Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość kompendia 15 grudnia 2017, 14:31

autor: Ender

Far Cry 5 – kompendium wiedzy [Aktualizacja #2: tryb multiplayer i nowa data premiery]

W kompendium zebrano wszystkie najważniejsze informacje dotyczące piątej części serii Far Cry, która zadebiutuje w sklepach w marcu 2018 roku i przeniesie graczy do hrabstwa Hope, w amerykańskim stanie Montana.

Spis treści:
  1. 1. Fabuła
  2. 2. Rozgrywka (2.1. Tryby multiplayer)
  3. 3. Technikalia
  4. 4. Multimedia

Aktualizacja #2 (15 grudnia 2017): – Kompendium zostało rozszerzone o kolejne informacje na temat trybu wieloosobowego, a także nową datę premiery.

Aktualizacja #1 (25 września 2017): – Kompendium zostało rozszerzone o kolejne informacje na temat trybu wieloosobowego i elementów rozgrywki.

O Far Cry 5 usłyszeliśmy po raz pierwszy 16 maja 2017 roku. Na kilka tygodni przed oficjalnym przedstawieniem światu gry, wśród fanów krążyły najróżniejsze dotyczące jej plotki i przypuszczenia. Według najpopularniejszych z nich, produkcja miała zabrać graczy w realia Dzikiego Zachodu. Jak się okazało, pogłoski te były całkowicie błędne. 22 maja Ubisoft potwierdził, że akcja tytułu rozgrywać będzie się we współczesności w amerykańskim stanie Montana. Kilka dni później poznaliśmy także oficjalną datę premiery, która wyznaczona na luty 2018 roku. Niestety, w grudniu 2017 roku debiut gry został przesunięty o miesiąc, twórcy ostatecznie zdecydowali się na datę 27 marca 2018 roku Far Cry 5 trafi wówczas jednocześnie do posiadaczy pecetów, jak i konsol PlayStation 4 oraz Xbox One. Deweloperem tytułu jest francuskie studio Ubisoft Montreal. Zespół odpowiada za stworzenie wszystkich głównych odsłon cyklu, począwszy od Far Cry 2, a także jego dwóch spin-offów (Far Cry 3: Blood Dragon i Far Cry Primal).

1. Fabuła

Naszym głównym oponentem jest charyzmatyczny fanatyk Joseph Seed - Far Cry 5 – kompendium wiedzy [Aktualizacja #2: tryb multiplayer i nowa data premiery] - wiadomość - 2017-12-15
Naszym głównym oponentem jest charyzmatyczny fanatyk Joseph Seed

Akcja Far Cry 5 rozgrywa się w fikcyjnym hrabstwie Hope, znajdującym się w amerykańskim stanie Montana, będącym jednym z najsłabiej zaludnionych zakątków kraju, leżącym w jego północno-zachodniej części, na granicy z Kanadą. Gracze wcielają się w policjanta lub policjantkę, która musi rozpracować i zniszczyć zorganizowaną grupę przestępczą, skrywającą się pod maską kultu o nazwie The Project at Eden's Gate. Sprawuje ona nieformalną kontrolę nad hrabstwem, terroryzując jego mieszkańców, korzystając przy tym z fundamentalistycznej ideologii chrześcijańskiej głoszącej rychły koniec świata.

Na czele uzbrojonej po zęby grupy kultystów stoi Joseph Seed, charyzmatyczny przywódca, który wraz ze swoimi współpracownikami, wchodzącymi w skład bliskiej „rodziny”, bezwzględnie rozprawia się z oponentami, określanymi przez niego mianem grzeszników. Zadaniem gracza będzie znalezienie sojuszników, mogących stawić opór fanatykom Seeda. W trakcie przygody spotkamy więc rożnego rodzaju barwne postacie miejscowych, które przyłączą się do naszej krucjaty. Mowa tu, między innymi, o Mary May Fairgrave, czyli barmance, której matka i brat zostali porwani przez Seeda; Nicku Rye'u – zapalonym pilocie obawiającym się o przyszłość najbliższych; oraz o pastorze Jeromie Jeffriesie, który zamierza walczyć w imię wyższego dobra. Ubisoft zapowiada, ze na graczy czeka wiele interesujących momentów i interakcji z bohaterami niezależnymi oraz z samym Seedem, który zgodnie z tradycją serii okaże się wyjątkowo sadystycznym i wygadanym czarnym charakterem, nękającym nas przez całą kampanię.

2. Rozgrywka

Hrabstwo Hope będziemy przemierzać w różnych pojazdach - Far Cry 5 – kompendium wiedzy [Aktualizacja #2: tryb multiplayer i nowa data premiery] - wiadomość - 2017-12-15
Hrabstwo Hope będziemy przemierzać w różnych pojazdach

Far Cry 5 nie odchodzi drastycznie od modelu zabawy wypracowanego w poprzednich odsłonach cyklu. Nadal mamy do czynienia z produkcją akcji, w której świat obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby. Polem naszych działań jest fikcyjne hrabstwo Hope, przedstawione w formie sandboksowej mapy o pokaźnych rozmiarach. Twórcy postarali się oddać zróżnicowany krajobraz Montany. Przemierzać będziemy więc zarówno rozległe pastwiska i pola oraz zielone doliny rzeczne, jak również wysokie i zalesione zbocza górskie.

Grę rozpoczynamy, tworząc naszego bohatera, wybierając jego wygląd i płeć, co jest kompletną nowością, dotychczas nieobecną w serii. Co interesujące całą kampanię fabularną będziemy mogli przejść zarówno w pojedynkę jak i w sieciowym trybie współpracy, przeznaczonym dla dwóch osób. Do gry powracają również drobne elementy RPG. Postać gracza będzie dysponować więc szeregiem umiejętności specjalnych, które rozwijane będą wraz ze zdobywanym doświadczeniem.

Naszym ostatecznym celem jest wyeliminowanie fanatyków Seeda, za pomocą wszystkich możliwych środków – a tych z pewnością nie będzie nam brakować. Poza standardowym arsenałem broni palnej, do dyspozycji grających oddana zostanie także pokaźna liczba rodzajów broni białej, takiej jak noże, widły, pałki itd. Ze względu na wielkość i geografię świata, znacznie ważniejszą rolę niż w poprzednich częściach cyklu pełnić będą auta. Poza różnego rodzaju klasycznymi środkami transportu, zasiądziemy także za kierownicą quadów, ciężarówek, traktorów, a nawet łodzi. Sporą nowinką jest wprowadzenie do gry samolotów.

Poza polowaniami będziemy mogli także powędkować - Far Cry 5 – kompendium wiedzy [Aktualizacja #2: tryb multiplayer i nowa data premiery] - wiadomość - 2017-12-15
Poza polowaniami będziemy mogli także powędkować

Far Cry 5 pozwoli nam zabawić się w myśliwego, polującego na grubą zwierzynę. W ramach relaksu będziemy mogli także powędkować. Oczywiście ponownie niezastąpioną pomocą okaże się crafting, umożliwiający tworzenie nowych narzędzi. Co ciekawe, podobnie jak w Far Cry: Primal, gracze będą mogli oswoić dzikie zwierzęta, które następnie pomogą im w walce. Ponieważ będziemy budować ruch oporu, istotną opcją będzie możliwość rekrutowania sojuszników. Wypełniając zadania dla wybranych zbuntowanych mieszkańców hrabstwa, zyskamy ich lojalność. Każdy z nich dysponować ma unikalnymi zdolnościami bojowymi oraz odblokowywać nowe strategiczne możliwości i ekwipunek. Jednym z nich jest Nick Rye, właściciel firmy transportowej dysponujący własnym samolotem. Na nasze życzenie może wykorzystać swój wehikuł do zbombardowania pozycji wroga. Grace Amstrong to z kolei wybitna snajperka, która wspierać będzie nas z daleka, eliminując oznaczonych przez gracza wrogów. W trakcie przygody zyskamy także lojalność czworonoga. Pies o imieniu Boomer będzie przynosił w pysku broń pokonanych przeciwników, a także w razie potrzeby obezwładniał ich. Jak w poprzednich odsłonach Far Cry, wiele misji polegać będzie na atakowaniu konwojów, posterunków i baz przeciwników. Zadania te wykonywać możemy na różne sposoby, w zależności od naszego stylu gry, posiadanych umiejętności oraz dostępnego sprzętu i broni.

Samoloty to jedna z największych nowinek w grze - Far Cry 5 – kompendium wiedzy [Aktualizacja #2: tryb multiplayer i nowa data premiery] - wiadomość - 2017-12-15
Samoloty to jedna z największych nowinek w grze

2.1. Multiplayer

Tryb multiplayer w Far Cry 5 pozwala nam wraz ze znajomym przejść wspólnie, poza krótkim samouczkiem, całą kampanię fabularną gry. Kompan może dołączyć się do zabawy w każdym momencie. Warto jednak zaznaczyć, że postępy w rozgrywce zapisywane są jedynie na koncie hosta. Towarzyszy po powrocie do własnej gry będzie musiał więc ponownie przejść misje, które zaliczył w multiplayerze. Zatrzyma on jednak zdobyte doświadczenie, przedmioty znajdujące się w ekwipunku, a także pieniądze. Warto dodać, że host ma także kilka innych uprawnień – tylko on może wyznaczać broń do wynajęcia, rozpoczynać zadania oraz włączać lub wyłączać opcje bratobójczego ognia. Do zabawy w trybie współpracy na konsolach Xbox One i PlayStation 4 wymagane będą subskrypcje Xbox Live Gold i PlayStation Plus.

Do gry powróci edytor map pozwalający na modyfikowanie plansz i tworzenie własnych scenariuszy do zabawy w sieci. Twórcy obiecują, że zostanie on rozbudowany o nowe opcje względem poprzednich wersji dostępnych we wcześniejszych produkcjach z serii.

3. Technikalia

Far Cry 5 korzystać będzie z silnika i technologii poprzedników. Na razie nie mamy żadnych konkretnych informacji na temat ewentualnych zmian w oprawie graficznej, a także wsparcia dla nowych i silniejszych modeli konsol (PlayStation 4 Pro, Xbox One Scorpio). Nie podano także jeszcze oficjalnych wymagań sprzętowych pecetowej edycji tytułu.

4. Multimedia

  1. Zapowiedź – Graliśmy w Far Cry 5 – tu nie będzie rewolucji
  2. Oficjalna strona Far Cry 5

Informacja pojawiła sie pierwotnie 29 maja 2017, 21:07.