futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 5 listopada 2017, 15:27

Czy warto kupić konsolę Xbox One X? Testujemy nowy sprzęt Microsoftu

Ósma generacja, krytykowana powszechnie za niedobór mocy, na naszych oczach zmieniła się w generację osiem i pół. Do wydanej przed rokiem PlayStation 4 Pro dołącza właśnie Xbox One X – najpotężniejsza konsola na rynku, jak reklamuje ją Microsoft.

Spis treści

FAQ konsoli Xbox One X – pytania i odpowiedzi

1. Co kryje się pod obudową Xboksa One X?

 

Xbox One X

PlayStation 4 Pro

Procesor

8-rdzeniowy Jaguar, 2,30 GHz

8-rdzeniowy Jaguar, 2,10 GHz

Dysk twardy

1 TB

1 TB

Pamięć RAM

12 GB GDDR5

8 GB GDDR5

Procesor graficzny

40 CU (1,172 MHz), 6 teraflopów

36 U (911 MHz), 4,2 teraflopa

Napęd optyczny

4K UHD Blu-ray

Blu-ray

HDR

Tak

Tak

Wymiary

30 cm x 24 cm

32,7 cm x 29,5 cm

Waga

3,8 kg

3,3 kg

2. Czym różni się Xbox One X od Xboksa One i Xboksa One S?

Xbox One X jest konsolą wyprodukowaną w połowie trwania ósmej generacji. Jest urządzeniem o większej mocy obliczeniowej niż Xbox One i Xbox One S, ale w pełni kompatybilnym ze starszym rodzeństwem. Xbox One X umożliwia granie w rozdzielczości 4K z włączonym HDR-em i szeroką paletą barw na odpowiednio przystosowanych telewizorach. Podobnie jak wersja S odtwarza także filmy nagrane w technologii Ultra HD.

3. Czy jest sens kupować Xbox One X, posiadając stary telewizor 1080p lub gorszy?

I tak, i nie. Musimy się w pierwszej kolejności zastanowić, czy obecnie posiadane urządzenie nie spełnia naszych wymagań. Xbox One X często poprawia osiągi gier, np. czasy wczytywania się (dzięki o 50% wydajniejszemu dyskowi) i płynność rozgrywki – bez konieczności wcześniejszego przygotowania specjalnego patcha przez producenta.

Z kolei tytuły, które doczekają się usprawnień, będą wyglądać także lepiej dzięki skalowaniu rozdzielczości w dół, czyli tzw. supersamplingowi. Obraz renderuje się wtedy w 4K lub nieco niższej rozdzielczości i skalowany jest do 1080p, poprawiając wygląd krawędzi obiektów. Konsola automatycznie do wszystkich gier uruchamia także opcję filtrowania anizotropowego x16, dzięki czemu poprawia się wygląd tekstur oddalonych od kamery.

Forza Motorsport 7 w 4K.

4. Czy każda gra działać będzie w rozdzielczości 4K i 60 klatkach na sekundę?

Nie, nie każda. Na nowym Xboksie poprawa oprawy graficznej może następować trojako. Konsola może wyświetlać natywny obraz 4K w 60 klatkach na sekundę, co już w tej chwili oferuje Forza Motorsport 7. Można się także spodziewać, że w przyszłości więcej tytułów będzie pozwalać na taką jakość wyświetlania i mam tu na myśli nie tylko małe gry indie.

Drugi sposób wyświetlania to rozdzielczość dynamiczna. Gra w spokojniejszych scenach, kiedy na ekranie jest mniej obiektów, może wyświetlać wyższą rozdzielczość, by we właściwej chwili niemal niezauważalnie dla ludzkiego oka obniżyć nieco jakość. Owo „niezauważalnie” jest tutaj mocno umowne i zależy od danej sytuacji, jak również umiejętności programistów, no i właściwości silnika, na którym została napisana gra.

Ostatni, obecnie chyba najpopularniejszy sposób to tzw. renderowanie szachownicowe (checkerboard). Są to specjalne algorytmy, dzięki którym renderowana w niższej rozdzielczości gra skalowana jest do rozdzielczości 4K. Checkerboard zazwyczaj działa na tyle dobrze, że trudno odróżnić jest obraz skalowany od natywnego w 4K.

Liczba klatek w grach zależy od wielu czynników, a niektóre tytuły umożliwiają w opcjach wybór ich ustawień, co wiąże się jednocześnie z jakością oprawy graficznej. Niezależnie od tego, czy wybierzemy 60 klatek i rozdzielczość 1080p, 60 klatek bez dodatkowych fajerwerków graficznych, czy wypasioną grafikę w 4K i 30 klatek animacji na sekundę, każda gra zapewni mnóstwo frajdy. Moim zdaniem lepiej grać w stałych 30 klatkach na sekundę niż w zmiennym klatkarzu, ponieważ rozgrywka wydaje się wtedy bardziej płynna. Oczywiście ideałem byłoby uzyskanie w każdej grze 4K i 60 klatek na sekundę, ale to może nastąpić dopiero w następnej generacji konsol.

Przemysław Zamęcki

Przemysław Zamęcki

Grał we wszystko na wszystkim. Fan retro gratów i gier w pudełkach, które namiętnie kolekcjonował. Spoczywaj w pokoju przyjacielu - 1978-2021

więcej

TWOIM ZDANIEM

Czy rozważasz zakup konsoli Xbox One X?

Tak
30,1%
Nie
54,2%
Może w przyszłości
15,7%
Zobacz inne ankiety
Smartfony, konsole, drony – 10 najlepszych gadżetów roku 2017
Smartfony, konsole, drony – 10 najlepszych gadżetów roku 2017

Od imponującego ultrabooka, przez najmocniejszą konsolę świata, po plastikową zabawkę za 10 zł. Oto przegląd najlepszych i najciekawszych gadżetów oraz nowinek sprzętowych, które zaznaczyły swoją obecność na rynku w 2017 roku.

Test PlayStation 4 Pro - czy warto kupić nową konsolę Sony?
Test PlayStation 4 Pro - czy warto kupić nową konsolę Sony?

PlayStation 4 Pro to obecnie najpotężniejsza dostępna na rynku konsola. Przyglądamy się niej samej, oraz kilkunastu tytułom, które w dniu jej premiery potrafią wykorzystać drzemiący w niej potencjał.

Czy warto kupić PlayStation 4 Pro? Specyfikacja techniczna, plusy i minusy konsoli
Czy warto kupić PlayStation 4 Pro? Specyfikacja techniczna, plusy i minusy konsoli

Siódmego września w Nowym Jorku miała miejsce impreza pod nazwą PlayStation Meeting, na której Sony po raz pierwszy zaprezentowało konsolę PlayStation 4 Pro. Co ona potrafi i czy w ogóle warto zainteresować się tym urządzeniem?