SEGA

producent | wydawca

strona firmowa: http://www.sega.com

informacja o firmie:

Japońska korporacja SEGA zajmuje się dewelopingiem i wydawaniem gier wideo, a także produkcją sprzętu i akcesoriów dla graczy. Korzenie firmy sięgają roku 1940. Obecnie jest ona częścią holdingu Sega Sammy. SEGA ma w swoim dorobku kilka generacji konsol (w tym Mega Drive, Saturn i Dreamcast), jednak od 2001 roku skupia się przede wszystkim na działalności wydawniczej. Jest wydawcą takich serii, jak Crazy Taxi, Out Run, Sega Rally, Virtua Fighter czy Yakuza.

Historia firmy SEGA

Firma została założona w 1940 roku na Hawajach, dopiero w 1951 została przeniesiona do japońskiego Tokio, gdzie zajmowała się produkcją i sprzedażą szaf grających oraz maszyn do gier. W 1965 w wyniku połączenia Rosen Enterpirses i Service Games oficjalnie powstała korporacja Sega Enterprises. W 1983 roku, dzięki odnoszonym przez lata sukcesom, SEGA weszła na rynek konsol domowych ze swoją pierwszą platformą – SG 1000. Od tamtej pory wyprodukowała ich kilka, m.in. Master System, Sega Genesis, Sega Starurn czy Dreamcast. Ostatnia wymieniona była też ostatnią konsolą w historii firmy SEGA, gdyż ze względu na rosnącą konkurencję (sprzęt Nintendo czy PlayStation), szefostwo postanowiło skupić wysiłki koncernu na działaniach deweloperskich. Ostatnia partia Dreamcastów opuściła fabryki w 2001 roku. 31 stycznia 2001 roku, Sega of America oficjalne ogłosiło, że staje się deweloperem oprogramowania na platformy innych firm.

1 października 2004 roku doszło do połączenia firm Sammy Corporation i SEGA, co dało początek holdingowi Sega Sammy Holdings, który do dzisiaj pozostaje właścicielem firmy SEGA. Wydarzenie to poprzedzone było kłopotami finansowymi SEGI, w czasie których Sammy nabyło większościowy pakiet akcji japońskiego giganta.

W 2005 roku SEGA zaczęła podejmować wysiłki mające na celu wzmocnienie swojej pozycji na zachodnich rynkach. W tym celu rozpoczęła współpracę z (wówczas) niezależnymi studiami deweloperskimi, m.in. Obsidian Entertainment, Monolith Productions czy Bizarre Creations. Do dnia dzisiejszego korporacja nabyła także kilka zewnętrznych studiów, w tym Creative Assembly (znane z popularnej serii gier strategicznych Total War), Sports Interactive (Football Manager), Three Rings Design, Hardlight Studio, Relic Entertainment i Index. SEGA ponadto posiada także kilku wewnętrznych deweloperów.

Flagową serią gier koncernu SEGA jest Sonic the Hedgehog (postać Sonica jest swojego rodzaju maskotką SEGI). Od 1991 roku ukazało się aż 21 odsłon tej serii. W 2013 doszło do zawarcia umowy o ekskluzywności trzech najnowszych odsłon na urządzenia Nintendo. W wyniku współpracy obu korporacji powstała także seria Mario & Sonic, w której obok jeża Sonica występuje najbardziej znany hydraulik w dziejach ludzkości – Mario.

wydawane serie gier:

Producent gier:

gry w trakcie produkcji:

gry wyprodukowane:

Światowy wydawca gier:

gry w planach wydawniczych:

gry wydane: