Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry na świecie 6 listopada 2017, 10:48

autor: Góral

Steamowa ankieta za październik - Chińczycy przejęli Steama

Najnowsza ankieta sprzętowa opublikowana na Steamie jest bardzo zaskakująca, gdyż praktycznie we wszystkich kategoriach zaszło sporo dużych zmian, najpewniej spowodowanych przez napływ chińskich graczy.

Doczekaliśmy się wyników kolejnej ankiety sprzętowej przeprowadzanej wśród użytkowników Steama. Badania te przyzwyczaiły nas do tego, że brakuje w nich drastycznych przetasowań, a największe zamieszanie w ostatnich miesiącach związane było z Windowsem 10, któremu dość szybko udało się pobić Windowsa 7. Tym razem zaszło wiele zmian i to właściwie we wszystkich kategoriach. Największe zaskoczenie dotyczy jednak systemów operacyjnych. Windows 7 nagle powrócił do łask graczy. W październiku OS zyskał aż 22,59% użytkowników i obecnie korzysta z niego 63,6% przebadanych osób. Jednocześnie sporo, bo 17%, straciła „dziesiątka” (niedawny lider), co daje jej drugie miejsce na liście z wynikiem 28,23%. Czym jest to spowodowane? Nie wiemy na 100%, ale w Internecie można znaleźć informacje, że za sytuację odpowiadają gracze z Chin – gdzie większość osób korzysta z Windowsa 7 – którzy rozkochali się w Playerunknown's Battlegrounds. Chyba faktycznie coś jest na rzeczy, gdyż w ostatnim czasie to język chiński stał się najpopularniejszym na Steamie z 56-procentowym zasięgiem (wzrost o prawie 27%). Angielski zanotował ponad 13% spadek i obecnie korzysta z niego około 21,2% graczy. Krótko pisząc, Chińczycy przejęli Steama.

Windows 7 wrócił na szczyt – najpewniej za sprawą graczy z Chin. - Steamowa ankieta za październik - Chińczycy przejęli Steama - wiadomość - 2017-11-06
Windows 7 wrócił na szczyt – najpewniej za sprawą graczy z Chin.

Rzutuje to na wszystkie inne kategorie. Napływ graczy z Azji sprawił, że liczba komputerów wyposażonych w 8 GB pamięci RAM wzrosła o ponad 10% (prawie 55% łącznie). Karty graficzne firmy Nvidia rozpanoszyły się na dobre – najpopularniejsza (12,88%) jest GeForce GTX 960. Tuż za nią plasuje się 750 Ti (12,66%), a kolejne miejsca przypadają 1060, 1050 Ti, 950 i 1050. Co z AMD? W dominującej kategorii DirectX 12 najpopularniejszy jest model Radeon R7… z wynikiem 0,6%. Wśród procesorów to samo – Intel rządzi i dzieli. Firma zanotowała ponad 6% wzrost udziałów do 89,59%, a AMD 6% spadek (10,24%).

Co ciekawe, chyba jedyną kategorią, w której zanotowano w październiku ogólny spadek są urządzenia wirtualnej rzeczywistości. Najwidoczniej w ogóle nie interesują one chińskich graczy. Najpopularniejszy jest HTC Vive z wynikiem 0,12% (spadek o 0,07%). Taki sam rezultat osiągnął Oculus Rift (spadek o 0,06%).

Ogólne wyniki steamowej ankiety za październik. - Steamowa ankieta za październik - Chińczycy przejęli Steama - wiadomość - 2017-11-06
Ogólne wyniki steamowej ankiety za październik.
Steamowa ankieta za październik - Chińczycy przejęli Steama - ilustracja #3

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.