zobacz na gry-online.pl targi
gamescom 2017
22-26 sierpnia, Kolonia
newsy z gamescom gamescom facebook tvgry.pl na targach

Pyre PS4

Taktyczny RPG akcji rozgrywający się w tajemniczej krainie Downside, stanowiącej połączenie czyśćca i kolonii karnej. Podczas zabawy pomagamy grupie Wygnańców zwyciężyć w tzw. Rytuałach – formie drużynowej rywalizacji z innymi Wygnańcami, której stawką jest odpuszczenie win i możliwość opuszczenia Downside.

RPG, taktyczne, 2D, sport, visual novel, elementy zręcznościowe, indie, RPG akcji.

Pyre - screen - 2017-07-24 - 350837Pyre - screen - 2017-07-24 - 350836Pyre - screen - 2017-05-31 - 346671Pyre - screen - 2017-05-31 - 346670Pyre - screen - 2017-05-31 - 346669Pyre - screen - 2016-04-27 - 320545Pyre - screen - 2016-04-27 - 320544Pyre - screen - 2016-04-27 - 320543Pyre - screen - 2016-04-27 - 320542

wersja językowa:
angielska

Data premiery gry Pyre | PS4

25lipca2017

25lipca2017

PSN

Sony PlayStation 4
Okładka Pyre (PS4)
Pyre

Pyre to wydany na platformie PlayStation 4 oryginalny RPG akcji, w którym pomagamy grupie Wygnańców w wydostaniu się z „czyśćca”. Twórcą tytułu jest amerykańskie studio niezależne Supergiant Games, założone przez byłych pracowników Electronic Arts i znane z równie oryginalnych produkcji Bastion oraz Transistor.

Fabuła

Akcja gry osadzona została w tajemniczej krainie Downside, będącej czymś w rodzaju chrześcijańskiego czyśćca i kolonii karnej zarazem. Podczas zabawy wcielamy się w bohatera (lub bohaterkę) nazywanego Reader, uratowanego od śmierci przez trójkę zamaskowanych podróżników. Jako że protagonista jako jeden z nielicznych posiadł zakazaną sztukę czytania, nasi wybawcy proszą o pomoc w zgłębieniu Księgi Rytuałów (Book of Rites) poświęconej tajemniczej konkurencji, w której zwycięstwo oznacza odpuszczenie win i możliwość opuszczenia Downside.

Zgodnie ze zwyczajem studia Supergiant Games nie dostajemy na początku obszernej ekspozycji, lecz zostajemy wrzuceni w sam środek niezwykle oryginalnego uniwersum, pełnego obco brzmiących nazw i dziwacznych stworzeń. W toku przygody przyłączamy do drużyny kolejne postacie, a z rozmów z nimi i innymi Wygnańcami oraz dzięki lekturze licznych tekstów powoli rekonstruujemy historię świata, w jakim się znaleźliśmy i poznajemy przeszłe losy naszych towarzyszy.

Mechanika

Produkcja studia Supergiant Games odznacza się niezwykle oryginalną mechaniką, będącą połączeniem elementów klasycznego RPG-a, przygodówki typu visual novel, produkcji MOBA, a nawet gry sportowej. Sama rozgrywka dzieli się na dwie zasadnicze części. Podczas zabawy podróżujemy wozem po mapie, zarządzamy naszą drużyną, toczymy liczne rozmowy i podejmujemy rozmaite decyzje wpływające zarówno na losy naszych towarzyszy, jak i przeciwników. Po drodze spotykamy masę niepowtarzalnych bohaterów, stopniowo odkrywając kolejne fragmenty fabuły i poznając motywacje poszczególnych Wygnańców. Ta część rozgrywki zrealizowana została w formie statycznych scenek przerywnikowych przywodzących na myśl produkcje spod znaku visual novel.

Celem naszych podróży jest uczestnictwo w kolejnych Rytuałach – odbywających się na specjalnych arenach meczach-potyczkach mogących budzić skojarzenia ze… sportami drużynowymi. Oglądamy je w rzucie izometrycznym, zaś nasze poczynania, niczym w typowym meczu, na bieżąco opisuje nieszczędzący złośliwych uwag komentator. Zadaniem bohaterów jest przejęcie magicznej kuli i dostarczenie jej na drugą stronę areny, do płonącego stosu przeciwnika – w czym oczywiście starają się nam przeszkodzić mający ten sam cel rywale; gdy trafimy weń kulą wystarczającą liczbę razy, stos gaśnie, a nasza drużyna zwycięża. Choć ogólne założenia są proste, Pyre oferuje szereg mechanik i zależności wpływających na przebieg meczu. Do starcia możemy wystawić trzech herosów, a każdy z nich dysponuje nieco innymi współczynnikami i zdolnościami specjalnymi (które można dodatkowo modyfikować dzięki zdobywanym przedmiotom i kolejnym poziomom doświadczenia) – niektórzy potrafią latać, inni przemieszczać się pod ziemią, jeszcze inni mogą ogłuszać rywali. Samą kulę możemy podawać między zawodnikami, biec z nią lub rzucać z odległości, zaś dodatkowych emocji rozgrywce dodaje fakt, że uczestników można chwilowo wyeliminować z gry. Każdy bohater roztacza bowiem wokół siebie tzw. Aurę, a wejście w aurę przeciwnika kończy się dla nas chwilowym wyłączeniem z akcji; jakby tego było mało, można ją miotać przed siebie jak pocisk. Kluczem do sukcesu w Rytuałach są zatem taktyka odpowiednio dostosowana do możliwości rywali oraz umiejętne wykorzystanie indywidualnych cech postaci.

Warto zaznaczyć, że w przeciwieństwie do większości gier w Pyre zwycięstwo w potyczkach nie stanowi o naszym być albo nie być – porażka nie równa się tradycyjnemu „game over”, lecz jedynie kieruje fabułę na nieco inne tory, co zachęca do wielokrotnego przechodzenia gry.

Tryby gry

Produkcja oferuje kampanię dla jednego gracza, a także możliwość rozegrania pojedynczych meczów – zarówno przeciwko sztucznej inteligencji, jak i innemu graczowi w lokalnym trybie Versus.

Kwestie techniczne

Wydany na platformie PlayStation 4 Pyre cechuje się niezwykle barwną, dopracowaną w najmniejszym detalu dwuwymiarową oprawą graficzną, utrzymaną w stylu znanym z poprzednich produkcji Supergiant Games. Rozgrywce towarzyszy oryginalna ścieżka dźwiękowa w wykonaniu Darrena Korba, a dialogi zostały częściowo zdubbingowane. Warto zaznaczyć, że z powodu korzystania z dość wyszukanego języka Pyre może być trudne w odbiorze dla osób nieznających biegle angielskiego.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   wspólny ekran     Liczba graczy: 1-2  

Oczekiwania czytelników: 0.7 / 10 na podstawie 94 głosów czytelników.

Gry podobne do Pyre

Klasyfikacja PEGI Pyre

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.
Pyre - nowa gra twórców Bastiona jest znakomita
Pyre - nowa gra twórców Bastiona jest znakomita

wiadomość25 lipca 2017

Dziś na konsoli PlayStation 4 i PC-tach zadebiutuje nowa gra twórców Bastiona, zatytułowana Pyre. W sieci ukazały się już jej recenzje i krótko pisząc jest bardzo dobrze, a nawet lepiej.

Wieści ze świata (Battlefield 1, Pyre, PlayerUnknown’s Battlegrounds, GOG.com) 31/5/2017
Wieści ze świata (Battlefield 1, Pyre, PlayerUnknown’s Battlegrounds, GOG.com) 31/5/2017

wiadomość31 maja 2017

Dziś piszemy o wypuszczeniu majowej aktualizacji do Battlefielda 1, dacie premiery gry Pyre, starcie drugiego sezonu w PlayerUnknown’s Battlegrounds i o dodaniu 15 tytułów firmy SNK do oferty sklepu GOG.com. Witajcie w wieściach ze świata – codziennej porcji krótkich wiadomości.

Pyre - garść nowych informacji o grze
Pyre - garść nowych informacji o grze

wiadomość12 maja 2016

Serwis Gamers Sphere opublikował wywiad z Gregiem Kasavinem ze studia Supergiant Games na temat gry Pyre. W trakcie rozmowy wspomniano m.in. o ogromnej liczbie dostępnych postaci, ścieżce dźwiękowej oraz reakcji na pierwszą prezentację rozgrywki.

Pyre - twórcy gry Bastion zapowiedzieli nowy tytuł
Pyre - twórcy gry Bastion zapowiedzieli nowy tytuł

wiadomość19 kwietnia 2016

Supergiant Games zapowiedziało właśnie kolejną, po wydanym w 2015 roku Transistorze, grę z gatunku action RPG. Jest też pierwszy zwiastun.

13 graczy poleca tę grę. Ostatnio:

_xcnn

kalevatar

KrytykWicher

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze
30.06.2017 08:52
matijev89
15
Legionista

Ciekawe skąd taka ocena w oczekiwaniach... no ale ważne że nawet jeśli gra nie będzie na miarę Bastka czy Transika, to przynajmniej można mieć pewność że Soundtrack będzie wyśmienity:)