God of War Przed premierą

Przed premierą 15 czerwca 2016, 14:30

autor: Krystian Smoszna

Fan black metalu i szeroko rozumianych gier akcji. Kocha Dooma miłością prawdziwą.

God of War na E3 2016 - jak Kratos upodobnił się do Lary Croft z gry Tomb Raider

Długo oczekiwane odświeżenie formuły serii czy zamach na to, co definiowało cykl God of War przez lata. Bez względu na Twój stosunek - obok God of War nie możesz przejść obojętnie.

Zapowiadana premiera gry: 2018.

Artykuł powstał na bazie wersji PS4.

Widzieliśmy nowego God of Wara! Nasze wrażenia z targów E3 2016

Widzieliśmy nowego God of Wara! Nasze wrażenia z targów E3 2016 [9:30]

Sony powraca do marki God of War w dość niespodziewany sposób. Oto Kratos tyle że w świecie mitologii nordyckiej... a co więcej, ma syna. Jak bardzo zmieni się rozgrywka w najnowszej odsłonie serii? Co gra ma wspólnego z nowymi Tomb Raiderami i The Last of Us?

GOD OF WAR TO:
  1. kontynuacja przygód Kratosa, tym razem na dalekiej północy;
  2. nowe położenie kamery;
  3. sporo walk, tylko zaprezentowanych w nieco innej skali;
  4. crafting;
  5. niepotwierdzona obecność QTE.

Oh my God of War! Co to było za otwarcie. Na wspomnienie poniedziałkowej konferencji firmy Sony wciąż czuję ciarki na plecach, bo też w życiu czegoś takiego nie widziałem. Przeniesienie imprezy do blisko stuletniego Shrine Auditorium i zaangażowanie orkiestry symfonicznej było naprawdę dobrym pomysłem. Oczywiście wisenkę na torcie stanowił sam pokaz, który z pewnością wstrząsnął fanami Rzeźnika ze Sparty. Studio Santa Monica wywróciło wszystko do góry nogami, opracowując tytuł diametralnie inny od tego, do czego przyzwyczaiła nas przez lata seria God of War.

Nie czas i miejsce na ocenę tej decyzji – tej dokonamy dopiero po premierze tytułu, czyli nie wcześniej niż w 2017 roku. Warto natomiast pochylić się nad przyczyną drastycznego zwrotu w obranej przez deweloperów strategii, zmieniającego widowiskowy slasher w przygodową grę akcji przypominającą reboot… Tomb Raidera. Część odpowiedzi na to pytanie uzyskaliśmy na zamkniętym pokazie God of War, zorganizowanym przez firmę Sony dziś na targach E3. Nie zobaczyliśmy tam, co prawda, niczego nowego, ale informacje przekazane przez deweloperów rzuciły światło na pewne kwestie, np. ciągłość fabuły cyklu.

God of War na E3 2016 - jak Kratos upodobnił się do Lary Croft z gry Tomb Raider - ilustracja #2

Przyczyn zmian możemy upatrywać przede wszystkim w osobie dyrektora całego projektu. Cory Barlog pracował przy pierwszych trzech odsłonach serii, a przy kapitalnej „dwójce” dyrygował zespołem, ale opuścił studio Santa Monica w 2007 roku. Po długiej tułaczce w końcu wrócił i od razu przejął kontrolę nad nordycką odsłoną God of War. Po drodze jednak zaliczył etat w Crystal Dynamics, która w tym czasie powoływała do życia... reboot Tomb Raidera. Nie można zignorować podobieństwa obu produkcji. Pozycja kamery, informowanie o odkryciu nowych lokacji, elementy szeroko rozumianego survivalu, wreszcie system zdobywania doświadczenia i crafting, który w przygodach Kratosa pojawi się po raz pierwszy. To wszystko brzmi znajomo, prawda?

God of War na E3 2016 - jak Kratos upodobnił się do Lary Croft z gry Tomb Raider - ilustracja #3

Deweloperzy nie ukrywają, że zmiana podziałała na nich stymulująco, a o to przecież chodziło. Jednocześnie zaznaczyli, że gra nie ucieka od swoich korzeni. Nadal będzie to opowieść krwawa i brutalna, czego dowód otrzymaliśmy podczas starcia z trollem i innymi, mniejszymi monstrami zamieszkującymi daleką północ. Potyczki to wciąż istotny element rozgrywki – masakrowaniu niemilców poświęcono zbudowaną od nowa mechanikę walki, w której aktywnie wspiera nas potomek Kratosa, np. rażąc oponentów „prądem”. Tak zresztą będzie do końca przygody. Na prezentacji gry twórcy kategorycznie zaprzeczyli plotkom o planowanej śmierci spartiaty i przejęciu pałeczki przez jego syna. Fabuła God of War to opowieść o trudnych relacjach pomiędzy ojcem, a jego dzieckiem i próba odpowiedzi na pytanie, czy napędzany furią rzeźnik jest w stanie okazać jakiekolwiek ludzkie uczucia. Będziemy się tego dowiadywać w licznych cut-scenkach tworzonych na silniku gry (warto zauważyć, że podobnie jak to ma miejsce w serii Uncharted, nowy GoW będzie płynnie przechodzić pomiędzy właściwą rozgrywką, a przewidzianymi w scenariuszu przerywnikami). Nowy sposób narracji ma również wpłynąć na zmianę oblicza cyklu, jednak powtarzamy – potyczki okażą się równie kluczowe.

Graliśmy w Assassin's Creed: Origins – ostrożna rewolucja Ubisoftu
Graliśmy w Assassin's Creed: Origins – ostrożna rewolucja Ubisoftu

Przed premierą

Oto jest! Nowa odsłona serii Assassin's Creed zabierze nas w podróż w czasie: odwiedzimy starożytny Egipt, wdrapiemy się na piramidy, a na koniec powalczymy w stylu znanym z… Wiedźmina 3. Na targach E3 graliśmy w Assassin’s Creed: Origins.

Graliśmy w Call of Duty: WWII – jest bardzo dobrze!
Graliśmy w Call of Duty: WWII – jest bardzo dobrze!

Przed premierą

Widzieliśmy kampanię dla jednego gracza w Call of Duty: WWII i… zbieraliśmy szczękę z ziemi. Jeśli ten fragment był reprezentatywny dla całości, to nadchodzi najlepszy CoD od wielu, wielu lat!

Analizujemy grę Assassin’s Creed: Origins – 5 najciekawszych zmian
Analizujemy grę Assassin’s Creed: Origins – 5 najciekawszych zmian

Przed premierą

Ubisoft wziął sobie krytykę serii Assassin’s Creed do serca. Origins wprowadzi wiele zmian, a kilka z nich – z walką na czele – może zaskoczyć nawet największych fanów cyklu.

Komentarze Czytelników (31)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze
15.06.2016 15:00
1
sickrabbit
16
Generał

God of War na E3 2016 - jak Kratos upodobnił się do Lary Croft z gry Tomb Raider
Shaq O'Neill prędzej by trafił rzut osobisty niż wy z tym tytułem artykułu... Facepalm

15.06.2016 16:08
odpowiedz
MrGregorA
77
Generał

Wyobrażam sobie, jak było na konferencji. Naprawdę polecam wybrać się do dobrego teatru/filharmonii. Muzyki klasycznej można nie lubić, ale jestem pewny, że każdy będzie pod wrażeniem, jak inny odbiór jest przy słuchaniu jej na żywo. Szczerze, szczerze polecam

15.06.2016 16:31
-5
odpowiedz
3 odpowiedzi
12dura
29
Konsul

Na razie wygląda słabo pod względem gameplayu.

15.06.2016 17:26
odpowiedz
devildriver
14
Chorąży

Sony Santa Monica ja was prosze skupcie sie tylko na kampanii i zostawcie multiplayer w spokoju bo no nie pasuje do serii GoW...a propo...genialny gameplay,juz chcem w niegoo grac

15.06.2016 17:33
odpowiedz
1 odpowiedź
Scorpion92
12
Legionista

Rozumiem, że to gra fantasy, ale jakieś minimum realizmu mogli zachować...

15.06.2016 20:09
-1
odpowiedz
Raven11
30
Centurion

Szkoda, że nie dali nowego bohatera. Mógłby być zupełną kalką Kratosa tylko, że w nordyckiej wersji ale nie byłoby tego dysonansu.

15.06.2016 20:24
odpowiedz
1 odpowiedź
Ravager
11
Chorąży

Klimaty absolutnie świetne. Szkoda tylko, że nie potrafili się wysilić, żeby stworzyć inną postać, bo taka nagła przeprowadzka w zupełnie odmienne klimaty jest lekko naciągana.

15.06.2016 21:55
-1
odpowiedz
3 odpowiedzi
sebogothic
96
Senator

Coś jest w tym porównaniu do Tomb Raidera, choć jeśli już porównywać nowego GoWa do innej produkcji to bardziej na myśl przychodzi The Last of Us. A skoro już jesteśmy przy Tomb Raiderze to do niego z kolei można porównać Horizon Zero Dawn.

16.06.2016 01:07
2
odpowiedz
1 odpowiedź
PowerBulu
20
Chorąży

Podnieciłem się! Dla God of War kupiłem PS3 więc coś czuję że będę zmuszony kupić PS4

16.06.2016 01:30
odpowiedz
1 odpowiedź
Powder
38
Pretorianin

Będę się modlił do Pana Boga Wojny codziennie aż do premiery.

16.06.2016 13:53
odpowiedz
victripius
88
Joker

Mogli dać innego bohatera, co nie zmienia faktu, że będzie to dobra, brutalna i bardzo efektowna gra. Czekam na premierę

16.06.2016 16:52
1
odpowiedz
3 odpowiedzi
grzybmaister
73
Tyler Durden

Ohooo, cofam co mówiłem, że po Uncharted 4 nie widzę nic graficznie smakowitego na horyzoncie. Jednak widzę :) i to na tej samej maszynce.

17.06.2016 11:06
odpowiedz
koobun
35
wieszak

Bardziej upodobnił się do The Last of Us.
Tyle, że chyba redakcja nie zna tego tytułu.

post wyedytowany przez koobun 2016-06-17 11:07:35
17.06.2016 11:44
-4
odpowiedz
1 odpowiedź
sickrabbit
16
Generał

Ten nowy bohater to przecież nie Kratos, więc po co redakcjo nazywacie go jego imieniem?

17.06.2016 11:45
1
odpowiedz
koobun
35
wieszak

Może dlatego, że to Kratos?

28.06.2016 23:53
odpowiedz
Nolifer
94
The Highest

Ciekawe czy z Kratosa rzeczywiście się zrobi taki kochany tatuś, gotowy zrobić wszystko dla swojego synka.

17.08.2016 10:02
odpowiedz
xittam
86
Konsul

Słabo znasz serię GoW. Kratos to bardzo kochający (martwą) rodzinę tatuś-mężuś.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze