Forum

elathir ostatnie wypowiedzi na forum i w komentarzach

22.09.2017 11:35
odpowiedz
elathir
20

Miło pomarzyć.......

22.09.2017 11:12
elathir
20

Wejdź w menadżera zadań i zobacz czy tam nie masz procesu wieśka. Jak tak to zamknij.

21.09.2017 16:04
1
elathir
20

Co ma się dziać na mapie? Cokolwiek, cokolwiek powinienem móc ta znaleźć. Mapa w Skyrimie to tylko kontener na POI i to czuć. Nie ma na niej nic ciekawego, jak np. w Risen. Służy ona tylko do chodzenia pomiędzy subokacjami oznaczonymi na kompasie. To nie jest eksploracja tylko turystyka. Jak w realnym świecie, nie czuję się jak odkrywca tylko jak człowiek łażący od jednej atrakcji turystycznej do drugiej, gdzie pomiędzy spotkać mogę najwyżej natrętów sprzedających pamiątki.

no i czytanie ze zrozumieniem lezy, nie napisałem, że skyrim jest liniowy tylko 90% lokacji jets liniowa, czyli idziesz jak po sznurku. Nie licząc pojedynczych przypadków nie ma tam żadnych labiryntów, pomieszczeń z licznymi odnogami i ślepymi zaułkami itd.

A co do nielogiczności świata, kilka malutkich farm, kilkunastu rolników, kilkunastu rzemieślników i nieograniczona liczba żołnierzy i bandytów.... w Wiesku czujemy, że jesteśmy w rejonie wojny, ale wiemy po granicach mapy patrząc, że tam dalej jest infrastruktura, która ta wojnę utrzymuje, że Novigrad to miasto, w którym można faktycznie uzbroić armię, że może ja utrzymać. W Gothicu czy Risenie, też jakoś te proporcje są bardziej naturalne, ale w skyrimie wygląda to trochę komicznie.

Co do nagród, właśnie level scaling sprawia, że ani loot nie jest ciekawy, ani gra nie nagradza mnie wyzwaniami, a i te ukryte misje są z reguły nudne. Tutaj muszę pochwalić PB, tam naprawdę jest frajda z pokonania silniejszego przeciwnika by zdobyć lepszy miecz abo rzadkie zioło do mikstury. W skyrimie mamy niewiarygodna inflację wartości, już po kilku godzinach gry w zasadzie wszystkie jest bezwartościowe. O ile w morrowindzie jeszcze nagroda za rozglądanie się były misje (brak znaczników, misje deadr trzeba było odnaleźć) i żadkie przedmioty, to w Skyrimie mamy słowa mocy i maski.

I stwierdzenie, że liczne gry ich naśladują bez podania przykładów.... Tak wiem, jakie gry, liczne.

No i graficznie to akurat i skyrim, aż takiego wrażenia nie robił, owszem tereny ładne, ale postacie, fauna itd. słaba. Fallout 4 natomiast jak na swoje wymagania i rok premiery wyglądał słabo. Oblivion robił wrażenie graficznie, ale to tyle.

A tłumaczenie, że jakość jest mierna bo wszystkiego jest dużo do mnie nie trafia. W3 ma wszystkiego dużo i dobra jakość. A jak już muszę wybierać stawiam jakość nad ilość.

I by nie było, nie uważam, że Skyrim to zła gra, sporo przereklamowana, ale całkiem dobra. Ale jako sanbox do zabijania czasu, najlepszy casual po GTA na rynku, nie jako RPG, bo RPG to jest bardzo mierne. Tak więc becia niech zostanie przy sanboxach, takich solo mmo, a tworzenie RPG zostawi twórcom RPG.

21.09.2017 11:51
elathir
20

Ale za to masz sklep z modami, który ściąga ci wszystkie na dysk, niezależnie, czy chcesz je używać czy nie, i czy za nie zapłaciłeś czy nie (oczywiście niemożliwe do odpalenia zanim nie zapłacisz).

21.09.2017 11:21
1
elathir
20

Uważaj, jeszcze ktoś to weźmie na poważnie tutaj :P

Nie łudźmy się, może to będzie fajna gra, ale RPG roku na pewno nie.

21.09.2017 10:26
odpowiedz
elathir
20

Odpowiem memicznie wręcz

Wiedźmin 3!
Ale starsze też warte ogrania :P

21.09.2017 08:26
1
elathir
20

Akurat skyrim ma słaba mapę. Czemu? Są dla mnie pięć głównych powodów:
1) Na mapie głównej niemal nic się nie dzieje, od czasem coś nas zaatakuje. Fajnych znajdziek jak na rozmiar may świata jest jak na lekarstwo. Wszystko osadzone jest w sublokacjach silnie izolowanych od mapy głównej i wyraźnie oznaczanych na naszym kompasie.

2) Natężenie POI jest nierzeczywiste, bezsensowne i nielogiczne. Co pagórek mamy grobowiec z pradawnym złem, obóz bandytów itd. Gdyby jeszcze miasta i tereny cywilizowane były odpowiednio duże to tak y nie raziło, ale w Skyrimie czy F4 90% ludności to przestępcy

3) 90% lokacji jest liniowa i nudna przez to. Idziemy jak po sznurku by dotrzeć do ostatniego pomieszczenia z silniejszym wrogiem i znaleźć "skarb" w identycznej skrzyni co wszędzie na końcu lochu. Mechanizm rodem z H&S

4) Level scaling. Największe zło w RPG, kto taka bzdurę wymyślił to ja nie wiem.

5) Brak nagród z rozglądanie się, wszystko co cenne jest zawsze w tych samych miejscach, w ostatniej grocie/pokoju na końcu lochu, czasem w jakimś pomieszczeniu tuz obok, przez które będziemy kierować się na skróty do wyjścia.

Eksploracja to była dobra w Morrowindzie. Niestety, ale obecnie właśnie w grach PB mam z tego aspektu najwięcej frajdy.

Co do pisania postaci, w grach PB jakoś wybitnie tez nie jest, nie tak źle jak u Beci, gdzie dialogi wyglądają jak z amatorskiego kina klasy D, ale większość postaci jednak jest dość płytka, dialogów dużo nie ma itd. Po prost postarali się by postaci miały jednak jakiś konkretny wyrazisty charakter, a równocześnie nie było ich zbyt wiele, temu je pamiętamy. Jak na RPG akcji jest ot poprawnie, ale nie jest to klasa jRPG, Wieśka, czy wielu starych RPG.

A czy gry Beci wyznaczają standardy? głównie w upraszczaniu rozgrywki, pierwszych gównianych DLC i tworzeniu masowego contentu generycznego,więc to nie powód do dumy. Raczej w niczym dobry te gry nikogo nie zainspirowały d czasów Morrowinda. Natomiast Gothic jak już wspomniano jedną rzecz zrobił genialnie, to była pierwsza gra, w której świat żył. Postacie i zwierzęta miały cykle dobowe. Można było np. zaskoczyć wilka we śnie i przez to łatwiej go pokonać. To była nowość. ale to też tyle.

post wyedytowany przez elathir 2017-09-21 08:38:53
20.09.2017 13:52
elathir
20

Ja tam bym wybrał PESa akurat, zwłaszcza w tym roku :P

20.09.2017 08:43
elathir
20

Sam jedynkę w rok po premierze kupiłem za niecałe 50 zł, więc bez ściemy :P
Promocja na tego typu gry pojawiają się średnio raz w miesiącu w jakiś czas po premierze.

19.09.2017 00:50
elathir
20

Na 860m, w dodatku z modami poprawiającymi tekstury przez całą grę spadki mogę policzyć na palcach jednej ręki.

18.09.2017 12:43
3
elathir
20

Nawet jak nie potrzebują to i tak pewnie skorzystają bo:
a) dodatkowa kasa
b) dodatkowa reklama

18.09.2017 11:52
3
elathir
20

Ja bym raczej powiedział, że dostają wersję, bo po Rosyjsku mówi ponad 200 milionów ludzi. Co więcej spory odsetek z nich nie zna angielskiego. A to duża grup klientów.

Polski zna mniej niż 50 milionów osób, z czego większość potencjalnych nabywców gry zna angielski i i tak kupi grę.

17.09.2017 19:49
1
odpowiedz
elathir
20

Szkoda, że czasu mało, ciężki okres w robocie itd. Ale myślę, że na grudniowe wieczory ta gra będzie jak znalazł. No i trochę stanieje. Nie lubię gier tego typu ogrywać po godzince raz na trzy dni tylko w nie wsiąknąć w całości a teraz niestety brak czasu na ciągłe granie :(

A opis mnie cieszy, bo w jedynce zakochałem się przez genialny system walki i znienawidziłem za chaotyczność i naprawdę marną fabułę. Więc poprawa tego aspektu to wszystko czego potrzebowałem.

post wyedytowany przez elathir 2017-09-17 19:50:15
17.09.2017 08:34
odpowiedz
elathir
20

Pozostaje poczekać na przecenę i zagrać ;) Czyli jak to u Pirahni, może nie wybitnie ale klimatycznie i ciekawie.

No i może do tego czasu wyjdzie jakiś mod z lepszymi teksturami jak wyszedł do Risena 3.

16.09.2017 11:46
elathir
20

RPG dekady ze szczątkowymi elementami RPG? Bez żartów. Czy Skyrim to dobra gra? Tak. Nie tak wybitna jak hype twierdził w dniu premiery, ale dobra. Ale jest to absolutnie beznadziejne RPG. Dla mnie to takie GTA w świecie fantasy bardziej.

15.09.2017 19:33
odpowiedz
elathir
20

Nie wiem czy śmiać się czy .... śmiać się ;P

13.09.2017 15:02
elathir
20

Tod? Nie, on po prostu kłamie jak najęty. Jeden z większych ściemniaczy w branży.

12.09.2017 12:31
elathir
20

I tu jest problem, bo nie ma nigdzie informacji o sprzedanych egzemplarzach F4, jest tylko o przygotowanych do sprzedaży.

I druga sprawa, każdy COD sprzedał więcej od Skyrima, podobnie większość Fif, no i Minecraft, i co z tego wynika? Nic. Porównujesz sprzedaż causualowego sanboxa akcji z elementami RPG dal każdego do RPG akcji napędzanego historią tylko dla dorosłych. Wiadomo, że choćby ze względów gatunkowych ten pierwszy sprzeda się lepiej. Sanboxy sprzedają się dziś dużo lepiej niż RPG, nawet akcji.

03.09.2017 06:41
elathir
20

I tak i nie. Zasada prawdziwa dla EA czy Ubisoftu, w grach które wydają. Na szczęście są jeszcze wydawcy, którzy tak nie robią. Przykładem może być Paradox. Co prawda ich polityka DLC dobijająca, ale we własnych grach (HOI, CK, EU) nie bawią się w uproszczenia, podobnie jak i w grach wydawanych (Citeis Skylines, Pillars of Eternity itd.). Tylko w sumie oni wydają głównie na PC.

post wyedytowany przez elathir 2017-09-03 06:41:27
02.09.2017 13:56
elathir
20

1) I teraz na niektórych serwisach z mody się płaci, w innych jak nexus daje dobrowolne dotacja dla twórcy. Głupa tutaj jest to, że większość kasy trafiać będzie nie do modera a d beci.

2) Dział jakości beci nie radzi sobie z zapewnieniem jakości w ich własnych produkcja, w modach to będzie porażka.
Pewnie ograniczy się to do odrzucanie modów, które maja jakieś ułomności bez podania konkretnych powodów, tylko z ogólnikowym, w stylu "Mod miał problemy z kompatybilnością".

3) Jak wspomniał <Rydygier> tworzenie modów to hobby, jest niezobowiązujące. Wiadomo narzekacze znajda się zawsze, ale jak dajesz coś czy to za darmo czy za "co łaska" to mogą ci naskoczyć. W wypadku opłaty pewnie trzeba będzie zapewnić support, modyfikację moda pod nowe patche, dodatki itd. A gracze kupujący będą mieli prawo wymagać. Co w tym złego? Ano to, że kasę, pewnie większość będzie brała becia, a odpowiedzialność spadnie na modera.

02.09.2017 12:30
odpowiedz
elathir
20

W sumie zagrywałem się tylko w dwójkę. Trojka nie była zła ale już mnie nie wciągnęła tak bardzo. Za bardzo przypominała inne gry tej mechanice bardziej przypadło mi do gustu Anno, wtedy jeszcze pierwsze. Natomiast, dójka faktycznie maiła w sobie coś wyjątkowego. Pamiętam do dzisiaj, że stawiałem sobie wyzwanie by w rozgrywce wolnej zbudować sprawnie działające szlaki handlowe bez żadnego dodatkowego magazynu, wszystko idące przez całe terytorium aż do centrum:)

01.09.2017 17:49
2
elathir
20

Liniowość? Płytką fabułę? Liniowość w grze, w której cały akt drugi zależy od decyzji z aktu pierwszego?

31.08.2017 22:00
elathir
20

Na 99% tak, tylko nie wiadomo kiedy. Jak nie znajdą podwykonawcy do spinoffa to pewnie najszybciej kolejna część za 10 lat, jak nie 15.

31.08.2017 16:09
4
odpowiedz
1 odpowiedź
elathir
20

Troję marne zestawienie, bo skupiające się głownie na grach akcji. A gdzie takie perełki jak Hearts of Iron (seria), seria Sudden strike, Blitzkrieg itd.? Strategie potraktowano bardzo po macoszemu, jedna załapała się do 10 dwie wymienione we wstępie. Za to masa wtórnych strzelanek, gdzie jedna wzorowała się na drugiej.

post wyedytowany przez elathir 2017-08-31 16:11:24
31.08.2017 13:03
odpowiedz
elathir
20

Nie pamiętam nazwy, ale grało się takim pająkiem, który musiał odgrodzić 80% mapy uciekając przed wężem by wygrać, druga, ogrywana tego samego dnia była pierwsza edycja Snake 286, trzecią ograną niedługo później był Sokoban. Ogólnie wczesne lata 90-te, rok albo 91 albo 92.

post wyedytowany przez elathir 2017-08-31 13:07:30
31.08.2017 09:06
elathir
20

No jest pewna szansa, że premiera się opóźni a gra wyjdzie dopiero na PS5 i Xbox coś tam :P

31.08.2017 09:04
elathir
20

"Jedyne co udaje ci się tym zrobić to odstraszanie zainteresowanych grą od zakupu."

No to chyba dobrze, bo póki patche są na nexusie nie jest źle, ale jak Becia każe je stamtąd zdjąć, to będzie problem, ciężko wystawić pierwszej grze z płatnymi łatkami dobra ocenę.

31.08.2017 08:44
odpowiedz
elathir
20

Klasyczne UT wysoko, to dobrze, w żadnego innego shotera nie przegrałem 1/10 tego co w UT w młodzieńczych latach :)

30.08.2017 15:24
odpowiedz
elathir
20

Znalezione na jednym z kanałów:

Bethesda employee 1:
Sooo for Fallout 4 are we going to wait until we have fixed the bugs before we release it?
Bethesda employee 2:
What! Of course not. Let the modding community fix the problems. That way we save money on testing / Quality control and leave it to someone else to fix our shit.
Bethesda employee 1:
Wow you are so clever I wish I had thought of that.
Bethesda employee 2:
Yea I am... But do you know what’s even better. Once the modders have fixed our bugs and the community is using them to make our game playable we then make them pay for the mods.
Bethesda employee 1:
So what your saying is we release a broken game for loads of money. Let someone else fix it. Then we charge them for a fix that we had nothing to do with. Those saps... I mean Customers.?

post wyedytowany przez elathir 2017-08-30 15:24:35
30.08.2017 14:33
odpowiedz
elathir
20

Średnio? Koło 1 - 1,5 godziny dziennie. Tj po prostu nie gram codziennie, tylko jak nie mam nic lepszego do roboty ale wtedy potrafię przysiąść nawet na 4-5 godzin.

30.08.2017 09:26
odpowiedz
elathir
20

Co prawda jeszcze nie wyszło, ale już niedługo
http://www.gry-online.pl/S016.asp?ID=32243

30.08.2017 09:24
elathir
20

A to CDPR zakazuje modów, ciekawe skąd te nowiny? Fakt, do wieśka trzeciego jest 10x mniej modow niż do F4, ale to dalej 16 miejsce na nexusie. A modów jest mniej bo:
a) jest problem z narzędziami
b) sam silnik i struktura gry jest trudniejsza w modowaniu
c) mniej rzeczy wymaga poprawy (top mod do F4 to bugfixy, których nie potrafiła zrobić becia i musieli moderzy)

30.08.2017 08:20
elathir
20

Bo to nie do końca RPG. Elementy RPG w tej grze są szczątkowe, za to nacisk położony jest na prosta walkę, dużo zwiedzania i niezobowiązująca zabawę. Tej grze bliżej gameplaywo jest do serii GTA (tylko historia słabsza) niż klasycznych cRPG. Tak więc wyniki sprzedaży nie dziwią. RPG wszech czasów, daniem recenzentów i specjalistów, Plnancsape Torment sprzedał się bardzo przeciętnie, i to znaczy, że jest gorszym RPG od Inkwizycji? Oczywiście nie. Sprzedaż oczywiście zależy od jakości, ale w mniejszy stopniu niż od ciężaru gatunkowego rozgrywki ustalającemu grupę docelową. Skyrim to genialny casual, snadbox pełną gębą, a takie gry maja wśród młodzieży i nie tylko bardzo szerokie grono odbiorców, więc i sprzedaż jest wysoka. Głównie dlatego, że trafiają nawet do ludzi nie lubiących RPG bo nie czuć w tej grze, że to RPG.

A przykład CoD itp. podałem by wskazać, że nawet wtórne gry o średniej jakości mogą mieć gigantyczną sprzedaż jak wpasują się w gusta klientów i będą odpowiednio rozreklamowane.

30.08.2017 08:04
2
elathir
20

@legolas93 - nudny się robisz. Czy ktoś hejtuje Obsydian? Nie, bo robi dobra robotę. Albo Red Hook? Albo twórców z Azji odpowiedzialnych za nowa Personą lub FF XV (tak wiem, że to wschód)? Nawet InExile nie jest hejtowane, mimo, że ich najnowsze działo nie spełniło oczekiwań. Czemu? Bo te firmy się starają i nie robią gracza w trąbę swoja polityką skubania go na każdym kroku. I CDPR jest stawiany jako twórca za wzór nie tylko w Polsce jak uważasz, ale na całym świecie, starczy poczytać na forach czy obejrzeć filmiki na YouTubie z zagranicznych portali mówiące o kryzysie w branży, wskazujące równiez, że takie studia jak CDPR czy NG, oraz kilka innych pokazały, że można dać odpór tym złym praktykom jak choćby wspomniana w tym artykule.

29.08.2017 19:03
elathir
20

Ja bym poczekał na pełne recenzje w grach. W benchmarkach faktycznie ma 80% mocy 960m, ale poczekałbym z informacją jak mniejsza ilość pamięci sprawdzi się w grach. Po drugie kwestia ceny, MX150 jest na chwilę obecną zauważalnie droższa.

29.08.2017 13:48
odpowiedz
1 odpowiedź
elathir
20

I tak większość twórców będzie udostępniała na Nexusie z dobrowolną opłatą.

Noe właśnie niekoniecznie, bo Nexus słynie z legalności, nie pojawiają się tam, żadne treści, które w jakikolwiek sposób mogłoby okazać się nielegalne. I tu kwestia kluczowa, czy becia zakaże udostępniania modów do ich gier poza sklepami z modami. Osobiście w całkowity zakaz wątpię, ale w zakaz pojawiania się na Nexusie modów dostępnych w sklepie już tak.

29.08.2017 12:32
1
elathir
20

Lepszy do CK2, zresztą bardziej pasuje ze względu na wbudowane w strukturę gry koligacje rodowe.

post wyedytowany przez elathir 2017-08-29 12:33:33
29.08.2017 12:30
elathir
20

Bo masz za sobą 80% :P

Ta grę o naprawie bugow streszczało się w następujący sposób.
Pierwsze 90% - 9/10
Ostatnie 10% - 2/10

Tak zrypanego zakończenia jak była w podstawce po premierze (wyszedł patch je poprawiający) to mało gdzie można było znaleźć.

29.08.2017 12:27
elathir
20

Pod jakim względem? Bethesda nie zrobiła dobrej eksploracji od Morrowinda. W Oblivionie wszystko psuł absurdalny level scaling a w Skyrimie monotematyczność, uproszczenia, ubogi content. Eksploracja w Skyrimie bardziej przypomina wykonywanie obowiązków, powtarzalny grind niż eksploracje z prawdziwego zdarzenia.

Czemu tak jest? Ja widzę trzy główne powody.
1) mapa świata jest tylko kontenerem na izolowane lokacje - na mapie świata bardzo mało się dzieje, służy ona tylko przechowywaniu lokacji będących całkowicie od czegokolwiek niezależnymi bytami. W rezultacie na minimapie mam już szybciej zaznaczone, że tu i tu będzie coś "interesującego". Co więcej POI jest multum. W rezultacie łażąc po prostu po mapie ma się tych lokacji do zrzygania. Gracz nic nie odkrywa, wszystko dostaje na tacy i tylko zwiedza. Bardziej niż odkrywcą czuje się turystą na wycieczce.

Po lewej mamy antyczne ruiny, po prawej za 300 metrów obóz bandytów, a za tamtym pagórkiem jaskinie pełna troli. Dalej wycieczka, nie ociągać się. Dalej wzdłuż naszej srogi z Solitude to Withrun głównym traktem czeka nas jeszcze sporo atrakcji, jakieś 27 grobowców nordyckich, 43 kopalnie, 33 jaskinie!

2) jedynymi nagrodami są maski i słowa - generyczny loot, brak doświadczenia oznaczają tyle, że w 90% epicko wyglądających lochów tak naprawdę niespecjalnie coś znajdujemy. Oczyszczamy kolejne, sklonowane lokacje z tych samych wrogów tylko po to by to zrobić i nabić trochę skilla. Tyle, że najlepszy sprzęt i tak zrobimy sami, historie w miarę ciekawą posiada tylko garstka lokacji, podziwiać tez co koniec końców jest tylko w kilku. W pewnym momencie człowiek zadaje sobie pytanie, po co w ogóle to robi?

3) lokacje są nudne - tj. wyglądają super, wrażenie robią świetne, ale 95% jest całkowicie liniowa z "skarbem" i głównym wrogiem zawsze w tym samym miejscu, z monotonnymi i głupimi łamigłówkami, i tak naprawdę nie licząc kilku chlubnych wyjątków tylko pędzimy przez loch do końcowej jaskini gdzie się coś dzieje i coś możemy znaleźć. Co to za eksploracja, gdzie nie ma najmniejszego sensu się rozglądać, bo wszystko jest zawsze oznaczone tak, że z kilometra się świeci.

Czy wiesiek miał dobrą eksplorację? Nie, była średnia, ale i tak lepsza niż w Skyrimie, bo chociaż schematy były wartościową nagrodą i choćby te na misktury, oraz każdy pierwszy z zestawu trzeba było znaleźć własnoręcznie. Niestety wiesiek powielił błąd beci ze wskaźnikami.

Gdzie eksploracja jest fajna? W grach pirahni, gry może i drewniane, ale projekty map mają genialne. Tam naprawdę zaglądam w każdy kąt. Miło wspominam F:NV, powiela trochę błędów beci, w końcu ich silnik, ale lokacje naprawdę bywały super zaprojektowane, dało się znaleźć fajne nagrody (coś unikatowego) i nie było ich aż tyle nasrane na mapie.

post wyedytowany przez elathir 2017-08-29 12:34:47
29.08.2017 08:00
elathir
20

CoD:I też się sprzedał lepiej od wszystkich RPG, o Minecrafcie nie wspominajac i co z tego? My mówimy o jakości, wartości artystycznej i walorach RPG. O tym czy Skyrim jest w ogolę RPG to ludzi dyskusje od lat prowadzą ;)

29.08.2017 07:47
odpowiedz
elathir
20

Zależy ile masz czasu, jak bardzo mało, to bierz Metro bo nie starczy ci czasu na wieska. Jak więcej i możesz poświęcić ponad 100 godzin to bez wątpienia wieska. Zwłaszcza w wersji GOTY.

Co ważne, w moim odczuciu Metro to gra na raz, do Wieska za jakiś czas wrócisz.

Oczywiście Metro to gra świetnie wykonana, dobra historia, czuć klimat. Ale wiesiek, no cóż, ta gra naprawdę jest genialna. Takich ciar w grze nie miałem od czasu bycia nastolatkiem, a były to czasy dość odległe, piksolowej grafiki i ręcznie rysowanych spritów.

post wyedytowany przez elathir 2017-08-29 07:49:08
29.08.2017 07:43
elathir
20

Mam to samo, i mi to co prawda lotto, bo gra chodzi na integrze dobrze, w FHD, ale rozwiązaniem może być wyłączenie integry w biosie i odpalenie windy już na dedykowanej, w ten sposób powinna odpalić ci się na dedykowanej.

Tylko tutaj może pojawić się pewien problem, Gothic na niektórych wersjach drivera zielonych po prostu nie działa i sypie artefaktami jak głupi.

29.08.2017 07:40
28.08.2017 12:56
elathir
20

Bez przesady, gry te nie są wybitne, w sumie po prostu niezłe. (Choć w sumie i takie zdobywały tytuły gry roku, Iknwizycja, Skyrim, F3 itd.) Maja jednak dwie silne zalety, klimat i projekt map. Dla mnie PB to drętwa walka, średnie misje i dialogi, całkiem przyjemni bohaterowie i najlepiej zaprojektowane mapy w grach z otwartym światem. Nigdzie indziej zwiedzanie i eksploracja nie daje mi tyle frajdy. I dla tej jednej zalety warto te gry ogrywać w mojej opinii.

28.08.2017 12:52
elathir
20

Mi około 56, ale grałem na modach podnoszących poziom trudności, co wydłużało rozgrywkę. I do gildii dołączałem w okolicach 40, wykonałem najpierw wszystkie zadania jakie mogłem wykonać do tego momentu, wraz z dodatkami oczywiście oboma.

28.08.2017 12:22
3
elathir
20

Nie będą, bo zrobią z tego p2 albo gry w stylu mmo, z poziomami itd. I tu jest problem. Tego typu produkcje muszą mieć dla wszystkich absolutnie równe zasady w każdej bitwie, inaczej nie mają sensu.

28.08.2017 11:15
7
odpowiedz
4 odpowiedzi
elathir
20

To jest ta sama sytuacja co z oryginalnym CSem czy Enemy Teritory. Często gracze nie poszukują skomplikowanych mechanik, filmowości, cud grafiki itd. a jedynie zwykłego, prostego dającego frajdę gameplayu. Nie więcej, nie mniej.

Zresztą dzisiaj takich gier nie ma za dużo, albo mamy produkcje sieciowe zabijane przez p2w albo stylizowane na mmo, gdzie gracz wyexpiony zawsze pokona świeżaka, niezależnie niemal od skila ze względu na bonusy i dostęp do lepszego sprzętu. A tutaj decyduje skill, i zabawa jest fajna.

Gra to nic wybitnego, ale trafiła w niszę. Taka rywalizacja daje wielokrotnie więcej frajdy niż zabawa w multi obecna w BF czy CODach, pełnych uproszczeń i dzieciaków.

28.08.2017 07:37
odpowiedz
elathir
20

Skontaktuj się Origin support, jak podałeś tam numer telefonu nie powinno być problemu z odzyskaniem konta. Gorzej jak numeru telefonu nie podałeś.

Inna sprawa, jeżeli kojarzysz i masz dostęp do wszystkich kont mailowych, z których korzystałeś to po prostu sprawdź na które otrzymałeś powiadomienie. co za problem znaleźć odpowiedniego maila? Origin aż tak nimi nie spamuje.

28.08.2017 07:02
1
elathir
20

Też nie mam nic przeciwko tak długo jak będzie to w grze w miarę spójnie przedstawione i zbalansowane z jakimś tam sensem. Nie wiem, broń parna w silnym promieniowaniu czegoś tam traci na skuteczności, więc używamy tez broni białej, której te ograniczenia nie dotyczą, czy cokolwiek chociaż tak prymitywnego.

28.08.2017 06:51
elathir
20

@Pilav oby :)

Zresztą tez mi się tak wydaje, że tu może wbrew pozorom bardziej chodzić wydawcę niż developera. Chociaż kto wie? Raz już przecież ten temat się pojawił i wtedy rzeczywiście chodziło o BGS. Ale w obecnej sytuacji wydaje mi się, to tyle mało prawdopodobne, że BGS już walczy nad nowym tytułem a jak wiemy tempo prac ich zbyt szybkie nie jest, a wątpię by właściciel marki GoT chciał zobaczyć premierę gry w tym uniwersum w 5 lat po zakończeniu emisji serialu :P

no chyba, że tajemniczy projekt anthem, czy jak on tam miał to jednak gra GoT.

28.08.2017 06:37
1
elathir
20

Mnie trochę w Risenie 3 denerwowała spora liczba uproszczeń względem ich starszych gier oraz słaba różnorodność zadań w dalszej części rozgrywki (te pojawiające się od 3 epizodu, w tym te należące do wątku głównego). Al fakt, projekt map akurat to specjalność PB, czuć włożoną w to pracę, unikatowość każdego miejsca itd. W sumie właśnie dla chyba najlepszych projektów światów tylko ich gry kupuje. Podział na mniejsze wyspy też w ojej opinii się sprawdził, bo zamiast mapy molocha, ne której ciężko się ogarnąć bez znaczników dostaliśmy mniejsze obszary ale za to takie, których geografię szło spamiętać. Niestety jak już wspomniałem brakowało mi tam misji sprawiających by był powód do powtórnego odwiedzenia części z znanych lokacji, jak to robiły ich starsze gry. No i przydałoby się trochę więcej złożonych misji, ciągnących się dość długo. W sumie tutaj widzę najważniejszy punkt do poprawy, czyli większa ilość złożonych zadań, za dużo fetch-questów za mało zadań z konkretna historią i wieloma elementami.

26.08.2017 09:59
elathir
20

I taka ciekawostka, my wiemy jak powstał piramidy, wiemy też po co. Nie wiem skąd pomysł, że niby tego nie wiemy. Oczywiście są dalej pewne spory co do szczegółów, ale nie zmienia to faktu, że wiemy na ten temat już naprawdę dużo.

26.08.2017 00:43
elathir
20

No wiesz, przy 0 exów na XO i PS4 to i tak sporo :P

25.08.2017 19:37
odpowiedz
elathir
20

Ehh, czemu mnie to nie dziwi? Mam jednak nadzieję, że
a) projekt się rozwinie i zostanie poprawiony
b) okaże się przyjemny w modowaniu i jak w wypadku Skyrima choćby czy M&B dostaniemy coś naprawdę wartego rozgrywki

25.08.2017 17:36
elathir
20

Jakoś w tym materiale dowodów nie widzę, tylko naginanie faktów pod teorię. Co więcej brakuje mi odniesień do potwierdzeń rzekomych faktów, datowań itd. Filmik przypomina mi co żywo te tłumaczące dlaczego piramidy były generatorami energii dla statków obcych itd.

Jak masz jakieś materiały z potwierdzeniem datowań itd to podrzuć, z chęcią rzucę okiem.

25.08.2017 13:46
elathir
20

Ja tam wolę nowe mechaniki od nowego państewka, którym pewnie podobnie jak Indiami nie zagram nigdy.

25.08.2017 11:45
odpowiedz
elathir
20

I jak zwykle seria dylematów.
Kupić czy nie kupić?
Grac od razu czy czekać na wsparcie w CK+ (raczej marne szanse :P) lub HIP?

25.08.2017 11:19
elathir
20

Problemem nie jest tłuszcz, sam tłuszcz jak pokazują badania to drugorzędny problem, pod jednym warunkiem, że jest to tłuszcz dobrej jakości.

I tu leży główny problem, jakość tłuszczu, ilość konserwantów oraz ilość cukru itd. To są główni truciciele. Tak samo tyjemy głównie od nadmiaru węglowodanów, w tym cukrów, i złego rozłożenia posiłków a nie tłuszczu.

Najważniejsze w kuchni domowej jest to, że świadomie możemy dostosować tłuszcz do sytuacji. Oczywiście jest cała masa ludzi, którzy uważają, że oliwa jest idealnym tłuszczem do wszystkiego, po czym na nim smażą, ale no cóż.

25.08.2017 10:15
2
elathir
20

Ciekawe czy wyznawcy tej spiskowej teorii dziejów chociaż orientują się jakie są jej korzenie i cel. Teoria powstała w Rosji mająca na celu wyłudzanie kasy (oczywiście tam nie Polacy a Rosjanie byli zalążkiem imperium). Po ty jak Putin za oszustwa zamknął twórców bajeczka ta wyemigrowała do nas gdzie została odpowiednio dostosowana. Co bardzo ważne u nas ma dwojaki cel
1) wyłudzanie kasy jak w Rosji na rzekoma badania
2) dyskredytowanie historii Polski, która nie pasuje ruchom skrajnie narodowym.

Jak historia własnego kraju może nie pasować skrajnie narodowym ruchom? To proste. Tego typu ruchy zawsze odwołują się do okresu największej chwały narodu chcąc w swoich obietnicach ponownie go przywrócić. Tylko jak na złość, okres największej chwały Polski to okres XV i XVI wiecznej Rzeczypospolitej. Kraju słynącego z tolerancji, rozwoju kultury, który swoją dominację zdobył nie dzięki podbojom a dyplomacji, handlowi itd. Nijak nie pasuje im to do światopoglądu, więc łykają bajkę o innym okresie świetności definiowanym przez podbój i silę militarną.

A, że historia i badania tego nie potwierdzają? Trudno, nazista w Niemczech też nauka w snuciu swoich bajeczek o rasie Aryjskiej nie przeszkadzała.

25.08.2017 08:33
elathir
20

@Absolem, tak, a fakt, że krytyka późniejsza koncentruje się na marnie napisanych postaciach, nudzie, wtórności i ogólnym marazmie rozgrywki nie ma nic do rzeczy :P

24.08.2017 14:21
elathir
20

Nintendo udowodniło, że gry chyba jednak bardziej się liczą :P

24.08.2017 10:31
elathir
20

@Ernest1991 zdajesz sobie sprawę, że w samego LOLa gra w miesiącu więcej ludzi niż się sprzedało PS4? 67 milionów vs 56 milionów. Albo z tego, że zaledwie co drugie popularne MMO jest dostępne na konsolach? Oraz fakt, że na samym steamie jest około 10 milionów osób obecnych non stop przy 127 milionach zarejestrowanych. Fakt, to największa platforma na PC, ale nie jedyna.

To o czym ty mówisz, te wskaźniki sprzedaży to są wskaźniki sprzedaży tytułów AAA w miesiąc po premierze. Tylko nie uwzględniasz dwóch rzeczy
1) konsole kręcą się wokół AAA, ten rynek je definiuje, to jest ich główny cel istnienia, gry dla mas. Na PC natomiast rynek popularnych multiplatform AAA to raptem ~20% wartości PC-towego grania.
2) Na PC gracze mniej się spiesza z zakupem tytułów. Widać to w dynamice sprzedaży, która na konsolach koncentruje się na pierwszym kwartale sprzedaży, a na PC jest bardziej rozciągnięta w czasie. Często na lata wręcz.

Oba rynki się wzajemnie uzupełniają, ale gadanie o tym, że rynek PC jest skończony to jakby nie patrzeć bajeczki. Idealnie pokazuje to raport Neewzo.
PC - 27%
Konsole - 31% (tylko liczymy tutaj wszystkie konsole, w tym handheldy nintendo itd. a te w Azji są strasznie popularne więc podział mamy 26% TV console, 5% handheldy)
Mobile + tablety - 42%

24.08.2017 08:48
elathir
20

W sumie ostatnio ograłem Risena 3, uczucia mam mieszane. Grało mi się przyjemnie, początek gry, jak to u PB wiadomo świetny, potem trochę monotonnie, mapy całkiem niezły, ciekawie zaprojektowane. Jednak wątpię bym zagrał drugi raz. Elexa pewnie tez kupię tylko raczej nie na premierę tylko jak trochę stanieje bo w ich grach jest coś absolutnie świetnego. Genialnie zaprojektowane mapy i frajda z eksploracji jakiej nie mam w żadnej innej grze. Niestety nie potrafią dla mnie do końca ogarnąć endgamu, ale mało kto to potrafi w otwartym świecie. No i liczyłem, że poprawia mechanikę walki na dystans a z filmików na to się nie zapowiada. Ogólnie jak nie skopią klimatu, a zapowiada się dobrze, projektu mapy, a tu mnie jeszcze nie zawiedli (w Risena 2 nie grałem akurat) to szykuję się przyzwoita gra. Na pewno nie wybitna, z wieloma problemami, ale na tyle dobra by chciało mi się ja zagrać i przejść choć raz do końca a takich wcale bardzo wiele nie ma.

23.08.2017 09:32
elathir
20

Być była, ale od dawna takie zapewnienia niewiele znaczą. Przekalkulują sobie czy się opłaca, jak tak to na pewno wyjdzie, jak nie to nie. A po co takie mruganie okiem do dziennikarza? By sprawdzić jakie zainteresowanie wzbudzi takie przypuszczenie, potem spece od marketingu na bazie obecnego zainteresowania określa na jaką sprzedaż można liczyć i tyle.

23.08.2017 09:28
odpowiedz
3 odpowiedzi
elathir
20

Zauważyliście, że na liście jest tylko jeden ex konsolowy, i to na Switcha? A tak albo same multiplatformy albo gry wyłącznie na PC. I tutaj moje pytanie, czy to charakterystyka właśnie tego wydarzenie, że PC dominuje, czy twórcy artykułu, który akurat takie gry wybrał? Bo nie wierze, by na PS4 był aż taki sezon ogórkowy, przecież Japończycy od czasu do czasu coś swojego, specyficznego i interesującego jednak wypuszczają. Bo nad exy "zachodnie" w stylu U4 dużo bardziej na konsolach cenie sobie to, czego na PC jest niewiele, czyli gry stricte azjatyckie i tutaj szukam zachęty do zakupu PS4 (multiplatformy ogrywam jednak na PC, bo mam wybór pad czy myszka, a pad od Xboxa 360 bije ten od PS4 na głowę :P, no i kwestia ceny, jak wiemy na PC z reguły taniej i więcej promocji). Bo jakoś na chwilę obecną chyba na święta zamiast PS4 wybiorę switcha do kupienia sobie na prezent :P

post wyedytowany przez elathir 2017-08-23 09:29:55
22.08.2017 10:43
2
odpowiedz
elathir
20

Oby też liczba budynków i złożoność łańcuchów dostaw nie była śmiesznie uproszczona. Mam nadzieję, że gra będzie bardziej złożona od 1404 (koło 1503 moja ulubiona cześć).

22.08.2017 09:28
1
odpowiedz
elathir
20

No to tydzień się dobrze zaczął. Same dobre wieści od M$.

22.08.2017 09:24
elathir
20

No właśnie, jest wybór, zwłaszcza na PC, choćby taki Playerunkown’s Battlegrounds gdzie jak padniesz to po tobie do końca rozgrywki. Ba, nawet w zwykłym CS:GO bardziej szanuje się życie i nie jest to beztroskie bieganie jak popadnie, bo w tyn sposób nie pograsz kilkunastu sekund.

Po prostu Battlefield i CODy to casualowe gry dla mas, ale są tez bardziej wymagające tytuły, czy oparte na skillu czy tez na taktyce. Starczy poszukać.

22.08.2017 08:58
elathir
20

Spróbuj PgUp i PgDn :P No i chyba przy mapie były znaki +/- di klikania

22.08.2017 08:57
elathir
20

Może po prostu regionizacja ceny? Na Steam dalej 45€, ze standardowa zniżka 10% na premierę. Na Amazon 50$.
Więc wygląda to trochę jak zniżka u nas, może ze względu na liczbę fanów Gothica ;P

22.08.2017 08:53
elathir
20

No właśnie, am dostajesz kopię poprzedniej całej gry, a ie jej kawałek a potem dokup sobie resztę w częściach :P

Nawet Paradox nie jest tak łasy na kasę, i mimo, że do każdej ich gry jest zatrzęsienie DLC, to przynajmniej każda kolejna cześć oferuje na start dużo więcej niż oferowało poprzednia w wersji podstawowej.

22.08.2017 08:40
elathir
20

Czy aby na pewno w mniejszej ilości sprzedają się na PC? Statystyki tego nie potwierdzają. Sprzedaż multiplatform na PC jest jakoś pomiędzy PS4 a XO. Ale to na świecie, nie w Polsce.

Zresztą jak wiemy konsole żyją multiplatformami, PC nie licząc kilku wyjątków (GTA V itp.) głównie grami tylko na PC.

22.08.2017 08:37
odpowiedz
elathir
20

Wololo

No po Relicu można spodziewać się jakości, oby tylko klimat pozostał jaki czuło się w pierwszych dwóch odsłonach i nic tylko czekać :)

21.08.2017 17:33
elathir
20

No zapowiada się interesująco. Jeżeli wyzwania będą rzeczywiście sensowne i wpływające na rozgrywkę to może to być naprawdę fajny city builder. Byleby rozgrywka nie była zbyt płytka.

21.08.2017 13:21
odpowiedz
elathir
20

Nie, to nie może być to, to musi być bardziej skomplikowane, np. trzeba oddać nerkę jednemu z adminów.

21.08.2017 12:17
3
elathir
20

Indii może nie, ale dla mnie EU IV jest lepsze od U4 czy infamous. Wszystko zależy od preferencji, a niestety konsolowe exy to głównie gry zręcznościowe, których na PC też mam multum w formie mulitplatform. Natomiast gry obecne tylko na PC to często zupełnie oddzielne gatunki, jak choćby gry strategiczne. Co ważne indyki, choćby tiki FTL sprawił mi więcej frajdy w przeliczeniu na koszt niż nie jedna gra AAA.

Nie twierdzę, że konsole to zło, i że ichnie exy to zło, zresztą w wątkach im poświęconych widać, że gry od NG szanuję za jakość wykonania. Po prostu większość tych exów to gry na jedno kopyto, bardzo do siebie podobne. Jak ktoś ma dużo czasu i lubi takie gry to dla niego ważne są te exy, bo wiadomo więcej tytułów, które lubi. Jak mi starczy jedna gra tego typu rocznie, to multiplatformy mi w zupełności wystarczają. Natomiast na konsolach jest problem z grami w które sam się zagrywam, jak choćby strategie Paradoxu.

21.08.2017 10:00
elathir
20

Nie wiem jak na PS4, ale na PC da się na najwyższym poziomie spokojnie grać od początku, choć łatwe to to nie jest, wymaga dużo wprawy i udało mi się dopiero przy drugim przejściu gry, przy pierwszym tez grałem na przed najwyższym do około 10 poziomu. A video nie potrzeba, starczy spojrzeć na osiągnięcia na GOG lub steam. I tak, mam to osiągnięcie.

Mikstury przestają być do kitu jak tylko rozwinie się alchemię. Ogólnie im dalej w grę tym są istotniejsze.

Co do płynności, no niestety, na PS4 Pro podobno jest już dobrze. Na standardowym PS4 trzeba się upewnić, że konsolka się nie grzeje za bardzo by grac przyzwoicie płynnie.

21.08.2017 09:50
elathir
20

Mam podobne podejście. Z obecnej generacji wybieram Switcha :) Na święta sobie prezent sprawię, może jakieś fajne promocje będą po drodze.

21.08.2017 09:16
elathir
20

@sasuke284

Dwie sprawy:
1) ilość graczy != jakość. Tj. są gry popularniejsze i są mniej popularne, ale poza jakością decydują o tym inne tez czynniki, jak choćby gatunek, klasyfikacja wiekowa itd. Niby Skyrim ma 18+, ale to pic na wodę, w dodatku dany za dwie sceny egzekucji w grze. No i wiesiek to gra polegająca na opowiedzeniu historii, nie jest to gra, która ogrywać się będzie po wielokroć bo znając już historię, przeszedłszy tą przygodę tak jak do dobrej książki wrócimy pewnie po dłuższym czasie, ale nie będziemy po nią sięgać raz za razem.

2) Żywot Skyrima definiują bardziej mody niż sama jakość gry. Sam często odpalam go tylko po to by przetestować coś nowego i fajnego z nexusa.

3) W wieśka większość osób gra na Gogu, na steam rozeszło się mniej egzemplarzy.

21.08.2017 09:10
elathir
20

@SpecShadow niestety te podwójne standardy są strasznie smutne. F:NV jest strasznie skrzywdzoną gra przez recenzentów, właśnie z wspomnianych przez ciebie powodów. Ta gra była od F3 lepsza chyba pod każdym względem.

Za to docenili ja fani, nie bez powodu ma najwyższa ocenę graczy ze wszystkich nowych Falloutów, w sumie prawie taką jak pierwszy Fallout na Metacritic.

No i jak idzie o dorobek Obsydianiu nie zapomnijmy o absolutnie genialnym drugim Kotorze. Fakt, zbugowany jak diabli był, ale dla mnie najlepsza gra w uniwersum SW w jaką grałem (tak, nawet lepsza od X-wing Commandera).

20.08.2017 18:18
elathir
20


Tak, zagraniczni recenzenci na pewno dlatego zawyżyli ocenę, podobnie gracze.

oraz fakt, że od dawna Polacy nie stworzyli dobrego RPG.

20.08.2017 13:49
elathir
20

Ta gra po prostu polega na metodzie prób i błędów, zawsze pierwszych kilka gier jest bardziej na próbę, żeby sobie zaplanować jak ma wszystko wyglądać :)

20.08.2017 11:46
elathir
20

Masz bardzo nieefektywną zabudowę, dużo przestrzeni i zasięgu drogich budynków takich jak kościół jest zmarnowane. No i za dużo ludzi nie masz. Jak to nie jest konieczne przez wymagania scenariusza nie ma co się śpieszyć z awansami. Warto robić to dopiero w sytuacji, w której awansujesz odpowiednią liczbę ludzi by pochłonęli dobra z całego układu produkcji danego dobra a nie tylko jego część.

19.08.2017 19:18
odpowiedz
elathir
20

Obawiam się, że do wymagań minimalnych sporo brakuje. Przede wszystkim zaktualizuj sterowniki.

19.08.2017 18:57
elathir
20

Unity po prostu podpadło tym, że w dniu premiery nie działało. I to naprawdę nie działało. Jak połatali to jest już nawet dobra gra, ale nie ma co liczyć, że smród zniknie. Po prostu Ubisoft nie powinien gry w takim stanie wypuścić i tyle.

19.08.2017 14:18
2
elathir
20

Niekoniecznie, Fallout New Vegas został przez fanów przyjęty bardzo ciepło. Problemem nie jest trzeci wymiar, a nie rozumienie przez becie czym jest gra RPG. Oni robią świetne sanboxy, proste gry do odstresowania się, ale nijak nie rozumieją o co chodzi w RPG. O ile w TESach nie budzi to takich kontrowersji bo to ich marka i zawsze taka była, to tutaj już tak. To trochę tak jakby ktoś przejął prawa do colina i zrobił z niego ścigałkę arcadową. Jak dobra by nie była zawsze zostanie zjechana przez miłośników serii.

19.08.2017 11:28
elathir
20

Fallout 4 z high resolution texture pack akurat wymiata graficznie

Nie. Otoczenie wygląda dobrze, ale grafika postaci, animacje, efekty itd. są już słabe. Tylko grafika przestrzeni, otoczenia, budynków robi naprawdę dobre wrażenie.

19.08.2017 11:21
elathir
20

No to by była super wiadomość :)

19.08.2017 08:36
elathir
20

Zwłaszcza to w 1920. Niemcy były rozbite po wojnie, nie stanowiłyby wyzwania dla Armii czerwonej. Wiadomo, Francja to już inna bajka była w tym okresie. Ale gdyby ZSRR zajęło Polskę i Niemcy oraz inne kraje Europy centralnej w tym Niemcy lub chociaż ich sporą cześć (a pamiętajmy, że wtedy część Pruska, czyli wschód był szczególnie uprzemysłowiony) to obawiam się, że po 20--latch za państw zachodniej Europy nie byłoby co zbierać.

19.08.2017 08:31
elathir
20

Tylko nie Mass effect andromeda, oryginalna trylogia, choć jedynka może wydać się dość monotonna pomiędzy głównymi misjami warta jest ogrania.

19.08.2017 08:28
3
elathir
20

To wiadomo, że na 1/10 nie zasłużyły (no może poza unity w dniu premiery, bo gra nie działająca na tyle zasługuje, niezależnie od rzekomej jakości jaką by miała gdyby działała :P). Ale autor tak naprawdę zupełnie pominął wiele głębszych problemów tych gier, za które są krytykowane. Skupił się na tych zarzutach głośnych, ale faktycznie nie wybitnie istotnych jak jakoś animacji w M:A. Ale to był powód do nabijania się przed premierą, po premierze pojawiły się naprawdę konkretne zarzuty. Idealnie wypunktował je Alex, który jak wiemy racze słynie na tym forum z bardzo optymistycznych ocen i bardzo delikatnego podejścia do problemów gier. Więc jeżeli nawet on tak wypunktował tą grę to coś jest na rzeczy.

To samo z nową cywilizacją, gra nie jest najgorsza, ale SI jest tak skrajnie głupie, że faktycznie odbiera przyjemność z gry. W poprzednich częściach może geniuszem nie było, ale jakoś nie przypominam sobie by było, aż tak źle. A niestety, dla tego typu gry jest to wada niemal przekreślająca produkt. W tego typu grach idzie o wyzwanie, jak go nie ma gra się nudzi bardzo szybko.

No i przykład F4. Wbrew obiegowej opinii fanów beci, niemal nikt nie jedzie ich fallautów za to, że są w 3d. Rozumiemy postęp. Ale nie może być tak, że postęp gameplayowy odbywa się kosztem downgradu głębi rozgrywki. Tak naprawdę podrasowano te elementy drugorzędne dla fana RPG jak jakoś strzelania, kosztem tych pierwszorzędnych jak jakość dialogów. W rezultacie dostaliśmy słabe RPG. Niestety również w zamian nie dostaliśmy też dobrej gry akcji, bo choćby ekrany ładowania, oraz wiele innych mankamentów psują zabawę w tym stylu. Dostaliśmy taką zawiesinę pomiędzy. Części graczy pasuje, ale ani miłośnicy dobrych historii, ani dobrej akcji, ani dobrego RPG zadowoleni nie są. Jeszcze pół biedy gdyby od początku gra była tak zapowiadana, albo recenzje przedpremierowe zwróciły na to uwagę. Tymczasem graczom mocno nakłamano o tym czym ta gra będzie, a by kłamstwo nie wyszło na jaw przed nabiciem sprzedaży zaniechano oddania gry przed premierą dla recenzji, z wyjątkiem recenzji na zalecenie (tz. influencerzy).

W sumie nie rozumiem natomiast krytyki Owerwatcha rzekomej, choć przyznam się szczerze, nie dostrzegłem jej za dużo. Podobnie, D3 nie sprostało oczekiwaniom, ale grą tragiczną nie jest. Ot nie wyszedł hit jakiego się spodziewano. Mówi się trudno.

19.08.2017 08:14
elathir
20

Kto wie, może znowu zlecą jakąś część studiu zewnętrznemu. Obsydian pewnie już na to nie pójdzie, ale jest wielu innych developerów, którzy mogą dać radę. To samo mówiono po F3, a potem dostaliśmy świetne F:NV

post wyedytowany przez elathir 2017-08-19 08:14:50
18.08.2017 13:45
elathir
20

Zadania poboczne może i tak, ale rozwój postaci to bardzo zależy z którego, bo i w W1 i w W3 pozostawiał wiele do życzenia. Najlepszy był chyba w dwójce.

18.08.2017 13:11
elathir
20

Czym innym krytyka, a czym innym wrzucanie jakiś ironicznych tekstów w co 4 komentarzu. Gdyby ktoś napisał, że W3 to ideał, a ktoś odpowiedział, że nie bo:....... i tu wypunktował, byłaby to osoba nastawiona krytycznie, mogę się zgadzać lub nie, ale każdy ma własne zdanie. Ale Jak co 10 komentarz tutaj ironizuje na wiedźmina i jego zwolenników ot tak bez powodu to to już jest hejt.

18.08.2017 09:15
odpowiedz
1 odpowiedź
elathir
20

@yadin a mało to masz mniej lub bardziej realistycznych RTSów?

No i wcale tego typu produkcji dużo nie ma. Jakie znasz gry diselpunkowe?

18.08.2017 08:38
elathir
20

Ale wiesz, że nie licząc wiedźmin hejterów ani artykuł ani nikt inny specjalnie tutaj o wiedźminie nie mówił poza odpowiadaniem wam?

17.08.2017 19:42
elathir
20

Czemu niby odpada? Właśnie odgrywasz rolę konkretnej osoby. W wielu scenariuszach gier fabularnych miałeś narzucone postaci. Są nawet systemy gdzie to jest standardem. RPG klasyczne to nie tylko D&D.

Kwintesencją RPG jest odgrywanie roli, a rolę odgrywamy poprzez zachowanie, decyzje, rozwój postaci, styl w jakim radzimy sobie z wrogami (mieczem, magią, słowem) itd. Nigdzie nie ma powiedziane, że to ty wymyślasz postać. Zresztą, w RPG wszech czasów też początkowo protagonistę mamy narzuconego, tylko nie wiemy na początku rozgrywki o nim za wiele ;) Fakt, możemy mu później zmieniać profesje, ale to ma drugorzędne znaczenie.

17.08.2017 17:13
elathir
20

No na 90% tak, chyba, że nam się naprawdę z zaskoczenia jakaś rewolucja trafi.

17.08.2017 15:14
elathir
20

Niestety ale wiele z tych wymagań się gryzie. Bo niestety siła rzeczy część opisanych mechanik na wzajem by sobie przeciwdziałało. Duży otwarty zawsze przeciwdziała dokładnie dobranemu stopniowi trudności i prowadzi do rozmycia się fabuły. Długość gry powoduje z definicji powtarzalność, a zabawy z ekonomia, dowodzeniem itd. będą albo dla części osób bólem tyłka albo marginalne i bez znaczenia.

17.08.2017 15:09
elathir
20

Gwiezdne wojny to przede wszystkim nie jest Sci-fi tylko fantastyka osadzone w "przyszłości".

S-F jako gatunek ma pewne określone cechy, których SW nie spełnia. Sam fakt, że coś się dzieje w przyszłości nie oznacza, że jest to zaraz SF, oznacza tylko, że jest to fantastyka, która zawiera w sobie już konkretne bardziej szczegółowe gatunki jak SF, Space opere (tu możemy od biedy Sw podpiąć), High i low fantasy itd.

17.08.2017 14:06
elathir
20

Bo ja wiem, oba tryby maja swoje zalety.

Najlepsza walka tego typu z aktywna pauzą to moim zdaniem ICWD2, dla mnie fenomen. Ale już np. w takich pilarsach walka była dość słaba w mojej opinii. czemu? Mało myślenia tylko nawalanie przeciwnikom po hp.

Znowuż walka w D:OS jest dla mnie majstersztykiem na miarę ICWD2, ze względu na głębie taktyczną, wykorzystanie środowiska itd. Ale w wielu grach walka taktyczna faktycznie bywała nużąca.

17.08.2017 14:03
odpowiedz
elathir
20

W sumie widok z trzeciej osoby można by pogodzić z RPG taktycznym, starczy rozwinąć pomysły z KOTORa. nie mam nic przeciwko RPG trzecioosobowemu opartemu na mikroturach, b dawno nic takiego nie mieliśmy :)

17.08.2017 13:53
elathir
20

No dla mnie właśnie już średnio. Z TW się zgadzam, to był dobry RTS, ale HW jest co najwyżej przeciętny.

17.08.2017 12:43
1
elathir
20

@planeswalker a jaki procent osób kupujących konsole te konferencje ogląda? 5%? Weź pod uwagę, że 90% graczy, zwłaszcza na konsolach to casuale. W tym wypadku kampania reklamowa konsoli połączona z kampanią exa, który chwali się super notami w tejże reklamie ma dużo szerszy zasięg. Nie bez powodu w mediach, konsole często się tak reklamuje. O ile u nas nie jest to tak popularne, to na zachodzie już tak. Nie bez powodu istnieje pojęcie systemsellera.
Zauważ też, że na początku walka między XOne a PS4 była bardziej wyrównana, im więcej dobrych exów ma PS4 tym bardziej odstaje.

17.08.2017 12:35
1
elathir
20

Bo mamy problem, aRPG od cRPG różnią się już tak bardzo, że ciężko nawet je porównywać bezpośrednio. W sumie można bo i to i to to gra, i tu i tu fabuła czy narracja się liczy, ale zarówno same środki narracji jak i cały gameplay są diametralnie różne.

Czy dla mnie W3 jest najlepszy RPG w jaki grałem? Nie, te tytuł należy do Planscape Torment i wątpię b to się zmieniło. Ale jest już najlepszym aRPG w jaki grałem na pewno, bo est jednym z nielicznych aRPG z dobra narracja i ciekawymi NPC, a to dla mnie najważniejsze. A z tej garstki (bo takich action RPG jest raptem kilka i tylko te rozważam jako dobre RPG) wybija się innymi zaletami.

17.08.2017 12:15
elathir
20

Ewentualnie isover, taka wełna mineralna do izolacji. W sumie ciekawe jak wyglądają mecze wełny izolacyjnej w cs:go. pewnie strasznie campi :P

17.08.2017 12:12
odpowiedz
elathir
20

nie

17.08.2017 12:10
2
elathir
20

W sumie jest w tym trochę racji. Tj. nie jest tak, że gracze kupują konsole dla exow, ale est już tak, że wybierają pomiędzy konsolami z tej samej półki dla exów.

Przykładowo, chcę kupić konsole dla popularnych gier i muszę wybrać pomiędzy Xboxem i PS. Z założenia wrażenia oferują te same albo bardzo zbliżone, więc w konkurencji pomiędzy konsolami exy są jedną z głównych broni, koło promocji i wpadek wydajnościowych u konkurencji.

Temu Ps4 zmiażdżyło XOne, ale temu tez Nintendo ma niemal monopol na handhenldy.

17.08.2017 10:07
3
odpowiedz
elathir
20

Może nie mój klimat, ale każde dobra i dopracowana gra cieszy, bo choć może w ta nie zagram, to jest to przykład dla innych jak gry robić, a dla graczy czego należy oczekiwać a nie tylko łykać masówkę robiona na odwal, pełna błędów.

I choć sama rozgrywka tego typu mnie mało bawi, to nie mogę nie docenić jakości wykonania :)

17.08.2017 09:49
elathir
20

Oby, bo jak na razie ten tytuł to taki wyjątek potwierdzający regułę. Żadnej współczesnej konsoli nie posiadam, ale jeżeli zwiększona sprzedaż dzięki konsolom pozwoliła by podratować gatunek to jestem jak najbardziej za. Ale pod jednym warunkiem, żadnych uproszczeń. I tak ambitne RTSy są na wymarciu a zastąpienie ich full casualami o płytkiej mechanice to nie ratunek a nóż w plecy.
Ale poziom Tiberium Wars jest w pełni zadowalający :)

17.08.2017 09:45
elathir
20

W Elex'ie jest przynajmniej taki plus, że powraca picie mikstur i możliwość zostania zaatakowanym w trakcie przeglądania ekwipunku.

Miód na moje uszy :) A tak na poważnie, właśnie te uproszczenia szczególnie mnie denerwują. Denerwowały mnie w TESach, i naprawdę zły bylem jak je powieliła pirahnia.

Nie napawa mnie jeszcze optymizmem czucie broni na filmikach, kwestie odrzutu itd. A szkoda, bo lubię grę postaciami walczącymi na dystans.

Tak czy siak, mam nadzieję, że dopracują SI i walka będzie wymagała pomyślunku, jakiegoś podejścia a nie jednego schematu na 90% przeciwników. W stylu, uderz i odskocz, powtórz 40 razy., a by potwory zmieniały np. sekwencje ataków, przez co nieraz było konieczne kilka uników z rzędu w rożnych kierunkach a nie w kółko tym samym a innym razem można było wyprowadzić kilka ataków.

post wyedytowany przez elathir 2017-08-17 09:46:52
16.08.2017 13:14
elathir
20

Musiałem przegapić :) Faktycznie na 4 stronie.

Posypuję głowę popiołem

post wyedytowany przez elathir 2017-08-16 13:16:28
16.08.2017 10:04
elathir
20

Uroki MMO z ładna grafiką :P ;)

16.08.2017 09:08
1
elathir
20

W sumie dla mnie w mechanice walki wszystko zależy od SI. Bo może być cudowna mechanika i animacja, jak przeciwnik jest zbyt powtarzalny to kończy się tym, że każda walka wygląda tak samo. Znowuż w drugą stronę, nawet sztywna animacyjnie walka ale za to tak, w której trzeba pogłówkować może być fajna.

Właśnie ogrywam Risena 3, ale ciężko mi się wypowiedzieć, bo zainstalowałem mody na balans i SI. O ile walka wręcz choć trochę sztywna, i irytująca sprawia frajdę, to faktycznie w walce na dystans brak uczucia broni, odrzutu itd. Choć podoba mi się, że to nie shooter tylko dalej RPG i celowanie nie jest stricte oparte o zwykle celowanie jak w klasycznym FPSie. Ogólnie faktycznie, w R1 było lepiej, ale tragedii nie ma. Co mnie najbardziej zdenerwowało to picie mikstur na klik. Rozwiązanie z oryginalnego gothica podobało mi się bardziej a tak mamy jak w Skyrimie nieśmiertelne postaci. Dla mnie to ułatwienie jest naprawdę słabe.

16.08.2017 08:54
1
odpowiedz
2 odpowiedzi
elathir
20

W sumie można było wspomnieć jeszcze o serii Hearts of Iron. Co prawda na mapie mamy żetony ale w drzewkach technologicznych znajdują się opisy polskiego wyposażenia tego okresu.

14.08.2017 14:33
3
odpowiedz
elathir
20

Zdecydowanie nieźle, kilka fotek, nie rasowanych ma maxa photoshopem by można było podziwiać strój. Wyszło naprawdę fajnie.

14.08.2017 12:35
elathir
20

W singlu tak, ale w multi, zwłaszcza tego typu nie o grafikę chodzi. Lepiej mieć słabsza a więcej klatek i mniej rozpraszaczy.

14.08.2017 11:33
elathir
20

Ale właśnie Eksploracja w grach piranii mnie nagradza. Otóż problemy eksploracji np. w Skyrimie są trzy:
1) mapa świata jest głównie kontenerem na mniejsze lokacji do eksploracji, punktów interesujących bezpośrednio na głównej mapie jest naprawdę niewiele. Czemu stanowi to problem? Bo eksploracja została sprowadzona do odwiedzania ruin oznaczonych na mapie, w rezultacie nie ma frajdy z znalezienia czegoś ukrytego, wszystko jak na tacy.

2) 95% POI jest liniowa, a jedyne interesujące rzeczy są zawsze dokładnie na końcu, w punkcie z minibosem. Świadomość, że cały czas idę jak po sznurku nie jest dla mnie dobrym doznaniem eksploracji.

3) Inflacja wartości. Skyrim, F4 itd. są bogatymi sandboxami, mogę robić co chcę itd. Niestety ma to jedną zasadniczą wadę, powoduje bardzo szybka inflacje wartości przedmiotów. Otóż w takim Skyrimie po 3h gry, ze względu na levelowany loot okazuje się, że poza słowami mocy, maskami i kilkoma drobiazgami w zasadzie nie ma nic ciekawego. Wszystko co znajdujemy co prawda możemy zamienić na złoto, ale mamy go tyle, że nie ma na co wydawać. Mikstur jest masa, ale i tak przez większość gry nie ma sensu znalezionych używać, bo sami zrobimy lepsze, albo znaleziona marchew i jabłka zastąpią je równie dobrze. Nie czuję żadnej nagrody. O ile w F4 jest jeszcze exp, to w skyrimie za oczyszczenie lochu nie mam nic.

I co tutaj lepiej robią gry piranii? Nie są ne idealne, mają masę wad, animacje, powtarzalność, monotonia w późnych epizodach. Ale co robią absolutnie świetnie to maja genialnie zaprojektowane mapy.
1) mapy są otwarte, więc coś ciekawego może kryć się za każdym rogiem. Tam naprawdę wtyka się noc wszędzie. Jak widzę silnego przeciwnika to właśnie szczególnie chce go pokonać bo loot kolo niego może przewyższać mój obecny sprzęt. Mapy zaprojektowane są tak, że szybko się ich uczymy, mają punkty charakterystyczne i miejsca aż proszące by się tam dostać.

2) Z tego samego powodu, oraz faktu, że nie ma z reguły jednej ścieżki wszędzie, czuję, że zwiedzam, i muszę się rozglądać, szperać by nic nie przegapić. Nie ma takiej sytuacji, że wszystko co wartościowe leży w jednym miejscu z wielka strzałką, patrz tutaj.

3) Zasobów brakuje. Zależnie od gry, w jednych tylko na początku, w innych aż do późnej części rozrywki. Ale sprawia to, że nawet zwykła mikstura i trochę złota potrafią ucieszyć. A już lepszy oręż, kory może wypaść w każdej chwili? Albo silne zioło do podniesienia statystyk? Sam exp jest dużo bardziej wartościowy niż w F4 czy F3, z racji, że jest go ograniczona ilość na mapie. Nie jest zasobem nieskończonym jak w F4, gdzie wrogowie się w kolo odnawiają. Dlatego to co w Skyrmie uchodzi za złom na sprzedaż bez znaczenia, w takim Risienie potrafi cieszyć.

Czy becia jest mistrzem eksploracji? Była, w morku, ale ostatnio z wspomnianych przeze mnie powodów eksploracja w ich grach jest strasznie płytka.

A co do casualizacji. Otóż, nie oczekuje, że jakaś gra będzie miała wszystkie elementy złożone. Jestem realistą. Po prostu oczekuję, że jeden chociaż taki będzie. I wiem, że wiedźmin tez jest gra dla każdego (pełnoletniego oczywiście :P). Miałem na myśli bardziej to, że każda z wymienionych przeze mnie gier wymaga jakiegoś podejścia, planu na grę. wiedźmin na niższych poziomach trudności ma banalna walkę, rozwoju postaci w ogóle nie trzeba pilnować, wybory fabularne, to wczucie se w świat, w opowiadane historie, konsekwencje decyzji... to za nami idzie. Ciężko przysiąść do wieska na pół godziny raz w tygodniu. Po prostu nie ogranie się tego co człowiek sobie zaplanował.

W Soulsach czy SoM wiadomo, trzeba mieć plan na postać, trzeba poczuć walkę. Za krótka sesja z gra to się człowiek dopiero rozgrzać zdąży.

Pirahniowa eksploracja wymaga wścibskości, kombinowania, szukania sposobów na pokonanie silniejszych wrogów, planów na rozwój postaci, spamiętania każdego kąta, do którego potem musimy wrócić do nieotwartej skrzyni lub niezabitego wroga. Po przerwie ciężko odnaleźć się w rozgrywce. Choć fabuła, historia, narracja są tez niespecjalnie złożone.

Klasyczne cRPG, wiadomo, chyba nawet pisać nie muszę :)

Skyrim (czy F4, ale tutaj grałem mniej) natomiast w swoim założeniu skonstruowany jest tak, by w każdej chwili móc usiąść na godzinkę i bez problemu wrócić do rozgrywki. Tak by konsekwencje decyzji znikały możliwie szybko. Przykładowo, wkopujemy tego elfa z Riverwood, ma on jeden dialog z fochem ale to tyle, dalej nas uczy, byleby graczowi nie zabrać nauczyciela łucznictwa, którego ma pod rękom. Z tego powodu wywalono znaną z morka reputację, byleby gracz mógł być we wszystkich gildiach na raz bez wysiłku. Zlikwidowano wymagania na cechy w gildiach, byleby gracz nie musiał planować rozwoju. Gra jest tworzona w ten sposób, by absolutnie nic gracza nie ograniczało w danej chwili, by mógł usiać i uznać, dzisiaj gra magiem tylko po to by następnego dnia grac wojownikiem. To jest siła tej gry dla 80% graczy. Czyni to z Skyrima genialnego casuala. Jednak dla fanów RPG ta zaleta jest wadą, bo jest anty tezą RPG, brak roli, konsekwencji i ograniczeń to brak releplayowania.

14.08.2017 08:58
elathir
20

@Gerr, nie męcz się, dyskusja ta nie ma sensu. Sttarki jest fanatycznym hipokrytom, czepiającym się tylko słówek, nawet nie próbującym zrozumieć o co drugiej osobie chodzi, ignorującym fakty, tylko szukającym jakiegoś elementu, którego może się przyczepić i użyć mądrze brzmiącego łacińskiego zwrotu, którego do końca nie rozumie, ale ładnie mu pasuje do zdania :) Już to kiedyś przechodziłem, w wątku chyba o Andromedzie. Więc szkoda sił.

11.08.2017 14:09
1
elathir
20

Pewnie bardziej chodziło o to, że jedną znacząca nagrodę. Tytułów gry roku przyznawane są dzisiaj setki. W sumie temu W2 ma ich ponad 250, ale tak naprawdę liczy się kilkanaście na świecie.

11.08.2017 09:45
elathir
20

1050 i 1050 Ti to nie to samo

EDIT - no właśnie : )

post wyedytowany przez elathir 2017-08-11 09:46:07
11.08.2017 09:35
elathir
20

No właśnie dla mnie eksploracja nie jest tam najlepsza, dużo bardziej eksploracja i projekty map podobają mi się w grach piranii. W ostatnich grach beci jest po prostu niezła. Dobra to była w morrowindzie. Walka, tez ujdzie, poprawili, ale dalej średnio. Fabuła? Tragedii nie ma, ale też średnio. Ogólnie gra nie jest zła, ale przy ograniczonym czasie na granie wole sięgać po gry realizujące dane elementy lepiej.

I tak, jak chce narrację mam Wiedźminy, jak chce świetne projekty map ma gry piranii, jak chce dobra mechanikę walki sięgam po SoM, czy Dark soulsy itd.

Co jest w grach beci najlepsze? Są to najlepsze casuale, dla szarego gracza bez szczególnych wymagań te grypo prostu maja wszystkie elementy wystarczające do dobrej zabawy, a że nie wymagają ani specjalnego planowania, ani kombinowania, ani liczenia się z konsekwencjami, które utrudniają powrót do sava po długiej przerwie to sprawdzają się dla mas świetnie. I miłośnicy RPG nie jada po tym studio, dlatego, że osiąga sukces marketingowy, ale robią to dokładnie z tych samych powodów, co miłośnicy dobrego piwa jadący pospolite korporacyjne sikacze. Ot wiedza, że poza nazwa z prawdziwym piwem/RPG nie ma to wiele wspólnego.

11.08.2017 09:23
elathir
20

Ale 960 jest mocniejsza od 1050, więc co w tym dziwnego? Zresztą minimalne pewnie sporo zawyżone.

post wyedytowany przez elathir 2017-08-11 09:24:40
11.08.2017 09:21
odpowiedz
2 odpowiedzi
elathir
20

Jak odpalisz czystym execkiem bez steama to się odpala?

11.08.2017 09:16
odpowiedz
1 odpowiedź
elathir
20

Ja proponowałbym siatkówkę, w przeciwieństwie do piłki kopanej jest to sport mocno koedukacyjny. Ewentualnie cokolwiek innego zdala od kompa. Gry są fajne, ale na podstawie twojej wypowiedzi odnoszę wrażenie, że już z nimi przesadziłeś:
a) jesteś nimi bardzo znudzony
b) nie bawią cię gry socjalne (mmo itd.)
c) sam zauważasz, że masz problem z kontaktami z innymi ludźmi

Jak już wspomniałem, gry to fajne hobby, ale nie powinny zbyt silnie dominować życia. No i jak liczysz, że poznasz gorąca gamerke, z którą spędzisz lata zagrywając się wspólnie to mam dla ciebie złe wieści. Szansa na to jest mała. Co więcej nie zbudujesz na tym relacji, potrzeba zaoferować sobą coś więcej. Więc rusz tyłek i korzystaj z życia bo więcej czasu i okazji niż w wieku 18 lat już mieć nie będziesz. Tym bardziej, skoro komputer się nudzi to znak, że podświadomie chcesz czegoś innego.

A możliwości jest multum, sport, taniec (świetne hobby do poznania znajomych obojga płci), turystyka lokalna (wcale nie taka droga, sam ze znajomymi chodziłem po okolicznych zamkach w wieku ~20 lat, noclegi śmiesznie takie, pomiędzy zamkami dzień spacerkiem) a nawet wszelkiej maści Oazy inne takie ruchy młodzieżowe jak z religią nie jesteś na bakier (naprawdę masa strasznie pozytywnych ludzi).

Co ciekawe jak człowiekowi zostaje mało czasu na granie, to nagle tez okazuje się, że sprawia więcej frajdy, bo i czas starcza tylko na to w co naprawdę chcę zagrać :)

post wyedytowany przez elathir 2017-08-11 09:17:35
11.08.2017 09:02
1
elathir
20

Akurat z internetem w Eindhoven to mam dość marne doświadczenia. Klient ma tam siedzibę, i w dzielnicy w której znajduje się ona jak i hotel internet est dość przeciętny. Holandia ma wysoką średnia z prostego faktu, mały kraj, silnie zurbanizowany, więc i mało wsi na zadupiu z internetem z radia jak w Polsce.

11.08.2017 08:59
elathir
20

I co z tego, że napisali średnia? Średnia pensja ogłaszana co roku przez GUS to mediana. Po prostu wszyscy używają słowa średnia bo przeciętny człowiek nie wie co to mediana. Dlatego ciekaw jestem, czy tak samo jest i tutaj.

A wbrew pozorom tutaj informacja o niepodłączonych ma sens. W wielu krajach, choćby Afryki internet jest dostępny w dużych miastach, i tylko tam. Ze względu na to, że infrastruktura jest nowa, koszt wysoki to bardzo ograniczona liczba ludzi ma naprawdę przyzwoity internet. I jaki taki raj powinien mieć wynik? Temu się zastanawiam, czy nie dodano jakiegoś przelicznika uwzględniającego procent osób z dostępem do sieci w kraju.

11.08.2017 08:52
elathir
20

Jak już albo DOTA2, albo LOL, jedna Moba maks, bo dla przeciętego widza nie ma między nimi różnicy. Raczej gdymym miał stawiać, to załapie się jedna Moba, która to zależy od tego, z której będzie więcej kasy (albo większa łapówka), CS:GO i Starcraft. Teoretycznie może jakieś wyścigi, ale tutaj ciężko wskazać, bo dzisiaj na rynku królują Arcady, a na zawody musi być symulacja, a tutaj popularność mniejsza. Bijatyki odpadają, ze względu na przemoc i kontrowersje.

Większość popularnych gier odpada ze względu na zbytnią arcadowość, oraz nastawienia na wyrównanie rozgrywki dla graczy. Tutaj musi być mowa tylko i wyłącznie o grach gdzie się liczy czysty skill, i widać różnicę na tyle wyraźnie by ktokolwiek oglądający mecz mógł sobie porównać zawodników.

post wyedytowany przez elathir 2017-08-11 08:54:44
09.08.2017 17:02
odpowiedz
elathir
20

W dawnych czasach próbowałem kilku ale na dłużej przyciągnęło mnie Bloodwars, ciekawe czy to jeszcze żyje bo nie grałem od 5 lat :P

Podobał mi się tam model finansowy, by grac na poważnie trzeba było kupić Premium konto, ale nie był to wielki koszt. Za to nie było innych płatnych bonusów, przynajmniej wtedy. W rezultacie nie było mowy o Pay2Win.

09.08.2017 15:57
odpowiedz
elathir
20

Ja się nie nadziałem jeszcze, ale zawsze można, w końcu to odsprzedaż.

Na Steam jest dość drogo poza promocjami.
Wersje pudełkowe to często i tak tylko pudelka z kluczem aktywacyjnym.
Humble są miejscem by kupić naprawdę tanio, ale oferta jest bardzo limitowana, okresowa.
No i polecam strony w stylu łowcygier itd. po prostu polować na promocje.

09.08.2017 15:14
elathir
20

Pytanie czy to średnia czy Mediana

no i jak liczyli osoby w ogóle bez dostępu do sieci.

08.08.2017 14:42
elathir
20

W sumie bies często pojawiał się w materiałach promocyjnych gry. Jest to tez zdecydowanie potwór bardzo oryginalny, nie spotykany w innych grach.

08.08.2017 08:48
1
elathir
20

Mało ciekawych postaci? Rozumiem zarzuty o interfejs, system walki, ekwipunek, tryb detektywistyczny. Rozumiem, choć się z nimi nie zgadzam w większości (no system rozwoju ssie). Ale zarzucać wiedźminowi małą liczbę ciekawych postaci to tak jakby zarzucić Kopernikowi mało innowacyjną ideę, Skłodowskiej mały upór w dążeniu do celu, Chopinowi marny słuch muzyczny a Miłoszowi mała wrażliwość artystyczną.

Przecież ta gra dwiema rzeczami stoi, klimatem i właśnie niezwykłymi, interesującymi i żywymi, wypadającymi naturalnie postaciami z świetnymi liniami dialogowymi. To są dwie największe zalety gry, w których zmiażdżyła konkurencję. Bo o ile w wielu aspektach można być coś poprawić, tka tutaj nawet najwięksi krytycy nie mieli się czego przyczepić.

08.08.2017 08:32
1
odpowiedz
elathir
20

Jest jeszcze jeden powód. W czasie powstawania głośnych tytułów na podstawie filmów rynek gier był rynkiem wschodzącym. Wychodził właśnie z niszy zabawek dla geeków d szerokiego odbiorcy, więc musiał się czymś pośród mas promować. Dzisiaj rynek gier nie tylko już dojrzał, ale jest większy od rynku filmowego. Spora cześć bohaterów wirtualnej rozgrywki jest medialnie równie mocno, a często i bardziej (choćby w Azji) rozpoznawalna od bohaterów filmów. Z tego powodu dzisiaj częściej mamy do czynienia z ekranizacjami gier niż gamifikcją filmów. Gry już nie muszą po prostu podpinać się pod inne medium by zdobyć popularność.

Oczywiście czym innym jest podpinanie się dla zdobycia popularności, a czym innym szukanie inspiracji np. w książkach jak zrobił to Wiedźmin. No i jak wspomniano w materiały wyjątkiem się gry mobilne adresowane do tej części populacji, która jakoś od gier tradycyjnych wcześniej stroniła. Nie znaczy to, że gracze tradycyjni nie graja w gry mobilne, ale szukamy tam szybciej od znanej marki ciekawych rozwiań gameplyowych, a jak już patrzymy na markę to raczej na wersje mobilne starych gier przeniesione na nasze telefony.

04.08.2017 08:23
elathir
20

Wklej tu co tam wpisujesz, bo coś robisz nie tak :)

03.08.2017 12:03
odpowiedz
elathir
20

Najlepiej oba ale jak możesz jeden to Serca z kamienia mają jedną z najlepszych historii opowiedzianych w grach do tej pory. Natomiast Krew i wino są dużo większym urozmaiceniem względem gameplayu w stosunku do podstawki.

03.08.2017 10:12
elathir
20

A spróbuj dodać sobie jakiś zwykle przedmiot nie misyjny, taki, który już na przykład masz.

Wyświetla się jakiś komunikat po wpisaniu kodów na te przedmioty?

02.08.2017 20:36
elathir
20

Ale konsola nie działa? Czy kody nie działają?

02.08.2017 20:35
odpowiedz
elathir
20

Na oko problem z siecią raczej niż samą grą.

02.08.2017 15:47
odpowiedz
elathir
20

Niestety mass transit wciąż w normalnej cenie :(

02.08.2017 14:10
elathir
20

No mam nadzieję, że plotki się nie potwierdzą, bo co tutaj dużo mówić, jest to silnik dość mocno archaiczny już.

02.08.2017 14:07
elathir
20

Ten sam problem. Niestety większość najciekawszych modów bez SKSe nie działa, a prace chyba stanęły. Od dawna nie ma żadnych informacji o postępie.

post wyedytowany przez elathir 2017-08-02 14:08:02
02.08.2017 12:18
odpowiedz
6 odpowiedzi
elathir
20

Znany bug. Musisz sobie dodać ręcznie z konsoli i tyle.

Ważna sprawa, masz zainstalowany nieoficjalny patch wdany przez community? Bo niestety pomimo nawet oficjalnych Skyrim wciąż roi się od błędów.

Ps tutaj masz opis questów wraz z bugami i kodami konsolowymi na przedmioty misyjne:
hxxp://en.uesp.net/wiki/Skyrim:Quests

post wyedytowany przez elathir 2017-08-02 12:19:21
02.08.2017 12:16
elathir
20

Powinno działać na low płynnie na tych parametrach. Długo masz lapka?

Po pierwsze sprawdź temperatury, może się grzeje. a jak już trochę go masz to mógł po prostu trochę kłaków zaciągnąć.

02.08.2017 10:44
elathir
20

Oj tam, na lapku da się pograć we wszystko, zależy tylko jakim lapku. Problemem tutaj jest procesor i tyle, jest to bardzo budżetowy model. Jednak dziwi mnie t, bo na minimalnych gra powinna chodzić płynnie. Na tym samym procku i 940M, a ta karta jest zauważalnie słabsza ludzie maja 40 kilka klatek co najmniej stale.

Problemy? Zamulony dyska jak wspomniał przedmówca lub komp się po prostu grzeje, bo ten procek chodzi w tej grze na maska. Sprawdź temperatury. Dawno masz tego laka? Jak dość długo to może po prostu się zasyfił.

post wyedytowany przez elathir 2017-08-02 10:48:52
02.08.2017 08:51
2
elathir
20

Tylko, że Unity miało skopana optymalizację, czasem nawalało i masę drobnych bugów, ale grać się dało. czasem trzeba było grę wczytać, ale wszystkie mechaniki działały przez zdecydowana większość czasu. Tutaj natomiast mowa o tym, że gra jest w wielu aspektach wręcz niegrywana, a to robi dużą różnicę.

No i druga kwestia. Jeżeli gra poza bugami jest naprawdę dobra i zasługuje na dajmy na to 9, i odejmiemy jej za bugi 4 oczka to dalej zostaje 5. Jeżeli natomiast jest niemal kopia poprzedniej odsłony, przyzwoita gra jednak nie jakąś szczególną, zasługującą na 7 to po odjęciu tych czterech oczek zostanie 3.

Choć oczywiście się zgodzę, że ocena Unity jest mocno przesadzona, długo nie grałem, ot na pożyczonej konsoli w weekend tak z 3 godzinki, ale gra nie zrobiła na mnie wrażenia zasługującej aż na 9 oczek. Ale zła tez nie była.

02.08.2017 08:41
1
elathir
20

Nawet jak jest to pewnie po jakich 20-25 latach jak nie dłużej.

01.08.2017 12:48
odpowiedz
elathir
20

Jak nie skończy się tona mikropłatności P2W to jestem jak najbardziej za długim,, żywotem tej gry.

01.08.2017 09:23
elathir
20

W sumie 1 vs reszta to dracule miło wspominam, ale bardzo dużo nie grałem, ot kilka partii, więc nie wiem jak się sprawdza w dłuższej perspektywie czasu.

01.08.2017 08:42
odpowiedz
elathir
20

Na promocjach :P

Polecam bundle, może być naprawdę tanio, ale oferta bardzo ograniczona. No i stronę łowcygier

01.08.2017 08:39
elathir
20

Ale tak 1/4, której zależy na wbijaniu osiągnięć na Steam czy gdzie tam indziej właśnie je zbiera. Mi też się nie chce ich specjalnie szukać, ale cóż poradzić. A, że koszt jak już wspomniano naprawdę niewielki.

31.07.2017 15:42
elathir
20

W sumie nie zwróciłem uwagi, widać miałem farta kupując je niedługo po premierze ;)

A co do Eclipsa, powiem tak, faktycznie jest to case jak gra się na zasady z pudełka, ale w necie krążą modyfikacje do zasad likwidujące ten problem i z nimi gra nabiera rumieńców.

post wyedytowany przez elathir 2017-07-31 15:44:12
31.07.2017 15:40
elathir
20

Mi się Kovir bardziej z Szwajcarią kojarzył zawsze, górzysty, niedostępny a zamieniony w potęgę gospodarczą i finansową.

31.07.2017 14:24
odpowiedz
3 odpowiedzi
elathir
20

Jak pluszówki mogę z całym sercem polecić dwie.

Chaos w starym świecie, główna zaleta jest mnogość taktyk, duża elastyczność rozgrywki, i fakt, iż dwie gry nie są takie same jak już człowiek nauczy się grać. Nie znaleźliśmy tutaj żadnych uniwersalnych taktyk dających olbrzymią przewagę, liczy się dostosowanie do sytuacji na planszy, a losowość jest umiarkowana. Wada, duży próg wejścia, o ile zrozumienie zasad kosmicznie trudne nie jest, to zrozumienie rozgrywki już tak. No i partie są dość długie (2-3h).

Ankh morpork - gra lżejsza, ale nie trywialna, wymagająca myślenia, dostosowania do sytuacji na planszy, ciut bardziej losowa ale też nie przesadnie. W sumie jedyna wadą jest to, że po wielu rozegranych partiach w tym samym gronie łatwo ustalić kto jaka postać wylosował. Ale i tak dobra gra.

Poza tym, mogę tez polecić ale nie tak zdecydowanie:
Spartakus, Chwała Rzymu (protoplasta 7 cudów świata, dużo lepszy od tej z niewiadomych mi przyczyn nagradzanej gry), Eclipse i klasykę klasyk czyli Catan.

31.07.2017 13:28
4
odpowiedz
elathir
20

Pierwsza w jaką się zagrało. Przy każdej kolejnej ma się wrażeniu dużej wtórności, nawet jeżeli obiektywnie miałaby być lepsza.

31.07.2017 11:21
odpowiedz
elathir
20

Syndrom niepełnionych oczekiwań. To samo tyczyło się ostatniego Falauta, czy wielu innych gier. Wydawca obiecuje co niemiara, nakręca hype a konie końców dostajemy grę dobrą, ale nie wybitna, pozbawiona połowy obiecanych bajerów, lub zawierającą je w szczątkowej, płytkiej formie, z gorsza grafika, słabą optymalizacja itd. Po prostu wydawcy muszą zrozumieć, że to nie polityka i obietnice bez pokrycia mogą się jednak zemścić czasami.

31.07.2017 09:50
odpowiedz
elathir
20

Problem ze sterami.

28.07.2017 09:13
odpowiedz
elathir
20

U mnie ciężko powiedzieć. Chyba w czołówce będą Unreal Tournament i Warcraft 3, to były czasy gdy spopularyzowały się sieci osiedlowe i pykało się w to godzinami po LANie w młodości.

A dzisiaj to dominuje na pewno EUIV, plus spory udział innych gier Paradoxu, zwłaszcza CK II.

27.07.2017 14:07
odpowiedz
elathir
20

No właśnie tez czekam, bo planuje DLCki zakupić. Na razie mam oba pierwsze, i tutaj pytanie, czy oba późniejsze jak Natural disasters i mass transit są warte polecenia, czy raczej poczekać aż będą naprawdę tanio?

26.07.2017 14:54
odpowiedz
elathir
20

O, akurat chciałem sobie jakiegoś gothica czy coś w tym stylu ograć ;) Akurat w czas, Risen będzie jak znalazł.

26.07.2017 11:50
odpowiedz
elathir
20

Fajnie jakby były retro graty i trzeba było lutować ram to płyty głównej :P

A tak na poważnie, boję się płytkości rozgrywki, nierzeczywistego sprzętu (np. nierealne osiągi, wymiary itd.), słabo oddanego obiegu ciepła, a chłodzenie przy potężnych maszynach to dzisiaj jedyna chyba, rzeczy, którą łatwo skopać. No i przede wszystkim biednych konfiguracji.

25.07.2017 16:27
elathir
20

Auto celowanie jak to na padach. Po prostu kursor będzie po obiektach interaktywnych znajdujących się w wskazanym kierunku skakał.

25.07.2017 16:26
elathir
20

Na ja obie kupiłem za kilka złotych, by właśnie problemów nie mieć. Tylko na jakiejś promocji oczywiście, po kilka złotych a nie pełną cenę. Nie będę płacić drugi raz pełnej kwoty za grę, którą mam.

25.07.2017 10:30
odpowiedz
elathir
20

Oj tam, typowy hype na dziwactwa, potrwa tydzień i się rozejdzie. Bo to pierwszy raz? Pewnie gameplay jest oryginalny i zabawny to się trochę ludzi wciągnęło.

Może recenzja na golu ;P Kto ma dość mocną psychikę? Może autor recenzji na TvGry tej grze o kupie?

25.07.2017 10:25
2
odpowiedz
elathir
20

GTA V do mnie nie trafiło, ciężko powiedzieć dlaczego. Ale pomimo to, nie sposób nie docenić właśnie dopracowania i rozmachu produkcji. Dlatego, choć mi osobiście gra nie pasowała i bardzo szybko się od niej odbiłem, i tak uważam, że jest to dzieło zasługujące na naprawdę wysoką ocenę. Po prostu nie każda gra jest dla każdego, ale starczyła mi chwila gry by docenić jakość wykonania, troskę o szczegóły itd.

25.07.2017 09:55
elathir
20

@Gorn221 pozwól, że wytłumaczę. Celem cosplayu jest się upodobnić do postaci fikcyjnej z reguły, nie ważne czy z filmu, gier, komiksów czy mangi. Podstawą tutaj są stój i charakteryzacja, ponieważ cosplay ma się za zadanie prezentować nie tylko na zdjęciach ale i w rzeczywistości. Najważniejsze są tutaj konwenty, i najlepsze cosplaye mają za cel wygrywać konkursy w ramach tych właśnie spotkań, lub po prostu przyciągać wzrok i powodować zazdrość wśród pozostałych uczestników. Dużym komplementem jest sam fakt, iż inni uczestnicy, zwłaszcza ci bez strojów, lub tylko z cząstkowym, podchodzą robić sobie z tobą zdjęcia. Dlatego cosplaye przeładowane Photoshopem nie nadają się do oceny.

Podobny przypadek mamy przy tuningu samochodów, przecież takie auto, z halogenami, chromami, wzorami na lakierze, ledami itd. ma się prezentować genialnie tez na żywo. Nikt przecież nikt nie uzna, za najlepiej odpicowaną brykę pojazdu podrasowanego głównie w photoshopie a w realu wyglądającego przeciętnie.

25.07.2017 09:48
elathir
20

Na tym właśnie polega cosplay, by jest stworzyć, to jest jego esencja.

25.07.2017 09:45
elathir
20

Ogólnie w wypadku nVidia karty poniżej X50 (jak np. 840m) to budżetówki i niespecjalnie się pod wieśka nadają.

25.07.2017 09:42
elathir
20

Przecież to Skyrim jest liniowy. Misji z wyborem mającym jakieś znaczenie (tj. konsekwencje inne niż grat, który otrzymamy w nagrodę) są dwie w podstawce i jedna w dodatkach. 90% lochów jest całkowicie liniowa. Większość dialogów nie ma nawet rozgałęzień. Ta gra jest ewenementem, liniowa gra w otwartym świecie.

Oczywiście nie jest taka zła, ma swoje zalety. Ale akurat na tym polu z wieśkiem przegrywa po całości. Widać komuś wiesiek nie poszedł i się wyżywa.

By nie było, rozumiem krytykę wieśka bo idealne gry nie istnieją, ale krytykę merytoryczną, jaką parę osób tutaj prowadziło, wskazanie elementów, które można zrobić lepiej, bo takich sporo jest (choćby rozwój postaci, ekwipunek na szczęście w patchach poprawiono, ale oryginalny był do niczego, czy pewne bolączki sytemu walki itd.) Ale wskazywanie Skyrima, że robi coś lepiej to ostre nieporozumienie akurat.

25.07.2017 09:35
odpowiedz
elathir
20

Planscape Torment, najlepsza jaką widziałem. Arcanum, też fajna, Kotor, zwłaszcza druga część, no i klasyczne przygodówki :P. Gry taletale, wiedźminy, zwłaszcza 2 oraz serce z kamienia (fabularnie dodatek lepszy od podstawy trójki i krew i wino, po prostu miażdży). W sumie dużo zależy od tego jakie gry preferujesz.

25.07.2017 09:31
1
elathir
20

Wiedźmin 3 i znakomita fabuła?

Nie wiem, gdzie, porównywalna spokojnie ze Skyrimem :D

Serio? Albo to troling, albo totalny brak rozeznania. Oczywiście są gry z dużo lepsza fabułą niż wiesiek, ale w wieśku fabuła jest dobra, a Skyrim to trzy metry mułu. Najdurniejszy i najnudniejszy główny wątek w TESach do tej pory. Tym bardziej, że na przykładzie Morrowinda widać, że becia kiedyś potrafiła zrobić dobrą i interesującą fabułę.

24.07.2017 15:08
odpowiedz
elathir
20

@xittam podpisuję się obiema ręcyma pod tym stwierdzeniem

24.07.2017 13:44
elathir
20

Nie pisze tłumaczenie, tylko tłumaczę tekst.
zajęłoby tez raczej razem w tym kontekście
W zdaniu "Następnie dwie osoby zajmują drugą częścią gry." po wyrazie następnie powinien znaleźć się przecinek.
"pomimo że pisałem z nimi przez dwa dni." - też brakujący przecinek.

Coś słabo to tłumaczenie widzę.

24.07.2017 13:22
elathir
20

Na pewno masz monitor 8:5? Bo dopiero teraz to zauważyłem, a nie standardowy 16:9? Bo tak to wygląda.

24.07.2017 11:30
odpowiedz
elathir
20

Ustawienia monitora, odpal auto skalowanie. Może pomoże.

24.07.2017 11:25
1
elathir
20

Nie wiedźmin a kłaki kurzu w pewnie nigdy nie czyszczonym kompie :P

21.07.2017 09:28
odpowiedz
1 odpowiedź
elathir
20

A gdzie Sygil, albo Wrota Baldura lum Amn?

21.07.2017 08:55
1
elathir
20

Powyżej 150? Tam nie ma 50.

Wiem, że te wartości są na podstawie LORE a nie samych gier, ale ciężko o inna serie niż TES gdzie gra miałaby tak mało wspólnego z własnym LORE.

21.07.2017 08:21
elathir
20

Podstawki w ponad połowie przypadków zamiast pomóc tylko przeszkadzają utrudniając cyrkulację powietrza. Musi byś przygotowane dokładnie pod model, inaczej może zasłaniać wyloty powietrza.

Od lat używam gamerskich laptopów od MSI (głównie z zamysłem do pracy, ale czasem sobie w coś tez pograć lubię), i nigdy nie potrzebowałem podstawki chłodzącej do żadnego modelu. Inna sprawa, że MSI są genialne proste w czyszczeniu.

I tu ważna sprawa, lapki trzeb regularnie, choć raz w roku czyścić, bo większość, zwłaszcza tych gamingowych z pokaźnymi układami chłodzenia, że kurz aż miło.

20.07.2017 10:46
odpowiedz
elathir
20

Jedne co mnie martwi przy tego typu produkcjach to zbytnia prostota rozgrywki. Mam nadzieje, że w tym wypadku będzie inaczej, ale po tym co do tej pory widziałem wygląda to nieźle, ale tylko nieźle.

20.07.2017 10:40
elathir
20

Sprawdź czy ci się komp nie grzeje. W 80% wypadkach objawy, które opisałeś są spowodowane problemami z chłodzeniem. Bądź to syfem w środku, bądź konkretniejszymi usterkami.

19.07.2017 15:54
odpowiedz
elathir
20

Który boczny? Te najbardziej wysunięte do przodu to PageUp i PageDown, jeden z tych po lewej to alternative (zmienia tryby działania pozostałych), tylko jeden to chyba mouse 5, musiałbym w domu sprawdzić.

Prawej strony dwóch pozostałych nie kojarzę, bo nie używam akurat tych :)

post wyedytowany przez elathir 2017-07-19 15:55:16
19.07.2017 10:51
elathir
20

Bez komunikatu o błędzie to ciężko.

Gra po prostu nie włącza się.Jest przez sekundę, że w grze i od razu tylko online.
I ten fragment możesz wytłumaczyć dokładnie i składnie krok po roku?

Możesz też sprawdzić czy w porze gry próbowałeś odpalić pojawiło się coś w windowsowym event logu.
Wyszukaj w manu start albo Event Viewer albo Podgląd zdarzeń (czy jakoś tak, na win mam ustawiony angielski)

19.07.2017 08:59
odpowiedz
elathir
20

Może to być też kwestia sterów, te od nvidii potrafią być bardzo kapryśne w niektórych wersjach.

18.07.2017 14:16
elathir
20

Steam tworzy skróty do biblioteki tylko, wejdź w folder z gra i poszukaj pliku exe uruchomiającego grę, pewnie nazywa się csgo.exe i powiedz co wtedy widzisz, jakie objawy.

18.07.2017 13:49
odpowiedz
elathir
20

Odpalałeś tylko z lauchera steam czy execkiem też?

18.07.2017 13:24
elathir
20

Właśnie temu użyłem słowa podobno :) Wie, że na papierze różnić było dużo, ale na praktykę codzienną już nie tak wiele.

A co do Białegostoku i okolic, nie idzie tutaj mi o oficjalnie zarejestrowane grupy nacjonalistyczne, ale działające bezprawnie grupy łysej patologii o zapędach nazistowskich, która w tych regionach występuje. O ile z takim ONRem czy MW się nie zgadzam z wielu powodów, to jednak widzę różnice pomiędzy zwykłymi nacjonalistami a narodowi-socjalistami. Zresztą ten sam problem dotyczy wielu biednych obszarów wschodnich Niemiec choćby.

18.07.2017 12:54
elathir
20

Zgadując po minusach chyba część osób nie załapała, że mówię o No Man's Sky :P

PB wydaje mi się ciekawym pomysłem, jak będę miał czas na MP to obok overwatcha jest to jedna z dwóch gier, które chce sprawdzić.

18.07.2017 12:18
elathir
20

@sebogothic właśnie chodzi to by nie powstawały fikcyjne działa wybielające działania nazistowskich Niemiec. Dlatego zapis ma pozwalać na fikcyjne działa pokazujące np. jak by to pięknie było jakby Niemcy wojnę wygrali.

18.07.2017 12:00
elathir
20

Choćby tych spod Białegostoku. Niestety ale w wielu krajach, w biednych rejonach następuje radykalizacja środowisk skupiających młodych ludzi, w jednych regionach ma to charakter lewicowy, w innych anarchistyczny a jeszcze w innych faszystowski/neonazistowski. To, że u nas ten problem nie odbiega od średniej europejskiej, a nawet jest poniżej jej nie znaczy, że możemy udawać, że go nie ma. Lepiej wszelkie agresywne radykalizmy zwalczać w zarodku, niezależnie od filozofii jakie wyznają, bo i tak kończą się tym samym. Przykład historyczny mamy, naziści niemieccy o komunistów rosyjskich różnili się światopoglądowo podobno bardzo, ale terror jaki nieśli był niemal identyczny (o w jednym wypadku światopoglądowo-rasowy a w drugim tylko światopoglądowy a rasowy już w ograniczonym stopniu).

18.07.2017 11:10
odpowiedz
elathir
20

Wystawiam kontrakt na tablicy ogłoszeń dla wiedźmina, może jakiś, ze szkoły kota się skusi?

18.07.2017 10:52
odpowiedz
1 odpowiedź
elathir
20

Wiesz, a już tyle zapłaciłeś, a zrobić w trąbę dały się miliony, to zaglądasz zobaczy czy po kolejnym patchu coś się zmieniło. Zaraz znowu poleci frekwencja na łeb do kolejnego patcha, który rzekomo czyni rozgrywkę tym czy miała pierwotnie być.

18.07.2017 10:44
odpowiedz
elathir
20

Sałatkę, taka z kapustką i pomidorkiem, i ogóreczkiem, i czosnkiem, i ziemniaczkiem i.....

18.07.2017 08:23
elathir
20

Raczej na p2w

17.07.2017 13:29
1
odpowiedz
1 odpowiedź
elathir
20

Tyle, że problemem jest to, że po sam kanon z poziomem mocy stoi na bakier, zmieniając i dopasowując go zależnie od potrzeby fabularnej w danym momencie. Zwłaszcza w DB Super, to już się dość mocno kupy nie trzyma.

post wyedytowany przez elathir 2017-07-17 13:30:47
17.07.2017 09:29
elathir
20

Dziwne, na 10 ogrywałem obie części. Tylko w wersji ze steama. Problemów nie uświadczyłem.

post wyedytowany przez elathir 2017-07-17 09:30:21
17.07.2017 09:28
odpowiedz
1 odpowiedź
elathir
20

A więc seria Anno jest dobry city builderem, ma kolonialny klimat, ale nie jest w ogóle historyczna. Tj. kolonizujesz sobie jakieś wirtualne wysepki, ale nijak nie ma się co spodziewać historycznych motywów czy lokacji.

Natomiast z innej beczki, w EU IV kolonizacja jest naprawdę fajna i rozbudowana ale to nie city builder a GSG (grand strategy game).

17.07.2017 09:24
1
elathir
20

Docelowo tak, wersja językowa gry nie ma znaczenia, ale mod będzie oczywiście po angielsku.

Ale jak będzie to się zobaczy. Na razie trwają próby przeniesienia na Skyrim SE w ogóle, potem pojawi się kwestia tego czy Xbox udźwignie moda choć powinien.

13.07.2017 18:58
odpowiedz
elathir
20

Jak chcesz wiedzę o Marsie bardziej szczegółową niż dostępna na Wikipedii i w podręcznikach to forum o grach nie jest chyba odpowiednim miejscem by jej poszukiwać. Nie lepiej poszukać na forum astronomicznym?

13.07.2017 15:59
1
elathir
20

Bo Brazylia to duży rynek. Zresztą w okolicach Malezji w byłych portugalskich koloniach tez często znają go lepiej niż angielski.

13.07.2017 10:14
elathir
20

Ja znowu korzystam z gotowych jak i pisze własne. Po gotowe sięgam w celu rozbudowania rozgrywki o jeszcze kolejne mechaniki jak i również utrudnienie jej (wiele modów dodaje świetne utrudnienia związane z nadmierny i za szybkim podbojem, domyślna mechanika dla overextension jest zbyt prosta i łatwa) a samemu skupiam się głównie na rebalcie endgamu by był ciekawszy ale nie tylko.

13.07.2017 09:52
elathir
20

No jeszcze tego nie próbowałem. No i inna kwestia to sytuacja na savie. Planuję najwyższy poziom trudności, i ewentualnie pomoc dla rodzących się wrogich imperiów. Ewentualnie już po eksporcie dopakowanie poszczególnych krajów wrogich by odkręcić wyzwanie. Często przy zwykłej grze robiłem tak, że modami podkręcałem ming w końcowej fazie by mieć emocjonujące wyzwanie na endgamie. Coś w stylu odpalanego bonusu w 1750 obniżającego im koszty utrzymania armii i zwiększającego manpowera do tego zwiększającego im potencjał ofensywny przez ułatwione wchłanianie regionów i bogactw CB. Prowadziło to koło roku 1800 dość ciekawej wojny światowej gdzie ja + moi sojusznicy tocząc wojnę z ming i ich sojusznikami dostawaliśmy cios w plecy od Europejskich rywali, którzy w normalnej sytuacji nie byli nam w stanie zagrozić.

Tak więc teraz planuję zrobić coś podobnego tylko we wcześniejszym okresie, co w połączeniu z ograniczonym rozmiarem państwa po CK II (na bardzo trudnym startując dojście od hrabiego do króla zając potrafi dużo czasu) liczę, że gra jednak będzie wyzwaniem do samego końca.

post wyedytowany przez elathir 2017-07-13 09:53:59
13.07.2017 09:05
elathir
20

Daggerfall? Generycznie tworzonym światom mówimy stanowcze NIE.

Przynajmniej w grach RPG, w takiej civce to oczywiście naturalne. :P

13.07.2017 08:46
elathir
20

Morrowind jest drętwy, ma najgorszy system dialogów ever, ale i tak jest najlepszym TESem ze względu na klimat, fabułę, kreację świata, frajdę z eksploracji, rozsądny poziom trudności, brak prowadzenia za rączkę, dużo wyższa imersję (burze piaskowe w Morrowindzie wpływają na postać, burze śnieżne w Skyrimie nie) itd.

A część problemów da się rozwiązać modami.

Jednak wybór gry powinien zależeć od czegoś innego. Otóż zależy czego szukasz, jak RPG to bierz Morrowinda, jak gry akcji z elementami RPG Skyrima.

13.07.2017 08:06
odpowiedz
4 odpowiedzi
elathir
20

No ja czekam z promocjami rozsądnymi, bo mam wszystkie ważne dodatki do kozaków włącznie, a z kolejnym ograniem czekam. Zresztą mam plan na trylogię, jak dokupię dodatki do CK II polecę na importowanym savie w EU IV chyba a potem pociesze się z światowej dominacji w Victorii II

Czyli pewnie z pół roku przy moim wolnym czasie z głowy..... ale co by ie mówić, EU IV uzależnia jak mało która gra.

13.07.2017 08:02
elathir
20

Na szczęście obie wady poprawiła dójka :P

12.07.2017 14:32
odpowiedz
elathir
20

Na pewno PESy, dla mnie dużo lepsze od FIFY. Portal2, choć trzeba trochę pokombinować jak to odpalić, domyślnie opcja tylko na konsolach, ale są haki dające ją na pc. Divinity OS w wersji enchanced edition tez można na raz w co-opie ogrywać.

12.07.2017 12:59
elathir
20

Ten tytuł akurat nawiązywał raczej do oryginalnego M&M a nie HoM&M

12.07.2017 12:56
odpowiedz
elathir
20

Niestety nawet w porównaniu do klasycznego TTD, nie mówiąc już o darmowym OpenTDD ta gra strasznie biedna była.

12.07.2017 12:18
odpowiedz
elathir
20

Przecież HoM&M nie jest w ogóle do Age of Empires podobne......

Historyczny (powiedzmy :P) RTS w rzucie izometrycznym kontra fantastyczna turówka z widokami z góry i boku.

12.07.2017 12:14
1
odpowiedz
elathir
20

Ja bym bez jakiegokolwiek porządnego mod managera nie wytrzymał, no i loota obowiązkowo. Jak ktoś dogrywa sobie trochę sprzętu, tekstur i ciuchów to spoko, ale przy modach ciężej skryptowanych zarządzanie ręczne kolejności uruchamiania to byłaby masakra i straszna strata czasu. Oraz kwestia usuwania, jeden klik i gotowe, a ręcznie? Nie dziękuję.

A LOOT to podstawa zwłaszcza przy overhaulach, oraz modach stricte mechanicznych, animacyjnych itd.

12.07.2017 10:22
elathir
20

Body slide? Z tego co słyszałem (w F4 nie gram) to dokładna kopia skyrimowego body slida. Ogólnie służy do robienia presetów dla modeli postaci, w tym ubioru. Ogólnie w wypadku 90% modow z niego korzystających nie ma tam sensu nawet zaglądać (z rzadka trzeba zajrzeć pod takich modach jak HDT by przeliczyć animację). Wymagany jest tylko po to by w wygodnie sposób importować presety np. pancerzy pod różne modele postaci. dodatkową zaletą jest fakt, że można je sobie dowolnie edytować dopasowując pod własne gusta.

12.07.2017 09:02
elathir
20

No tak, Skyrim SE jest już 64 bitowy, i tu leży jego potencjał. Tyle, że potencjał ujawni się dopiero jak pojawi się SKSE po SE, do tego czasu jednak jak widać po statystykach na Steamie większość osób wybiera klasycznego Skyrima.

12.07.2017 08:18
elathir
20

Nie windows a proces, czyli w tym wypadku proces Skyrima.

32-bit process

post wyedytowany przez elathir 2017-07-12 08:27:40
11.07.2017 14:20
1
elathir
20

Jak ci się to udało, to daj znać, bo ludzie na nexusie od lat szukają odpowiedzi jak zmusić Skyrima do obsługi więcej niż 4GB RAM. Microsoft pewnie też będzie wdzięczny za to jak zmusić aplikację 32-bit LAA to obsługi więcej niż 4GB :P

hxxps://forums.nexusmods.com/index.php?/topic/769861-how-can-i-use-my-full-8gb-ram/

post wyedytowany przez elathir 2017-07-11 14:29:50
11.07.2017 10:58
elathir
20

Skąd ten pomysł? Aplikacje tez dzielimy zależnie od architektury procesora pod jaka były kompilowane/budowane i od tego zależy do jakiej ilości pamięci SA w stanie uzyskać dostęp.

11.07.2017 10:24
elathir
20

nope

11.07.2017 10:23
13
odpowiedz
elathir
20

I z najlepiej uporządkowanej oferty zrobił się chaos. W n by mieć wszystkie mecze LM trzeba było mieć pakiet sportowy. Jasne, proste. Po przejściu do nc+ rozrzucili mecze po kanałach z kilku pakietów.

11.07.2017 08:12
1
elathir
20

Nope, mi z dodatkami chodzi nawet lepiej. Stawiałbym albo na problem ze sterami po zmianie widny, albo ustawieniami gry (może odpaliła się jakaś inna opcja kopiąca wydajność) abo ogólne zamulenie i np. grzanie się kompa.

11.07.2017 08:09
odpowiedz
elathir
20

Jaka specyfikacja sprzętu? Sterowniki do karty graficznej aktualne?

11.07.2017 08:07
odpowiedz
elathir
20

Oczywiście, w grze multi cheaty są wyłączone, bo gdyby było inaczej gra nie miałaby sensu.

11.07.2017 08:06
elathir
20

Co prawda to mój pierwszy Fallout

I tu masz odpowiedź. Problemem jest nie jakoś gry, ta choć nie wybitna jest naprawdę niezła, problemem jest tak znaczące odejście od tego tego czym ta seria była (RPG) w dziwnie nieokreślonym kierunku (drętwa strzelanka z elementami RPG połączona z symulatorem turysty i zbieracza złomu). Nie znaczy to, że ta gra nie bawi, ale to trochę jakby w wypadu FIFY ktoś uznał, że ten mechanizmy grania meczy jest zbyt złożony, uprośćmy go i dorzućmy bardziej rozbudowane elementy symulacji życia naszych piłkarzy, wywiadów, występów w reklamach itd. Oczywiście taka gra mogłaby bawić, ale dla miłośnika serii była by strzałą w kolano.

Druga kwestia, reżyser gry, niejaki Todd Howard bardzo dużo przed premiera naobiecywał. A jak nie trudno się domyśleć lwiej części obietnic albo nie dotrzymano, albo pojawiły się dopiero po długim czasie ub w okrojone formie.

11.07.2017 07:54
odpowiedz
elathir
20

Niestety, ale 920m to karta graficzna raczej stworzona z myślą o Exeu i oglądaniu filmów niż grach. Tj. może przesadzam, w gry dobrze zoptymalizowane można pograć (np. Overwach) ale gry Beci do takich się nie zaliczają, więc jak mówili przedmówcy, detale na low i jechanie wymagań w dół modami.

hxxps://www.notebookcheck.pl/Ranking-kart-graficznych-laptopy.1174.0.html
hxxps://www.notebookcheck.pl/NVIDIA-GeForce-920M.138768.0.html

wiadomo, xx zamienić na tt

post wyedytowany przez elathir 2017-07-11 07:57:31
11.07.2017 07:50
elathir
20

Mr.Kalgan przecież Skyrim jest 32 bitowy, więc i tak standardowo ma dostęp do 2GB, które na szczęście może sobie rozszerzyć do 4GB. Ale to max, więc nie wiem co ma dać RAM powyżej 8 GB.

11.07.2017 07:33
elathir
20

Ehh ta dzisiejsza młodzież, nic ani o literaturze ani obecnej kulturze masowej nie wie. Pytanie zadałeś tak niegramatycznie, że aż prosiło się o odpowiedź uniwersalną :P

A sama gra na razie nie ma zapowiedzianej wersji PL, tylko EN / FR / IT / DE / ES / AR / RU / PO co zresztą widać na oficjalnej stronie gry.

spoiler start

I PO t nie Polski a Portugalski.

spoiler stop

11.07.2017 07:26
odpowiedz
elathir
20

Bawiłeś się ustawieniami głośności w grze? Może się zafiksowały, zmniejsz ustawienia głosów w dół, bardzo nisko, zrestartuj grę i pogłośnij. Inna sprawa, ustawienia dźwięku przestrzennego, może odpaliło ci się za dużo kanałów? Sprawdź czy niechcący wiedźmin nie chodzi czy w ustawieniach innych niż stereo. Czy w innych grach tez zauważyłeś jakiekolwiek anomalie z dźwiękiem? Jak tak może winne są ustawienia globalne.

07.07.2017 09:37
odpowiedz
elathir
20

Wczytaj grę wcześniej, prawdopodobnie sava szlag trafił i tyle.

06.07.2017 08:58
elathir
20

42

06.07.2017 08:19
elathir
20

Witamy w świecie przed casulaowo-znacznikowym :P

06.07.2017 08:18
odpowiedz
elathir
20

Pytanie do miłośników gry, jak ze stopnie złożoności? Poziom TTD, OpenTTD czy OpenTTD na newGRFach?

05.07.2017 14:51
elathir
20

Na GOGu w sumie można sobie instalki ściągać i archiwizować.

05.07.2017 14:45
elathir
20

@Szakin to już było i to dwa razy, carmagedon się nazywała jedna seria, a druga GTA

05.07.2017 13:13
elathir
20

Jak od dwóch lat nie czyściłeś to w wypadku tych konstrukcji to na 80% kłaki kurzu są winne. Wyczyścić można albo sprężonym powietrzem, albo rozkręcić i pędzelkiem na przykład. Nie wiem jak jest w wypadku tego modelu z problematyka takiego rozwiązanie,bo np. w HP to tortura, w MSI sprawa zajmuje chwilkę ze względu na genialnie pomyślaną dodatkowy panel w obudowie kryjący sam układ chłodzenia. Na Youtubie jest na pewno z 7 instrukcji jak to zrobić.

post wyedytowany przez elathir 2017-07-05 13:13:48
05.07.2017 12:10
odpowiedz
elathir
20

Tak więc masz tam normalna kartę, Nvidia 840M, niestety nie jest to karta wysokich lotów ale na minimalnych powinna dać radę.

Mamy trzy potencjalne problemy:
Odpalasz na integrze - w tym wypadku świadomie odpal grę na wybranej karcie (prawym na ikonie, i tam w którymś pod menu można wybrać kartę graficzną)
Problem z sterownikami - sprawdź, przeinstaluj
Grzenie się - sprawdź temperaturę. długo masz lapka? Jak tak to kiedy ostatnio układ chłodzenia czyściłeś?

05.07.2017 11:55
odpowiedz
elathir
20

Niestety ale raczej komputer. Podaj jaki masz, bo może masz tam coś poza integrą?

post wyedytowany przez elathir 2017-07-05 11:57:52
05.07.2017 09:24
elathir
20

Jasne, że cała, tylko wiadomo, on bryluje w tym aspekcie, odstawia konkurencję. Nawet spora część zwolenników Pis jakich znam udaje, że on nie istnieje.

05.07.2017 08:04
elathir
20

W jakim sensie?

Dla mnie mamy tam klasyczny przykład niekontrowanego rozrostu, przez co menu są często nieintuicyjne, ale to standard w aplikacjach webowych gdzie na raz rozwija się wiele potencjalnych funkcjonalności, ale graficznie jak na tego typu portal powiedziałbym, że jest wystarczająco i nie widzę konieczności rewolucji. Odświeżenie szaty wprowadziłoby więcej zamieszania niż pożytku,

05.07.2017 08:01
elathir
20

W sumie zależy które gry :P Collosal Studios też ma, ale Obsydian już nie. Widać zostawiają twórcom swobodę.

05.07.2017 07:59
elathir
20

W sumie wszystko zależy co z tym drugim tytułem będzie. Bo na razie ani nie ma informacji, że to rzeczywiście będzie gra w uniwersum Gry o Tron, anie w ogóle żadnych informacji o ty, by projekt ruszył poza fazę koncepcyjną. Może się okazać, że w sytuacji, w której z niego zrezygnują przyspieszy to premierę nowego TESa. Tylko na razie i tak do czasu przejścia Starfielda w eta około premierowy żadnej informacji na temat drugiego projektu nie dostaniemy.
W sumie ciekawi mnie tylko jedno, czy z okazji nowego IP w końcu wymienili silnik ;P

03.07.2017 15:11
elathir
20

Da się uruchomić, tylko nie skrótem generowanym przez steama.

30.06.2017 14:49
1
elathir
20

Ale to nie jest na wyprzedaży, tylko regularna cena.

30.06.2017 13:13
elathir
20

@Drackula tak, tylko nie grę, a kolekcję pierdyliarda DLC, z których koło 10 ma jakąkolwiek praktyczną wartość.

30.06.2017 11:29
odpowiedz
elathir
20

Dobra wiadomość, choćby współpraca z Obsydianem, pokazuje, że potrafią z jednej strony developera przycisnąć o wwiązanie się z obietnic i terminowość a z drugiej nie zmuszają go do robienia chłamu, nie ingerują zbytnio w koncepcje wydawanych gier (np. nie wymuszają uproszczeń pod amerykańskiego nastolatka) itd. Zresztą Colossal Order tez kwitnie pod nimi.

30.06.2017 08:15
elathir
20

Wiem, że można, tylko za dużo miejsca by zajęły, a tak wszystko w jednym miejscu w szafie.

30.06.2017 08:08
odpowiedz
elathir
20

Dla mnie oryginał z modami, najlepiej w ogóle zagrać BG Trilogy, bo przeniesienie mechaniki z dwójki do jedynki to strzał w dziesiątkę.

30.06.2017 07:54
elathir
20

Bez przesady, będzie się łączyła z localhostem :P Tak było w wypadku AC II, które, mimo iż posiadałem oryginalne (gratis to lapka) to bez cracka nie szło grac tak serwisy Ubi były wtedy beznadziejne.

29.06.2017 14:19
odpowiedz
elathir
20

Lapek czy stacjonarka?Jak lapek może na zintegrowanej leci?

29.06.2017 12:10
5
elathir
20

Ja sobie nawet część instalek ostatnio zarchiwizowałem na zewnętrznym dysku ;)

29.06.2017 06:45
elathir
20

W Returninga grałem jeszcze na wersji 1.x, ale poziom trudności można tam wybrać. Na przed najprostszym gra jest akurat trudniejsza o tyle o ile możemy dopakować naszą postać dzięki nowym możliwością.

29.06.2017 06:40
odpowiedz
elathir
20

W Arcanum można solowac grę, drużyna jest opcjonalna, co więcej i tak nie mamy nad nią szczególnej władzy.

Poleciłbym KTOTORy, ale tam jednak drużynę mamy, choć też nie trzeba nimi sterować.

Morrowind, jest dość archaiczny, ale na modach daje radę, i pod względem fabularnym na pewno dużo lepszy jest od Skyrima :P

A tak niestety, al najlepsza fabułę dialogi to raczej w RPG drużynowych, poza nielicznymi wyjątkami trzeba szukać. Czu to tych Europejskich, czy też perełkach choćby z serii FF, może jakaś Persona itd.

post wyedytowany przez elathir 2017-06-29 06:42:50