Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 13 maja 2017, 11:30

Systemy RPG, które chcielibyśmy ujrzeć w postaci gier wideo – część II

W poprzedniej odsłonie zestawienia wymieniliśmy systemy RPG, które jeszcze nie pojawiły się na naszych monitorach i telewizorach. Tym razem idziemy dalej – obok systemów niezbadanych przypominamy te dawno nieodwiedzane.

W grach wideo to komputer bierze na siebie wszystkie obliczenia.

Przedstawiciele gatunku RPG pełnymi garściami czerpiący ze „stołowych” gier fabularnych pozostają w nieustannym natarciu od kilku lat. Niedawno cieszyliśmy się następcą Tormenta czy Tyranny – ten drugi tytuł może nie ma bezpośredniego odpowiednika, ale w dziwny sposób przypomina Midnight oparte na mechanice k20 (kości dwudziestościennej). Z utęsknieniem wypatrujemy kolejnych informacji o Cyberpunku 2077 i Pillars of Eternity II, czerpiącym z klasycznego Dungeons & Dragons ile wlezie. Myślę też, że paru graczy popłakałoby się ze szczęścia na wieść o Baldur’s Gate III.

W Knights of Pen & Paper rozgrywamy klasyczną stołową sesję RPG... tylko że na ekranie komputera. - 2017-05-13
W Knights of Pen & Paper rozgrywamy klasyczną stołową sesję RPG... tylko że na ekranie komputera.

Papierowe RPG to skarbnica inspiracji dla deweloperów, którzy chcą ułatwić sobie etap tworzenia świata w grach wideo. Podręczniki zawierają mnóstwo pomysłów, często szalonych i nieobliczalnych, bo podczas pisania kolejnych pozycji autorów ograniczała jedynie wyobraźnia. Nawet jeśli jakaś adaptacja gry fabularnej zagościła na dyskach twardych – nie oznacza to, że wyczerpała temat. Dlatego też tym razem dorzucamy do puli systemy, które już wchodziły w związek z grami wideo, tyle że było to dawno, a my wciąż chcemy więcej.

Oprócz tego na liście ląduje także kilka propozycji, które wskazali czytelnicy serwisu GRYOnline.pl w komentarzach pod poprzednim artykułem. Stąd obecność między innymi Dzikich Pól.

Za sprawą Stranger Things wiele osób przypomniało sobie o papierowych RPG. - 2017-05-13
Za sprawą Stranger Things wiele osób przypomniało sobie o papierowych RPG.

Hubert Sosnowski

Hubert Sosnowski

Do GRYOnline.pl dołączył w 2017 roku, jako autor tekstów o grach i filmach. Obecnie jest szefem działu filmowego i portalu Filmomaniak.pl. Pisania artykułów uczył się, pracując dla portalu Dzika Banda. Jego teksty publikowano na kawerna.pl, film.onet.pl, zwierciadlo.pl oraz w polskim Playboyu. Opublikował opowiadania w miesięczniku Science Fiction Fantasy i Horror oraz pierwszym tomie Antologii Wolsung. Żyje „kinem środka” i mięsistą rozrywką, ale nie pogardzi ani eksperymentami, ani Szybkimi i wściekłymi. W grach szuka przede wszystkim dobrej historii. Uwielbia Baldur's Gate 2, ale na widok Unreal Tournament, Dooma, czy dobrych wyścigów budzi się w nim dziecko. Rozmiłowany w szopach i thrash-metalu. Od 2012 roku gra i tworzy larpy, zarówno w ramach Białostockiego Klubu Larpowego Żywia, jak i komercyjne przedsięwzięcia w stylu Witcher School.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Grywasz w stołowe gry RPG?

Tak.
35,5%
Nie, ale kiedyś grywałem/grywałam.
31,7%
Nie.
32,8%
Zobacz inne ankiety
Gra o tron – najlepsze gry i mody osadzone w Westeros
Gra o tron – najlepsze gry i mody osadzone w Westeros

Gra o tron to jeden z najpopularniejszych seriali, oparty na cyklu powieści autorstwa George’a R. R. Martina. Co ciekawe, uniwersum to nie doczekało się jeszcze swojej wielkiej gry, co nie znaczy, że wirtualnego Westeros nie da się już teraz odwiedzić.

Wiedźmin RPG pod lupą – czy Witcher: Tabletop Role-Playing Game jest fajne?
Wiedźmin RPG pod lupą – czy Witcher: Tabletop Role-Playing Game jest fajne?

Granie w Wiedźmina 3 bez komputera ani konsoli? Tak, to możliwe! Wydrukowana karta postaci i dwie kości to wszystko, czego potrzeba do sesji RPG z podręcznikiem The Witcher TRPG. Ale czy ta zabawa na pewno jest tak łatwa i przyjemna, jak się wydaje?

Czy Sapkowski powinien już odejść na emeryturę?
Czy Sapkowski powinien już odejść na emeryturę?

Wieść o tym, że Andrzej Sapkowski pisze nową książkę o wiedźminie zdążyła już obiec media. I spotkała się z mieszanym odbiorem. Spora grupa krzyczy „kończ, waść”. Chyba niezasłużenie.