Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość kompendia 13 września 2018, 12:52

autor: Vergil

Wszystko o RAGE 2 (fabuła, data premiery, świat gry) - Akt. #1

Niniejszy artykuł stanowi kompendium wiedzy na temat RAGE 2, czyli drugiej odsłony cyklu strzelanin, zapoczątkowanego przez studio id Software w 2011 roku. Tekst będzie uzupełniany o najważniejsze informacje i materiały zarówno przed, jak i po premierze omawianej produkcji, która wiosną 2019 roku trafi na komputery osobiste, PlayStation 4 oraz Xboksa One.

RAGE 2 – kompendium wiedzy - Wszystko o RAGE 2 (fabuła, data premiery, świat gry) - Akt. #1 - wiadomość - 2018-09-13
RAGE 2 – kompendium wiedzy
Spis treści:

1. Fabuła;

2. Świat gry i pojazdy;

3. Walka (3.1. Przeciwnicy, 3.2. Bronie, 3.3. Umiejętności);

4. Technikalia;

5. Zamówienia przedpremierowe i zawartość wszystkich edycji;

6. Ciekawostki

7. Multimedia (7.1. Materiały wideo).

W 2011 roku firma Bethesda Softworks wydała grę RAGE – FPS studia id Software, które choć przeszło bez większego echa, zdobyło grono fanów. W 2019 roku strzelanka doczeka się kontynuacji, na potrzeby której deweloperzy, mający w swoim portfolio takie serie jak Doom oraz Quake, nawiązali współpracę z zespołem Avalanche Studios – autorami popularnego cyklu Just Cause. Wiosną 2019 roku tytuł trafi na komputery osobiste, PlayStation 4 oraz Xboksa One; poniżej znajdziecie wszystkie najważniejsze informacje na jego temat.

[Aktualizacja #1]: Kompendium zaktualizowano o informacje na temat struktury świata gry i wsparcia dla modów (4. Technikalia) oraz ciekawostkę związaną z zespołem Avalanche Studios (6. Ciekawostki).

1. Fabuła

Akcja RAGE 2 została osadzona na postapokaliptycznej Ziemi. Błękitna (niegdyś) planeta została zrujnowana w wyniku uderzenia asteroidy, a ci, którzy zdołali przetrwać, żyją z dnia na dzień w niewielkich osadach. Rządy twardej ręki sprawuje tutaj Władza, na której czele stoi tak zwany Generał Cross; przywódca tego ugrupowania robi, co w jego mocy, by wyeliminować ludzi pochodzących z Ark – specjalnych schronów, dzięki którym starannie wyselekcjonowane osoby mogły przetrwać kataklizm.

Po trzydziestu latach od zakończenia pierwszego RAGE’a na scenę wkroczy Walker, czyli ostatni ze strażników z Vineland, w którego wcielimy się w trakcie rozgrywki. Po tym, jak jego dom zostanie zdewastowany, wściekły protagonista zapragnie dokonać zemsty na sprawcach; w trakcie swojej wyprawy (polegającej w dużej mierze na rozlewie krwi, o czym za chwilę) zajdzie za skórę wyżej wspomnianej Władzy i Crossowi.

Choć Ziemia nie jest już błękitną planetą, życie toczy się dalej. - Wszystko o RAGE 2 (fabuła, data premiery, świat gry) - Akt. #1 - wiadomość - 2018-09-13
Choć Ziemia nie jest już błękitną planetą, życie toczy się dalej.

Warto odnotować, że w przeciwieństwie do Nicholasa Raine’a, czyli protagonisty z „jedynki”, Walker nie będzie niemy, co powinno dobrze wpłynąć na całokształt opowieści. Poza tym autorzy obiecują, że gracze, którzy z uwagą śledzili historię z pierwszego RAGE’a, otrzymają odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Choć obecnie nie wiadomo, czy w omawianej grze pojawi się Raine we własnej osobie, potwierdzono obecność doktora Kvasira.

2. Świat gry i pojazdy

Pierwszy RAGE nie miał w pełni otwartego świata; terytorium stworzone na potrzeby tej produkcji było podzielone na mniejsze, odrębne regiony. RAGE 2 będzie jednak sandboksem z prawdziwego zdarzenia. Choć twórcy nie podzielili się jeszcze konkretami na temat rozmiarów „piaskownicy”, wiemy już, że będzie ona różnorodna; obejmie zarówno piaszczyste pustkowia rodem z Mad Maksa oraz półpustynne tereny przywodzące na myśl sawannę, jak i tętniące życiem dżungle oraz mroczne bagna czy wreszcie ruiny miast.

To tutaj przyjdzie nam wykonywać zadania fabularne i misje poboczne (które mają być ciekawsze niż te z „jedynki”) oraz podejmować się rozmaitych aktywności opcjonalnych; co ciekawe, świat ma żyć bez naszego udziału, przez co często będziemy świadkami pościgów czy bitew toczonych przez członków zwaśnionych ugrupowań.

Można domniemywać, że znajdą się tu znane z poprzedniej części serii wyścigi samochodów. Po mapie nie będziemy bowiem poruszać się wyłącznie na piechotę; podobnie jak w pierwszej części serii, w grze pojawią się pojazdy pokroju aut terenowych, buggy oraz monster trucków. Poza tym twórcy pozwolą nam wznieść się w przestworza, oddając w nasze ręce tak zwane wiatrakowce, czyli jednoosobowe helikoptery.

Zespoły id Software i Avalanche Studios pozwolą nam zasiąść za sterami rozmaitych pojazdów oraz maszyn. - Wszystko o RAGE 2 (fabuła, data premiery, świat gry) - Akt. #1 - wiadomość - 2018-09-13
Zespoły id Software i Avalanche Studios pozwolą nam zasiąść za sterami rozmaitych pojazdów oraz maszyn.

3. Walka

3.1. Przeciwnicy

Obok eksploracji i realizacji zadań najważniejszym elementem rozgrywki w RAGE 2 będzie walka. Na naszej drodze staną zróżnicowani przeciwnicy – mowa między innymi o agresywnych członkach gangów, a także o mniejszych lub większych mutantach; wśród nich prym będą wiedli bossowie dysponujący olbrzymią siłą ataku i odpornością na obrażenia.

3.2. Bronie

Na polu walki wykorzystamy między innymi pistolety, karabiny maszynowe, strzelby, granaty czy wyrzutnie rakiet. Fanów pierwszej odsłony cyklu z pewnością ucieszy fakt, że wielki powrót zaliczy Wingstick (w polskiej wersji znany jako Śmiglik). Mowa o specyficznym bumerangu przypominającym wiatrak, przy pomocy którego powalimy oponentów na ziemię; dodatkowo Wingstick pozwoli również na unieszkodliwianie wrogów ukrywających się za osłonami. Warto odnotować, że poszczególne giwery będzie można modyfikować.

Choć RAGE 2 odda w nasze ręce rozbudowany arsenał, w wielu przypadkach lepszym wyjściem będzie skorzystanie z szerokiego wachlarza zdolności bojowych protagonisty. - Wszystko o RAGE 2 (fabuła, data premiery, świat gry) - Akt. #1 - wiadomość - 2018-09-13
Choć RAGE 2 odda w nasze ręce rozbudowany arsenał, w wielu przypadkach lepszym wyjściem będzie skorzystanie z szerokiego wachlarza zdolności bojowych protagonisty.

3.3. Umiejętności

Walker będzie mógł udoskonalić swoje ciało przy pomocy wszczepów, zdobywając w ten sposób nadnaturalne, „nanotrytowe” zdolności. Mowa między innymi o wykonywaniu błyskawicznych uników, odrzucaniu od siebie wrogów przy pomocy energetycznego podmuchu (skill zwany Shatter) czy choćby uderzaniu w podłoże i zadawaniu obrażeń obszarowych wszystkim nieprzyjaciołom znajdującym się w zasięgu (Slam).

Poza tym warto wspomnieć o tak zwanym Przesterze (ang. Overdrive) – po naładowaniu specjalnego paska Walker będzie nie tylko dysponował zwiększonym refleksem, lecz także przekroczy mechaniczne ograniczenia poszczególnych giwer i zada adwersarzom zwiększone obrażenia; efekt będzie potęgowany przez jaskrawą, żółto-fioletową kolorystykę.

Nawet kopniak z półobrotu w wykonaniu Chucka Norrisa nie mógłby zatrzymać rozpędzonego monster trucka. - Wszystko o RAGE 2 (fabuła, data premiery, świat gry) - Akt. #1 - wiadomość - 2018-09-13
Nawet kopniak z półobrotu w wykonaniu Chucka Norrisa nie mógłby zatrzymać rozpędzonego monster trucka.

4. Technikalia

RAGE 2 nie będzie działać w oparciu o stworzoną przez id Software technologię id Tech (która napędza między innymi Dooma oraz gry z serii Wolfenstein tworzone przez Machine Games), lecz o silnik graficzny Apex opracowany przez Avalanche Studios. Dzięki temu tytuł będzie mógł się pochwalić nie tylko obecnością otwartego świata i wysoką jakością grafiki, lecz także rozbudowanymi możliwościami destrukcji otoczenia; dość powiedzieć, że skorzystanie z wyżej wspomnianego Slama spowoduje wyrzucenie w powietrze zarówno oponentów, jak i mniejszych elementów otoczenia.

[Aktualizacja #1]: Jak powiedział Tim Willits z id Software w rozmowie z Official PlayStation Magazine, dzięki nowej strukturze „piaskownicy”, która nie zostanie podzielona na mniejsze segmenty, RAGE 2 nie powtórzy błędów swojego poprzednika. Poszczególne wyzwania będzie można realizować na rozmaite sposoby, a zabawa nie będzie przerywana ekranami ładowania. Poza tym warto odnotować, że choć produkcja nie doczeka się wsparcia dla modów w dniu premiery, twórcy ujawnili, że jest ono w planach – nie wiadomo jednak, „kiedy i w jaki sposób” zostanie ono zaimplementowane.

5. Zamówienia przedpremierowe i zawartość wszystkich edycji

Zamówienie przedpremierowe

Zamawiając RAGE 2 przed premierą, otrzymamy dostęp do kilku cyfrowych dodatków. Ich lista prezentuje się następująco:

 1. misja „Kult boga śmierci” (w której przyjdzie nam się zmierzyć z szalonymi mutantami oddającymi cześć Nicholasowi Raine’owi – bohaterowi pierwszego RAGE’a);
 2. znany z pierwowzoru Pistolet osadników;
 3. pancerz Nicholasa Raine’a (którego zdobycie wiąże się z koniecznością pokonania Czarownika Abadonu rezydującego w kanałach);
 4. skórka do monster trucka zwana „Mutant”.

Edycja Deluxe

Oprócz standardowej wersji, RAGE 2 można nabyć w przedsprzedaży również w tak zwanej Edycji Deluxe. Poza wyżej wymienionymi „dobrami”, pakiet wyceniony na 79,99 dolara (około 299 złotych) zawiera:

 1. rozszerzenie „Powstanie duchów”;
 2. broń BFG z uniwersum Doom;
 3. kody „Czarodzieja pustkowi” (służące do odblokowania „dodatkowej jatki”);
 4. booster postępu;
 5. sztandar bitewny.
Zawartość Edycji deluxe w całej okazałości. - Wszystko o RAGE 2 (fabuła, data premiery, świat gry) - Akt. #1 - wiadomość - 2018-09-13
Zawartość Edycji deluxe w całej okazałości.

Edycja kolekcjonerska

Najdroższa, bo wyceniona na 119,99 dolarów (około 445 złotych) edycja gry zawiera (oczywiście poza wszystkimi dodatkami z wersji standardowej i Deluxe):

 1. gadającą głowę Rabana Miażdżyciela do powieszenia na ścianie;
 2. stalowe pudełko ozdobione graffiti z gry;
 3. kolekcjonerski plakat.
Chyba każdy mieszkaniec pustkowi marzy o powieszeniu na ścianie trofeum w postaci odciętej głowy agresywnego mutanta. - Wszystko o RAGE 2 (fabuła, data premiery, świat gry) - Akt. #1 - wiadomość - 2018-09-13
Chyba każdy mieszkaniec pustkowi marzy o powieszeniu na ścianie trofeum w postaci odciętej głowy agresywnego mutanta.

6. Ciekawostki

 1. RAGE 2 po raz pierwszy usłyszeliśmy 9 maja, kiedy to gra pojawiła się w ofercie kanadyjskiego Walmartu. Firma Bethesda Softworks postanowiła zabrać głos w sprawie, punktując błędy znajdujące się na opublikowanej przez sklep okładce pełniącej funkcję „placeholdera”. Cztery dni później wydawca oficjalnie zapowiedział tę produkcję.
 2. Równolegle do RAGE 2 zespół Avalanche Studios pracuje nad pięcioma innymi projektami. Wygląda więc na to, że oprócz opisywanej pozycji, Generation Zero oraz Just Cause 4, autorzy tworzą lub współtworzą dwa albo trzy (w zależności od tego, czy do tej szóstki zalicza się wciąż rozwijane theHunter: Call of the Wild) niezapowiedziane jeszcze projekty.

7. Multimedia

7.1. Materiały wideo

 1. Oficjalna strona internetowa gry RAGE 2
 2. Graliśmy w Rage 2 – Doom w postapokaliptycznej piaskownicy

Informacja pojawiła sie pierwotnie 19 czerwca 2018, 15:11.

RAGE 2

RAGE 2