Twierdza Legendy [PC]

Stronghold Legends. Udoskonalona, odświeżona i mocno zmodyfikowaną wersją drugiej części serii (autorzy porównują Legends do Crusadera). Pierwszoplanową atrakcją tej odsłony Twierdzy są tytułowe „legendy”.

wersja językowa:
patch polonizujący

Twierdza Legendy data premiery gry na PC:

13 października 2006 ( światowa data premiery )

15 grudnia 2006 ( data wydania w Polsce )

gry podobne do Stronghold Legends:

Robin Hood: Defender of the Crown
Age of Empires: Castle Siege
Lords of the Realm III

Strategiczne, ekonomiczne, RTS, średniowiecze, multiplayer

Stronghold Legends jest udoskonaloną, odświeżoną i mocno zmodyfikowaną wersją drugiej części serii. Chociaż program w dużej mierze bazuje na technicznych osiągnięciach poprzednika i nie jest traktowany jako pełnoprawna kontynuacja (autorzy porównują Legends do Crusadera), to z pewnością nie można zarzucić mu odtwórczości pod względami merytorycznymi, jest mimo wszystko czymś więcej, niźli tylko dodatkiem stand-alone. Twórcy postanowili częściowo zrezygnować ze skomplikowanej warstwy ekonomicznej, głównie poprzez uproszczenie aspektów gospodarczych oraz systemu rozbudowy i pielęgnowania zamku. W zamian położyli większy nacisk na podniesienie dynamizmu rozgrywki, wprowadzenie rewolucyjnych elementów fantasy oraz rozwinięcie sfery batalistycznej. Tym razem mamy więc do czynienia raczej z klasyczną strategią czasu rzeczywistego, aniżeli z symulatorem zarządzania zamkiem.

Pierwszoplanową atrakcją tej odsłony Twierdzy są tytułowe „legendy”. Pierwsza i najbardziej rozbudowana kampania obejmuje dzieje Króla Artura wraz ze wszystkimi najważniejszymi postaciami i przesłaniami, które nieodłącznie towarzyszą tejże postaci. Mamy więc okazję naocznie zapoznać się z historią dzielnych rycerzy Bractwa Okrągłego Stołu, poznać zakamarki majestatycznego zamku Camelot, wziąć udział w poszukiwaniu Świętego Grala, a nawet zamienić parę słów z Merlinem, testując jego domniemane zdolności magiczne. Kolejna kampania traktuje o jednym z najważniejszych bohaterów mitologii nordyckiej, Zygfrydzie Fafnesbane. Nietrudno się domyślić, iż przewodnimi krajobrazami tychże scenariuszy są obsypane białym, jak mleko, puchem szczyty i przesmyki górskie, zaś miejsce zwykłych, murowanych zamków zajmują gigantyczne, lodowe twierdze, pozostające pod jurysdykcją złych czarnoksiężników, lodowych olbrzymów i innych chłodnych kreatur. Trzecią wielką legendą, która służy za kanwę ostatniej kampanii, jest postać Vlada Draculi, historycznego pogromcy Turków Ottomańskich i mitycznego adepta „mrocznych sztuk”. Nietrudno zgadnąć, iż wygląd jego dworu nie zachęca do składania niezapowiedzianych wizyt, a nabite na pal skalpy stanowią standardowy motyw zdobniczy. Artyści pracujący nad grą dołożyli wszelkich starań, aby twierdza każdego z głównych bohaterów wyróżniała się unikalnym wyglądem oraz wyposażeniem – i tak np. posiadłość Króla Artura bardzo przypomina baśniowy, średniowieczny zamek, a zbrojony apartament Drakuli wyposażony jest w kamienne gargulce czy zamknięte w klatkach smoki, ochoczo przysmażające ogniem niepożądanych gości. Spośród innych systemów obrony zamkowej warto wymienić także podziemne tunele, pułapki, smocze harpuny oraz lodowe lustra. Częściowo zautomatyzowano zarządzanie w sferach administracyjno-gospodarczych, dając graczowi możliwość skupienia się na ciekawszych zadaniach. Każdy z legendarnych władców dysponuje także charakterystycznym dla siebie zasobem (np. farmy drobiarskie Drakuli czy przeręble do łowienia Zygfryda), co potęguje urozmaicenie rozgrywki.

Nowości nie brakuje również w warstwie militarnej. Przede wszystkim pojawiły się nowe, niespotykane dotąd, zestawy wojsk: latające i magiczne. Przywrócono niektórym oddziałom zdolność burzenia murów zamkowych oraz przygotowano szereg nowych, „tematycznych” jednostek, właściwych dla danej konwencji świata przedstawionego, co dostarcza rozgrywce dalszego kolorytu. Podjęto również kroki mające na celu zachęcenie graczy do prowadzenia agresywnej, zaczepnej taktyki gry. Wprowadzono nowy zasób, tzw. Glory points, które możemy przerobić na budynki zwiększające honor. Punkty chwały zdobyć można jednak tylko poprzez odważną i bezkompromisową walkę. Ponadto, programiści postarali się wyważyć nieco moc łuczników, osłabiając nieco ich ogólną skuteczność, m.in. poprzez wprowadzenie jednostek z umiejętnościami szalenie użytecznymi w walce z zasięgowym przeciwnikiem (np. niewrażliwy na strzały vampiric creeper, który dodatkowo potrafi przebywać mury).

Silnik Stronghold Legends jest rozwinięciem modelu znanego z Stronghold 2. Wśród nowinek technicznych warto wymienić generowane w czasie rzeczywistym cienie oraz nowy system cząstek (particle system), które w wymierny sposób podnoszą atrakcyjność scen z fantastycznymi kreaturami czy magicznymi efektami. Lifting przeszedł także edytor, który wyposażono w nowy, całkowicie przeprojektowany interfejs użytkownika. Wreszcie, rozbudowano tryby rozgrywki wieloosobowej, wśród których warto zwrócić uwagę na przywrócony King of the Hill, sprawdzony CTF czy też nowatorską 'wojnę o zasoby' (pierwszy gracz, który zgromadzi odpowiednią ilość konkretnych surowców, wygrywa). Warto zauważyć, iż realizm rozgrywki nie został zupełnie zatracony w Legends – nadal jest on bardzo ważnym aspektem gry, pomimo wprowadzenia licznych zapożyczeń ze świata legend i mitów.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / sieć lokalna   Liczba graczy: 1 - 4   Nośnik: 1 DVD  
Ocena gry 5.8 / 10 na podstawie 1818 ocen czytelników.  
Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 8.6 / 10 na podstawie 15 głosów czytelników.   Cena gry w dniu premiery: 99,90 PLN

wymagania sprzętowe

Rekomendowane: Pentium 4 2 GHz, 512 MB RAM, karta graficzna 128MB (Geforce3 lub lepsza), 2.5 GB HDD, Windows 2000/XP

Twierdza Legendy - recenzja gry

Twierdza Legendy - recenzja gry (PC)

"Ekonomia polega po pierwsze na organizowaniu jedzenia za pośrednictwem kilkunastu dostępnych budynków (mówimy tu o jedzeniu dla ludu, jak i dla Pana), po drugie na gromadzeniu surowców (drewna, kamienia, żelaza i smoły) następnie produkowaniu z nich broni (dla wojska), budowaniu budynków i fortyfikowaniu zamku. Pomimo wcześniej wymienionych wielkich nieobecnych gra nadal zawiera kilkadziesiąt budynków, z których każdy ma nadaną funkcję. I muszę powiedzieć, że są one pod względem funkcjonalności doskonale zbalansowane. Same procesy produkcyjne są również rewelacyjne. Przykładowo pszenica uprawiana na polu trafia (poprzez Magazyn) do Młyna, a następnie do Piekarni, aby w postaci bułeczek zawędrować do Spichlerza i nasycić lud. Wydobyte żelazo trafiając do kowala przeobraża się w miecz i trafia do Zbrojowni. Szkoda tylko, że to wszystko już BYŁO. Ponadto, im więcej jedzenia i jego typów, tym bardziej zadowoleni poddani. A to przynosi władcy punkty tzw. honoru. Można je też zdobyć m.in. poprzez wybudowanie Kościoła i odprawianie duchowych rytuałów (tu potrzebne są świece), czy dzięki zbudowaniu Karczmy (którą trzeba zaopatrywać w piwo). Władca może też sam wyprawiać uczty (dla punktów honoru). Cały czas gracz musi kontrolować wydobycie surowców, poziom żywności czy produkcję broni. Zerwanie się jednego ogniwa powoduje zachwianie funkcjonowania całego królestwa np. brak żywności sprawia, iż ludzie wyprowadzają się z zamku i opuszczają m.in. stanowiska pracy w budynkach tworzących bronie – przez to nie można rekrutować więcej jednostek."  więcej

komentarze czytelników (75)


lukasz4432  2009-06-15 - 19:53

Super gra jak pozostałe części Twierdzy

aspire3633wlmi  2009-06-21 - 10:16

czy w tej twierdzy buduje sie zamki od podstaw tak jak w twierdzy krzyzowiec????

nowy jigsaw112  2009-10-14 - 16:19

Czy nie wydaje wam się, że coś tutaj nie gra?

mani@k  2010-02-11 - 21:13

raczej słaba

mattid  2010-04-12 - 13:20

wreszcie wprowadzili do twierdzy elementy fantastyczne

mattid  2010-04-12 - 13:22

wreszcie wprowadzono do twierdzy elementy fantastyczne

hujciwhuja  2010-06-02 - 18:03

zawalista gra podobna do twierdzy deluxe 2 tylko ze tu jest magi supeeeeeeeer przeszlem calą POLECAM:D (polecam wszystkie części gry)

nowy jigsaw112  2010-07-09 - 15:38

Gra jest całkiem niezła. Chywa Gry-online trochę zbyt surowo ją ocenili. Jest niezła, ale oprawa graficzna mi się nie podoba. Jest gorsza od tej z Twierdzy 2.

PROKIKI  2010-10-05 - 21:56

SSSSUUUPPPEERRR gra bajka, klimatyczna i majestatyczna, szczególnie w potyczce z botami można rozbudować własne królestwo POLECAM

nowy jigsaw112  2010-12-29 - 19:23

Pomocy! Nie mogę przejść misji kampanii Króla Artura, zatytułowanej Król Artur (to ta po Nadejściu Sasów). Niby jak trzeba zbudować ten zamek. Po zbudowaniu muru, wskaźnik mam w połowie i nie pomaga budowa baszt i bram. Może mi ktoś powiedzieć, co powinienem zrobić?

sarlin  2011-06-15 - 09:53

Gra chyba najgorsza z całej serii daje tylko 5

Ghost1818  2012-05-11 - 16:03

Szkoda ze ludzie tak zle oceniaja Stronghold Legends . Wkoncu dodali cos nowego do Stronghold , bo powoli zaczynaly sie nudzic typowe sredniowieczne walki , Grafika nie jest zla , walki sa napewno o wiele bardziej emocjonujace niz w pozostalych czesciach , zamek mozna wybudowac szybko i o wiele latwiej zarzadza sie posiadlosciami. Chcialem rownierz dodac ze kazda gra ma swoje wady i zalety wiec nie wstekac :)

laster11  2012-07-12 - 16:52

Hej! Czy ktoś z was chciałby kupić twierdze legendy edycje specjalną z spolszczeniem ?Stan jak prawie nowy płyta ma kilka rys. Zainteresowani niech piszą w komentarzach. Wtedy podam resztę szczegółów .

laster11  2012-07-12 - 16:54

Hej! Czy ktoś z was chciałby kupić twierdze legendy edycje specjalną z spolszczeniem ?Stan jak prawie nowy płyta ma kilka rys. Zainteresowani niech piszą w komentarzach. Wtedy podam resztę szczegółów .

Eldorados  2013-01-15 - 03:24

Ja chce kupić bo nie ma tego już od dawna w sklepach a z neta nie ściągniesz bo ludzie nie seedują. A nie chce jakiejś gównianej angwersji z amazona. Tylko nie dam dużo bo ona kosztuje 15zł

misteriolalista  2013-08-31 - 02:14

Twierdza 2 gorsza i 3 tez lecz mogli zrobic tak jak tu z taka ladna grafika i nic pozatym w sensie Twierdza 2 z ta grafika co tu . Bo ogólnie legendy to dno 100% magia potwory itp o nie nie to nie twierdza :D

petra521  2014-01-11 - 15:07

Nie wiem co wszyscy mają do tej gry ja ją uwielbiam i jest dla mnie na 1 miejscu z całej seri stronghold, a grałam już we wszystkie :)

luban100  2014-02-08 - 00:55

[link] zapraszam do oglądania

DonPedro  2014-04-10 - 11:40

Czesc Mam problem Mam windows 7 i w czasie po zaladowaniu gry gra sie wylacza wie ktos jaka moze byc przyczyna???

gepard10  2015-01-04 - 10:29

Gra jest praktycznie identyczna, do swojej poprzedniczki, tylko dodano trochę fantasy. Są aż 3 kampanie wojenne :), więcej jest w nich legend niż możliwości rozwoju armii i ekonomii. Ale i tak gra jest fajna.