Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM
Publicystyka 28 września 2016, 13:07

autor: Filip Grabski

II wojna światowa. Polskie akcenty w grach komputerowych

Polacy nie gęsi i swoje świetne studia deweloperskie mają. Ale przecież nie zawsze tak było i miło przeczytać o tym, że twórcy z innych krajów często nawiązywali do polskiej historii lub decydowali się umieszczać akcję gry na terenie naszego kraju.

Polska obstawiona ze wszystkich stron. - 2016-09-28
Polska obstawiona ze wszystkich stron.

Akcja Darklands, gry RPG z 1992 roku, toczyła się w magicznej wersji średniowiecznej Europy i pozwalała graczom poznać tereny ówczesnej Polski.

Historii zamierzchłej ciąg dalszy – tym razem będziemy mieć do czynienia z większą ilością fikcji, ale pozostajemy w gatunku strategii. Słynny RTS Age of Empires doczekał się kontynuacji o podtytule Age of Kings, wydanej w 1999 roku. Polska występuje w tej grze w roli wroga, z którym muszą sobie poradzić dowódcy w dwóch z pięciu dostępnych kampanii. Najpierw kraj nad Wisłą majaczy na horyzoncie ekspansji prowadzonej przez samego Czyngis-chana. Władca imperium mongolskiego zjednoczył plemiona, pochłonął Chiny, atakował coraz śmielej i coraz dalej, ale przyszło mu zejść śmiertelnie i Europy tknąć nie zdążył. Podbój naszego kontynentu wziął na siebie jego syn, a zaczął od Polski. Przewaga liczebna mongolskiej hordy była, niestety, zbyt duża i nawet pomoc Czechów nie uratowała naszej ojczyzny. Niemniej gracze się cieszyli, wszak „mission accomplished”. Podobnie rzecz wyglądała w kampanii Fryderyka Barbarossy – armia Cesarstwa Rzymskiego przemaszerowała przez ziemie polskie w XII stuleciu.

Średniowiecze nie odpuszcza, wszak nasze królewskie dynastie wyróżniały się na tle swoich odpowiedników z innych krajów. Kolejna historyczna strategia na liście to osławiona Cywilizacja. Dodatek do piątej części – Nowy wspaniały świat – pozwalał dowodzić naszą ojczyzną z Kazimierzem Wielkim na czele. Z racji losowości każdej rozgrywki mogło się zdarzyć, że średniowieczna Polska leżała w zupełnie innej strefie klimatycznej, ale przecież na tym polega cały urok serii Cywilizacja – by napisać własną historię i pokonać inne nacje w drodze na sam szczyt.

Szczecin, Toruń i Wrocław w prawidłowych miejscach. - 2016-09-28
Szczecin, Toruń i Wrocław w prawidłowych miejscach.

Ostatni polski akcent na tym etapie naszej podróży związany jest z serią Total War. Medieval II pozwalał dowodzić Polską, która posiadała stolicę w Krakowie, mogła pochwalić się waleczną kawalerią, natomiast niekoniecznie piechotą. Empire: Total War zaś oferowało graczom opcję doprowadzenia do zwycięstwa Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Polsko-litewska potęga miała 100 lat na dojście do światowej dominacji (od 1700 do 1799 roku) i bez wątpienia wielu z Was taki cel osiągnęło.

II wojna światowa

Ten moment w historii ludzkości jest nierozerwalnie związany z Polską, zatem i wśród gier poruszających tę tematykę nasz kraj pojawić się musi. Kilka pozycji „drugowojennych” znalazło się w poprzednim tekście, powtarzać się więc nie ma sensu. Najstarszym chronologicznie wspomnianym w grach momentem tego konfliktu jest rok 1940, kiedy to NKWD wymordowało polskich oficerów w Lesie Katyńskim. Co ciekawe, zajście to nie trafiło do faktycznej rozgrywki (czy ktokolwiek odważy się zrobić grę tylko o tym wydarzeniu?) – mowa o nim w trakcie konwersacji toczącej się między Evą a Snakiem w Metal Gear Solid 3: Snake Eater. Ten konkretny fragment bez problemu odnajdziecie na YouTubie.

Filip Grabski

Filip Grabski

Z GRYOnline.pl współpracuje od marca 2008 roku. Zaczynał od pisania newsów, potem przeszedł do publicystyki i przy okazji tworzył treści dla serwisu Gameplay.pl. Obecnie przede wszystkim projektuje grafiki widoczne na stronie głównej (i nie tylko) oraz opiekuje się ciekawostkami filmowymi dla Filmomaniaka. Od 1994 roku z pełną świadomością zaczął użytkować pecety, czemu pozostaje wierny do dzisiaj. Prywatnie ojciec, mąż, podcaster (od 8 lat współtworzy Podcast Hammerzeit) i miłośnik konsumowania popkultury, zarówno tej wizualnej (na dobry film i serial zawsze znajdzie czas), jak i dźwiękowej (szczególnie, gdy brzmi ona jak gitara elektryczna).

więcej

Wolfenstein: The New Order

Wolfenstein: The New Order

Deus Ex: Rozłam Ludzkości

Deus Ex: Rozłam Ludzkości

Doom 3

Doom 3

Crusader Kings II: Mroczne Wieki

Crusader Kings II: Mroczne Wieki

Company of Heroes 2

Company of Heroes 2

Age of Empires II: The Age of Kings

Age of Empires II: The Age of Kings

Sid Meier's Civilization V: Nowy Wspaniały Świat

Sid Meier's Civilization V: Nowy Wspaniały Świat

Metal Gear Solid 3: Snake Eater (2004)

Metal Gear Solid 3: Snake Eater (2004)

Darklands

Darklands

Polskie akcenty w grach komputerowych - Mass Effect, Call of Duty
Polskie akcenty w grach komputerowych - Mass Effect, Call of Duty

Nie tylko produkcje autorstwa rodzimych deweloprów zawierają jakieś nawiązania do Polski. Zdarza się, że twórcy z Zachodu (ale nie tylko) wplatają w fabułę swoich gier różnego rodzaju "polskie smaczki".