Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość kompendia 7 lutego 2018, 15:36

autor: Vergil

Wszystko o Red Dead Redemption 2 (data premiery, gameplay, tryby multiplayer) - Akt. #5

Niniejsze kompendium wiedzy poświęcone jest grze akcji z otwartym światem pod tytułem Red Dead Redemption II. Za jej produkcję odpowiada Rockstar Games – autorzy nie tylko poprzednich odsłon cyklu, lecz również bijącej rekordy popularności serii Grand Theft Auto. Tekst będzie uzupełniany o najbardziej interesujące informacje i materiały zarówno przed, jak i po premierze tego tytułu.

Red Dead Redemption II – kompendium wiedzy - Wszystko o Red Dead Redemption 2 (Przecieki nt. rozgrywki i trybu multiplayer) - Akt. #5 - wiadomość - 2018-02-07
Red Dead Redemption II – kompendium wiedzy
Spis treści:
  • 1. Świat gry
  • 2. Fabuła
  • 3. Mechanika (3.1. Eksploracja; 3.2. Zadania i aktywności; 3.3. Walka i uzbrojenie)
  • 4. Multiplayer
  • 5. Technikalia
  • 6. Ciekawostki
  • 7. Multimedia (7.1. Materiały wideo; 7.2. Zrzuty ekranu)

Red Dead Redemption II jest dziełem zespołu Rockstar Games – deweloperzy znani są przede wszystkim dzięki serii Grand Theft Auto oraz poprzednim grom z cyklu: Red Dead Revolver i Red Dead Redemption. Zgodnie z oficjalnymi zapowiedziami, premiera omawianego tytułu nastąpi 26 października 2018 roku. Gra zostanie wydana na PlayStation 4 oraz Xboksa One – na ten moment nie wiadomo, czy ukaże się również na komputery osobiste.

Z uwagi na fakt, że deweloperzy nie ujawnili jeszcze zbyt wielu konkretów na temat samej gry, wiele poniższych wiadomości oparto na domysłach i spekulacjach. Kiedy sytuacja ulegnie zmianie, a twórcy staną się bardziej wylewni, zostaną one zastąpione oficjalnie potwierdzonymi informacjami.

Aktualizacja #5 [Przecieki nt. rozgrywki i trybu multiplayer]: Do sieci wyciekły informacje na temat rozgrywki pochodzące z dokumentacji projektowej, do której dotarła redakcja serwisu Trusted Reviews. Poszczególne doniesienia znajdziecie w sekcjach: 2. Fabuła, 3.1. Eksploracja, 3.2. Zadania i aktywności, 3.3. Walka i uzbrojenie, 4. Multiplayer.

Aktualizacja #4 [Oficjalna data premiery]: Wcześniejsze doniesienia o dacie premiery Red Dead Redemption II niestety okazały się fałszywe. Rockstar Games ujawniło bowiem, że produkcja zadebiutuje dopiero 26 października 2018 roku. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest chęć wprowadzenia dodatkowych szlifów – autorzy mają jednak nadzieję, że kiedy gra trafi już na sklepowe półki, fani jednogłośnie stwierdzą, że warto było tyle na nią czekać. Chcąc nieco udobruchać miłośników serii, deweloperzy udostępnili paczkę świeżych zrzutów ekranu, którą znajdziecie w naszej wiadomości.

Aktualizacja #3 [Pogłoski o dacie premiery]: Deweloperzy wciąż nie kwapią się do tego, by ujawnić datę premiery Red Dead Redemption II. Pewnych wskazówek udzieliły jednak sklepy internetowe przyjmujące preordery na ten tytuł. Na łamach meksykańskiego Amazonu można było na przykład wyczytać, że gra zadebiutuje 12 lipca bieżącego roku. Nieco bardziej optymistycznych informacji dostarczyła natomiast duńska sieć sklepów Coolshop, wedle której produkcja miałaby trafić do sprzedaży ponad miesiąc wcześniej, bo 8 czerwca. Kto ma rację bądź kto jest bliżej prawdy? Być może dowiemy się o tym 7 lutego, kiedy to odbędzie się spotkanie inwestorów firmy Take-Two Interactive, czyli wydawcy omawianej gry.

Aktualizacja #2 [Fabuła i nowy zwiastun]: Pierwsze konkrety na temat opowiedzianej w grze historii czekają w sekcji 2. Fabuła. Świeży zwiastun gry znajdziecie natomiast w sekcji 7.1. Materiały wideo.

Aktualizacja #1 [Opóźnienie premiery]: Smutna wiadomość dla wszystkich, którzy nie mogą się doczekać ponownej wizyty na Dzikim Zachodzie. Studio Rockstar Games oficjalnie poinformowało, że premiera Red Dead Redemption II została opóźniona – tytuł ma trafić na sklepowe półki wiosną 2018 roku. Twórcy tłumaczą się, że najzwyczajniej w świecie potrzebowali więcej czasu, niż początkowo zakładali, by dostarczyć graczom „najlepsze możliwe doświadczenie”. Na otarcie łez opublikowano kilka nowych screenshotów, jakie czekają na Was w sekcji 7.2. Zrzuty ekranu.

1. Świat gry

Jak nietrudno się domyślić, Red Dead Redemption II po raz kolejny zabierze nas w podróż na Dziki Zachód. Z opublikowanego przez Rockstar Games oficjalnego zwiastuna wynika, że ponownie przyjdzie nam zwiedzić malowniczą prerię, skaliste tereny górskie, pokryte siecią rzek doliny, czy wreszcie gęsto zalesione obszary oraz miasta, których mieszkańcy będą żyć własnym życiem – podczas gdy jedni będą siedzieć bezczynnie i wpatrywać się w ruch uliczny, inni będą ciężko pracować, choćby sprzedając towary w przydrożnych sklepach, które zamkną przed zapadnięciem zmroku.

Mapa, która jakiś czas temu wyciekła do sieci. Czy w Red Dead Redemption II zwiedzimy historyczne wcielenie New Bordeaux? - Wszystko o Red Dead Redemption 2 (Przecieki nt. rozgrywki i trybu multiplayer) - Akt. #5 - wiadomość - 2018-02-07
Mapa, która jakiś czas temu wyciekła do sieci. Czy w Red Dead Redemption II zwiedzimy historyczne wcielenie New Bordeaux?

Na ten moment nie wiemy niestety, gdzie zostanie umiejscowiona akcja gry. Pewnych wskazówek dostarcza jednak widoczna powyżej mapa, która wyciekła do sieci jakiś czas temu, rzekomo wprost z siedziby głównej Rockstara. Ujrzała ona światło dzienne dzięki jednemu z użytkowników forum NeoGaf o pseudonimie Mideon. Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że jej autentyczność potwierdza redaktor serwisu TechRadar, powołując się na zaufane, wiarygodne źródło – podobno jest to swoista „ściąga”, stworzona z myślą o pracujących nad grą artystach i programistach.

Wynika z niej, że wzorem Grand Theft Auto V, czerpiącego garściami ze świata stworzonego na potrzeby Grand Theft Auto: San Andreas, Red Dead Redemption II zaoferuje nam rozbudowaną wizję „piaskownicy”, jaką mogliśmy zwiedzać w poprzedniej części serii. Pojawia się na niej choćby doskonale nam znane miasto Blackwater wraz z okalającymi je terenami – świat może jednak zostać znacznie bardziej rozbudowany na wschód. Co ciekawe, na południowym wschodzie widoczne jest miasto New Bordeaux, czyli miejsce akcji trzeciej odsłony cyklu Mafia, a także „bayou”. Ponadto, zaznaczono na niej również wyspy, co może odcisnąć swoje piętno na mechanice.

2. Fabuła

W chwili, w której czytacie te słowa, fabuła Red Dead Redemption II wciąż stoi pod dużym znakiem zapytania. Niemniej, drugi zwiastun oraz opublikowane wraz z nim informacje zawierają pewną porcję konkretów na temat historii, jaka zostanie opowiedziana w grze. Zgodnie z wcześniejszymi spekulacjami, z którymi możecie zapoznać się poniżej, akcja najnowszego dzieła Rockstar Games zostanie osadzona w czasach poprzedzających wydarzenia opowiedziane w pierwszym Red Dead Redemption, a dokładnie w okresie, w którym gang Dutcha van der Lindego (znany z Red Dead Revolver) działał w najlepsze. To właśnie jednym z jego członków będzie nowy główny bohater, czyli Arthur Morgan – typ spod ciemnej gwiazdy, ścigany przez stróżów prawa z trzech różnych stanów.

[07.12.2018] Poza tym wiadomo, że po raz kolejny przyjdzie nam zająć się tym, co od zawsze kojarzy nam się z Dzikim Zachodem – rabunkami, pościgami, a przede wszystkim widowiskowymi strzelaninami, na czele z pojedynkami rozgrywanymi w samo południe. Dokonywane przez nas wybory oraz nasza reputacja będą mieć wpływ na przebieg opowieści, determinując dostęp do określonych zadań i dialogów. Co ciekawe, powaga naszych postępków także będzie mieć znaczenie – wszak za rozbój w saloonie nikt nie będzie nas ścigał równie intensywnie, jak za masowe morderstwa.

Spekulacje na podstawie pierwszego zwiastuna

Fabuła Red Dead Redemption II zdaje się jedną z najpilniej strzeżonych przez Rockstar Games tajemnic. Mimo wszystko twórcy udostępnili szereg wskazówek, na których fani serii mogą oprzeć snute przez siebie domysły. Na czoło wysuwa się widniejący na oficjalnej witrynie obrazek, prezentujący siedmiu kowbojów. O ile na pierwszy rzut oka trudno rozszyfrować tożsamość poszczególnych postaci, o tyle dokładniejsza analiza daje nam pewien obraz tego, kto wystąpi w obsadzie gry. Wygląda więc na to, że poza bohaterami pierwszego Red Dead Redemption, na czele z Johnem Marstonem (pierwszy z lewej?), Dutchem van der Linde (trzeci od lewej?), Billem Williamsonem (trzeci od prawej?) oraz Landonem Rickettsem (drugi z prawej?), w grze pojawią się również postacie znane z… Red Dead Revolver. Postać w centrum przypomina głównego bohatera gry – Reda Harlowa, osoba znajdująca się tuż obok potencjalnego Johna Marstona przywodzi na myśl Jacka Swifta (ten melonik...), z kolei bohater idący obok kowboja mogącego okazać się Landonem Rickettsem, wygląda niczym Shadow Wolf – kuzyn i najlepszy przyjaciel Harlowa.

Obecność kowbojów potwierdzona. Koni również. I trawy – w Red Dead Redemption II będzie dużo trawy. - Wszystko o Red Dead Redemption 2 (Przecieki nt. rozgrywki i trybu multiplayer) - Akt. #5 - wiadomość - 2018-02-07
Obecność kowbojów potwierdzona. Koni również. I trawy – w Red Dead Redemption II będzie dużo trawy.

Czyżby zatem pracownicy Rockstara planowali połączyć ze sobą dwie opowieści i doprowadzić do spotkania stworzonych przez siebie postaci? Warto mieć na uwadze, że jakiś czas temu w PlayStation Store pojawiła się zremasterowana wersja Red Dead Revolver – osoby, które nie miały okazji zapoznać się z tym tytułem, mogą zatem spróbować swoich sił w produkcji z czasów, w których o Johnie Marstonie i reszcie rzezimieszków nikt jeszcze nie słyszał.

Na zwiastunie pojawiają się także indiańskie amulety oraz postacie przypominające rdzennych Amerykanów. Czyżby zatem studio Rockstar Games postanowiło wziąć się za bary z tematyką rasizmu, prezentując graczom trudną sytuację, w jakiej na przełomie XIX i XX wieku znaleźli się Indianie? Wydaje się to wielce prawdopodobne, choć czas pokaże, czy owe przypuszczenia okażą się trafne.

Co się zaś tyczy czasu akcji – deweloperzy nabierają wody w usta, ale na opublikowanym przez nich zwiastunie pojawiają się elementy, jakie zdają się świadczyć o tym, że akcja gry będzie mieć miejsce przed wydarzeniami opowiedzianymi w Red Dead Redemption. Po świecie hasają stada bizonów, pociągi wydają się być starszymi modelami, aniżeli te, które jeździły po Dzikim Zachodzie z poprzedniej części serii, a co najważniejsze – ani przez moment nie pojawiają się na nim automobile, stanowiące przecież element krajobrazu z poprzedniczki. Istnieje zatem możliwość, że gracze będą mogli prześledzić losy Marstona w czasach, kiedy działał w gangu Dutcha van der Linde – wydarzenia te odcisnęły swoje piętno na późniejszym życiu bohatera, a kryminalna przeszłość przypomniała o sobie w najmniej spodziewanym momencie. Inna sprawa, że z uwagi na specyfikę fabuły Red Dead Redemption, John Marston nie mógłby uczestniczyć w kontynuacji opowiedzianych w niej wydarzeń.

3. Mechanika

3.1. Eksploracja

Tutaj w zasadzie wszystko wydaje się jasne – Red Dead Redemption II będzie grą z otwartym światem, wpasowując się tym samym w specyfikę tytułów Rockstara. Wydaje się pewne, że podobnie jak miało to miejsce w pierwszej odsłonie cyklu, po raz kolejny przepastny, otwarty świat zwiedzać będziemy zarówno na piechotę, jak i na grzbiecie konia. Najpewniej ponownie otrzymamy do dyspozycji kilka gatunków wierzchowców, różniących się pod względem wytrzymałości oraz szybkości biegu.

Red Dead Redemption II zaprezentuje malownicze, zróżnicowane krajobrazy. - Wszystko o Red Dead Redemption 2 (Przecieki nt. rozgrywki i trybu multiplayer) - Akt. #5 - wiadomość - 2018-02-07
Red Dead Redemption II zaprezentuje malownicze, zróżnicowane krajobrazy.

Dodatkowo, na materiale wideo możemy zobaczyć kanu, którego pasażerowie spokojnie płyną w tylko sobie znanym kierunku. Na ten moment możliwości są trzy. Po pierwsze, w grze może być dostępna opcja korzystania z usług przewoźników. Po drugie, główny bohater, kimkolwiek by nie był, może wziąć wiosło w swoje ręce i samodzielnie podróżować po wodach Dzikiego Zachodu. Po trzecie wreszcie, protagonista, w przeciwieństwie do Johna Marstona z „jedynki”, może umieć pływać.

[07.12.2018] Z dokumentacji projektowej, do której dotarła redakcja serwisu Trusted Reviews, wynika, że w Red Dead Redemption II skorzystamy też z pociągów. Co ciekawe, nie będzie to sposób na odbycie „szybkiej podróży”, gdyż w trakcie takiej przejażdżki będziemy mogli swobodnie poruszać się po wagonach i rozmawiać z pasażerami.

3.2. Zadania i aktywności

[07.12.2018] Wzorem Red Dead Redemption, druga odsłona serii powinna zaoferować całą masę zadań i aktywności – wszak nie bez powodu do marki przypięto łatkę „GTA na Dzikim Zachodzie”. Oprócz rozmaitych zdarzeń losowych, które stały się znakiem rozpoznawczym oryginału, a także tak zwanych Strangers – postaci o wyraźnie zarysowanej i ciekawej osobowości, które będą mieć dla nas rozmaite zlecenia – w grze powinny pojawić się motywy wypasania bydła, szukania skarbów, zbierania ziół (służących do wytwarzania leków) i złota oraz uganiania się za przestępcami ściganymi listami gończymi. Obecność zwierząt (od gryzoni, przez mniejsze i większe drapieżniki, po gustujące w padlinie sępy oraz wspomniane wcześniej bizony) wskazuje na powrót polowań, stanowiących prawdziwą wisienkę na torcie w przygodach Johna Marstona.

3.3. Walka i uzbrojenie

No dobrze, ale człowiek bez broni na Dzikim Zachodzie, to jak… żołnierz bez karabinu? Porównania zostawmy w spokoju i zajmijmy się „narzędziami pracy”, jakie wykorzystamy w trakcie naszych wojaży na Dzikim Zachodzie. Po pierwsze – rewolwery, stanowiące nieodłączny rekwizyt każdego szanującego się westernu. Po drugie, z pewnością zrobimy użytek ze strzelb, dzierżonych przez widocznych na zwiastunie kowbojów. Po trzecie, możemy chyba liczyć na powrót lassa, które posłuży nam choćby do łapania żywcem groźnych przestępców. W grze pojawi się tryb EagleEye, aktywowany po naładowaniu specjalnego paska – w poprzednich jego uruchomienie spowolni czas, a my będziemy mogli zaznaczyć kilka celów przeznaczonych do błyskawicznej, automatycznej eliminacji. Poza tym, w grze z pewnością powrócą rozgrywane w samo południe pojedynki, w trakcie których przyjdzie nam wykazać się zarówno refleksem, jak i doskonałą celnością.

[07.12.2018] Osobną kwestią pozostaje perspektywa, z jakiej będziemy obserwować akcję – po sukcesie trybu FPP w Grand Theft Auto V autorzy najpewniej zdecydują się na jego implementację również w Red Dead Redemption II.

4. Multiplayer

Wspólne polowania z innymi graczami brzmią smakowicie… - Wszystko o Red Dead Redemption 2 (Przecieki nt. rozgrywki i trybu multiplayer) - Akt. #5 - wiadomość - 2018-02-07
Wspólne polowania z innymi graczami brzmią smakowicie…

[07.12.2018] W Red Dead Redemption II pojawi się rozbudowany tryb multiplayer, co zostało potwierdzone przez twórców. Podstawę ma stanowić „ogromny, klimatyczny świat Dzikiego Zachodu”. W grze znajdziemy warianty rozgrywki opracowane z myślą o rywalizacji. We wspomnianej wcześniej dokumentacji projektowej można znaleźć wzmianki o trzech trybach sieciowych. Pierwszym z nich ma być podobno Revive & Survive, w którym gracze będą musieli koncentrować się nie tylko na eliminacji przeciwników, ale i na wskrzeszaniu sojuszników; pikanterii całej sprawie doda fakt, że na drugą z wymienionych czynności nie będą mieć zbyt wiele czasu. Drugi wariant rozgrywki to Money Grab, gdzie będziemy zdobywać i odstawiać do bazy worki z tytułowymi pieniędzmi. Nie zabraknie tu również trybu Battle Royale, aczkolwiek deweloperzy poskąpili nam konkretów na temat dokładnych zasad, jakimi będzie się rządził.

Oczywiście nie oznacza to, że twórcy nie zdecydują się na zaimplementowanie trybu kooperacji. Co prawda wymagałoby to olbrzymich nakładów pracy, ale nie zapominajmy, że „gwiazdy rocka” mają na swoim koncie grę, w której w dowolnym niemal momencie możemy przełączać się pomiędzy trzema postaciami

5. Technikalia

Na ten moment nie wiadomo zbyt wiele na temat technologii, w oparciu o którą będzie działać Red Dead Redemption II. Opublikowany materiał wideo sugeruje, że tytuł wykorzysta silnik graficzny Grand Theft Auto V, który zostanie odpowiednio podrasowany. Jeśli jednak twórcom uda się utrzymać jakość grafiki ze zwiastuna, przygoda na Dzikim Zachodzie może być naprawdę piękna. Rewelacyjnie prezentuje się zarówno smagana wiatrem roślinność, jak i realistycznie animowane zwierzęta (na czele z doskonale zaprojektowanymi końmi), a także efekty pogodowe i zaawansowany system oświetlenia – możemy chyba liczyć na jedne z najbardziej urzekających zachodów słońca w grach wideo.

6. Ciekawostki

  • Red Dead Redemption II nie jest drugą, a trzecią odsłoną cyklu Red Dead. Protoplastę dla Red Dead Redemption stanowiło bowiem Red Dead Revolver, wydane na PlayStation 2 i Xboksa w 2004 roku. Produkcja nie była jednak grą z otwartym światem, a zręcznościową strzelaniną TPP, w której wcielaliśmy się w Reda Harlowa, mszczącego się na przestępcach odpowiedzialnych za śmierć jego ojca – Nate'a. W 2016 roku tytuł doczekał się wydanej na PlayStation 4 reedycji, która może pochwalić się przede wszystkim nieco ładniejszą grafiką (rozdzielczość 1080p, dodatkowe efekty), animacją trzymającą stałe 60 klatek na sekundę oraz obsługą trofeów i funkcjonalności związanych z nagrywaniem materiałów wideo i robieniem zrzutów ekranu.

7. Multimedia

7.1. Materiały wideo

7.2. Zrzuty ekranu

Po więcej zrzutów ekranu zapraszamy do naszej galerii.

Wszystko o Red Dead Redemption 2 (Przecieki nt. rozgrywki i trybu multiplayer) - Akt. #5 - ilustracja #6
Wszystko o Red Dead Redemption 2 (Przecieki nt. rozgrywki i trybu multiplayer) - Akt. #5 - ilustracja #7
Wszystko o Red Dead Redemption 2 (Przecieki nt. rozgrywki i trybu multiplayer) - Akt. #5 - ilustracja #8
Wszystko o Red Dead Redemption 2 (Przecieki nt. rozgrywki i trybu multiplayer) - Akt. #5 - ilustracja #9
Wszystko o Red Dead Redemption 2 (Przecieki nt. rozgrywki i trybu multiplayer) - Akt. #5 - ilustracja #10
Wszystko o Red Dead Redemption 2 (Przecieki nt. rozgrywki i trybu multiplayer) - Akt. #5 - ilustracja #11

 

Informacja pojawiła sie pierwotnie 3 listopada 2016, 17:44.