Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM
Recenzja gry 25 lipca 2013, 11:00

autor: Michał Marian

Recenzja gry Dota 2 - MOBA dla wymagających - Strona 4

Prawie dwa lata trwały beta-testy następczyni matki wszystkich gier MOBA. Po setkach zmian, aktualizacji i modyfikacji Valve w końcu oddało gotowy produkt w ręce spragnionych graczy. Z jakim efektem? Tego dowiecie się z naszej recenzji.

Dota 2 a e-sport

Dota 2 to przede wszystkim e-sport. Valve wyciągnęło wnioski ze swoich doświadczeń z Counter-Strikiem i od samego początku koncentruje wszystkie siły i zamiary na stworzeniu solidnej sceny i skonsolidowanej społeczności wokół swego najnowszego produktu. Jak do tej pory udaje się to świetnie, każdy turniej Doty 2 cieszy się niesamowitą popularnością, zaś wszyscy gracze z uwagą śledzą poczynania swoich ulubionych zespołów. Ze świecą szukać kogoś, kto na co dzień gra w drugą odsłonę Defense of the Ancients i jednocześnie nie interesuje się (chociaż odrobinę) jej kompetytywną stroną. We wbudowanym w klienta gry sklepiku nie brakuje setek gadżetów związanych z profesjonalnymi drużynami. Chętni mogą nabyć kuriery, a nawet proporczyki w barwach swoich idoli i choć może wydawać się to co najmniej dziwne – schodzą one niczym świeże bułeczki.

System powtórek pozwala na dokładne przeanalizowanie każdego zagrania. - 2013-07-25
System powtórek pozwala na dokładne przeanalizowanie każdego zagrania.

Spirala nakręcona przez Valve wydaje się nie mieć końca. Na platformie Twitch streamy prowadzone przez najlepszy graczy Doty 2 biją absolutne rekordy popularności, na YouTubie znajdziemy setki materiałów wideo z wywiadami z gwiazdami sceny lub ich firmowymi zagraniami, zaś facebookowe strony profesjonalnych drużyn wręcz pękają w szwach pod naporem tysięcy fanów. Atmosfera przed każdym większym turniejem przywodzi na myśl kibicowskie szaleństwo, jakie ma miejsce przed wszelkimi dużymi imprezami i wydarzeniami sportowymi.

To, jak wielkim powodzeniem cieszy się scena e-sportowa w Docie 2, bardzo łatwo dostrzec w trakcie wszystkich większych zawodów. Kiedy toczą się zmagania o najwyższą stawkę, nie tylko brak chętnych do gry, ale i samych meczów szuka jakby trochę dłużej. Valve należy się za to wszystko ogromny plus – zorganizowało tę sprawnie działającą orkiestrę i nieustannie dyryguje nią oraz wprowadza nowe nuty.

Terminarz turniejów w Dotę 2 pęka w szwach. - 2013-07-25
Terminarz turniejów w Dotę 2 pęka w szwach.

The International to największy i najbardziej prestiżowy turniej Doty 2 na świecie. Jego głównym organizatorem jest amerykańska firma Valve, wydawca tytułu i właściciel platformy dystrybucji cyfrowej Steam. Do udziału w jego corocznej edycji zapraszanych jest 16 najlepszych zespołów z całego świata (niestety, brak wśród nich reprezentantów Polski) i niemal wszystkich kontynentów. Gra jest warta świeczki, bowiem na zwycięzców czeka okrągły milion dolarów (w tegorocznej edycji nawet nieco więcej), zaś całkowita pula nagród wynosi, bagatela, 1,6 miliona.

Do tej pory turniej zorganizowano dwukrotnie, jego trzecia odsłona odbędzie się zaś w dniach 7– 11 sierpnia tego roku. Po raz pierwszy najlepsi gracze z całego globu zmierzyli się ze sobą w 2011, wkrótce po rozpoczęciu pierwszych faz zamkniętych beta-testów Doty 2. Wówczas na najwyższym podium stanęli reprezentanci Ukrainy, zespół Natus Vincere (na zdjęciu). Drugie miejsce przypadło chińskiej drużynie EHOME, której członkowie wzbogacili się o 250 tysięcy dolarów, natomiast trzecia pozycja i 150 tysięcy – singapurskiemu Scythe Gaming. Turniej przeprowadzono na terenie Niemiec, w Kolonii.

Recenzja gry Dota 2 - MOBA dla wymagających - ilustracja #3

Druga edycja The International cechowała się już znacznie bardziej rozwiniętym zapleczem marketingowym i technicznym. Zawody przeniesiono do USA, a same rozgrywki rozłożono na 7 dni (26 sierpnia – 2 września 2012 roku). Finałowe mecze odbyły się na terenie Benaroya Hall w Seattle i były transmitowane na żywo, z komentarzem w trzech językach (angielskim, chińskim oraz rosyjskim). Tym razem zwycięzcy poprzedniej edycji (Natus Vincere) musieli uznać wyższość chińskiego zespołu Invictus Gaming (należącego do syna jednego z najbogatszych ludzi w Chinach), zaś trzecie miejsce przypadło w udziale, pochodzącemu również z Chin, LGD Gaming. Reprezentanci tych drużyn wzbogacili się kolejno o 250 tysięcy, milion oraz 150 tysięcy dolarów.

Tegoroczna edycja The International ma, w odróżnieniu od swoich poprzedniczek, dysponować znacznie bardziej zaokrągloną pulą nagród. Wszystko za sprawą Kompendiów, których sprzedaż prowadzona jest za pomocą sklepiku. 25% wartości każdego zakupionego Kompendium przeznaczane jest bezpośrednio na poczet wygranych, zwiększając pulę nagród. Obecnie wynosi ona przeszło 2,5 miliona dolarów, a przecież na prawdziwe zakupowe szaleństwo przyjdzie czas tuż przed samym rozpoczęciem zawodów. The International 2013 odbędzie się w dniach 7–11 sierpnia, na terenie dobrze wszystkim znanej Benaroya Hall w Seattle. Żywo zainteresowanych tematem już teraz zapraszamy do zapoznania się z relacją z tegorocznej edycji turnieju.