futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 30 marca 2018, 12:34

autor: Krzysztof Sobiepan

Krakowscy chirurdzy wykorzystali technologię HoloLens przy operacji serca

Dzięki technologii rozszerzonej rzeczywistości i urządzeniu HoloLens chirurdzy z Uniwersyteckiego Szpitala w Krakowie napisali nowy rozdział w historii kardiologii. Jako pierwsi na świecie wykorzystali gogle Microsoftu i zaawansowany model 3D mięśnia sercowego bezpośrednio na sali operacyjnej.

Technologie firmy Microsoft, które średnio przyjęły się na rynku komercyjnym, często bywają wykorzystywane dla „poważniejszych” niż rozrywka celów. Choć konsola Xbox One odżegnuje się od wykrywającego ruchy Kinecta, to precyzyjna kamerka używana jest obecnie np. do bezdotykowej manipulacji obrazami rentgenowskimi w sytuacji operacyjnej, w rekonwalescencji i rehabilitacji lub przy wykrywaniu wad ruchowych u dzieci.

The future is now. (źródło: Gazeta Krakowska) - Krakowscy chirurdzy wykorzystali technologię HoloLens przy operacji serca - wiadomość - 2018-04-01
The future is now. (źródło: Gazeta Krakowska)

Choć pomysł „mieszanej rzeczywistości” proponowany przez interfejs HoloLens jest w fazie prototypu i na jego komercjalizację przyjdzie nam jeszcze poczekać, to ta sama technologia w tym momencie tworzy historię medycyny i to na naszym podwórku (via Gazeta Krakowska). Wczorajszego poranka chirurdzy z krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego pod przewodnictwem prof. Dariusza Dudka przeprowadzili operację kardiologiczną właśnie przy użyciu HoloLens.

Klatka piersiowa pacjenta z ubytkiem w przegrodzie międzyprzedsionkowej pozostała zamknięta (zastosowano narzędzia przezskórne), a lekarz prowadzący przywdział specjalne gogle z możliwością nakładania wirtualnych obiektów na otaczającą go rzeczywistość. Ogromną zaletą urządzenia Microsoftu jest projekcja elementów w 3D, co dało specjaliście pełen obraz sytuacji jeszcze przed rozpoczęciem zabiegu. Sam hologram można ciąć przez wszystkie możliwe płaszczyzny i obracać do woli, co jest wynikiem przekształcenia informacji z wcześniej przeprowadzonych badań tomografem komputerowym lub echokardiografem.

Microsoft rozdawał już granty badawcze, ale to pierwsze na świecie użycie technologii w praktyce kardiologicznej. - Krakowscy chirurdzy wykorzystali technologię HoloLens przy operacji serca - wiadomość - 2018-04-01
Microsoft rozdawał już granty badawcze, ale to pierwsze na świecie użycie technologii w praktyce kardiologicznej.

Swojego rodzaju „mapa serca” działa także na zasadzie symulatora lotu dla pilotów. Pozwoliła więc na przygotowanie się na większość ewentualności i przećwiczenie ich na sucho, zanim jeszcze w grę wchodziło ludzkie życie. W sterylnej sytuacji sali operacyjnej nieoceniona okazała się też możliwość bezdotykowego kierowania goglami za pomocą głosu i gestów. By zaprezentować różnorodne zastosowania HoloLens w ogólnej diagnozie i przy zabiegach eliminacji szybkiego bicia serca, profesor połączył się także z dwójką pacjentów z Nowego Sącza.

Kinect zapewne odejdzie w odstawkę, trzeci wymiar staje się nieocenionym elementem modelów na sali operacyjnej. - Krakowscy chirurdzy wykorzystali technologię HoloLens przy operacji serca - wiadomość - 2018-04-01
Kinect zapewne odejdzie w odstawkę, trzeci wymiar staje się nieocenionym elementem modelów na sali operacyjnej.

Prof. Dudek nie ukrywa dumy i wielkich planów powiązania najnowszych technologii z medycyną. Interaktywne hologramy przestają być już elementem sci-fi, ale ich rozwój musi także podążać z postępami w technikach obrazowania serca. Dodatkowo, sztuczna inteligencja mogłaby przykładowo uczyć się z danych z tysięcy identycznych zabiegów z całego świata, by w końcu wykorzystać te informacje, asystując lekarzowi przy realnej operacji, np. pokazując mu metody zastosowane przez innych specjalistów w podobnych przypadkach.