Wiele gier Publicystyka

Publicystyka 6 stycznia 2017, 11:50

autor: Draug

Gracz, fantasta, bibliotekarz. Entuzjasta dobrych opowieści, intensywnych strzelanin i samochodówek.

Najlepsze gry 2016 roku – 16 ulubionych tytułów redakcji

Redaktorzy i współpracownicy serwisów GRYOnline.pl i tvgry.pl wybrali najlepsze ich zdaniem gry minionego roku. Oto kilkanaście pozycji, które najbardziej przypadły nam do gustu.

4. Firewatch

Piękna puszcza i jedne z najlepszych dialogów w grach wideo. Oto Firewatch

Piękna puszcza i jedne z najlepszych dialogów w grach wideo. Oto Firewatch [9:55]

Kiedy człowiek decyduje się na taką pracę, to wiadomo, że coś z nim nie tak. Z Henrym jest sporo nie tak, ale do tego jeszcze dojdziemy. Wyprawa w puszczę Wyoming żeby zmierzyć się z własnymi demonami kończy się niespodziewaną znajomością, dziwaczną intrygą, i niezliczonymi pięknymi widokami. Czym jest Firewatch? Jak dużą rolę odgrywa w nim umiejętność nawigacji w dziczy? Dlaczego rozmowy są tutaj tak fenomenalne? Tego dowiecie się w materiale wideo.

Nie, to nadal nie jest ostatnia gra indie w tym rankingu. Zdawać by się mogło, że „symulatory chodzenia” zdążyły odejść do lamusa i dwa lata po zachwytach nad Zaginięciem Ethana Cartera żadna przygodówka tego typu już nie zdoła zaskoczyć nas na tyle, byśmy mieli wynosić ją na piedestał przy okazji podsumowania roku. A jednak. Niepozorni debiutanci ze studia Campo Santo stworzyli grę, która niespecjalnie urzeka grafiką, nie trwa zbyt długo i nawet nie ma na siebie jakiegoś wybitnie intrygującego pomysłu. No bo niby co może być zajmującego w opowieści o gościu, który zostawia swoje dotychczasowe sprawy i jedzie do lasu, by zająć się wakacyjną robotą leśnego strażnika? Wszystko.

Firewatch to tytuł, który razem z The Last Guardian można postawić w świetle jupiterów i mówić z dumą: to nasze, growe, patrzcie i podziwiajcie. Anię, Łosia, mnie, Jordana, Kacpra i Elessara rzuciła na kolana (wszystkich mniej więcej z taką samą siłą) właśnie ta pospolita na pozór fabułka – przekazana z udziałem rewelacyjnych aktorów głosowych opowieść o życiu, która oddziałuje na odbiorcę tym mocniej, że toczy się na łonie natury (znacznie piękniejszym, niż mogą sugerować screeny). Jeśli Campo Santo utrzyma poziom, kolejna gra tego dewelopera ma gwarantowane miejsce w kolejce po największe zaszczyty.

CYTAT Z RECENZJI

Piękna grafika, świetnie wykreowane postacie, bardzo oryginalne umiejscowienie akcji i ciekawie rozwijająca się fabuła – to są zdecydowanie najważniejsze rzeczy i tu Firewatch błyszczy. Gier o chodzeniu było sporo – Dear Esther, Gone Home, Everybody’s Gone to Rapture czy nasze rodzime Zaginięcie Ethana Cartera. Jeśli jeszcze nie macie dość, a ujęły Was przedpremierowe materiały, powinniście po Firewatcha sięgnąć i być tak samo zadowoleni jak ja. Tych, którzy fanami tego typu produkcji nie są, zachęcam do dania grze szansy – studiu Campo Santo udało się stworzyć coś naprawdę wyjątkowego, czemu warto poświęcić dwa wieczory. Jeśli jednak cena wydaje się Wam zbyt wysoka, poczekajcie do przeceny.

OCENA: 8/10

Filip fsm Grabski

  1. Firewatch w encyklopedii gier GRYOnline.pl

Która z wyróżnionych gier jest Twoim zdaniem najlepsza?

31.2%

Uncharted 4: Kres złodzieja

13.4%

Doom

12.9%

Battlefield 1

8%

Dark Souls III

7.8%

Overwatch

4.3%

Darkest Dungeon

3.6%

Sid Meier’s Civilization VI

3.5%

Dishonored 2

2.7%

Stellaris

2.4%

XCOM 2

2.3%

Deus Ex: Mankind Divided

2.2%

Firewatch

2%

Ratchet & Clank

1.4%

Inside

1.3%

The Last Guardian

1%

The Witness

Darkest Dungeon

Darkest Dungeon

Dishonored 2

Dishonored 2

Battlefield 1

Battlefield 1

Sid Meier's Civilization VI

Sid Meier's Civilization VI

Dark Souls III

Dark Souls III

Stellaris

Stellaris

Uncharted 4: Kres Złodzieja

Uncharted 4: Kres Złodzieja

XCOM 2

XCOM 2

Doom

Doom

Overwatch

Overwatch

Deus Ex: Rozłam Ludzkości

Deus Ex: Rozłam Ludzkości

Inside

Inside

The Last Guardian

The Last Guardian

Ratchet & Clank

Ratchet & Clank

Firewatch

Firewatch

The Witness

The Witness

Najbardziej oczekiwane gry 2017 roku – wybór redakcji
Najbardziej oczekiwane gry 2017 roku – wybór redakcji

Rok 2016 właśnie dobiegł końca. Czas więc zastanowić się, w co zagramy w roku 2017. Oto redakcyjny przegląd 30 najbardziej oczekiwanych spośród nadchodzących gier.