Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM
Publicystyka 29 czerwca 2016, 15:40

autor: Adrian Werner

40. Shakes & Fidget. TOP 100 najlepszych gier free-to-play

Oto on - wielki ranking najlepszych gier free-to-play. Wspólnie z czytelnikami serwisu GRYOnline.pl wybraliśmy 100 pozycji. Która gra okazała się najlepsza w zestawieniu? Sprawdźcie sami!

40. Shakes & Fidget

Shakes & Fidget to z kolei propozycja dla osób, które w gatunku RPG preferują humor i mniej skomplikowaną rozgrywkę. Podczas zabawy gracz kontroluje typowego poszukiwacza przygód próbującego zrobić karierę w klasycznej krainie fantasy. Aby tego dokonać, działamy jak zwykle, czyli odwiedzamy karczmy, podejmujemy się wykonywania zadań, eksplorujemy pełne potworów lochy i rozwijamy bohatera. Wszystko to odbywa się jednak przy niewielkiej aktywności z naszej strony. Gracz podejmuje decyzje, a następnie może jedynie biernie patrzeć, jak są one realizowane. Nie jest to więc gra, która kogokolwiek wciągnie na długie godziny, stanowi ona jednak miłą rozrywkę jako coś działającego w tle komputera, gdzie zaglądamy od czasu do czasu w przerwach w pracy czy w przeglądaniu internetu. Taka zabawa okazuje się całkiem przyjemna, w czym mocno pomaga niemałe poczucie humoru autorów.

39. Boom Beach

Boom Beach to kolejny przedstawiciel specyficznego typu strategii mobilnych spopularyzowanych przez Clash of Clans. Obie gry wyszły zresztą spod rąk tych samych ludzi ze studia Supercell. Aby mieć szansę na sukces, Boom Beach musiało w jakiś sposób odróżnić się od swojego poprzednika. Dokonano tego na kilka sposobów. Po pierwsze, porzucono dwuwymiarową grafikę na rzecz 3D. Po drugie, realia fantasy zastąpiono humorystyczną wersją współczesnych konfliktów. Znacznie większy nacisk położono również na kampanię dla pojedynczego gracza, która oferuje spory zestaw starannie zaprojektowanych misji. Ponadto autorzy zapewnili graczom większą kontrolę nad przebiegiem bitew. Przykładowo za pomocą flar możemy nakazać żołnierzom udanie się we wskazane miejsce, ręcznie aktywować leczenie, jak również prowadzić ostrzał z pływającego po morzu statku. Dodatki te wprowadzają sporo interaktywności i sprawiają, że potyczki są znacznie ciekawsze niż w większości konkurencyjnych tytułów tego typu.

38. Tom Clancy’s Ghost Recon Phantoms

Tom Clancy’s Ghost Recon Phantoms to kolejna sieciowa strzelanka oparta na modelu free-to-play, a jednocześnie oferująca kilka ważnych elementów, które skutecznie wyróżniają ją na tle konkurencji. Występuje tu rzadko widywany w tej kategorii widok TPP, z kamerą umieszczoną za plecami postaci. Do tego rozgrywka, choć w sumie zręcznościowa, ma taktyczny posmak, toteż bezmyślne szarże często kończą się zgonem bohatera. Ponadto gra osadzona jest w niedalekiej przyszłości i żołnierze korzystają z futurystycznego sprzętu, takiego jak np. kamuflaże optyczne. Wszystko to sprawia, że zabawę cechuje całkiem unikalny charakter, a do tego całość została świetnie wykonana i nie przesadza z mikropłatnościami. Czyni to w sumie z Tom Clancy’s Ghost Recon Phantoms bardzo ciekawą propozycję dla osób szukających dobrych strzelanin F2P.

37. Wildstar

Wildstar to gra MMORPG osadzona w realiach science fiction, które są najmocniejszą stroną tej produkcji. Sama rozgrywka jest bowiem bardzo klasyczna, choć oferuje wysoką jakość dopracowania. Natomiast będąca miejscem akcji obca planeta, zamieszkujące ją rasy oraz kreskówkowy styl graficzny dodają całości świeżości i skutecznie zachęcają do zabawy.

Historia Wildstara jest typowa dla gier MMORPG w ostatnich latach. To duża produkcja o wysokiej jakości wykonania, w którą władowano masę pieniędzy, a potem wypuszczono w modelu abonamentowym. Okazało się jednak, że niewiele osób jest dzisiaj skłonnych regularnie opłacać subskrypcję, więc raptem rok po premierze wprowadzono system free-to-play. Zachowano jednak opcję abonamentową, zapewniającą sporo przydatnych bonusów, ale – co ciekawe – możemy ją opłacać nie tylko prawdziwymi pieniędzmi, lecz także wirtualną walutą zarobioną w trakcie rozgrywki.

36. TrackMania Nations Forever

TrackMania Nations Forever to darmowa odsłona popularnego cyklu gier wyścigowych francuskiego studia Nadeo. Tak jak pozostałe części serii produkcja ta oferuje nietypowe podejście do swojej tematyki, gdyż trasy są kompletnie szalone, a samo dotarcie do mety w jednym kawałku stanowi prawdziwe wyzwanie. Współgra z tym czysto zręcznościowy model jazdy, który pozwala na osiąganie nierealnych prędkości. Gra oferuje obszerną zawartość, a do tego zawiera też edytor umożliwiający tworzenie nowych map. Na dodatek wszystko to jest kompletnie darmowe. Produkcję pobieramy bez opłat i nie posiada ona żadnych mikropłatności. Dzieje się tak dlatego, że stanowi ona w praktyce hojną próbkę, która ma zachęcić do zakupu płatnej TrackManii United Forever, z którą dzieli zresztą system kont, co umożliwia bezbolesną przesiadkę.

35. Star Trek Online

Star Trek Online już na starcie miało dużą przewagę nad większością konkurencji dzięki wykorzystaniu wspaniałego uniwersum znanego z filmów i seriali telewizyjnych. Do tego autorom udało się zrobić z tej licencji bardzo dobry użytek i cała gra jest wręcz przesiąknięta klimatem marki. Ciekawy pomysł stanowi fakt, że gracze wcielają się w kapitanów własnych statków kosmicznych, a rozgrywka w kosmosie odgrywa równie istotną rolę co przygody na powierzchniach planet. Dużą zaletą jest także to, jak bardzo te typy zabawy się różnią. Na powierzchniach tempo okazuje się szybkie i misje najczęściej sprowadzają się do błyskawicznych wymian ognia. Natomiast w przestrzeni kosmicznej liczy się taktyka i planowanie o kilka ruchów naprzód. Dodatkową atrakcją jest edytor Foundry, pozwalający graczom na tworzenie własnych misji.

34. Warface

Warface to gra wyprodukowana przez studio Crytek i działająca w oparciu o silnik CryEngine – dlatego wizualnie oferuje wyraźnie lepszą jakość niż większość strzelanek free-to-play. Poza lepszym niż standardowe wykonaniem tytuł jest klasycznym przedstawicielem wojennych FPS-ów, godnym zainteresowania głównie z uwagi na poziom dopracowania oraz bogatą zawartość. Walka okazuje się dynamiczna i zapewnia wiele emocji, a do tego dochodzi bogaty wybór trybów PvP oraz kooperacyjnych. Wszystkie one posiadają odmienne mapy i cele, a ostatnio dodano nawet survivalową misję, w której walczymy z zombiakami. Warface nie zaskoczy nikogo nowymi pomysłami, ale to kawał dobrego darmowego FPS-a.

33. Vindictus

Z kolei Vindictus to MMORPG stawiające przede wszystkim na walkę za pomocą bardzo zręcznościowego systemu potyczek. Wiele azjatyckich gier można opisać w ten sposób, ale Vindictus kładzie na to nacisk znacznie mocniej niż większość konkurencji. Starcia toczą się w zabójczym tempie i cechuje je wysoki poziom trudności. Gracz ma do dyspozycji wiele różnorodnych ataków, jednak stosowanie ich na chybił trafił szybko kończy się tragicznie. Zamiast tego trzeba wykonywać uniki, parować, wyprowadzać kontry i wyczuwać momenty, w których pojawiają się luki w obronie przeciwnika. Same elementy MMO są bardzo ograniczone i w praktyce sprowadzają się głównie do szukania partnerów, natomiast większość rozgrywki spędzamy w instancjonowanych lochach z niewielką grupą towarzyszy. Dostępne są również areny PvP, które dzięki wyśmienitemu systemowi walki oferują doznania niczym w mordobiciach.

32. Fallout Shelter

Fallout Shelter to taki rodzaj błyskawicznego sukcesu, o jakim potem siedzący w branży ludzie lubią długo dyskutować przy piwie. Gra została ujawniona niespodziewanie podczas konferencji firmy Bethesda na targach E3 2015 i chwilę potem udostępniona graczom mobilnym. Okazała się miłą produkcją, opartą na ciekawym pomyśle zarządzania mieszkańcami schronu przeciwatomowego. Autorzy nie popełnili błędu wielu strategii ekonomicznych projektowanych z myślą o smartfonach i tabletach. W Fallout Shelter mamy sporo do roboty, a wyzwania wymagają czegoś więcej niż tylko czekania. Do tego bardzo łagodnie zrealizowano system mikropłatności. Wydawanie pieniędzy nie jest potrzebne do zabawy, a jednocześnie – jeśli się już na to zdecydujemy – znajdziemy tu sporo wartych zakupu elementów. Dodajmy to tego unikalny ironiczny humor, klasyczny dla tej marki, a otrzymamy prawdziwą mobilną perełkę. Nic dziwnego, że stała się przebojem. Co więcej, jej przyszłość jawi się w różowych barwach, gdyż autorzy zamierzają ją wkrótce rozbudować o system misji na powierzchni i mechanikę walki oraz skonwertować całość na PC.

31. Armored Warfare

Armored Warfare to sieciowa pancerna gra bitewna autorstwa specjalizującego się w RPG studia Obsidian Entertainment. Całość w oczywisty sposób odwołuje się do World of Tanks, ale autorzy sprytnie postanowili osadzić akcję w czasach współczesnych. Dzięki temu gracze uzyskują dostęp do innych maszyn niż u konkurencji, a do tego ich osiągi i uzbrojenie sprawiają, że i same starcia przebiegają w odmienny sposób. Nie bez znaczenia jest także nowszy silnik oferujący wyraźnie ładniejszą grafikę. Gra dysponuje także sensowniejszym matchmakingiem, który nigdy nie rzuca nas na pożarcie znacznie lepiej rozwiniętym przeciwnikom. Wszystko to sprawia, że w swojej kategorii czołgowych MMO gra stanowi ciekawą i godną uwagi alternatywę dla giganta studia Wargaming.

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Która z 20 wyróżnionych gier free-to-play jest Twoim zdaniem najlepsza?

Stronghold Kingdoms
1,3%
World of Warships
1,4%
Aion
3,1%
The Lord of the Rings Online
1,3%
TERA
1,3%
Tibia
2,9%
Might & Magic: Duel of Champions
1,5%
Metin2
6,2%
Neverwinter
1,4%
Warframe
3,9%
Guild Wars 2
1,4%
War Thunder
5,5%
Dota 2
1,7%
Team Fortress 2
10,4%
Star Wars: The Old Republic
2,3%
World of Tanks
12,4%
Heroes of the Storm
2,3%
Path of Exile
2,9%
League of Legends
31%
Hearthstone: Heroes of Warcraft
5,9%
Zobacz inne ankiety
Gry samochodowe wszech czasów – TOP 100 gier wyścigowych i rajdowych
Gry samochodowe wszech czasów – TOP 100 gier wyścigowych i rajdowych

Tuning? Realistyczny symulator? A może rajdy po błocie? Jaki tytuł uplasował się na pierwszym miejscu listy najlepszych gier wyścigowych wszech czasów? Wspólnie z czytelnikami serwisu GRYOnline.pl wybraliśmy 100 pozycji – oto one!

Niepozorni miliarderzy – najlepiej zarabiające gry, o których mało kto słyszał
Niepozorni miliarderzy – najlepiej zarabiające gry, o których mało kto słyszał

Wiecie, jakie gry zarabiają najwięcej pieniędzy? Nie, na ogół nie są to tytuły, w które gracie. Przed Wami zestawienie ośmiu kur znoszących złote jajka, o których w Polsce ledwie słyszano.