Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość sprzęt i soft 20 kwietnia 2018, 10:41

autor: ElMundo

Intel vs AMD - sprzedaż i popularność CPU w Polsce

Zastanawialiście się, jak wygląda podział rynku procesorów pomiędzy dwoma głównymi graczami – Intelem i AMD? Warto rzucić okiem na dane ze sklepu Morele.net, które pokazują, kto w naszym kraju dzierży palmę pierwszeństwa, jeśli chodzi o sprzedaż CPU.

Intel vs AMD - jak wygląda sprzedaż i popularność CPU w Polsce? - ilustracja #1

Podstawą do rozważań na temat udziałów w rynku poszczególnych producentów procesorów są dane opracowane przez jednego z użytkowników serwisu Reddit – te z kolei zostały zaczerpnięte z bazy danych sklepu Morele.net. Jest to bez wątpienia jeden z największych sklepów komputerowych w Polsce, więc informacje na temat sprzedaży przezeń prezentowane śmiało można uznać za reprezentatywne w skali całego kraju oraz innych dużych sprzedawców, takich jak chociażby x-kom.pl czy Komputronik. Dzięki nim możemy więc uzyskać bardzo prawdopodobny obraz tego, jak w obecnej sytuacji kształtuje się rynek CPU w Polsce.

Dane skompletowane przez użytkownika Reddita obejmują okres pierwszy kwartał 2018 roku - są to więc zdecydowanie najświeższe wyniki sprzedaży. Myślę, że dla wielu z nas infomacje, jeśli chodzi o podział rynku pomiędzy dwoma głównymi graczami raczej nie będą zaskoczeniem – produkty Intela odpowiadają bowiem za 76% całkowitej sprzedaży CPU w pierwszych trzech miesiącach tego roku, natomiast AMD dzierży w swoich rękach pozostałe 24%.

Zapewne zastanawiacie się, jak te dane przekładają się na rzeczywiste liczby. W przypadku Intela sumaryczna sprzedaż CPU za wspomniany okres wynosi 12 816 egzemplarzy, z kolei AMD – 4139 sztuk. Te dane może nie robią zbyt wielkiego wrażenia biorąc pod uwagę fakt, że mieszkamy w blisko 38-milionowym kraju, ale warto pamiętać, że w całej Polsce działa kilka tysięcy sklepów komputerowych, więc rzeczywista sprzedaż CPU w naszym kraju jest zdecydowanie wyższa. Warto jednak rzucić okiem na to, które rodziny i generacje procesorów sprzedają się najlepiej.

Te dane pokazują, że Intel świetnie radzi sobie z wprowadzaniem nowych generacji procesorów na rynek. - Intel vs AMD - jak wygląda sprzedaż i popularność CPU w Polsce? - wiadomość - 2018-04-20
Te dane pokazują, że Intel świetnie radzi sobie z wprowadzaniem nowych generacji procesorów na rynek.

Bez dwóch zdań można stwierdzić, że Intel znakomicie wprowadził na rynek najnowszą, ósmą generację swoich układów, czyli Coffee Lake. Sprzedaż CPU Core i3, i5 oraz i7 z najnowszego rzutu odpowiadała za aż 45% ilości wszystkich procesorów sprzedanych przez koncern z Santa Clara. Układy Skylake (a więc szóstej generacji) to już swoisty margines, widać więc, że konsumenci bardzo chętnie sięgają po nowsze jednostki, nawet mimo częstej konieczności wymiany płyt głównych. Oznacza to także, że nowe komputery w przeważającej części są budowane na najnowszych propozycjach tego koncernu. Trzeba jednak zauważyć, że nadal dość istotną częścią sprzedaży są budżetowe modele z rodziny Intel G-series, czyli różnego rodzaju procesory Pentium oraz Celeron, nadające się do podstawowych zastosowań biurowych.

Nieco inaczej wygląda natomiast struktura sprzedaży w przypadku procesorów AMD. Oczywiście pozycję dominującą mają w tym wypadku układy Ryzen pierwszej generacji, z naciskiem na sześciordzeniowe CPU Ryzen 5, które odpowiadają za około 35% całej sprzedaży modeli tego producenta. Zaskakujące jest natomiast to, że nadal spory, ponad 10-procentowy ułamek rynku stanowią mocno przestarzałe już procesory z linii FX – to tanie CPU, ale mimo wszystko mocno odstające już od aktualnych standardów. Marginalną sprzedaż notują natomiast topowe procesory z rodziny Ryzen Threadripper – w sumie to ledwie 86 sztuk, ale należy pamiętać, że to zdecydowanie najdroższe układy z całej stawki.

Rzućmy zatem okiem na to, które modele cieszą się największym zainteresowaniem wśród klientów – tutaj bez wątpienia króluje jeden z najtańszych procesorów Intel Coffee Lake – Core i3-8100, który sprzedał się w ilości blisko 1700 sztuk. Tuż za nim znajduje się z kolei – dla odmiany – topowa jednostka Intela – Core i7-8700K, sprzedana w ilości 1431 egzemplarzy. Pierwszy z procesorów AMD znajdujący się w czołówce to Ryzen 5 1600 zajmujący czwarte miejsce z ilością 1182 egzemlarzy. Szukając kolejnego układu „czerwonych” w stawce trzeba niestety przesunąć się bardzo mocno w dół. Ryzen 3 1200 – czyli następny pod kątem sprzedaży CPU AMD – zajmuje w tabeli dopiero dwunaste miejsce. Na dziesięć najlepiej sprzedających się modeli tylko jeden jest więc autorstwa koncernu z Sunnyvale.

Kolor czerwony (odpowiadający za AMD) jest niestety dość słabo reprezentowany… - Intel vs AMD - jak wygląda sprzedaż i popularność CPU w Polsce? - wiadomość - 2018-04-20
Kolor czerwony (odpowiadający za AMD) jest niestety dość słabo reprezentowany…

Różnica jest więc widoczna gołym okiem – z czystym sumieniem można założyć, że Intel aktualnie kontroluje około trzy czwarte rynku procesorów w Polsce, co potwierdza jego dominującą pozycję nie tylko w naszym kraju. Rozkład sprzedaży w sklepie Morele.net wydaje się bowiem reprezentatywny nie tylko dla Polski, ale i porównywalny z ogólnoświatowymi statystykami. AMD musi liczyć na to, że tę sytuację zmieni nieco premiera nowej generacji procesorów Ryzen i tak z pewnością się stanie – efekt nowości z pewnością zwiększy sprzedaż układów tego producenta, ale czy będzie to tendencja długofalowa? Ciężko powiedzieć, zważywszy na fakt, że Intel planuje już premierę ośmiordzeniowych, ciekawie zapowiadających się procesorów ósmej generacji Coffee Lake.

Na koniec garść ciekawostek z uzyskanych danych:

  • Najstarszym procesorem ujętym w tym zestawieniu jest Intel Core i7-2600T – to procesor, którego premiera odbyła się w pierwszym kwartale 2011 roku;
  • Aż 20 procesorów sprzedało się w ciągu trzech miesięcy w ilości… 1 sztuki;
  • Całościowa sprzedaż procesorów AMD jest mniejsza od łącznej ilości sprzedanych egzemplarzy trzech najpopularniejszych układów Intela: Core i3-8100, Core i7-8700K oraz Core i5-8600K.

Pozostaje czekać na rezultaty sprzedaż z drugiego kwartału 2018 roku – wtedy też zobaczymy, jak radzą sobie na rynku nowe procesory AMD Ryzen drugiej generacji.

Intel vs AMD - jak wygląda sprzedaż i popularność CPU w Polsce? - ilustracja #4

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.