Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Android iOS

Gry RPG PlayStation Vita po premierze

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Gry po premierze z gatunku rpg na platformę PlayStation Vita ułożone według popularności.

RPG. Gatunek gier, w skład którego wchodzą wszelkie produkcje z przeważającą liczbą elementów rozwoju prowadzonego bohatera (bądź grupy bohaterów) i rozbudowanych statystykach postaci, a także cechujące się wielowątkową fabułą i wielowątkowymi questami. Zaliczmy do niej zarówno klasyczne gry RPG bazujące na walce turowej i zasadach rodem z "papierowych gier RPG" (Baldur's Gate, Fallout), jak i RPG akcji z dynamiczną walką toczoną w czasie rzeczywistym (seria Gothic) oraz jRPG, czyli bardzo charakterystyczne tytuły bazujące na stylistyce i kulturze państw dalekiego wschodu, w tym anime i mandze (cykle Final Fantasy i Kingdom Hearts).

Po premierze 122
PS Vita
RPG
Tematyki
Czas
Darkest Dungeon
Darkest Dungeon

RPG 27 września 2016

Darkest Dungeon to ponura gra RPG z turowym systemem walki, w której eksplorujemy pełne potworów lochy. Podczas zabawy kluczową rolę odgrywa stan psychiczny postaci, powoli ulegający erozji z powodu stresu i strachu, jakie wywołują wyprawy do podziemi.

World of Final Fantasy
World of Final Fantasy

RPG 25 października 2016

Poboczna odsłona cyklu Final Fantasy, przygotowana z myślą o najmłodszych graczach. Tak jak pokrewne tytuły, jest to reprezentant gatunku jRPG, jednak na tle reszty serii wyróżnia się przesłodzoną stylistyką (chibi) i uproszczoną mechaniką. Akcja toczy się w świecie Grimoire, zamieszkanym przez stworzenia i postacie znane z różnych części Final Fantasy.

Undertale
Undertale

RPG 15 sierpnia 2017

Oryginalna i prześmiewcza gra RPG w oldskulowej oprawie audiowizualnej, opowiadająca historię podroży dziewczynki przez krainę potworów. Undertale charakteryzuje się bogatą fabułą, plejadą barwnych postaci i systemem walki, w którym oprócz tradycyjnych opcji ataku bądź ucieczki, możemy zaangażować się w rozmowę z przeciwnikiem i przekonać go, że walka to złe wyjście z sytuacji. Na uwagę zasługuje mnogość żartów, intertekstualnych smaczków i bezustanne granie z growymi konwencjami.

Sword Art Online: Hollow Realization
Sword Art Online: Hollow Realization

RPG 27 października 2016

Sword Art Online: Hollow Realization to opracowane z myślą o konsoli PlayStation Vita RPG akcji, stanowiące adaptację popularnej japońskiej marki obejmującej powieści, komiksy i seriale animowane. Akcja toczy się w niedalekiej przyszłości, na serwerach korzystającego z wirtualnej rzeczywistości MMORPG-a. Zabawa kładzie nacisk na eksplorację, walkę za pomocą zręcznościowego systemu bitewnego oraz współpracowanie z członkami drużyny sterowanymi przez sztuczną inteligencję lub innych graczy.

Sword Art Online: Hollow Fragment
Sword Art Online: Hollow Fragment

RPG 23 kwietnia 2014

Trójwymiarowy RPG akcji, który oparty został na serialu anime oraz książkach przedstawiających uniwersum Sword Art Online. Gracze wcielają się w głównego bohatera serii, który wraz z przyjaciółmi uwięziony jest wbrew swojej woli w grze MMORPG. Co więcej, wirtualna śmierć w tej niebezpiecznej symulacji zabija jej uczestników.

Child of Light
Child of Light

RPG 2 lipca 2014

Child of Light to dwuwymiarowa gra RPG, inspirowana tradycyjnymi tytułami jRPG oraz współczesnymi platformówkami. Produkcja korzysta z silnika graficznego używanego w grach Rayman Origins oraz Rayman Legends.

The Legend of Heroes: Trails of Cold Steel II
The Legend of Heroes: Trails of Cold Steel II

RPG 25 września 2014

Druga odsłona cyklu japońskich gier RPG tworzonych przez studio Nihon Falcom, a zarazem część większego uniwersum, znanego z serii The Legend of Heroes. Produkcja zapożycza schemat rozgrywki z poprzedniej odsłony cyklu, stanowiąc rozwinięcie zapoczątkowanej w niej historii.

Hand of Fate
Hand of Fate

RPG 17 lutego 2015

Hand of Fate to nietuzinkowy miks karcianki i gry RPG akcji w realiach fantasy. Zasiadamy do stołu, by wziąć udział w przygodzie w podziemiach, prowadzonej przy pomocy kolejno odkrywanych kart. Składamy własną talię artefaktów, zdolności i innych bonusów, a następnie pozwalamy wmieszać ją losowo między karty spotkań i rozpoczynamy zabawę jako początkujący poszukiwacz przygód. Co ciekawe, w momencie, gdy spotykamy wrogów, przenosimy się na trójwymiarowe pole walki, by samodzielnie stawić czoła niebezpieczeństwu niczym w grze akcji.

Salt and Sanctuary
Salt and Sanctuary

RPG 28 marca 2017

Salt and Sanctuary to interesująca platformówka 2D, za której stworzenie odpowiada ekipa ze Ska Studios. Gra charakteryzuje się licznymi elementami RPG, mrocznym klimatem i wymagającą rozgrywką. Podczas zabawy gracze znajdą tu między innymi możliwość rozwoju swojego protagonisty, zróżnicowane uzbrojenie oraz potężnych bossów do pokonania, a wszystko to okraszone poważną i ponurą stylistyką.

Bastion
Bastion

RPG 7 kwietnia 2015

Bastion to utrzymana w konwencji action-RPG opowieść o chłopcu, który próbuje zbudować bezpieczne schronienie dla siebie i bliskich w świecie zniszczonym przez katastrofę. Zabawa polega głównie na przemierzaniu świata i walce z zamieszkującymi go potworami. Cechą wyróżniającą grę jest przepiękna kreskówkowa grafika ukazana w rzucie izometrycznym.

Lost Dimension
Lost Dimension

RPG 7 sierpnia 2014

Lost Dimension to gra fabularna, opierająca się w głównej mierze na pojedynkach toczonych w systemie turowym. Taktyczna rozgrywka uzupełniona została licznymi dialogami oraz relacjami pomiędzy drużyną 11 specjalnych agentów, którzy muszą zapobiec zniszczeniu świata.

Demon Gaze II
Demon Gaze II

RPG 17 listopada 2017

Demon Gaze II to klasyczny japoński dungeon-crawler bedący sequelem pierwszej odsłony serii, która pojawiła się na konsoli PlayStation Vita w 2013 roku. Gracze wcielają się w członka ruchu oporu. Jego celem jest obalenie okrutnego władcy. Na skutek eksperymentów bohater zyskuje moc kontrolowania demonów i wraz z towarzyszami broni postanawia wykorzysta tą zdolność w walce.

Darkest Dungeon: The Crimson Court
Darkest Dungeon: The Crimson Court

RPG 23 sierpnia 2017

Pierwsze rozszerzenie do wydanej w 2016 roku gry RPG typu dungeon crawler, stworzonej przez niezależny zespół Red Hook Studios. Dodatek nie zmienia zasad rozgrywki, jakie odegrały pierwsze skrzypce w podstawowym Darkest Dungeon, a jego tematem przewodnim jest krew.

Shin Megami Tensei: Persona 4 – The Golden
Shin Megami Tensei: Persona 4 – The Golden

RPG 2 października 2012

Odświeżona i rozszerzona konwersja jednego z najlepszych jRPG-ów, jakie kiedykolwiek ukazały się na PlayStation 2. Zwiększyło się grono dostępnych bohaterów, mechanika rozgrywki, rozszerzeniu uległa oprawa audio oraz filmiki przerywnikowe.

The Bard's Tale: Remastered and Resnarkled
The Bard's Tale: Remastered and Resnarkled

RPG 17 sierpnia 2017

Zremasterowana wersja ciepło przyjętej gry RPG akcji z 2004 roku. W porównaniu z pierwowzorem tytuł może się pochwalić przede wszystkim wyższą rozdzielczością obrazu i animacją na poziomie sześćdziesięciu klatek na sekundę.

Dungeon Punks
Dungeon Punks

RPG 16 sierpnia 2016

Dwuwymiarowe połączenie gry RPG oraz zręcznościówki typu beat 'em up, osadzone w świecie fantasy. Produkcja przeznaczona jest dla maksymalnie trzech graczy i oferuje dziesiątki rodzajów ataków, zdolności specjalnych oraz przedmiotów, używanych w trakcie walki z wieloma typami przeciwników, w tym bossów.

Final Fantasy X HD
Final Fantasy X HD

RPG 26 grudnia 2013

Odświeżona wersja dziesiątej odsłony serii Final Fantasy z 2002 roku, która pierwotnie ukazała się na PlayStation 2. Twórcy poprawili oprawę graficzną modyfikując tekstury i trójwymiarowe modele postaci, a także podwyższając rozdzielczość przerywników filmowych.

Accel World vs. Sword Art Online
Accel World vs. Sword Art Online

RPG 8 sierpnia 2017

RPG akcji, w którym spotykają się postacie z dwóch japońskich cyklów książkowych – Accel World oraz Sword Art Online, zaadaptowanych na wyjątkowo popularne seriale anime. Gracze kontrolują bohaterów znanych z obu serii, którzy walczą ze sobą, po tym jak zamieszkiwane przez nich wirtualne światy spotykają się ze sobą w tajemniczy sposób.

Tokyo Xanadu
Tokyo Xanadu

RPG 30 września 2016

Tokyo Xanadu to wydana na PlayStation Vita gra jRPG opracowana przez zespół Nihon Falcom. Akcja toczy się w czasach współczesnych, a sercem rozgrywki jest mocno zręcznościowy system walki. Pomiędzy typowymi przygodami wymagającymi eliminowania potworów, gracz musi także dbać o życie osobiste bohatera, w tym chodzić do szkoły, rozwijać przyjaźnie czy robić zakupy.

Criminal Girls: Invite Only
Criminal Girls: Invite Only

RPG 3 lutego 2015

Nowa i rozszerzona wersja oryginalnego jRPG, które ukazało się na konsoli PSP w 2010 roku. Gracze wcielają się w opiekuna dusz dziewięciu młodych dziewczyn, które muszą odpokutować za swoje grzechy. Jeżeli przy naszej pomocy uda im się wspiąć na szczyt piekielne wieży, zyskają prawo, by narodzić się ponownie w realnym świecie.

Blue Reflection
Blue Reflection

RPG 30 marca 2017

Klasyczna gra jRPG z turowym systemem walki, której akcja osadzona została we współczesnej Japonii. Główna bohaterka jest licealistką chodzącą na co dzień do szkoły dla dziewcząt. Pewnego dnia protagonistka przenosi się do alternatywnego świata zamieszkanego przez groźne monstra i odkrywa w sobie tajemniczą moc, pozwalającą zamieniać się jej w magiczną wojowniczkę.

Ys VIII: Lacrimosa of Dana
Ys VIII: Lacrimosa of Dana

RPG 12 września 2017

Ys VIII: Lacrimosa of Dana to opracowane z myślą o PlayStation Vita RPG akcji. Gracz trafia na przeklętą wyspę i musi wraz z innymi rozbitkami znaleźć sposób na wydostanie się z niej. Zabawa polega głównie toczeniu bitew za pomocą zręcznościowego systemu walki. Poza głównym bohaterem, będącym doświadczonym wojownikiem, co pewien czas wcielamy się także w młodą dziewczynę i jej sekcje koncentrują się bardziej na eksploracji oraz rozwiązywaniu zagadek.

The Legend of Heroes: Trails of Cold Steel
The Legend of Heroes: Trails of Cold Steel

RPG 26 września 2013

The Legend of Heroes: Trails of Cold Steel to opracowane z myślą o konsoli PlayStation Vita japońskie RPG autorstwa zespołu Nihon Falcom Corp. Gra oferuje turowy system walki, trójwymiarową grafikę i niezwykle rozbudowany scenariusz, który w pewnym stopniu możemy kształtować własnymi decyzjami.

Nights of Azure 2: Bride of the New Moon
Nights of Azure 2: Bride of the New Moon

RPG 31 sierpnia 2017

Kontynuacja gry akcji z 2016 roku od studia Gust, wydana przez firmę Tecmo Koei. W grze wcielamy się w bohaterkę zrodzoną z krwi Arnice, którą pokierowaliśmy w pierwszej odsłonie serii. Pod względem rozgrywki Nights of Azure 2 nie różni się zbytnio od poprzedniczki, oferując rozbudowany system walki z możliwością korzystania z pomocników.