Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 29 maja 2018, 11:25

Piekielne Agony debiutuje na rynku

Dziś na PC, PlayStation 4 oraz Xboksie One debiutuje Agony – kontrowersyjny survival horror od bydgoskiego studia Madmind. Zgodnie z wczorajszymi doniesieniami, nie otrzyma on na PC łatki usuwającej cenzurę.

Agony nie miało łatwej drogi. Premiera tego zapowiedzianego w maju 2016 roku survival horroru była kilkukrotnie przekładana. Na domiar złego, studio Madmind, założone między innymi przez byłych pracowników CD Projekt Red, zostało zmuszone do niewielkiej autocenzury, by tytuł w ogóle mógł pojawić się na rynku w wersjach na konsole. Wszystko jednak skończyło się dobrze. Dziś Agony oficjalnie debiutuje na półkach sklepowych i platformach dystrybucji cyfrowej. Tytuł dostępny jest na PC (na Steamie zostanie on odblokowany około 17:00 czasu polskiego), PlayStation 4 oraz Xboksie One i posiada polską lokalizację (obejmującą wyłącznie napisy).

Takie widoki mogą zrobić wrażenie. - Piekielne Agony debiutuje na rynku - wiadomość - 2018-05-29
Takie widoki mogą zrobić wrażenie.

W Agony gracze wcielają się w nieszczęśnika, który z bliżej nieznanych powodów trafił do piekła. Jego zadaniem jest wydostanie się z czeluści inferna i poznanie historii swojego życia (bohater cierpi bowiem na amnezję). Podczas wędrówki protagonista doświadcza wielu okropieństw, które od kilku miesięcy są przedmiotem kontrowersji. W dziele bydgoszczan nie brakuje bowiem mocnej erotyki, gwałtów, znęcania się nad dziećmi. Zamieszanie z instytucjami przyznającymi oznaczenia wiekowe, chcącymi nadać tytułowi ograniczenie AO (Adult Only – tylko dla dorosłych), oraz inwestorami zmusiło twórców do wspomnianej w pierwszym akapicie autocenzury. W wersji pecetowej zdejmować ją miał specjalny patch, który jednak najprawdopodobniej nigdy nie ujrzy światła dziennego, gdyż wiązałoby się to z pozwami i groźbą zamknięcia Madmaind Studios. Deweloperom udało się jednak wynegocjować przywrócenie w premierowych wersjach tytułu wielu złagodzonych lub usuniętych scen w ich pierwotnej formie. Cenzura wciąż obejmuje kilka sekund z dwóch zakończeń (z siedmiu dostępnych) oraz parę sytuacji odblokowywanych dopiero po zakończeniu głównej kampanii. Zawiedzionych uspokajamy – kontrowersyjne fragmenty będzie można obejrzeć w całej okazałości na specjalnym materiale wideo, który ma zadebiutować 30 maja, czyli już jutro.

Podczas wizyty w piekle lepiej unikać jego mieszkańców. - Piekielne Agony debiutuje na rynku - wiadomość - 2018-05-29
Podczas wizyty w piekle lepiej unikać jego mieszkańców.

W sieci nie ma na razie zbyt wielu opinii na temat premierowej wersji Agony. Jedyną dostępną obecnie recenzję branżową można znaleźć w serwisie VG24.pl. Została ona skwitowana oceną 8/10. W tekście chwalone są takie elementy, jak fabuła, oprawa graficzna oraz wizja piekła. Z drugiej strony, nagany doczekały się projekty przeciwników i niezbyt przyjemny model poruszania się. Jeśli jesteście ciekawi, co nasz redaktor myśli na temat Agony, musicie uzbroić się w cierpliwość, przynajmniej do końca bieżącego tygodnia.

Na koniec podajemy wymagania sprzętowe pecetowej wersji Agony, zamieszczone na platformie Steam. Jeśli ktoś jest zainteresowany kupnem tego tytułu, warto się z nimi zapoznać.

Minimalne wymagania sprzętowe

  • System operacyjny: Windows 7 / 8 / 10 64-bit
  • Procesor: Intel Core i3 3.2 GHz, AMD Phenom II X4 955 - 4 Core, 3.2 GHz
  • Pamięć: 8 GB RAM
  • Karta grafiki: Radeon R9 280 lub Nvidia GeForce GTX 660
  • DirectX: Wersja 11
  • Miejsce na dysku: 17 GB
  • Karta dźwiękowa: kompatybilna z DirectX

Rekomendowane wymagania sprzętowe

  • System operacyjny: Windows 7 / 8 /10 64-bit
  • Procesor: Intel Core i5-8400, AMD Ryzen 5 1600
  • Pamięć: 16 GB RAM
  • Karta graficzna: Radeon RX 580 lub Nvidia GeForce GTX 1060 6GB
  • DirectX: Wersja 11
  • Miejsce na dysku: 17 GB
  • Karta dźwiękowa: kompatybilna z DirectX

Miłosz Szubert

Miłosz Szubert

Filmoznawca z wykształcenia. W GRYOnline.pl pracuje od stycznia 2017 roku. Fan tenisa, koszykówki, komiksów, dobrych książek, historii oraz gier strategicznych Paradoxu. Od niedawna domorosły Mistrz Gry (podobno wychodzi mu to całkiem nieźle). Przez parę lat montował filmy na kanale Notatnik Kinomana na YouTube.

więcej