Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Sid Meier's Civilization IV: Colonization - poradnik do gry

Sid Meier's Civilization IV: Colonization - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Rozbudowa - Gospodarka | Sid Meier's Civilization IV Colonization poradnik Sid Meier's Civilization IV: Colonization

Ostatnia aktualizacja: 24 września 2019

Ta faza to najdłuższy i bez wątpienia najważniejszy etap gry. O ile eksploracja pozwala na rozpoznanie terenu i przygotowanie fundamentu pod nasze działania, a etap wojny o niepodległość wieńczy nasze dzieło, to rozbudowa i rozwój naszego państwa są kluczowe dla zwycięstwa w rozgrywce.

Gospodarka

Surowce

Nasze państwo do rozwoju potrzebuje nadwyżek. Opisałem wcześniej, jak rozdzielać naszych mieszkańców do pracy, by pozyskiwanych surowców było jak najwięcej. Teraz powiem, co z tego wynika.

Po pierwsze - różne surowce mają różne zastosowanie - Rozbudowa - Gospodarka | Sid Meiers Civilization IV Colonization - Sid Meiers Civilization IV: Colonization - poradnik do gry

Po pierwsze - różne surowce mają różne zastosowanie. Można je podzielić na cztery kategorie:

  • Żywność - zazwyczaj nie jest przetwarzana przez przemysł, tylko wykorzystywana od razu. To jedyny surowiec, którego nigdy nie ma się za dużo. Jest niezbędny do utrzymania przy życiu mieszkańców, a w chwili gdy w danym mieście jego liczba przekroczy 200, pojawia się tam nowy Wolny Kolonista. Każde miasto musi mieć przynajmniej niewielkie możliwości produkcji tego surowca. Ma jedno dodatkowe "przemysłowe" zastosowanie. Jest wykorzystywana do "produkcji" koni - choć w praktyce często łatwiej sprowadzać konie z Europy niż samodzielnie je hodować, a zaoszczędzoną w ten sposób żywność wykorzystywać do generowania kolejnych obywateli.
  • Drewno - podobnie jak żywność nie jest wykorzystywane do produkcji bardziej zaawansowanych dóbr. Służy natomiast jako składnik niezbędny do produkcji wszystkich budynków i niektórych jednostek. Miasto pozbawione drewna nie jest w stanie wznieść żadnej, nawet najprostszej, budowli. Z tego względu tylko w wyjątkowych przypadkach powinniśmy wznosić miasta na terenie pozbawionym możliwości pozyskiwania tego surowca. Można go oczywiście sprowadzać z innych miast (i z mojej praktyki wynika, że trzeba to robić regularnie) - ale brak naturalnego źródła tego surowca jest dla danego miasta dość ryzykowny.
  • Srebro - unikalny, rzadko dostępny surowiec. Nie jest przetwarzany, ale osiąga najwyższe ceny i zawsze warto nim handlować. Jest jednak zbyt rzadki, aby można było opierać na nim swoją gospodarkę.
  • Surowce przemysłowe - pod tą umowną nazwą kryją się wszystkie pozostałe surowce: bawełna, tytoń, futra, ruda, cukier. Mimo że możemy nimi handlować (i na początku często będziemy), lepiej wykorzystamy je po przetworzeniu w bardziej zaawansowane dobra w naszych miastach.

Pierwsze dwie z powyższych kategorii mają zastosowanie tylko w naszym państwie, bo handel zarówno żywnością, jak i drewnem jest zupełnie nieopłacalny. Pozostałe surowce pozwolą na zdobycie złota niezbędnego do sfinansowania naszych politycznych aspiracji.