Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 29 grudnia 2013, 00:01

20 najlepszych gier 2013 według redakcji gry-online.pl

Rok 2013 podsumowujemy listą najlepszych gier mijającego roku. Ułożyliśmy ją na podstawie typów, jakie w tajemnym głosowaniu oddali autorzy naszych tekstów.

Spis treści

16. The Stanley Parable

Kolejny „indyk” w naszym rankingu. The Stanley Parable to gra, która... śmieje się z gier. Mamy do czynienia z pierwszoosobową przygodówką z akcją osadzoną w korporacyjnym biurze, gdzie jako niejaki Stanley – lub pracownik numer 427 – uczestniczymy w prześmiewczej historii, biorącej na cel głównie prawidła rządzące konstruowaniem dzieł wirtualnej rozrywki (a zwłaszcza fabuł) i zachowaniem ich użytkowników. Okazuje się, że na pozór liniowy tytuł, polegający na żmudnym wykonywaniu otrzymywanych od narratora zadań, nieoczekiwanie oferuje większą swobodę uczestnictwa w opowieści niż niejeden reprezentant gatunku RPG. Dzięki nietuzinkowej i błyskotliwej konstrukcji, pozwalającej ukończyć zabawę na wiele różnych sposobów, a także humorowi, którym kipi rozgrywka (głównie za sprawą wspomnianego narratora), The Stanley Parable to dzieło wyjątkowe – i ze wszech miar zasługujące na obecność wśród najlepszych produkcji tego roku.

Studio Galactic Cafe zrobiło jedną z najlepszych parodii gier, która nie narzuca się ze swoim przesłaniem i potrafi rozbawić. Bardziej pomysłami na wykolejenie własnej struktury niż występem „przesadnie gadatliwego strasznie śmiesznego narratora z brytyjskim akcentem”. Zdecydowanie warto w to zagrać, bo po prostu fajnie poklikać w czymś, co nie udaje, że jest naszym przyjacielem. Nie wmawia nam, że punkciki wyskakujące na ekranie coś znaczą. Nie wpiera, że od naszych wyborów zależą losy czegokolwiek. The Stanley Parable po prostu śmieje się z gier i tego, jakie wartości im przypisujemy. /Hed

Krzysztof Mysiak

Krzysztof Mysiak

Z GRYOnline.pl związany od 2013 roku, najpierw jako współpracownik, a od 2017 roku – członek redakcji, znany także jako Draug. Obecnie szef Encyklopedii Gier. Zainteresowanie elektroniczną rozrywką rozpalił w nim starszy brat – kolekcjoner gier i gracz. Zdobył wykształcenie bibliotekarza/infobrokera – ale nie poszedł w ślady Deckarda Caina czy Handlarza Cieni. Zanim w 2020 roku przeniósł się z Krakowa do Poznania, zdążył zostać zapamiętany z bywania na tolkienowskich konwentach, posiadania Subaru Imprezy i wywijania mieczem na firmowym parkingu.

więcej