Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Total War: Warhammer II - poradnik do gry

Total War: Warhammer II - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Kontrola ładu publicznego i spaczenia | Rozgrywka na mapie kampanii Poradnik Total War: Warhammer II

Ostatnia aktualizacja: 25 września 2017

Ład publiczny i poziom spaczenia stanowią dwa czynniki będące bardzo istotne przy utrzymywaniu odpowiedniej sytuacji w prowincji. Nieumiejętne wnoszenie budynków i brak kontroli nad sytuacją w prowincji przyniesie szereg minusów dla prowincji, a w krytycznej sytuacji doprowadzi to do wybuchu buntu. W tym rozdziale zapoznasz się z działaniem tych dwóch mechanizmów, oraz jak nad nimi panować.

Ład publiczny

Dokładne informacje na temat wpływów poszczególnych czynników na ład publiczny znajdziesz po najechaniu na wskaźnik zmiany stanu. - Kontrola ładu publicznego i spaczenia | Rozgrywka na mapie kampanii - Total War: Warhammer II - poradnik do gry
Dokładne informacje na temat wpływów poszczególnych czynników na ład publiczny znajdziesz po najechaniu na wskaźnik zmiany stanu.

Ład publiczny to po prostu stosunek mieszkańców prowincji do twojej władzy. Jeśli spadnie on do poziomu -100 w prowincji wybuchnie bunt. Pojawi się wtedy w niewielkiej odległości od stolicy prowincji armia, która szybko zacznie rosnąc na sile. Po pewnym czasie zaatakuje ona miasto i, jeśli go nie obronisz, prawdopodobnie zrówna go z ziemią. Armie buntowników najlepiej likwidować najszybciej jak się, choć lepiej w ogóle do wybuchu buntu nie dopuścić.

Na wzrost ładu publicznego mają wpływ następujące czynniki:

  1. budynki wzniesione w którymś z miast w obrębie prowincji;
  2. Bohaterowie i Lordowie znajdujący się jej terenie;
  3. armia Lorda stacjonująca w jednym z miast;
  4. losowe wydarzenie;
  5. ustawione zarządzenie w prowincji - do tego wymagana jest jednak kontrola nad wszystkimi osadami w prowincji;
  6. poziom trudności gry - na poziomie łatwym bonus do ładu wynosi +1.

Na jego zmniejszenie ma zaś wpływ:

  1. poruszanie się armii w trybie plądrowania w obrębie danej prowincji;
  2. zwiększające się spaczenie;
  3. podatki;
  4. niestabilność w prowincji (gdy często dochodzi tutaj do walk o kontrolę nad osadami);
  5. przejęcie kontroli nad daną osadą (kara upływa po jednej turze);
  6. losowe wydarzenia;
  7. akcje bohaterów;
  8. poziom trudności gry - poziomy trudny i wyższe dają karę do ładu publicznego.

Ład publiczny ma znaczenie kiedy planujesz szybką ekspansję. W świeżo podbitych terenach będzie duża kara do zadowolenia, dodatkowo zadowolenie jest wspólne dla wszystkich osad znajdujących się w prowincji. Z tego względu podczas podboju najlepiej szybko zapanować nad całą prowincją, a potem wstrzymać na kilka tur atak, za pomocą wojska ustabilizować populację, a jednocześnie wnieść odpowiednie budynki zwiększające porządek publiczny. Nie zapomnij również o wydaniu odpowiedniego edyktu, jeśli jest dostępny dla twojej frakcji. Dobrze jest również mieć wykupione u lordów umiejętności zwiększające porządek publiczny oraz wprowadzić do prowincji bohaterów, który mają cechy wpływające na ład. To pozwoli ci szybko zapanować nad sytuacją w nowo zajętych terenach i wkrótce twoje wojska będą mogły wyruszyć dalej.

Spaczenie terenu

Spaczenie rozprzestrzenia się w podobny sposób co wyznania w historycznych odsłonach serii. - Kontrola ładu publicznego i spaczenia | Rozgrywka na mapie kampanii - Total War: Warhammer II - poradnik do gry
Spaczenie rozprzestrzenia się w podobny sposób co wyznania w historycznych odsłonach serii.

Spaczenie terenu działa w podobny sposób jak religia z historycznych odsłon. Stan spaczenia terenu można sprawdzić w ekranie prowincji, znajdziesz tam maksymalnie cztery wartości: Brak skażenia, Spaczenie Chaosu, Wampirze Spaczenie i Spaczenie Skavenów. Podobnie jak to miało miejsce z religią, spaczenie (lub jego brak) jest rozprzestrzeniane w prowincji, a procentowa wartość w ekranie prowincji pokazuje jak duży procent ludności jest pod jego wpływem. Obok ikonki przedstawiającej dane spaczenie i jego wartości znajdziesz też informację na temat tempa jego rozprzestrzeniania, bądź jego zaniku. Po najechaniu na ikonkę przedstawiającą spaczenie otrzymasz dokładnie informacje na ten temat.

Trzeba pamiętać o kontrolowaniu poziomu spaczenia na terenach będących pod twoją kontrolą. Dla większości grywalnych frakcji inny stan niż brak spaczenia przynosi wyłącznie negatywny skutek - zmniejszony ład publiczny, a przy bardzo jego wysokim poziomie armie zaczynają ulegać wyczerpaniu. Wyjątkiem są tutaj frakcja Kultu Rozkoszy, dla której korzystny jest wysoki poziom spaczenia Chaosu, a jego brak zmniejsza porządek publiczny. Drugim wyjątkiem są Skaveni, co prawda u nich wysoki poziom spaczenia również daje zmniejszony ład, jednak spaczenie Skavenów przynosi u nich również pewne korzyści - więcej o tym w rozdziałach poświęconych rozgrywce Skavenami.

Na poziom spaczenia mają wpływ:

  1. budynki wniesione w prowincji;
  2. opracowane technologie;
  3. przebywający na terenie prowincji postacie (lordowie i bohaterowie) z wykupionymi odpowiednimi umiejętnościami;
  4. wydane w prowincji zarządzenie.

Kiedy dojdzie do buntu w prowincji z wysokim poziomem któregoś spaczenia, to zbuntowana armia będzie należeć do stronnictwa, którego spaczenie osiągnęło wysoki poziom. Dla przykładu, przy wysokim poziomie spaczenia Chaosu armia podczas buntu będzie złożona ze sług Chaosu.