Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 9 stycznia 2016, 15:41

Broń, która definiuje FPS-y - czego w strzelankach zabraknąć nie może?

Karabin, pistolet, strzelba, snajperka, ładunki wybuchowe – przez lata w strzelaninach pierwszosobowych wyłonił się pewien stały zestaw broni, towarzyszących nam w większości tytułów. Jakie były te najbardziej znaczące, które inspirowały kolejne gry?

Historię świata i całej ludzkości można z powodzeniem przedstawić tylko za pomocą różnych rodzajów broni - od czasów pierwszego rzuconego w kogoś kamienia po kierowany pocisk balistyczny. Łuk, miecz, armata, muszkiet, karabin, wyrzutnie rakietowe - każda kolejna wojna w dziejach miała swoje główne narzędzie zniszczenia, które dominowało na polu bitwy przez lata, aż ostatecznie ewoluowało w coś doskonalszego. Broń definiuje naszą historię i to samo chyba można powiedzieć o grach komputerowych, zwłaszcza, że w ogromnej większości z nich przychodzi nam „wystrzelać” sobie drogę do zwycięstwa w dość niegościnnym środowisku. Czymże byłby pierwszoosobowy shooter ze świetną grafiką, fabułą, bohaterami, ale bez dobrze dobranego arsenału? W FPS-ach, gdzie spluwy zajmują pokaźną część ekranu na pierwszym planie, to one grają główną rolę - uwielbiamy wybierać swoje ulubione, a niekiedy nawet zapłacić dodatkowo, byle tylko miały one jakieś wyróżniające się malowanie czy naklejkę.

Uzbrojenie w FPS-ach nie przeszło może tak samo złożonej ewolucji, jak w historii wojen, ale od czasów pistoletu i karabinu maszynowego w Wolfenstein 3D, przez różne gry przewinęło się trochę giwer - niektóre były tylko jednorazowym eksperymentem, inne przyjęły się od razu i były tylko trochę ulepszane wraz z postępem możliwości technicznych. Większość tytułów zaczęła stosować pewien uniwersalny zestaw, w którym zawsze był szybkostrzelny karabin do wszystkiego, coś na daleki i bliski dystans oraz broń ciężka - zadająca najwięcej zniszczeń. Tytułową listę broni, które zdefiniowały FPS-y potraktujmy dość symbolicznie, czasem bowiem sięgnęliśmy nie po pierwszy użyty egzemplarz, a coś, co bardziej zapadło w pamięć. Zawsze też znajdzie się jakiś zapomniany element warty dodania, a wyliczankę tych najbardziej kultowych czy wyjątkowych spluw można ciągnąć z powodzeniem przez kilkadziesiąt pozycji. Poczujmy się więc przez chwilę jak Arnold Schwarzenegger w Commando w pamiętnej scenie, gdzie kompletował on arsenał przed finałową potyczką. Arsenał zbierany przez wczesne lata szybkiego rozwoju pierwszoosobowych strzelanin.

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu Recenzji i Publicystki GRYOnline.pl. Czasem pisze też o filmach i technologii. Gracz od czasów świetności Amigi. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Moim ulubionym typem broni w grach akcji są...

bronie do walki w zwarciu, np. noże.
1,7%
wszelkiej maści pistolety.
4,8%
strzelby.
5,5%
broń maszynowa (karabinki automatyczne, miniguny).
33,9%
broń eliminująca wrogów po cichu, np. łuki, kusze.
13,3%
karabiny snajperskie.
33,3%
granaty i granatniki.
1,3%
wyrzutnie rakiet.
1,5%
broń masowego rażenia (BFG, naloty, bombardowania).
1,6%
dziwaczne wynalazki, np. Gravity Gun, Shrinker.
3%
Zobacz inne ankiety
Kiedyś to były bronie - 10 odjechanych pukawek ze starych strzelanek
Kiedyś to były bronie - 10 odjechanych pukawek ze starych strzelanek

„Kiedyś to były gry” jest jednym z ulubionych sposobów narzekania graczy. Gdy zawęzimy to specyficznych przykładów broni ze strzelanek FPP, powodów do nostalgicznych wspomnień i marudzenia na dzisiejsze oklepane pomysły może być jeszcze więcej!

Jaki będzie PUBG 2.0 – trzecia mapa, kolejne skrzynki i nowe bronie?
Jaki będzie PUBG 2.0 – trzecia mapa, kolejne skrzynki i nowe bronie?

Choć PUBG w ostatnich miesiącach spoczęło nieco na laurach, twórcy przygotowują się do zdradzenia swoich planów na bliską i odrobinę dalszą przyszłość. Jak może wyglądać PUBG 2.0 i co potencjalnie zostanie dodane do rozgrywki?