. Nie uświadczymy w nim znaczników misji (miejsce rozpoczęcia zadania trzeba odnaleźć samodzielnie, a informacje o przybliżonym położeniu celu uzyskujemy od zleceniodawcy), a także wskaźników informujących o rozmieszczeniu oponentów czy ważniejszych punktów na mapie; wyjątkiem jest tymczasowy znacznik wskazujący ogólny kierunek podróży do ważniejszych obszarów. Co ciekawe, to właśnie z myślą o tym trybie gry zaprojektowano Assassin’s Creed Odyssey i to on zapewnia podobno „optymalne doświadczenie”.

W trybie eksploracji czujemy się niczym antyczni odkrywcy, których nikt nie prowadził za rękę. - Wszystko o Assassin's Creed Odyssey (wymagania sprzętowe, edycje kolekcjonerskie, ceny) - Akt. #8 - wiadomość - 2018-12-04
W trybie eksploracji czujemy się niczym antyczni odkrywcy, których nikt nie prowadził za rękę.

3. Ekwipunek

Na podorędziu Alexiosa lub Kassandry znalazł się legendarny artefakt: grot Włóczni Leonidasa. Owa broń zastępuje znane z wcześniejszych części serii ukryte ostrze, pozwalając protagonistom na cichą eliminację przeciwników, a także zapewnia naszym podopiecznym rozmaite nadnaturalne zdolności. Oprócz niej jednak herosi korzystają z ponad setki narzędzi mordu podzielonych na dziewięć kategorii. Poza rozmaitymi rodzajami broni białej, Alexios i Kassandra robią użytek z łuku. W przeciwieństwie do Assassin's Creed Origins, w którym do naszej dyspozycji oddano kilka rodzajów ostatniego z wymienionych narzędzi, w Odyssey znalazł się tylko jeden jego typ.

Mnogość narzędzi mordu to gwarancja zróżnicowanych sposobów na eliminację adwersarzy. - Wszystko o Assassin's Creed Odyssey (wymagania sprzętowe, edycje kolekcjonerskie, ceny) - Akt. #8 - wiadomość - 2018-12-04
Mnogość narzędzi mordu to gwarancja zróżnicowanych sposobów na eliminację adwersarzy.

Podczas przygody zdobywamy też nowe elementy pancerza, takie jak hełmy, karwasze, kirysy oraz buty. Wyposażenie można ulepszać w oparciu o system craftingu. [Aktualizacja #5]: Poszczególne elementy ekwipunku nie tylko kupujemy u handlarzy lub znajdujemy w świecie gry (na przykład w skrzyniach albo na pokonanych wrogach), lecz także zdobywamy w zamian za tak zwane Kredyty Heliksa (pozyskiwane głównie za prawdziwą gotówkę) albo za punkty Ubisoftu (przyznawane za wykonywanie rozmaitych wyzwań w produkcjach francuskiego wydawcy).

4. Walka

4.1. Starcia na lądzie

System walki na lądzie czerpie garściami z rozwiązań wypracowanych na potrzeby Assassin's Creed Origins. Pojedynki opierają się więc na stosowaniu uników i parowaniu ataków, a także na umiejętnym wykorzystywaniu momentów, kiedy wrogowie odsłaniają się na ciosy. Warto przy tym pamiętać również o specjalnych możliwościach, jakie Kassandrze i Alexiosowi daje Włócznia Leonidasa; dzięki niej protagoniści mogą błyskawicznie pozbawić nieprzyjaciela tarczy lub kopnąć przeciwnika w stylu, którego nie powstydziłby się sam spartański król z filmu 300.

[Aktualizacja #1]: Alexios i Kassandra mogą również wyprowadzać ataki specjalne, których repertuar zależy od odblokowanych przez nas umiejętności. Choć nic nie staje na przeszkodzie, by skupić się na zdolnościach walki w zwarciu, równie dobrze możemy skoncentrować się na skillach zarezerwowanych dla łowców lub wyspecjalizować się w cichym zabijaniu nieprzyjaciół. Oczywiście można także zdecydować się na rozwiązanie pośrednie, czerpiąc po trochu z każdej ścieżki. Więcej na ten temat piszemy w sekcji 5. Rozwój postaci. Ponadto system walki skupia się na „agresji i byciu aktywnym”, a nie „ucieczce i zabawie w opancerzonego żołwia”.

Żegluga i bitwy morskie są ważnymi elementami opowieści o Alexiosie i Kassandrze. - Wszystko o Assassin's Creed Odyssey (wymagania sprzętowe, edycje kolekcjonerskie, ceny) - Akt. #8 - wiadomość - 2018-12-04
Żegluga i bitwy morskie są ważnymi elementami opowieści o Alexiosie i Kassandrze.

[Aktualizacja #2]: Osobna wzmianka należy się Najemnikom. Przy rozpoczęciu zabawy do świata gry trafia ich pięćdziesięciu – mowa zarówno o starannie zaprojektowanych wojownikach, jak i o losowo generowanych zabijakach. Każdy z nich otrzymuje własny zestaw mocnych i słabych stron oraz unikatowy ekwipunek. Owi awanturnicy ruszają za nami w pogoń, kiedy złamiemy prawo. W opisywanej produkcji zaimplementowano pięciostopniowy poziom niesławy, który wzrasta wraz z popełnianymi przez nas zbrodniami, przyciągając do Alexiosa lub Kassandry najemników na coraz wyższym poziomie. Ci nie cofną się przed niczym, byle tylko wykonać zadanie i zdobyć upragnione pieniądze – posuwają się nawet do nawiązania walki na morzu. Z opresji można wyjść na kilka sposobów. Mowa o stopniowym zmniejszaniu rozgłosu poprzez unikanie popełniania przestępstw, cichym zabójstwie osoby, która wyznaczyła za nas nagrodę lub podjęciu próby pokonania najemnika; po wygranej walce, stajemy przed możliwością zrekrutowania go, by dołączył do naszej załogi, bądź pozbawienia go życia. Warto mieć na uwadze, że niezależnie od tego, jak postąpimy z pokonanym najemnikiem, jego miejsce natychmiast zajmie kolejny.

Oprócz kameralnych pojedynków w omawianej produkcji pojawiają się bitwy na dużą skalę, w których bierze udział maksymalnie trzysta jednostek. Każda ze stron konfliktu posiada własny pasek, który zmniejsza się wraz z uśmiercaniem kolejnych żołnierzy; im silniejszy jest wojak poległy na placu boju, tym jego śmierć bardziej uszczupla ów wskaźnik. Starcie kończy się w momencie wyczerpania paska jednej z armii.

[Aktualizacja #2]: Poza ludźmi w Assassin’s Creed Odyssey na naszej drodze stają również mitologiczne istoty, jak choćby Meduza, której spojrzenie zamienia ofiary w kamień. Autorzy przedstawiają je jako ofiary artefaktów pozostawionych przez pierwszą cywilizację, które przeobraziły je w bestie będące żywym elementem systemu bezpieczeństwa. Celem twórców było bowiem nie tylko ukazanie realistycznej wersji antycznej Grecji, lecz również przedstawienie jej w sposób, w jaki postrzegali te ziemie ich ówcześni mieszkańcy.

4.2. Bitwy morskie

Morskie bitwy stanowią swoisty złoty środek pomiędzy tymi z Assassin's Creed IV: Black Flag, a tymi, które znamy z pobocznych epizodów w Assassin's Creed Origins. Całość sprowadza się więc do uszczuplenia paska wytrzymałości wrogiego okrętu, co owocuje możliwością przeprowadzenia abordażu w towarzystwie naszych podkomendnych.

[Aktualizacja #2]: Z uwagi na fakt, że nasza załoga atakuje wrogie jednostki, rzucając w nie dzidami lub strzelając do nich z łuków, kluczem do sukcesu jest podpływanie do nich na niewielkie odległości. Poza tym autorzy pozwolają nam taranować wrogie statki (jeśli mamy szczęście, udaje nam się nawet przepołowić łajbę pełną nieprzyjaciół). Po zatopieniu okrętu nic nie staje na przeszkodzie, by zanurkować na dno, w poszukiwaniu skrzyń ze złotem i cennymi przedmiotami. W trakcie plądrowania wraków trzeba mieć się na baczności, by nie paść ofiarą jednego z rekinów, których pokonanie potrafi być prawdziwym wyzwaniem.

[Aktualizacja #5]: Jak wyżej wspomniano, gracze mają możliwość rekrutacji członków załogi. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku elementów ekwipunku, w ramach mikrotransakcji lub wykorzystując punkty Ubisoftu mogą podmieniać modele marynarzy na przykład na męskie lub żeńskie, a także zaopatrywać się w skórki dla Adrestii. Na tym jednak nie koniec, gdyż na liście wirtualnych „towarów” znaleźli się również bohaterowie poprzednich części serii. Przykładem może być Evie Frye, która po zrekrutowaniu zapewnia naszemu statkowi dwunastoprocentowy bonus do obrażeń od ognia. Co ciekawe, posiada ona rangę porucznika, więc można ją przywołać również podczas starć lądowych.

5. Rozwój postaci

Jak przystało na reprezentanta gatunku action RPG, w Assassin’s Creed Odyssey nie zabrakło rozwoju postaci. W zamian za wykonywanie zadań fabularnych i misji pobocznych, a także za podejmowanie się rozmaitych aktywności opcjonalnych otrzymujemy punkty doświadczenia, by z czasem awansować na kolejne poziomy. Zdobyte wówczas punkty umiejętności można wydać na odblokowanie czterdziestu skilli podzielonych na cztery kategorie; mowa o zdolnościach łowcy (związanych z korzystaniem z łuku czy oswajaniem zwierząt), wojownika (dotyczących walki w zwarciu), zabójcy (mających wpływ na działanie w ukryciu), a także ogólnych (innych umiejętnościach pokroju zmniejszonych obrażeń od upadków, przywoływania wierzchowca gwizdaniem czy odwracania uwagi wrogów). [Aktualizacja #2]: Ich lista czeka na Was pod tym adresem.

6. Technikalia

Assassin’s Creed Odyssey działa w oparciu o silnik graficzny, który napędzał poprzednią część serii. Konsolowe wersje gry wykorzystują możliwości PlayStation 4 Pro oraz Xboksa One X. Wymagania sprzętowe pecetowej edycji prezentują się następująco:

Wymagania rekomendowane:

Niskie ustawienia graficzne, rozdzielczość 720p.

 1. System operacyjny: Windows 7 SP1 (64-bitowy), Windows 8.1, Windows 10
 2. Procesor: AMD FX 6300 3.8 GHz, Intel Core i5 2400 3.1 GHz, Ryzen 3 – 1200
 3. Pamięć RAM: 8 GB
 4. Karta grafiki: AMD Radeon R9 285 2 GB lub NVIDIA GeForce GTX 660
 5. Dysk twardy: 46 GB wolnego miejsca na dysku

Wymagania zalecane:

Wysokie ustawienia graficzne, rozdzielczość 1080p, stałe 30 FPS-ów.

 1. System operacyjny: Windows 7 SP1 (64-bitowy), Windows 8.1, Windows 10
 2. Procesor: AMD FX-8350 4.0 GHz, Intel Core i7-3770 3.5 GHz, Ryzen 5 – 1400
 3. Pamięć RAM: 8 GB
 4. Karta grafiki: AMD Radeon R9 290X 4 GB lub NVIDIA GeForce GTX 970 4 GB
 5. Dysk twardy: 46 GB wolnego miejsca na dysku

Wymagania zalecane 4K:

Wysokie ustawienia graficzne, rozdzielczość 4K, stałe 30 FPS-ów.

 1. System operacyjny: Windows 10
 2. Procesor: AMD Ryzen 1700X 3.8 GHz, Intel Core i7 7700 4.2 GHz
 3. Pamięć RAM: 16 GB
 4. Karta grafiki: AMD Vega 64, NVIDIA GeForce GTX 1080 8 GB
 5. Dysk twardy: 46 GB wolnego miejsca na dysku

Wspierane karty graficzne:

 1. AMD Radeon seria: R9 285/R9 380/RX 460/RX 560 lub lepsza;
 2. AMD Radeon seria: 200/300/Fury X/400/500;
 3. Radeon Vega seria: RX Vega 56 lub lepsza;
 4. NVIDIA GeForce seria: GTX 660/760/950/1050 lub lepsza;
 5. GeForce GTX seria: 600/700/900/10xx.

[Aktualizacja #5]: Warto zauważyć, że Assassin's Creed Odyssey pozwala na personalizację interfejsu, którego poszczególne elementy można swobodnie wyłączać i włączać. Mowa tak o wskaźniku celu misji, kompasie i informacjach o poziomie doświadczenia oraz poszukiwań bohatera, jak i o pasku życia czy choćby wskaźniku informującym o zbliżającym się ataku dystansowym. Dostępne opcje możecie zobaczyć na poniższym screenshocie.

W Assassin’s Creed Odyssey można dostosować interfejs do własnych preferencji. - Wszystko o Assassin's Creed Odyssey (wymagania sprzętowe, edycje kolekcjonerskie, ceny) - Akt. #8 - wiadomość - 2018-12-04
W Assassin’s Creed Odyssey można dostosować interfejs do własnych preferencji.

7. Edycje kolekcjonerskie i ich ceny

Poza standardową edycją, Assassin’s Creed Odyssey można nabyć w kilku droższych i bogatszych wersjach. Dodatkowo zamawiając grę przed premierą, zapewnialiśmy sobie dostęp do bonusowej misji The Blind King.

Deluxe Edition

Wszystko o Assassin's Creed Odyssey (wymagania sprzętowe, edycje kolekcjonerskie, ceny) - Akt. #8 - ilustracja #9
 1. Cena: 79,99 dolarów (około 299 zł) na PC (tylko w wersji cyfrowej), PlayStation 4 oraz Xboksie One

Edycja Digital Deluxe zawiera (poza samą grą):

 1. Pakiet punktów doświadczenia i drachm (waluta w grze);
 2. Pakiet wyposażenia Kronos Gear Pack;
 3. Pakiet wyposażenia Herald of Dusk Gear Pack;
 4. Pakiet modyfikacji statku Capricornus Naval Pack.

Gold Edition

Wszystko o Assassin's Creed Odyssey (wymagania sprzętowe, edycje kolekcjonerskie, ceny) - Akt. #8 - ilustracja #10
 1. Cena: 99 dolarów (około 369 złotych) na PC (tylko w wersji cyfrowej) oraz 109,99 dolarów (około 409 złotych) na PlayStation 4 oraz Xboksie One

Gold Edition zawiera (oprócz samej gry):

 1. przepustkę sezonową;
 2. dodatkową misję zatytułowaną Sekrety Grecji (ang. Secrets of Greece);
 3. stalowe pudełko (w wersji na PlayStation 4 oraz Xboksa One);
 4. możliwość rozpoczęcia zabawy trzy dni przed światową premierą.

Ultimate Edition

Wszystko o Assassin's Creed Odyssey (wymagania sprzętowe, edycje kolekcjonerskie, ceny) - Akt. #8 - ilustracja #11
 1. Cena: 119 dolarów (około 445 złotych) na PC

Dostępna tylko w wersji cyfrowej na komputerach osobistych edycja Ultimate zawiera wszystkie atrakcje z pecetowych edycji Deluxe oraz Gold.

Spartan Edition

Wszystko o Assassin's Creed Odyssey (wymagania sprzętowe, edycje kolekcjonerskie, ceny) - Akt. #8 - ilustracja #12
 1. Cena: 159,99 dolarów (około 599 złotych) na PC, PlayStation 4 oraz Xboksie One.

Pierwsza edycja kolekcjonerska z prawdziwego zdarzenia, to dostępna tylko w sklepie Ubisoftu Spartan Edition. Pakiet obejmuje całą zawartość wersji Deluxe oraz Gold, a także:

 1. litografię;
 2. artbook;
 3. drukowaną mapę świata gry;
 4. soundtrack z gry;
 5. stalowe pudełko;
 6. 39-centymetrową figurę Alexiosa.

Pantheon Edition

Wszystko o Assassin's Creed Odyssey (wymagania sprzętowe, edycje kolekcjonerskie, ceny) - Akt. #8 - ilustracja #13
 1. Cena: 219,99 dolarów (około 820 złotych) na PC, PlayStation 4 oraz Xboksie One

Wyłącznie w sklepie Ubisoftu można nabyć Assassin's Creed Odyssey w wersji zatytułowanej Pantheon Edition, która zawiera (poza grą i zawartością edycji Gold oraz Deluxe):

 1. drukowaną mapę świata gry;
 2. artbook;
 3. stalowe pudełko;
 4. soundtrack z gry;
 5. 39-centymetrową figurę Alexiosa i 28-centymetrową figurę przeciwnika.

8. Recenzje

[Aktualizacja #6]: Z pierwszych recenzji Assassin's Creed Odyssey wynika, że deweloperzy z Ubisoftu oddają w nasze ręce rozległy i piękny świat. Produkcja może się poszczycić doskonałym klimatem, satysfakcjonującym systemem walki oraz interesującą opowieścią, która jak pisze Draug „potrafi zaangażować i wzbudzić emocje”. Na plus można zaliczyć również zwrot w stronę gatunku RPG, objawiający się tak w bogatym wachlarzu opcji związanych z rozwojem postaci, jak i w konieczności podejmowania decyzji czy możliwości wdawania się w romanse.

Mimo wszystko gra ma swoje wady, na czele z dość uciążliwym grindem i brakiem różnorodności w zadaniach czekających na wykonanie oraz lokacjach odwiedzanych przez Alexiosa i Kassandrę. Inna sprawa, że przyczepić się można również do samych wyborów, dialogów i romansów – warto jednak mieć na uwadze, że to pierwszy sandboksowy erpeg w portfolio Ubisoftu. Koniec końców wygląda na to, że mamy do czynienia z udanym tytułem, o czym świadczą poniższe noty:

 1. We Got This Covered – 5/5
 2. PlayStation Universe – 9,5/10
 3. Gaming Nexus – 9,5/10
 4. Critical Hit – 9,5/10
 5. Areajugones – 9,4/10
 6. XGN – 9,2/10
 7. TrueGaming – 9/10
 8. Attack of the Fanboy – 4,5/5
 9. Stevivor – 9/10
 10. Gamers Heroes – 9/10
 11. Destructoid – 9/10
 12. Cerealkillerz – 9/10
 13. DualShockers – 9/10
 14. Worth Playing – 8,8/10
 15. Forbes – 8,5/10
 16. Game Informer – 8,3/10
 17. God is a Geek – 8/10
 18. The Sixth Axis – 8/10
 19. 3D News – 8/10
 20. GameSpot – 8/10
 21. VideoGamer – 8/10
 22. ComiConverse – 8/10
 23. Digitally Downloaded – 4/5
 24. Eurogamer Italy – 8/10
 25. Gamer.no – 8/10
 26. COGconnected – 78/100
 27. Game Revolution – 3,5/5
 28. Hardcore Gamer – 3,5/5
 29. RPG Site – 7/10
 30. Escapist Magazine – 6/10

9. DLC i patche

Assassin’s Creed Odyssey doczeka się wsparcia, o jakim nawet nie śniło się wcześniejszym częściom serii. Zacznijmy od tego, że w ramach przepustki sezonowej gracze otrzymają zremasterowane wersje gier Assassin’s Creed III i Assassin’s III: Liberation. Poza tym opowieść o Alexiosie i Kassandrze będzie kontynuowana w dwóch dużych rozszerzeniach, z których każde zostanie podzielone na trzy epizody.

9.1. Legacy of the First Blade

Aktualizacja #8: Pierwszym z nich jest Legacy of the First Blade (Dziedzictwo pierwszego ostrza), poświęcony Dariuszowi – bohaterowi, który jako pierwszy wykorzystał ikoniczne ukryte ostrze. Debiutancki odcinek owego dodatku, zatytułowany Ścigani, miał premierę 4 grudnia 2018 roku. Następne będą trafiać w nasze ręce w sześciotygodniowych odstępach.

Akcja Ściganych toczy się w Macedonii, która w podstawowej wersji gry została potraktowana nieco po macoszemu. Na graczy czekają tam misje fabularne i zadania poboczne, których ukończenie nie powinno zająć więcej niż trzy godziny. Zachęcamy do zapoznania się z naszą recenzją, w której Krystian poddaje analizie zawartość tego odcinka, określając go mianem „wyśmienitego i dającego nadzieję, że kolejne epizody wniosą sporo dobra do całego uniwersum”.

W Dziedzictwie pierwszego ostrza rolę pierwszoplanową odgrywa Dariusz, czyli zabójca króla Kserksesa. - Wszystko o Assassin's Creed Odyssey (wymagania sprzętowe, edycje kolekcjonerskie, ceny) - Akt. #8 - wiadomość - 2018-12-04
W Dziedzictwie pierwszego ostrza rolę pierwszoplanową odgrywa Dariusz, czyli zabójca króla Kserksesa.

9.2. Fate of Atlantis

Drugie rozszerzenie zatytułowano The Fate of Atlantis. Trafimy w nim do zatopionej Atlantydy i zmierzymy się z boskimi istotami; naszym celem będzie natomiast odkrycie tajemnic pierwszej cywilizacji.

Na tym nie koniec, gdyż w międzyczasie autorzy będą udostępniać darmowe aktualizacje. Wprowadzą one dodatkowe zadania (składające się na cykl The Lost Tales of Greece), nowych najemników oraz statki, specjalne wyzwania zwane Kontraktami (zarobimy w nich specjalną walutę, którą wydamy na zakup rzadkiego i egzotycznego uzbrojenia), a także tryby New Game Plus i Discovery Tour.

[Aktualizacja #7]: Na początku listopada 2018 roku Assassin's Creed Odyssey zostało wzbogacone o pierwszy darmowy quest zatytułowany The Show Must Go On. Zadanie wprowadzono w łatce 1.0.6., która przynosi również szereg poprawek i usprawnień, takich jak choćby możliwość automatycznego tworzenia strzał i szczegółowa karta postaci. Ich pełna lista czeka na Was tutaj.

Ponadto niedługo później firma Ubisoft poinformowała, że z powodu problemów technicznych została zmuszona do tymczasowego wstrzymania tygodniowych wyzwań polegających na polowaniu na epickich najemników, które miały być uruchamiane naprzemiennie z wydarzeniami opartymi na starciach ze specjalnymi okrętami. Warto jednak zaznaczyć, że te drugie działają bez przeszkód.

10. Ciekawostki

 1. Choć premiery Assassin’s Creed Origins i Assassin’s Creed Odyssey dzieli niespełna rok, twórcy przekonują, że pracowali nad grą przez trzy lata. Oznacza to, że projekt narodził się gdzieś w okolicach premiery Assassin’s Creed: Syndicate.
 2. [Aktualizacja #4]: W Assassin’s Creed Odyssey można zagrać nie tylko na PlayStation 4, Xboksie One lub komputerze osobistym, lecz także na konsoli Nintendo Switch. Owa wersja tej produkcji bazuje na technologii streamingu, gdyż natywnie konsola Nintendo nie poradziłaby sobie z udźwignięciem Odysei w zadowalającej jakości. Obecnie nie zanosi się jednak na to, by edycja na „pstryczka” miała kiedykolwiek opuścić granice Japonii (Kraj Kwitnącej Wiśni może się pochwalić doskonałą infrastrukturą sieciową).
 3. [Aktualizacja #6]: Odyseja to również pierwsza produkcja dostępna w ramach Project Stream od firmy Google. Mowa o usłudze pozwalającej na rozgrywkę z poziomu przeglądarki Chrome. Więcej informacji na ten temat znajdziecie tutaj.
 4. [Aktualizacja #5]: Assassin's Creed Odyssey posiada dosyć standardowy zestaw osiągnięć czekających na zdobycie. Wśród nich znalazło się jednak kilka ciekawych pucharów, jak choćby te, które dostajemy za obsadzenie okrętu wyłącznie kobietami czy zwieńczenie romansu z wybraną postacią spędzeniem z nią upojnej nocy. Nie brakuje również trofeów przyznawanych za ulepszanie statku Adrestia, odblokowywanie nowych umiejętności Kassandry i Alexiosa, bitwy z legendarnymi statkami, starcia na arenie czy pojedynki z mitycznymi bestiami. Chętnych do zapoznania się z ich pełną listą zapraszamy do naszego poradnika.
 5. [Aktualizacja #7]: Niedługo po premierze Assassin's Creed Odyssey okazało się, że na Wyspach Brytyjskich pudełkowa wersja tej produkcji sprzedaje się o 26% gorzej niż jej poprzedniczka (co jednak nie powstrzymało tej produkcji przed zajęciem drugiego miejsca w rankingu prowadzonym przez UKIE/GFK). Na odpowiedź Ubisoftu nie trzeba było długo czekać – kilka dni później firma poinformowała, że jeśli chodzi o przychody wygenerowane w ciągu pierwszego tygodnia od premiery, najnowsza część serii pokonała każdą wcześniejszą odsłonę cyklu, wydaną na konsole obecnej generacji. Choć nie podano żadnych liczb, ujawniono, że mowa o pieniądzach pochodzących zarówno sprzedaży samej gry, jak i mikropłatności.

11. Trailery i inne video

 1. Oficjalna strona internetowa gry Assassin’s Creed Odyssey
 2. Graliśmy w Assassin's Creed Odyssey – pełnoprawne RPG?
 3. Assassin’s Creed Odyssey – poradnik do gry

Informacja pojawiła sie pierwotnie 20 czerwca 2018, 15:56.

Assassin's Creed Odyssey

Assassin's Creed Odyssey