Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Rovio Entertainment

Firma producent wydawca

Fińskie studio deweloperskie i wydawca gier wideo, którego siedziba mieści się w Espoo. Produkcje sygnowane logo Rovio Entertainment można znaleźć przede wszystkim na urządzeniach mobilnych, ale też na komputerach osobistych i konsolach. Globalną sławę przyniosła temu zespołowi seria Angry Birds, która święciła triumfy na smartfonach i tabletach.

Historia

Droga do chwały

Dzieje studia rozpoczynają się w 2003 roku, kiedy to po odniesieniu zwycięstwa w konkursie Assembly demoparty, trójka studentów z Technicznego Uniwersytetu Helsińskiego – Niklas Hed, Jarno Väkeväinen oraz Kim Dikert – postanowiła założyć własną firmę deweloperską. Ekipa Relude szybko zabrała się do pracy, koncentrując się na produkcjach mobilnych. W 2005 roku studio otrzymało zastrzyk gotówki, po czym zmieniło nazwę na Rovio Mobile.

W 2009 roku dyrektorem generalnym studia został Mikael Hed. W tym samym roku światło dzienne ujrzała produkcja zatytułowana Angry Birds, będąca pięćdziesiątym drugim dziełem opisywanej ekipy. Jak miało się okazać niedługo później, był to projekt, który miał poprowadzić autorów wprost na branżowe salony.

Globalny fenomen

Gra Angry Birds trafiła na urządzenia mobilne z systemem iOS w grudniu 2009 roku. Tytuł szybko zaczął odnosić sukcesy, a po kilku miesiącach trafił na pierwsze miejsce listy najlepiej sprzedających się pozycji w sklepie App Store. Gra z czasem nie tylko trafiła na kolejne platformy, lecz również dała początek serii, która miała stać się oczkiem w głowie Rovio Mobile, przynosząc mu zawrotne zyski.

W 2011 roku Rovio Mobile zmieniło nazwę na Rovio Entertainment, a także przystąpiło do pracy nad filmową adaptacją Angry Birds. Dzięki sukcesom odnoszonym przez kolejne odsłony swojego nowego, flagowego cyklu, a także przez wszystko, co było z nimi związane, firma mogła rosnąć w siłę i kupować mniejsze podmioty, jak tworzące animacje studio Kombo czy Futuremark Game Studios. W maju 2012 roku ogłoszono, że seria Angry Birds doczekała się ponad miliarda pobrań. W tym samym roku studio nawiązało współpracę z firmą Activision, której owocem była wydana przez tę drugą kompilacja zatytułowana Angry Birds Trilogy. O tym, jak wielkim sukcesem okazała się seria Angry Birds, świadczy jej mariaż z marką Gwiezdne wojny. Rok 2012 przyniósł bowiem premierę gry Angry Birds Star Wars, która w 2013 roku doczekała się kontynuacji – Angry Birds Star Wars II.

W 2013 roku Rovio Entertainment weszło również na rynek wydawniczy, uruchamiając program Rovio Stars. Przedsięwzięcie to przeszło jednak bez echa i dobiegło końca po czterech latach. Rok później Rovio uruchomiło jeszcze jeden program wydawniczy – Rovio LVL11 – w ramach którego miało koncentrować się na wydawaniu eksperymentalnych produkcji. Ponadto w styczniu 2014 roku seria Angry Birds przekroczyła granicę 2 miliardów pobrań.

Równia pochyła

W 2013 roku zyski studia spadły o połowę, co pociągnęło za sobą spore zmiany. W grudniu 2014 roku firma zwolniła 110 swoich pracowników, natomiast w styczniu 2015 roku ze stanowiska jej dyrektora generalnego ustąpił Mikael Hed, którego zastąpił Pekka Rantala. Ponadto firma zdecydowała się zamknąć swój oddział w Tampere. Pomimo tych zabiegów nie była ona w stanie uchronić się przed dalszym spadkiem zysków, spowodowanym głównie przez słabnącą sprzedaż licencjonowanych produktów opartych na marce Angry Birds. W 2015 roku przez Rovio Entertainment przeszła kolejna fala zwolnień (w jej wyniku pracę straciło kolejnych 260 osób). W grudniu 2015 roku Pekka Rantala pożegnał się ze swoim stanowiskiem, na którym zastąpiła go Kati Levoranta.

Choć w styczniu w 2017 roku Rovio Entertainment otworzyło nowy oddział w Londynie, który miał skupić się na produkcji gier MMO, w lutym pracę straciło kolejnych 35 pracowników firmy, a dokładnie – członków zespołu skupionego na tworzeniu animacji. W marcu 2017 roku ten ostatni został przejęty przez firmę Kaiken Entertainment, założoną przez... Mikaela Heda. Jako że w 2016 roku zadebiutowała filmowa adaptacja Angry Birds, co przyczyniło się do ponownego wzrostu zainteresowania marką, w 2017 roku firma mogła pochwalić się znaczącym wzrostem przychodów. W tym samym roku Rovio Entertainment zdecydowało się również wejść na helsińską giełdę, gdzie zostało wycenione na miliard dolarów.

W marcu 2018 roku Rovio postanowiło zamknąć niedawno utworzony oddział w Londynie. W listopadzie natomiast do studia dołączył Alexandre Pelletier-Normand, czyli były dyrektor studia Gameloft, który miał zasiąść na stanowisku wiceprezesa wykonawczego. W tym samym miesiącu fińska firma przejęła studio PlayRaven, z kolei w czerwcu 2020 roku pod jej skrzydłami znalazła się ekipa Darkfire Games, która została przemianowana na Rovio Copenhagen. Wreszcie w grudniu 2020 roku Pelletier-Normand objął stanowisko dyrektora generalnego Rovio Entertainment.

Koniec niezależności

W kwietniu 2023 roku gruchnęła wiadomość o tym, że Rovio Entertainment zostanie przejęte przez firmę SEGA. Transakcja, która opiewała na kwotę 776 milionów dolarów, miała zostać sfinalizowana do września 2023 roku.