World of Goo Switch

World of Goo to gra logiczno-zręcznościowa wyprodukowana i wydana przez Kyle'a Gablera i Rona Carmela, czyli dwuosobową ekipę deweloperską studia 2D Boy. Zabawa, przeznaczona wyłącznie dla jednego gracza, polega na budowaniu rozmaitych konstrukcji z kulek galaretowatej mazi, czyli tytułowych Goo, w czym permanentnie przeszkadza grawitacja i inne prawa fizyki. Tytuł, odznaczający się specyficzną oprawą wizualną oraz oryginalnym humorem sytuacyjnym, uznany został za jedną z najoryginalniejszych gier 2008 roku.

Zręcznościowe, elementy logiczne, 2D, indie.

2D Boy | producent

2D Boy | wydawca

Strona oficjalna

wersja językowa:
angielska

Data premiery gry World of Goo | Switch

2017

Nintendo Switch
Okładka World of Goo (Switch)
World of Goo

Przeznaczona na konsolę Nintendo Switch wersja oryginalnej gra logiczno-zręcznościowej, opracowanej w 2008 roku przez niezależny duet deweloperski studia 2D Boy. Dzięki swej nowatorskości i świeżości projekt uzyskał znaczącą popularność i niemały rozgłos na całym świecie, zdobywając wiele prestiżowych nagród (m.in. zwycięstwo w kategoriach „innowacyjność” i „techniczna doskonałość” oraz nominacja do nagrody głównej im. Seumasa McNally'ego na Independent Games Festival).

Ogólny koncept rozgrywki może przywodzić na myśl legendarną serię The Lemmings. Zadaniem gracza jest takie konstruowanie różnego rodzaju struktur i rusztowań z lepkich kulek galaretowatej mazi (tytułowe „goo”), aby dzięki naszej misternej budowli udało się osiągnąć wyjście z danego etapu. W międzyczasie musimy jednak zwracać uwagę na rozmaite prawa fizyki, które podczas rozgrywki sprawiają nam zdecydowanie największą trudność. Niezwykle elastyczne spojenia mają bowiem tendencję do skracania się i wydłużania w zależności od sił działających na każdy element rusztowania, nie wspominając już o wpływie wszechobecnej grawitacji.

Początkowo rozgrywka nie wydaje się być przesadnie trudna, a pierwsze poziomy przechodzimy raczej intuicyjnie. Szybko jednak okazuje się, że przy nieco bardziej skomplikowanych planszach, obfitujących w różnego rodzaju pagórki, przepaście czy klify, coraz trudniej postawić stabilną konstrukcję. Zapewne nie raz zdarzy się tak, iż budowana w pocie czoła wieża czy składany most zawalą się dosłownie parę centymetrów od upragnionego wyjścia i całą zabawę musimy zaczynać od nowa. Aby było ciekawiej, z czasem uzyskujemy dostęp do coraz bardziej nietypowych maziowych kulek, które różnią się właściwościami fizycznymi, liczbą możliwych złączeń, ciężarem itd. Każdy kolejny etap staje się prawdziwym wyzwaniem i bez większego trudu poradzą sobie z nimi chyba tylko doświadczeni inżynierowie budownictwa.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 49

Wymagania wiekowe World of Goo

Gra jest odpowiednia dla wszystkich grup wiekowych.

Gramy w World of Goo

Gramy w World of Goo [6:33]

Zadanie dla prawdziwego architekta. Jeśli myślisz, że czasy pasjonatów z ograniczonym budżetem w świecie gier się skończyły, rzuć okiem na World of Goo. Niezależni twórcy żyją i mają się dobrze!

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz