Forum Gry Hobby Sprzęt Rozmawiamy Archiwum Regulamin

Forum: Hdr na takim sprzęcie jak to możliwe ?

09.08.2017 17:42
Ski_drow
😱
1
Ski_drow
127
Senator
Image

Hdr na takim sprzęcie jak to możliwe ?

A więc do rzeczy.Komputer podłączony przez wejście dsub pod monitor NEC AccuSync LCD73V i ku mojemu zaskoczeniu odpalając Hitmana takie coś mi się pojawiło.HDR na takim starym monitorze ?

09.08.2017 17:47
Ski_drow
2
odpowiedz
2 odpowiedzi
Ski_drow
127
Senator
Image

A dla przykładu dodam jeszcze screen z Rise of The Tomb Raider, który też obsługuje HDR.No w szoku jestem, albo czegoś nie kumam ?

post wyedytowany przez Ski_drow 2017-08-09 17:48:23
09.08.2017 20:11
2.1
hennepin
71
Konsul

Rise of Tomb Rider nie obsługuje HDR.

10.08.2017 10:33
Ski_drow
09.08.2017 18:12
3
2
odpowiedz
1 odpowiedź
Likfidator
120
Senator

To musi być błąd, bo złącze DSUB nie ma technicznej możliwości obsługi formatu HDR10 czy Dolby Vision. Oba formaty wykorzystują dodatkowe meta dane które opisują maksymalną i minimalną jasność obrazu. Standard DSUB nie przewiduje przesyłania tego typu danych.

Do obsługi HDR potrzeba jest karta graficzna i monitor/TV, które obsługują powyższe protokoły. Tyle w teorii.

W praktyce HDR można zrobić nawet na DSUBie tj. monitor zgłasza karcie graficznej swoje parametry tj. minimalną i maksymalną jasność, a karta odpowiednio przetwarza sygnał HDR. Bardzo jasne monitory kineskopowe pokonałyby bez trudu najlepsze LCDki z HDR, jedynie OLED wyszedłby obronną ręką z takiego starcia.

Niestety HDR jest ograniczone tylko do w miarę nowych kart graficznych np. u Nvidii od GF 9xx i nowych wyświetlaczy. Szkoda, bo korzyści z HDR można by uzyskać na każdym wyświetlaczu LCD, który ma strefowe podświetlenie LED. Jednak producenci TV/monitorów prędzej wykastrują stare urządzenia z funkcji w kolejnych update'ach firmware'u niż dodadzą coś nowego.

09.08.2017 18:17
Ski_drow
3.1
Ski_drow
127
Senator

No ok, dzięki za wyczerpującą i konkretną odpowiedż.Ale powiedz mi, czy w praktyce to jest faktycznie jakaś cząstka hdr ? bo obejrzałem filmik na youtube z Tomb Raidera w hdr i na tym screenie, który sam zrobiłem na tym monitorze u siebie jest praktycznie tak samo.A grafika nie jest nowa, bo Geforce GT 710 2GB ddr3(Praktycznie nie do nowych gier wcale) więc zdziwo mnie wzięło po prostu.DX12 zapodałem w opcjach i tak to wygląda.

post wyedytowany przez Ski_drow 2017-08-09 18:26:19
09.08.2017 18:35
4
2
odpowiedz
1 odpowiedź
Likfidator
120
Senator

Na zwykłym monitorze HDR nie zobaczysz. Główna różnica jest po prostu taka, że część obrazu może być bardzo jasna, a tam gdzie jest cień nadal widzisz detale. W telewizorach LCD jest to robione przez strefowe podświetlenie LED. Chociażby w Mass Effect: Andromeda na Eosie masz palące słońce, które na zwykłym TV wygląda jak jedna wielka jasna plama. Na HDR widzisz wyraźnie tarczę słońca, która wali po oczach i obok bardzo jasne niebo, wyraźnie jaśniejsze niż np. skały. Taki różnic w jasności na zwykłym TV/monitorze mieć nie będziesz, bo w sygnale obrazu takie informacje nie są przekazywane.

Drugą rzeczą jaką zauważa się w ME:A na Eosie jest taki zielonkawy odcień atmosfery na obiektach. Na zwykłym monitorze też jest, ale znacznie mniej widoczny.
Dobrze zrobiony HDR daje takiego kopa do jakości obrazu jak kiedyś przejście z SD do HD. Niestety wciąż jest mało treści, a to co jest w HDR np. seriale Marvela od Netflixa wypadają w HDRze dość przeciętnie na tle gier, czy materiałów promocyjnych tej technologii.

09.08.2017 19:56
Ski_drow
4.1
Ski_drow
127
Senator

Dzięki za odpowiedż.

09.08.2017 20:43
not2pun
5
odpowiedz
not2pun
110
Senator
Wideo

hdr to ściema dla naiwniaków by im sprzedać więcej i drożej

tu masz film nagrany kamera hdr i możesz go zobaczyć nawet na rubinie (moze bez koloru ale istota jest)
www.youtube.com/watch?v=nPfcwT4Fcy8

te co nam wciskają w tv itp itd to marketingowy hdr, czyli coś co jest przygotowane ale by zobaczyć musisz mieć wykupiona opcje odblokowania,
wiadomo że lepszej klasy tv ładniej nam to przedstawią, ale istota jest taka by było nagrane 2 kamerami, do jasnego i do ciemnego, a obraz złożony w całość, wtedy mamy pożądany efekt.
Te marketingowe banialuki to nam tak przedstawiają jakby tv nie potrafił wyświetlić czarnego koło białego.

tu masz źródło
https://www.nasa.gov/feature/revolutionary-camera-recording-propulsion-data-completes-groundbreaking-test

post wyedytowany przez not2pun 2017-08-09 20:52:11
09.08.2017 21:44
6
2
odpowiedz
1 odpowiedź
Likfidator
120
Senator

wiadomo że lepszej klasy tv ładniej nam to przedstawią, ale istota jest taka by było nagrane 2 kamerami, do jasnego i do ciemnego, a obraz złożony w całość, wtedy mamy pożądany efekt.

Nie masz żadnego pojęcia o czym piszesz. Mylisz HDR z tone mappingiem. Typowy błąd, bo tone mapping funkcjonuje jako termin HDR od lat.

Tone Mapping polega na tym, by skompresować obraz HDR do formatu SDR zachowując detale zarówno w cieniach jak i jasnych punktach. Jest wiele algorytmów do tego celu. Najprostszy to łączenie kilku zdjęć na warstwach w Photoshopie i użycie odpowiednich efektów warstw.

Jednak efekt końcowy jest, że tak powiem, płaski. Detale niby są, ale np. słońce będzie tej samej jasności co np. światła samochodu.

Telewizyjne HDR to najprościej mówiąc standard software'owy, który zakłada by strumień wideo zawierał jawną informację o jasności pikseli i to w zakresie 0-10 000 nitów. Dzięki czemu każdy TV może samodzielnie dokonać tone mappingu pod posiadaną matrycę.

Innymi słowy w obrazie jest informacja, że słońce będzie dużo jaśniejsze niż np. żarówka mimo iż oba te obiekty mają podobny kolor.

Używając strefowego podświetlenia LED w LCD, czy też nieskończonego kontrastu OLEDów, można osiągnąć naprawdę świetnie wyglądający obraz zachowujący zarówno detale jak również cechujący się bardzo wysokim kontrastem.

Zresztą to jest tylko część korzyści z HDR. Dzięki tej technologii dużo zyskują ciemne sceny. Mogą w końcu być po prostu ciemne, bo każdy piksel ma swoją jasność w nitach.

Wiele mówi się też o świetnych kolorach w HDR, ale to nie jest zasługa tego standardu jako takiego, ale wymóg używania rozszerzonych przestrzeni barw jak np. Rec.2020.

Jak pisałem HDR sam w sobie to nic innego jak dodanie informacji o jasności do strumienia. Reszta jak np. rozdzielczość 4K czy szersza przestrzeń barw są po prostu dołączone do standardu, aczkolwiek są niezależne.

09.08.2017 22:28
not2pun
6.1
not2pun
110
Senator

Jak pisałem HDR sam w sobie to nic innego jak dodanie informacji o jasności do strumienia.
nie wiem czy mam problem z czytaniem ze zrozumieniem,
ale to dla mnie znaczy że coś musi być specjalnie przygotowane pod hdr,
czy to specjalna kamera czy też dodane w cyfrowa informacji.
Po prostu znana już technologia zaadoptowana pod marketingowy bełkot, coś co ma przekonać nieprzekonanych, dzięki któremu mamy nowy chwyt reklamowy i wciskamy nowe lepsze technologiczne tv.

głównie to chodzi mi o to że z hdr nie jest tak że puszczę na nim film Abbott and Costello i mam brzytwę z hdr w 4k,
cudów nie mam z G bata nie ukręcisz i całe to hdr to bez przygotowanego materiału efektu nie będzie.

post wyedytowany przez not2pun 2017-08-09 22:49:11
09.08.2017 23:04
7
1
odpowiedz
Likfidator
120
Senator

Po prostu znana już technologia zaadoptowana pod marketingowy bełkot.

Technologia jest znana od dekad, ale nie wdrożona na rynek konsumencki w ogóle. HDR jest rewolucją i tutaj nie ma o czym dyskutować. Od strony technicznej HDR był możliwy w momencie, gdy pojawiły się telewizory ze strefowym podświetleniem LED.
Jest wdrażana dopiero teraz, gdy 3D nie wypaliło, a 4K samo w sobie też niewiele wniosło.

Producenci sprzętu celowo wstrzymują rozwój standardów. Chociażby DVI, HDMI i Display Port nadal mają fundamentalne ograniczenia odziedziczone po wyświetlaczach kineskopowych.

Dlaczego obraz jest przekazywany w formie poziomych linii od góry do dołu? Ekrany LCD i OLED mogą być sterowane na poziomie pojedynczych pikseli!
Gdyby jednak istniał standard pozwalający sterować tak matrycami, to ktoś napisałby otwarte sterowniki dodające HDR do wszystkich monitorów z ostatnich 5 lat. Nie byłby to HDR najwyższej jakości, ale nadal robiłby dobre wrażenie i stawiał pod znakiem zapytania, czy jest sens kupowania nowego sprzętu co ma fabryczny HDR.

Tak na marginesie. Pierwszy Gameboy z końca lat 80 potrafi sterować LCDkiem w bezpośredni sposób, co pozwala na wiele udogodnień. Programista nie ma np. stałej liczby FPSów, ale może odświeżać ekran dowolnie np. hardware'owe okienko generuje opóźnienie w rysowaniu linii poziomych(!). Gameboy jest przez to upierdliwy w emulacji, bo framerate w grach skacze 50-60 fps, a oryginalny wyświetlacz jest w 100% zsynchronizowany, a emulator będzie miał tearing.

Cały obecnie sprzedawany hardware ma zaplanowany czas użycia. Telewizory są tego doskonałym przykładem. Dostajesz rok czy dwa wsparcia technicznego w postaci update'ów, a standardy zmieniają się zbyt szybko!
NTSC i PAL żyły długie dekady, a HDR10 ma ledwie dwa lata, a producenci sprzętu już wdrażają HDR10+, który ma dorównać lepszemu, ale komercyjnemu Dolby Vision. Pytanie ile starszych telewizorów HDR10 dostanie upgrade do HDR10+?

Choć sama technologia nie jest marketingowym bełkotem, to jest wdrażana bez poszanowania konsumenta. Standard zakłada maksymalną jasność 10 000 nitów, a najdroższe TV mają 1000-1500. Teraz co roku będą podbijać jasność o 500-1000 nitów, a za kilka lat wprowadzą nowy standard, który uczyni obecne urządzenia bezużytecznymi.

Tak na marginesie, standard Hybrid Log Gamma ma wsteczną kompatybilność z telewizorami SDR, ale obraz na nich wygląda tragicznie. Producenci TV już sobie dobrze to opracowali. Jak nie kupisz po dobroci, to kupisz z musu, bo jak telewizja przejdzie na nowy standard, to na starych odbiornikach nie da się tego oglądać.

głównie to chodzi mi o to że z hdr nie jest tak że puszczę na nim film Abbott and Costello i mam brzytwę z hdr w 4k,
cudów nie mam z G bata nie ukręcisz i całe to hdr to bez przygotowanego materiału efektu nie będzie.

I tak i nie. Stare filmy można masterować do HDR. Efekt nie będzie fenomenalny, ale będzie to jakiś postęp, bo sceny będą miały ręcznie ustaloną jasność tj. artysta wyklika myszą odpowiednie obiekty na scenie i ustawi im jasność np. pochodnia 30 nitów, latarnia 200, a słońce 10000.
W ten sposób HDR został dodany najprawdopodobniej do seriali Marvela Netflixa. Efekt niby jest, ale wielu ujęciom brakuje detali np. widzisz bardzo jasne, ale prześwietlone niebo. W materiałach testowych od Samsunga, czy Sony jest zdecydowanie lepiej.

Dużo lepiej wypadają seriale Amazonu i np. Grand Tour. Zresztą na youtubie jest HDR Channel, gdzie wrzucają recenzje treści HDR w formacie HDR. Możesz na własne oczy zobaczyć czy wersja HDR jest warta uwagi.

Całe filmowe CGI pracuje w HDR od Jurassic Park, a filmy są masterowane pod kinowe projektory, co daje dobry materiał źródłowy do nowych formatów domowych. W kinie od lat jest używana m.in. szeroka przestrzeń barw.

Profesjonalne kamery od lat rejestrują rozszerzonej przestrzeni, daje to większe możliwości w post-produkcji.

W tym zakresie domowy HDR raczej dogania profesjonalne źródła treści niż próbuje wymóc zmianę.
Limitem technologicznym jest ledwie sposób przekazywania sygnału i telewizja linearna tutaj leży na całej linii. Na satelicie nie ma miejsca na nadawanie kanału w 3 wersjach tj. HD, 4K i 4K + HDR. Ba, nie ma miejsca by nadawać tylko w 4K+HDR wszystkie kanały.
Usługi streamingowe tutaj wygrywają i one te technologie wdrażają skutecznie.

10.08.2017 00:33
8
odpowiedz
zanonimizowany35806
164
Generał

pięknie opisane - temat wysycony :)

moja propozycja - jeśli masz jakikolwiek sprzęt który "świeci" powyżej 500 nitów polecam zerknąć na serial "Santa Clarita DIet" na Netflix - pięknie można tu testować HDR.

Uwaga dla wszystkich "teoretyków" - dopóki nie zobaczysz HDR na TV (min 1000 nit) - nie wiesz o czym piszesz.
Złamałem się (wiem - za wcześnie...), ale kupiłem TV (1250 nit po kalibracji) - i HDR robi NIEZWYKŁE wrażenie....
nawet "zwyczajne" treści,m gdzie jest kontrast duży na ekranie - jasna scena, detal obok, cień, kolejny detal, maksymalne rozjaśnienie - wygląda pięknie

zgadzam się z tymi, którzy uważają HDR za prawdziwą zmianę technologiczną - znacznie ważniejszą niż rodzielczość "4K"

Forum: Hdr na takim sprzęcie jak to możliwe ?