Total War: Rome II - Creative Assembly szykuje najlepszą część serii?

Wraz z Total War: Rome II seria kapitalnych strategii powróci do Starożytności. Wszystko wskazuje na to, że w 2013 roku dostaniemy prawdziwy hit.
Ten tekst był przygotowany przed premierą gry.
Przeczytaj recenzję Recenzja gry Total War: Rome II - tryumfalny powrót do Rzymu

7 lipca 2012 Czarny (gry-online.pl)
• strony :12

Studio Creative Assembly pracuje nad drugą odsłoną Rome: Total War – właśnie taka wieść gruchnęła w Internecie niecałe dwa tygodnie temu. Fani serii natychmiast oblegli wszystkie dostępne fora, zasypując sieć najróżniejszymi domysłami i własnymi sugestiami. Tymczasem znany producent postanowił ujawnić nieco informacji na temat swego najnowszego dzieła i każda z nich robi prawdziwie onieśmielające wrażenie. Już teraz można stwierdzić, że następca Rzymu wyniesie słynną sagę na zupełnie nowy poziom.

Galia jako całość dzieli się na trzy części

Zacznijmy od zmian dotyczących mapy świata. Twórcom bardzo zależy na tym, aby drugie Rome było największą i najbardziej imponującą częścią serii. Postanowili zrobić to w dwójnasób: po pierwsze – rozmiar mapy zostanie znacznie rozszerzony, poza Europą z przyległościami możemy spodziewać się również terenów położonych dalej na wschód (czyżby Persja i Indie?). Zwiedzimy więc nie tylko te lokacje, które pamiętamy z pierwszej odsłony (i spotkamy wszystkie tamtejsze frakcje i plemiona), ale dodatkowo zapuścimy się na nieznane dotychczas terytoria. Wycieczka z pewnością nie obędzie się bez przygód, bowiem – i to jest drugi sposób na powiększenie świata gry – mapa ma obfitować w znacznie większą liczbę miast. Aby jednak nie wymuszać na graczu uciążliwego zarządzania w skali mikro, postanowiono podzielić obszar zmagań na z góry ustalone prowincje. Każda z nich będzie składać się z kilku pomniejszych miast – podbicie ich wszystkich ma być jednoznaczne z zajęciem całego terenu. Podczas administrowania naszym imperium nie będziemy jednak ustalać podatków i polityki dla każdej wioski, lecz właśnie dla całej prowincji. Pozwoli to na wygodne gospodarowanie państwem, nie ujmując zbyt wiele głębi rozgrywki.

Gdyby ktoś miał wątpliwości – tak, to jest screen, a nie obraz.

Na tym nowości się nie kończą. Dużo większy nacisk zostanie położony na zmagania morskie, bowiem okręty wojenne będą w stanie zajmować nabrzeżne miasta. Walka na morzu nie okaże się już więc marginalnym elementem gry, lecz jedną z jej najważniejszych składowych. Tutaj również postanowiono rozszerzyć skalę zabawy, bowiem podczas morskich batalii nie będziemy dowodzić pojedynczymi okrętami, a całymi armadami (po kilka statków w jednostce). Nada to rozgrywce większy rozmach, a równocześnie doda jej realizmu.

Total War: Rome II trailer #1

Total War: Rome II trailer #1 [2:41]

Pierwszy trailer gry Total War: Rome II. Zrealizowano go w całości z udziałem żywych aktorów (tzw. live action trailer).

Większa skala rozgrywki objawi się także podczas dowodzenia poszczególnymi armiami – nie będziemy już zarządzać pojedynczymi zgrupowaniami, ale całymi legionami. Nie oznacza to oczywiście, że w żaden sposób nie wpłyniemy na skład naszych armii – chodzi raczej o to, że będą one bardziej zindywidualizowane i wyjątkowe. Legion zwerbowany w zalanej deszczem Brytanii ma być uzbrojony i wyszkolony inaczej niż jego odpowiednik ze słonecznej Hellady. Ujawni się to także w cechach konkretnych armii – będą one bowiem zdobywać kolejne umiejętności na takiej samej zasadzie jak ich generałowie (ma to być osobny system). Z pewnością doda to grze różnorodności – wojacy nie będą już maszerującymi kawałkami mięcha, a niemalże indywidualnymi postaciami.

Civis Romanus sum

Niezależnie od tego, czy zechcemy podbić wroga na morzu, czy też lądzie, najpierw będziemy musieli poznać jego słabe strony. Twórcy zapowiadają zaawansowany system dyplomacji, dużo bardziej złożony niż w poprzednich odsłonach serii. Istotnym jego elementem mają być nawet takie szczegóły jak mimika poszczególnych przywódców (czyżby uśmiech Kleopatry miał być dla nas ważnym sygnałem?). Co przy tym istotne, AI komputera zostanie znacznie poprawione, przez co zadziała w bardziej ludzki i zrozumiały sposób – i to zarówno na mapie świata, jak i podczas bitew. Równocześnie zapowiedziano powrót agentów specjalnych oraz ich umiejętności – sztuka dyplomacji nie ograniczy się wyłącznie do starć miecza i pióra.

Czy poza słoniami wrócą też wojownicze świnie?

A będzie z kim walczyć – w Rome II zobaczymy wszystkich starych znajomych oraz kilku nowych awanturników. Zarówno gracz, jak i jego komputerowi przeciwnicy otrzymają szansę znacznego modyfikowania charakteru swojej cywilizacji. Okaże się to możliwe dzięki wprowadzeniu drzewka rozwoju technologicznego, specyficznego dla każdego kręgu kulturowego. Nie powtórzy się więc sytuacja z pierwszego Rome, gdzie Dakowie odróżniali się od Germanów głównie kolorem spodni – teraz każda frakcja będzie zupełnie inna.

Dotyczy wersji PC
inne
Graliśmy w Ashes of the Singularity - połączenie Company of Heroes i Total Annihilation

Graliśmy w Ashes of the Singularity - połączenie Company of Heroes i Total Annihilation

Najnowsza gra studia Stardock – twórców kosmicznej strategii Galactic Civilizations – znana jest głównie z tego, że jest pierwszym benchmarkiem DirectX 12. Wczesna beta Ashes of the Singularity pokazuje, że to również RTS z ciekawą mechaniką.  zapowiedź gry

Testowaliśmy Hearts of Iron IV – od zajęcia Nadrenii po inwazję na Polskę

Testowaliśmy Hearts of Iron IV – od zajęcia Nadrenii po inwazję na Polskę

Heart of Irons IV przenosi serię gier strategicznych o drugiej wojnie światowej na nowy poziom – poprawiona została oprawa graficzna, a produkcja kusi bardziej intuicyjnym interfejsem. Testowaliśmy nową grę studia Paradox.  zapowiedź gry

Graliśmy w Total War: Warhammer - krasnoludy pod kontrolą

Graliśmy w Total War: Warhammer - krasnoludy pod kontrolą

Kiedy z powodu pięknych zwiastunów strategii Total War: Warhammer nie mogliśmy już usiedzieć w miejscu, Creative Assembly pozwoliło przetestować fragment swojej gry. Nadal mamy więcej pytań, niż otrzymaliśmy odpowiedzi, ale jest imponująco!  zapowiedź gry

ocena vs oczekiwania

Według naszych czytelników gra Total War: Rome II w wersji PC jest rozczarowaniem – oczekiwania przed premierą były wyższe niż aktualna średnia ocena użytkowników. Redakcja przyznała jej notę 9,5/10, zachęcamy do lektury recenzji: Recenzja gry Total War: Rome II - tryumfalny powrót do Rzymu

6.5

ocena czytelników

2678 ocen czytelników

9.6

oczekiwania przed premierą

2794 głosów czytelników

Total War: Rome II - screen - 2014-08-18 - 287916Total War: Rome II - screen - 2014-08-18 - 287915Total War: Rome II - screen - 2014-08-18 - 287914Total War: Rome II - screen - 2014-08-18 - 287913Total War: Rome II - screen - 2014-08-18 - 287912Total War: Rome II - screen - 2014-08-18 - 287911Total War: Rome II - screen - 2014-08-18 - 287910Total War: Rome II - screen - 2014-05-26 - 283197Total War: Rome II - screen - 2014-05-26 - 283196Total War: Rome II - screen - 2014-05-26 - 283195

komentarze czytelników (28)


kuzyn123  2012-07-07 - 12:15

@Blackart To ty chyba nowych gier nie widziałeś. Ta gra ma prawo tak wyglądać. Wiele osób czekało na drugą odsłonę i ja też! Mam nadzieję tylko, że nie wytną części gry... W pierwszym Rome mieliśmy mieć kampanię Cezar w Galii, zabrakło też usuniętych bitew historycznych. No i oby była większa mapa, zajebiście będzie! :D

Germez  2012-07-07 - 12:22

A będzie możliwość grania innymi państwami niż rzymem?

Lothers  2012-07-07 - 12:24

@kuzyn123: w co ty wierzysz? Nie ma niepoprawianych obrazków prasowych, wystarczy przypomnieć jak wyglądał Heavy Rain "na screenach", a jak w rzeczywistości.

Ramonek  2012-07-07 - 12:28

Jedyne czego ja chcę to możliwość swobodnego oglądania swojej osady jak można było to robić w oryginale. Jeśli tak, to dla nich kupię komputer specjalnie przeznaczony tylko do ROME.

Dzihad4ever  2012-07-07 - 12:53

Germez - A co nie nauczyli czytać w szkole? Masz to napisane jeszcze w wydzielonej, zielonej ramce....

Rokurota  2012-07-07 - 13:25

Mam nadzieję że przemowy dowódców przed walką również się pojawią i będą o niebo lepsze od I części Romy bo tylko tam uznałem je jako dobre. W innych częściach jakoś mnie nie zachęcały, praktycznie się nie zmieniały a jest to element który dostarcza mi wiele radości. Mam również nadzieję ze gra będzie bardziej skomplikowana, stary ze mnie już chłop i rozumiem dostosowywanie rozgrywki do tych młodszych z Nas Graczy, ale brak mi starych gier, zarówno RPG jak i Strategi gdzie było miliony wskaźników, współczynników, zależności, gdzie człowiek przez swoje niedbalstwo ponosił konsekwencję i ogarniała go kurwi.ca że czegoś zapomniał i przez to przegrał.

AIDIDPl  2012-07-07 - 14:00

Za dużo w tym tekście słowa "bowiem", po piątym aż mi się czytać odechciało...

Germez  2012-07-07 - 15:25

Dopiero teraz zauwazylem

musiaradka  2012-07-07 - 16:29

a nie dało by sie przesunac premiery np. na koncówke roku 2012??? ;) troche za długo tego czekania premiera w drugiej dekadzie roku 2013 a wiec za rok trzeba by zlozyc petycje do creative assembly moze deczko przyspiesza premiere gry sama gra zapowiada sie miodzio juz nie moge sie doczekac

ozoq  2012-07-07 - 16:32

I oto mam drugi powód po Generals 2 na ulepszenie komputera. Powiedzcie: jest sens teraz wymieniać? Czy wraz z nową generacją konsol zacznie się nowa generacja podzespołów PC i warto poczekać? Pytam poważnie, nie znam się na tym.

A.l.e.X  2012-07-07 - 16:41

Total War to seria która jest klasą samą w sobie, po Shogunie II, ROME II wydaje się właściwą kolejnością :) czekam !@ozoq - nowa generacja konsola to min. 2013 rok choć na E3 nikt o tym nawet nie wspomniał, a Wii U nawet nie ma podanej specyfikacji choć wielu mówi, że ma być tylko trochę mocniejsze od obecnych systemów (XboX/PS3), więc nie zakładał bym jakiegoś wielkiego skoku wymagań. Od 2005 roku branża porusza się graficznie w małym kółku, nie ma już takich sytuacji jak kiedyś kiedy to karty graficzne trzeba było wymieniać z roku na rok. Nowa generacja konsol może podniesie wysoko poprzeczkę, tak jak to mówią specjaliści od Epic'a "błagając" Microsoft o nowy system, ale moim zdaniem nie nastąpi to za szybko. Jeśli ci najbardziej wymagające obecnie gry jak Crysis 2 z pakiem tekstur, Metro 2034, BF3 nie chodzi na 60 stałych fpsów przy rozdzielczości w jakiej grasz, to wymiana się przyda, a jak masz 60+ to po co aby mieć 70-200+ ? Nowe podzespoły pojawiają się co roku ze względu na tak zwaną zimną wojnę między AMD / Nvidia, czy też AMD / Intel, ale podyktowane jest to rozwojem, a nie tym że rynek nagle potrzebuje 2-3x mocniejszego sprzętu. Nowe konsole jakie by nie były nigdy nie ...

thaalt  2012-07-07 - 18:23

Zaczyna się robić ciekawie. Nowy Rome, który rzekomo ma usprawnić wszystko to co dobre z poprzednich odsłon części. Póki co pozostaje nam czekać na kolejne newsy i wypatrywać pierwszych gameplayów. Oby tylko nie spieprzyli gry...

StilleR666  2012-07-07 - 19:23

THIS IS IT! Mam nadzieję ,że bitwy będą do ostatniego żołnierza, w Shogunie 2 irytowało mnie szybkie ''zmykanie'' oddziałów z pola walki.

Runnersan  2012-07-07 - 20:09

No to ja mam nadzieje zupełnie na odwrót, że nie będzie walki do ostatniego żołnierza, bo takie rzeczy to rzadko kiedy się zdarzają...

StilleR666  2012-07-08 - 01:28

No może nie do ostatniego żołnierza , ale walki mogłyby być dłuższe skoro mają zdarzać się rzadziej , i ich wynik ma być odczuwalny na długo po ich zakończeniu. Bitwy powinny mieć charakter przeciągania liny ( obie strony BARDZO chcą wygrać) . Mniej bitew a przynajmniej mniejsza ich częstotliwość to logicznie wydłużony ich czas. Jedna bitwa na 30 tur trwająca 11 minut? Myślę ,że 20 to minimum.

Runnersan  2012-07-08 - 12:11

A to raczej nie byłoby konieczne utrudnienie rekrutacji, zmniejszenie możliwości mobilizacyjnych? Wtedy każdy pomyśli 10 razy zanim stoczy z przeciwnikiem bitwę, a porażka w niej niosłaby poważne konsekwencje...

Marder  2012-07-08 - 12:37

Oj będzie się działo. Szkoda że dopiero w 2013 Idący na śmierć pozdrawiają Cię Ave Cezar !

Nolifer  2012-07-15 - 11:34

Dokładnie , ogromny ideał . Nie no że Total War to jeszcze Rome - no coś pięknego .

Asjir  2012-07-26 - 16:43

Wygląda na to, że zamierzają zrobić wszystko, czego oczekiwałem od nich w kolejnej częsci serii, już nie mogę się doczekać

MarcoV86  2012-10-18 - 21:27

Etam Rome :). Później wyjdzie MEDIEVAL 3 !! Najlepsza część serii to MEDIEVAL 2...