filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 20 września 2017, 14:19

Ile zarabiają filmowe adaptacje gier - 28 najbardziej dochodowych growych filmów

Łatwo poużywać sobie na adaptacjach gier wideo. Zazwyczaj nie wychodzą najlepiej, ale jednak wciąż powstają. Zawsze istnieje bowiem szansa, że przyniosą zysk. Zobaczmy więc, które z nich i jak sobie poradziły.

Spis treści

2. Angry Birds (2016)

W SKRÓCIE:

  1. Data premiery: 2016
  2. Łączny dochód filmu na świecie: 349 milionów dolarów
  3. Dochód w Polsce: 4,9 miliona dolarów
  4. Szacowany budżet: 73 miliony dolarów

Nie pytajcie jak. Nie pytajcie dlaczego. Wszyscy jesteśmy winni. Wszyscy, którzy Angry Birds ściągnęli kiedyś na smartfony. Jesteśmy odpowiedzialni za powstanie filmu na podstawie gry, w której rozzłoszczone ptaszory demolują konstrukcje zmontowane przez złośliwe świnie... I jakimś cudem okazało się, że to materiał na całkiem znośną komedyjkę. Wychodzi na to, że do szczątkowej historii żywcem wyjętej z mobilnego hitu dało się dopisać przyzwoite żarty, skecze i dobrać tonę popkulturowych nawiązań, a ostatnia sekwencja rozpierduchy odwołującej się do gameplayu Angry Birds zaskakiwała dynamiką i sprawiała mnóstwo radochy.

Czy warto zobaczyć?

Pewnie, to lekka, niezobowiązująca animacja z paroma niezłymi momentami.

1. Warcraft: Początek (2016)

W SKRÓCIE:

  1. Data premiery: 2016
  2. Łączny dochód filmu na świecie: 433 miliony dolarów
  3. Dochód w Polsce: 2,4 miliona dolarów
  4. Szacowany budżet: 160 milionów dolarów

Obecność Warcrafta na szczycie nie powinna dziwić. Ekranizacja walk o Azeroth miała swoje potknięcia, w tym kardynalne – przeładowaną historię, z której nie wszystko dało się zrozumieć. Pomijając jednak ten „szczegół”, okazała się całkiem solidnym widowiskiem fantasy ze świetnymi kostiumami, dekoracjami i paroma fajnie poprowadzonymi bohaterami. Zwłaszcza po stronie Hordy, bo królestwo ludzi wyszło dość... typowo. I najważniejsze – za filmem stała potęga marki Blizzarda, sława budowana na trzech RTS-ach i rekordziście wśród MMO, a więc grach, które miały rozpoznawalnych bohaterów. Reżyser jest miłośnikiem uniwersum i nawet mimo widocznej chwilami nieporadności da się tę miłość wyczuć. Może dlatego część fanów obrazowi Duncana Jonesa sporo wybaczyła. W przeciwieństwie do wielu innych pozycji na liście – Warcraft ma jeszcze szansę na naprawienie błędów i dogrywkę – swoje zarobił.

Czy warto zobaczyć?

Można, czemu nie. Wystarczy, że zawiesicie na kołku niewiarę i poniechacie prób zrozumienia zakręconej fabuły, a spotkacie się z paroma dobrymi znanymi z uniwersum WarCrafta.

Hubert Sosnowski

Hubert Sosnowski

Do GRYOnline.pl dołączył w 2017 roku, jako autor tekstów o grach i filmach. Obecnie jest szefem działu filmowego i portalu Filmomaniak.pl. Pisania artykułów uczył się, pracując dla portalu Dzika Banda. Jego teksty publikowano na kawerna.pl, film.onet.pl, zwierciadlo.pl oraz w polskim Playboyu. Opublikował opowiadania w miesięczniku Science Fiction Fantasy i Horror oraz pierwszym tomie Antologii Wolsung. Żyje „kinem środka” i mięsistą rozrywką, ale nie pogardzi ani eksperymentami, ani Szybkimi i wściekłymi. W grach szuka przede wszystkim dobrej historii. Uwielbia Baldur's Gate 2, ale na widok Unreal Tournament, Dooma, czy dobrych wyścigów budzi się w nim dziecko. Rozmiłowany w szopach i thrash-metalu. Od 2012 roku gra i tworzy larpy, zarówno w ramach Białostockiego Klubu Larpowego Żywia, jak i komercyjne przedsięwzięcia w stylu Witcher School.

więcej