futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 27 lutego 2018, 11:55

autor: Amadeusz Cyganek

Raport - dostawy GPU spadają, ale AMD i NVIDIA wcale nie mają powodów do narzekań

Analitycy z firmy Jon Peddie Research opublikowali raport przedstawiający sytuację na rynku GPU. Informacje w nim zawarte z pewnością zadowolą włodarzy AMD, a ogromne piętno na wynikach branży odcisnęły – a jakże – kryptowaluty.

Jak co kwartał, firma analityczna Jon Peddie Research zaprezentowała raport pokazujący ogólną kondycję rynku GPU i to, jak radzą sobie poszczególni producenci tych komponentów. Pod względem liczbowym cała branża jest na lekkim minusie – w porównaniu do III kwartału 2017 roku w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku dostawy były niższe o 1,45%, czyli stosunkowo niewiele. Analitycy pokusili się jednak o porównanie rezultatów z analogicznym okresem z roku 2016 i w tym wypadku dane wyglądają już gorzej, bo spadek wynosi 4,8%. I choć w normalnych okolicznościach takie wyniki uznano by za mocno przeciętne, to nie od dziś wiemy, że sytuacja na rynku układów graficznych od pewnego czasu nie należy do stabilnych.

Raport - dostawy GPU spadają, ale AMD i NVIDIA wcale nie mają powodów do narzekań  - ilustracja #1

Wystarczy bowiem wspomnieć, że jednym z głównych czynników determinujących zarobki producentów GPU był kryptowalutowy szał – w 2017 roku udało się sprzedać aż 3 miliony kart graficznych przeznaczonych do wydobywania wirtualnych walut, a ich wartość to imponujące 776 milionów dolarów. W efekcie, mimo zmniejszonych dostaw, cała trójka producentów – Intel, NVIDIA i AMD - może być zadowolona z wyników, jakie osiągnięto zarówno na przestrzeni całego ubiegłego roku, jak i ostatniego kwartału.

Biorąc pod uwagę przedział trzech miesięcy kończących rok 2017, szczególne powody do radości ma AMD, które odnotowało wzrost udziałów o 8,08% w stosunku do wcześniejszego kwartału. W tym okresie Intel stracił 2% swoich udziałów, a NVIDIA – aż 6%. Nie przełożyło się to jednak na przetasowania w stawce producentów – wciąż zdecydowanie prowadzi Intel (67,4%), przed NVIDIĄ (18,4%) oraz AMD (14,2%).

 

UDZIAŁY W RYNKU IV KWARTAŁ 2017

UDZIAŁY W RYNKU III KWARTAŁ 2017

UDZIAŁY W RYNKU IV KWARTAŁ 2016

AMD

14,2%

13,0%

14,4%

INTEL

67,4%

67,8%

68,1%

NVIDIA

18,4%

19,3%

17,5%

Wielu z Was zapewne się zastanawia, czemu różnica pomiędzy dwoma konkurentami, czyli NVIDIĄ oraz AMD, jest tak niewielka, skoro regularnie słyszymy o tym, że obóz „zielonych” jest praktycznie monopolistą na rynku kart graficznych. Odpowiedź okazuje się bardzo prosta – zestawienie przygotowane przez firmę Jon Peddie Research obejmuje nie tylko dedykowane układy graficzne montowane w pecetach, ale także zintegrowane grafiki często będące elementem układów APU czy procesorów, czy też dedykowane układy z laptopów – nie można także zapominać o układach graficznych umieszczanych w konsolach stacjonarnych. W obliczu takiej kategoryzacji nie dziwi fakt, że AMD poczyna sobie w ogólnym ujęciu coraz lepiej – wedle informacji przekazanych przez analityków (co dla wielu może być zaskakujące), obóz czerwonych jest największym beneficjentem zysków związanych z popularnością kryptowalut. Dobre wyniki tego koncernu to także zasługa udanych premier APU z rodziny Ryzen montowanych w laptopach oraz pecetach i trend z pewnością będzie się pogłębiał dzięki współpracy pomiędzy AMD i Intelem, czego efektem są konstrukcje złożone z układów graficznych Radeon Vega Mobile oraz procesorów z rodziny Core. Nie bez znaczenia jest także wysoka sprzedaż konsol – Xboksa One oraz PlayStatiion 4.

Pod względem udziałów w rynku tzw. dyskretnych GPU (czyli pełnoprawnych układów graficznych montowanych w pecetach) nie powinniśmy spodziewać się dużych zmian. Trzeci kwartał 2017 roku pokazał, że NVIDIA wciąż dominuje, posiadając w tym segmencie 72,8% udziałów przy 27,8% ze strony AMD. Osobiście przewiduję, że „czerwoni” mogą odrobinę zyskać w kontekście raportu dotyczącego ogólnego stanu branży, ale z pewnością nie będzie to więcej niż kilka procent. W 2018 roku można się więc spodziewać, że NVIDIA znów zanotuje rekordowe zyski, podobnie jak i w zeszłym.

 

WSPÓŁCZYNNIK WZROSTU W POR. DO III KWAR. 2017

WSPÓŁCZYNNIK WZROSTU W POR. DO IV KWAR. 2016

DEDYKOWANE KARTY GRAFICZNE DLA KOMPUTERÓW PC

-4,6%

9,7%

ZINTEGROWANE UKŁADY GRAFICZNE DLA PC

3,0%

-8,3%

UKŁADY GRAFICZNE DLA PC W SUMIE

-0,1%

-2,1%

DEDYKOWANE UKŁADY GRAFICZNE - LAPTOPY

3,6%

-5,6%

ZINTEGROWANE UKŁADY GRAFICZNE – LAPTOPY

-3,7%

-6,8%

UKŁADY GRAFICZNE DLA LAPTOPÓW W SUMIE

-2,3%

-6,5%

ŁĄCZNIE

-1,45%

-4,8%

Warto wspomnieć, iż jedyną działką GPU, która w ubiegłym roku zanotowała wzrost, był właśnie segment dedykowanych kart graficznych montowanych w pecetach, zyskujący 9,7% w porównaniu do roku 2016. W ostatnim kwartale 2017 roku sytuacja się jednak odwróciła – „dyskretne układy” dla PC zanotowały spadek o 4,6%, a sytuację załagodziły segmenty zintegrowanych układów desktopowych (+3,0%) oraz dedykowanych układów montowanych w laptopach (+3,6%). Nie zmienia to jednak faktu, że kluczowym czynnikiem wpływającym na zyski nadal będą rozwiązania przeznaczone dla graczy, nawet pomimo stale drożejących gamingowych układów graficznych.