Her Story iOS

Her Story to opracowana z myślą o mobilnym systemie iOS policyjna przygodówka. Cała zabawa toczy się na wirtualnym starym pececie, mającym dostęp do wielogodzinnych zapisów przesłuchania pewnej kobiety. Analizując jej zeznania, musimy odkryć prawdę stojącą za zaginięciem jej męża

Przygodowe, detektywistyczne, indie, eksperymentalne/artystyczne, full motion video.

Her Story - screen - 2016-01-26 - 314357Her Story - screen - 2016-01-26 - 314356Her Story - screen - 2016-01-26 - 314355Her Story - screen - 2016-01-26 - 314354Her Story - screen - 2016-01-26 - 314353Her Story - screen - 2016-01-26 - 314352Her Story - screen - 2016-01-26 - 314351Her Story - screen - 2016-01-26 - 314350Her Story - screen - 2016-01-26 - 314349

Sam Barlow | producent

Sam Barlow | wydawca

Strona oficjalna

wersja językowa:
angielska

Data premiery gry Her Story | iOS

24czerwca2015

24czerwca2015

App Store

Apple iOS
Okładka Her Story (iOS)
Her Story

Her Story to wydana na iOS gra detektywistyczna, będąca przedstawicielem rzadko spotykanego dzisiaj gatunku przygodówek FMV, czyli produkcji, w których większość oprawy graficznej stanowią nagrane sekwencje video z aktorami. Projekt wyszedł spod ręki Sama Barlowa, czyli twórcy, który był głównym projektantem i scenarzystą horrorów Silent Hill: Origins oraz Silent Hill: Shattered Memories.

W grze wcielamy się w detektywa próbującego rozwiązać starą sprawę. Odpowiedzi na dręczące go pytania kryją się w sekwencjach video nagranych w 1994 roku i stanowiących zapis przesłuchań pewnej Brytyjki imieniem Hannah, której mąż zaginął w tajemniczych okolicznościach. Na ich podstawie musimy ułożyć kawałki układanki fabularnej w sposób, który pozwoli nam poznać prawdę.

Sekwencji jest siedem i każda z nich jest na tyle długa, że zapamiętanie po jednokrotnym obejrzeniu wszystkich istotnych informacji jest niemożliwe. Aby ułatwić nam zadanie, wprowadzono system wyszukiwania haseł kluczowych, który pozwala szybko odszukać moment, w którym Hannah użyła danego sformułowania.

Prawie cała gra składa się z nagranych sekwencji video i autor włożył dużo wysiłku w odpowiednie odtworzenie wyglądu lekko nieostrych taśm VHS z 1994 roku. Ponadto materiały są opatrzone minimalistycznym interfejsem, który udaje stare komputery wykorzystywane przez policję. W praktyce nasz monitor symuluje więc ekran przed oczami postaci, a wiele funkcji wymaga skorzystania z komend tekstowych wpisywanych z klawiatury. Nie zabrakło również wirtualnego pulpitu w stylu znanym z wczesnych edycji systemu Windows. Całość robi spore wrażenie także za sprawą bardzo dobrze odegranej postaci Hannah, w którą wcieliła się aktorka Viva Seifert.

Minirecenzja Her Story – historia, która powinna się wydarzyć

PLUSY:
  • Intrygująca, wciągająca historia;
  • Bardzo dobra gra aktorska głównej bohaterki;
  • Oryginalny pomysł na rozgrywkę;
  • Satysfakcjonujący system progresji.
MINUSY:
  • Łatwo „utknąć w miejscu”.

We współczesnych czasach, kiedy niemal wszystko „gdzieś już było”, tylko nielicznym twórcom gier udaje się wykreować coś nowego, oryginalnego, a jednocześnie wciągającego. Tej niełatwej sztuki dokonali deweloperzy stojący za Her Story. Choć sama gra „nie odkrywa koła na nowo”, stawia na pomysły, których dziś próżno szukać, a do tego podaje opowiadaną historię w naprawdę intrygujący sposób.

Podczas rozgrywki wcielamy się w detektywa, siedzącego… przed komputerem. Z racji tego, że akcja toczy się w roku 1994, mamy do czynienia z systemem operacyjnym, charakterystycznym dla tamtego okresu – topornie wyglądające „okienka”, uboga kolorystyka oraz wiele, innych elementów przywodzą na myśl połowę lat 90. Po uruchomieniu sprzętu, widzimy przed nami wyszukiwarkę oraz cztery filmy – każdy z nich przedstawia fragment zapisu przesłuchania atrakcyjnej kobiety, która jest podejrzaną w sprawie zaginięcia własnego męża. Odsłuchując wideo, dowiadujemy się o kolejnych aspektach śledztwa, stanowiących jednocześnie podpowiedzi dotyczące tego, jakie słowo należy wpisać w wyszukiwarkę. Element ten jest niezwykle istotny, gdyż to w ten sposób odblokowujemy kolejne archiwalne materiały. Pomysł sam w sobie jest bardzo dobrze zrealizowany, a gra aktorska bohaterki nie pozostawia absolutnie żadnego pola do narzekań, przyznać jednak trzeba, że dosyć łatwo się w tym wszystkim pogubić. Her Story nie przewiduje żadnych podpowiedzi, dlatego jeśli utkniemy w jakimś miejscu i nie wyłapiemy kluczowego słowa – możemy spędzić na nieudolnych próbach pchnięcia sprawy do przodu nawet kilkadziesiąt minut.

Celem „zabawy w detektywa” jest oczywiście rozwikłanie całej tajemnicy. Pomimo tego, że zakończenie jest tylko jedno, pozostawia najważniejsze pytanie bez wyraźnej odpowiedzi. Gra daje mocno do myślenia nawet po napisach końcowych i w gruncie rzeczy jedynie od nas zależy jak zinterpretujemy finał. Choć jednocześnie po ukończeniu Her Story będzie odczuwać poważny niedosyt – i to w tym pozytywnym znaczeniu.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: duża (powyżej 500 MB)

Ocena gry 8.5 / 10 na podstawie 239 ocen czytelników.

Wymagania wiekowe Her Story

12+

Narracyjny eksperyment na plus, czyli intrygujące Her Story

Narracyjny eksperyment na plus, czyli intrygujące Her Story [5:16]

Zabawa w detektywa... tak jakby. Jest sobie taki pan, który zrobił kiedyś dwie odsłony Silent Hilla, po czym dostarczył Her Story. Tym panem jest Sam Barlow, a jego najnowsza gra jest oszczędna w formie, choć jednocześnie interesuje treścią. W Her Story z początku nie wiadomo o co chodzi, a każdy kolejny filmik z udziałem prawdziwej aktorki zbliża nas do pogmatwanej i niejednoznacznej prawdy. Fajne to?

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz