Forum Gry Hobby Sprzęt Rozmawiamy Archiwum Regulamin

Forum: Administracja sieciami

22.06.2017 00:34
1
zanonimizowany602264
153
Legend

Administracja sieciami

Witam was, moi mili. Na forum znajdzie się pewnie parę osób ogarniętych w temacie, także myślę, że jest to dobre miejsce na rozmowę tego typu. :P Został mi ostatni rok nauki w technikum, potem zaś trzeba coś kontynuować. Po długich namysłach i przekonywaniu się do programowania, wiem już, że nie jest to dla mnie. Trochę się pobawiłem w C++, Javie (sam mainstream), ale mnie to nie ciągnie, a ponadto wkurza strasznie. W międzyczasie, w szkole, liznąłem trochę sieci, pobawiłem się w Cisco Packet Tracerze, poczytałem sporo w internecie, przeczytałem książkę do kwalifikacji sieciowej, no i powiem, że to może być to. Pytanie teraz, jak to kontynuować? Bez owijania, chciałbym udać się na jakieś studia na tym kierunku (pytanie podrzędne - gdzie? :D), ale wątpię, żeby starczyła mi wiedza z samego E.13 i podstaw jakie oferuje internet. Od kolejnego semestru zaczynam CCNA (część Routing & Switching), bo temat załapała moja szkoła i kurs będzie fundowany przez Unię. Jakieś porady i wskazówki od bardziej doświadczonych? :) Będę wdzięczny za jakąkolwiek pomoc.

22.06.2017 09:01
Soulcatcher
2
odpowiedz
Soulcatcher
268
Dragons Dogma 2

Premium VIP

No ale to ty chodzisz do takiej szkoły. Naprawdę nikt z nauczycieli ani setek ludzi nie potrafi ci powiedzieć na jakie studia pójść aby kontynuować naukę?

Przecież masz specjalistów pod ręką.

22.06.2017 09:32
3
odpowiedz
zanonimizowany166638
152
Legend
Image

Obrazek obok: wniosek po kilku latach pracy w środowiskach sieciowych. I w zasadzie każdy, z kim o tym rozmawiam (a przynajmniej każdy, kto siedzi w temacie), ma podobne zdanie.

Rzeczy, które powinieneś znać na początek, znajdują się w podręcznikach do CCNA. Do tego warto w przyszłości liznąć Linuxa i jednak trochę programowania. Choćby dlatego, że konfigurowanie Juniperów zahacza o pseudo-programowanie, a następnym etapem branży jest wirtualizacja - nawet Cisco przebranżawia się na firmę stricte software'ową. Administracja sieciami wiąże się też ze znajomością serwerów i baz danych, ale istnieje spora szansa, że na początku wszystkie sieciowe działania uznajesz za "administrację" (spoko, każdy tak miał), więc na razie możesz to odpuścić.

Poza wiedzą na temat sieci, którą zdobędziesz na CCNA, pozostałych rzeczy i tak musisz uczyć się na własną rękę. Coraz częściej widzę, że do branży garną się osoby, które jeszcze studiują albo zupełnie olewają studia i po prostu wolą na start zatrudnić się na jakimś niskim stanowisku w korporacjach sieciowych, które wysyłają pracowników na kursy. W zasadzie pod tę drugą kategorię można też podpiąć osoby, które studia wprawdzie skończyły, ale na zupełnie innym kierunku, a pracę zdobywają, bo np. znają dobrze niemiecki lub francuski. A nauczyć się języka obcego jest trudniej niż ogarnąć kurs CCNA.

22.06.2017 10:58
4
odpowiedz
zanonimizowany602264
153
Legend

[2] Nie, ponieważ ta szkoła to jeden wielki burdel, gdzie nauczyciele są od tego, aby przesiedzieć na dupie większość lekcji, a potem za to dostawać pieniądze. Nauczyciel, który uczył nas teorii od sieci, nie przekazał nam w zasadzie nic, bo po prostu nie potrafi (po co w takim razie iść na nauczyciela? :v). Wszystkiego trzeba było uczyć się i poznawać samodzielnie.

Z uczniami sprawa ma się tak, że 70% poszło na informatykę, bo lubi siedzieć na kompie i grać, 20% coś dłubie w temacie, ale nie są chętni iść w kierunku informatycznym w przyszłości, 8-9% to ludzie, którzy rzeczywiście konkretnie już programują, jest to ich pasją i koszą na tym hajs. 1-2% to sieciowcy. :D Prawie nikomu nie podobają się sieci, każdy na nie pluje, cieszy się, że wraz z 3cią klasą kończy się ich edukacja tego kierunku. Także no...

Dzięki Mephistopheles za rzeczowy post. :) Kupię podręcznik i biorę się do roboty. Jest jakiś jeden, dobrze napisany, czy to bez różnicy który wybiorę? Z serwerem styczność powierzchownie miałem, głównie windows server, który popularnością nie grzeszy. W linuxie jedynie co robiłem to podstawowa konfiguracja DNSa, DHCP i Apache'a. W bazach danych podstawy SQL, które będą kontynuowane w 4 klasie.

Edit: http://www.empik.com/oficjalny-przewodnik-przygotowanie-do-egzaminu-na-certyfikat-cisco-ccna-routing-and-switching-dvd-odom-wendell,p1115356413,ksiazka-p
Ten pod moją część CCNA byłby chyba odpowiedni, prawda?

post wyedytowany przez zanonimizowany602264 2017-06-22 11:08:59
22.06.2017 11:38
5
odpowiedz
zanonimizowany166638
152
Legend

Książka z zamieszczonego linka to przygotowanie pod egzamin. Z zasady tego typu publikacje różnią się od podręczników do kursu, ale ciężko mi w tym przypadku mówić o konkretach. Kiedy ja uczyłem się na CCNA, zestaw książek wyglądał tak:
http://allegro.pl/cztery-tomy-ccna-exploration-i6861724425.html
Ale dziś jest on niewiele wart. Z tego co słyszałem, sporo materiału z czwartego semestru już dawno wyleciało, a choćby w tomie o routingu brakuje redystrybucji, którą miałem dopiero na CCNP.
O tym, które książki będą obecnie najlepsze do nauki, wolę się nie wypowiadać, bo już nie siedzę w tym temacie. Możesz sprawdzić forum ccie.pl - tam na pewno lepiej doradzą.

Miej na uwadze, że sieci to tak naprawdę złożona dziedzina i specjalizacja przychodzi z czasem, często wywołana bardziej potrzebą rynku niż jakimiś tam osobistymi preferencjami. Dlatego też warto na początku poczytać trochę o różnych aspektach zarządzania siecią, ale nakierowywanie się od razu na load ballancery czy firewalle jest bez sensu. Tym bardziej, że bez doświadczenia do bardziej wymagających zespołów pewnie i tak się nie dostaniesz, a na typowym początkowym stanowisku robi się głównie ping, tracert i nslookup. Do tego dochodzi obsługa jakichś systemów przygotowanych typowo pod firmę, a tego nigdzie poza nią się nie nauczysz.

Nauczyciel, który uczył nas teorii od sieci, nie przekazał nam w zasadzie nic, bo po prostu nie potrafi (po co w takim razie iść na nauczyciela? :v). Wszystkiego trzeba było uczyć się i poznawać samodzielnie.
Uwierz, że na studiach bywa podobnie. Akurat z zagadnień sieciowych miałem dobrych wykładowców, ale mowa tu o ludziach, którzy sami prowadzą szkolenia Cisco, więc po prostu dobrze trafiłem.

22.06.2017 12:12
blood
6
odpowiedz
blood
241
Legend

Ja zajmuję się "sieciami" zawodowo i polecam rozpocząć od książek do CCNA i JNCIA. Jeśli chodzi o studia, to Wojskowa Akademia Techniczna w ramach studiów realizuje programy CCNA, częściowo CCNP oraz CCNA Security jeśli wybierzesz informatykę ze specjalizacją sieci teleinformatyczne. Sam jestem absolwentem i serdecznie polecam. Uczelnia odpłatnie prowadzi kursy poza studiami i posiadają dużo fizycznego sprzętu, nie tylko Cisco. Dodatkowo oferują studia drugiego stopnia ze specjalizacja bezpieczeństwo systemów informatycznych, gdzie uzupełnisz swoją wiedzę o zagadnienia bezpieczeństwa zarówno w formie teoretycznej jak i praktycznej. Nacisk położony jest na aplikacje, a nie stricte środowisko sieciowe, co jest dobre. Pomimo specjalizacji możesz oczekiwać zadziwiająco dużo godzin z programowania. W ramach studiów, mimo wybranej specjalizacji, programowałem w C, C++, Java, C#, Assembler x86, Assembler jakiegoś procesora RISC, Prolog, R, ADA95, Modula i pewnie jeszcze przynajmniej 5 innych, których już nawet nazw nie pamiętam (o bashu i perlu nie wspominając). Do tego nauczysz się modalowania systemów w UML oraz tego jak pracować w metodyce Scrum, co oznacza, że grupowe projekty semestralne polegające na stworzeniu jakiegoś systemu w grupie 5-10 osób Cię nie ominą. Po studiach będziesz miał niezły ogląd z czym wiąże się praca jako programista i teleinformatyk.

Druga sprawa, to nie oczekuj, że studia Cię magicznie czegoś nauczą na siłę. Owszem, są jakieś zaliczenia itd. ale jeśli sam się nie zmobilizujesz i nie postanowisz pogłębić wiedzy w ramach jakiś przedmiotów, które tylko wskazują drogę tak na prawdę, to nic z tego nie będzie. Znam ludzi, którzy studia skończyli robiąc tylko to co jest wymagane i jakoś tam się udało, ale jak byli przeciętni tak przeciętne jest teraz ich wynagrodzenie oraz znam takich, którzy odnaleźli działkę, która ich pasjonuje, doskonalili się w tym na własną rękę i to Ci wiodą prym. Moim zdaniem większe znaczenie ma osobowość niż uczelnia.

Trzecia sprawa, jak chesz iść po najmniejszej linii oporu, to w zasadzie wystarczy certyfikat CCNA, żeby się gdzieś zachaczyć na jakiś monitoring i jakoś się piąć w górę.

Edit

Czwarta sprawa, jakiekolwiek materiały w języku polskim sobie odpuść. Jeśli język ba być barierą, najpierw ćwicz angielski. Jakiekolwiek egzaminy, dokumentacja, książki poza CCNA są tylko i wyłącznie po angielsku.

post wyedytowany przez blood 2017-06-22 12:16:31
22.06.2017 14:12
7
odpowiedz
zanonimizowany1209155
8
Konsul

Ja się wybieram na kierunek Elektronika i Telekomunikacja. Zobacz sobie opis specjalizacji na WATcie albo Politechnice, lub gdzie indziej w sumie też :D, to się dowiesz czy o to ci chodzi.

post wyedytowany przez zanonimizowany1209155 2017-06-22 14:13:12
22.06.2017 18:59
MiniWm
😈
8
odpowiedz
MiniWm
231
PeaceMaker

No to juz widze , wszystko polecone ... no to zagrywam "karta niespodzianka"

Sciagnij sobie Vyatte, (https://vyos.io ) jest to linuch na styl "$przetowych Ruterow" (Cisco/Juni/Brocade/...) postaw sobie z 2-3 virtualki i dzialaj !

post wyedytowany przez MiniWm 2017-06-22 19:58:36
22.06.2017 22:08
9
odpowiedz
1 odpowiedź
zanonimizowany602264
153
Legend

Dzięki wszystkim za odzew. :)

A propos tego, że studia same w sobie mnie wszystkiego nie nauczą, to ja się domyślam. :) Jednak zawsze jest to miejsce które, przynajmniej tak mi się wydaje, może pomóc mi nakierować się w odpowiednią stronę. Samemu byłoby znacznie ciężej.

Na pewno w najbliższym czasie wyposażę się w jakąś książkę CCNA. Od września/października rusza kurs, także powinienem do tego czasu, w wakacje, co nieco ogarnać.

blood ty oczywiście mówisz o cywilu tak?

MiniWm Virtual Box już pobrany, także pokombinuję coś. :)

23.06.2017 15:38
blood
9.1
blood
241
Legend

Tak, cywilne.

22.06.2017 23:49
10
odpowiedz
zanonimizowany602264
153
Legend

Nie mogłem edytować poprzedniego posta, wybaczcie. :P

http://livro.pl/ccna-200-120-zostan-administratorem-sieci-komputerowych-cisco-jozefiok-adam-sku1107124369.html?utm_source=ceneo.pl&utm_medium=cpc&utm_content=1107124369&ceneo_spo=true

Z tego co widzę na ccie.pl, to ta książka jest polecana i to ją chyba jutro zamówię.

23.06.2017 07:49
11
odpowiedz
fftc
105
Generał

Z tego co widzę jeszcze nie jesteś w stu procentach pewny w jakim kierunku rozwoju chcesz iść w branży IT. Myślę że najlepszą opcją będzie jakiś ogólny kierunek informatyczny z późniejsza możliwością wyboru specjalności. Studia pozwolą Ci liznąć wszystkiego po trochu i ułatwić wybór drogi rozwoju kariery. Jaką drogę byś później nie obrał to podstawy programowania, sieci, systemów czy projektowania przydadzą Ci się wszędzie. Zrobienie kursu CCNA na początek to świetny wybór, moim zdaniem każdy w IT powinien znać podstawy działania sieci.

Co do książki Adama Józefioka to mogę polecić w ciemno. Miałem z nim wiele zajęć, świetny gość i pasjonat tematu.

23.06.2017 11:26
13
odpowiedz
Abydosik
38
Chorąży

To i ja się dopiszę, bo co nieco siedzę w temacie.

Po pierwsze i najważniejsze, odpuść polską literaturę, jest bardzo słaba!!! Tylko i wyłącznie angielskie źródła.
Jeśli chodzi o CCNA, to chyba najlepiej przygotować się do niego korzystając z kilku opcji, tj.

- książki - tutaj zdecydowanie polecam dwie z nich:
CCNA Routing and Switching 200-125 Official Cert Guide Library Wendella Odoma - Oficjalny przewodnik
oraz
CCNA Routing and Switching Complete Study Guide: Exam 100-105, Exam 200-105, Exam 200-125 Todda Lammle

Oba w najnowszych wersjach (numer egzaminu 200-125). Co prawda oba trochę kosztują, ale warto. Poza tym można trochę poszperać i mieć je za darmo - w tym już nie pomogę

- Video, tutaj też dwa kursy polecam. Pierwszy to kurs CCNA na CBT Nuggets, Jeremy Cioara - ten trochę kosztuje, ale znów, można go znaleźć za free. Drugi to CCNA 2017 200-125 Video Boot Camp With Chris Bryant - ten akurat można często kupić na udemy.com za 10$, co nie jest jakąś wygórowaną ceną.

- Labki - samo czytanie i oglądanie filmów nic ci nie da, jak sobie tego nie przelabujesz. Najlepszym wyjściem byłoby kupić switche i routery i pracować na żywym organizmie. Ale można też wykorzystać Cisco Packet Tracer lub GNS3. CPT to symulator, z mocno ograniczonymi komendami, zaś GNS3 to emulator urządzeń CISCO, przy czym trzeba mieć dostęp do image'ów Cisco - znów do znalezienia w sieci. Zarówno CPT jak i GNS3 mają swoje ograniczenia, ale do zdania CCNA są wystarczające.

Jeszcze jedna ważna sprawa. Jak będziesz chciał robić certyfikat, a jesteś bez doświadczenia w pracy z urządzeniami Cisco, to generalnie poleca się CCNA rozbić na INCD1 i INCD2. Jak będziesz zainteresowany, to wygooglasz, o co chodzi.

tl;dr : Żadnych polskich źródeł!!!! Tylko te w języku angielskim. I oczywiście najnowsze wersje, bo w temacie były podlinkowane materiały do starego egzaminu!!

Forum: Administracja sieciami