Vainglory Android

Vainglory to nastawiona na tryb multiplayer sieciowa gra akcji typu MOBA utrzymana w klimacie fantasy i wyprodukowana przez zespół Super Evil Megacorp. Zabawa sprowadza się do starć między dwiema drużynami graczy, z których każda próbuje dotrzeć do bazy przeciwnika i zniszczyć znajdujący się tam kryształ.

Akcji, fantasy, MOBA, PvP, multiplayer.

wersja językowa:
angielska

Data premiery gry Vainglory | AND

1lipca2015

1lipca2015

Google Play

Android
Okładka Vainglory (AND)
Vainglory

Vainglory to sieciowa gra bitewna należąca do kategorii znanej jako MOBA, którą spopularyzowały takie przeboje jak League of Legends czy Dota 2. Produkcja opracowana została m.in. z myślą o urządzeniach mobilnych z systemem Android i korzysta z modelu darmowego z mikropłatnościami. Tytuł stanowi debiutancki projekt studia Super Evil Megacorp, założonego przez weteranów takich zespołów jak Supercell, Riot, Rockstar czy Gazillion Entertainment.

Akcja toczy się w standardowej i pełnej magii krainie fantasy, gdzie obok ludzi żyje kilka innych rozumnych ras. Fabuła nie odgrywa jednak w grze żadnej istotnej roli i stanowi jedynie tło dla rozgrywek sieciowych. Podstawowe mechanizmy rozgrywki nie odbiegają od standardów gatunku MOBA. Zabawa obraca się więc wokół bitew między dwiema trzyosobowymi drużynami, z których każda próbuje zniszczyć kryształ znajdujący się w bazie przeciwnika i nie dopuścić, aby ten zrobił to samo w jej centrum dowodzenia. Wygrana nie jest łatwa, gdyż dostępu do bazy bronią liczne zautomatyzowany systemy defensywne i wpierw trzeba je wszystkie zniszczyć. Autorzy przygotowali spory wybór bohaterów i każdy z nich posiada oczywiście unikalny zestaw umiejętności i własne drzewko rozwoju.

Mapa została zaprojektowana tak, aby bazy znajdowały się na jej przeciwległych krańcach. Pomiędzy nimi biegnie ścieżka, którą podróżują atakujące strony. Opłaca się jednak także schodzić z wytyczonego szlaku, gdyż na poboczach znajduje się las kryjący liczne skarby ułatwiające odnoszenie zwycięstwa. Istotną rolę pełnią również same bazy, gdzie możemy zregenerować punkty życia oraz skorzystać ze sklepiku przyjmującego walutę zarobioną w trakcie rozgrywki.

Vainglory zaprojektowano od podstaw z myślą o urządzeniach mobilnych, pracujących m.in. pod kontrolą systemu Android. Dzięki temu gra oferuje dopracowany system sterowania dopasowany do specyfiki ekranów dotykowych. Ponadto całość zbalansowano tak, aby mecze trwały około 20 minut. Dużą rolę odgrywa w tym potężny potwór, który po 15 minutach pojawia się na środku mapy i pomoże odnieść zwycięstwo tej drużynie, która go pokona.

Minirecenzja Vainglory – mobilna MOBA z wyższej półki

PLUSY:
  1. Jedna z najlepszych, o ile nie najlepsza gra MOBA dostępna na urządzeniach mobilnych;
  2. Świetny kompromis pomiędzy przystępną, mobilną rozgrywką, a zaawansowaną zręcznościową grą strategiczną;
  3. Znakomita oprawa graficzna, wyciskająca sporo mocy z dobrych smartfonów i tabletów.
MINUSY:
  1. Mało postaci, jedna mapa i bark trybu 5 vs. 5.

Na komputerach PC gatunek MOBA jest obecnie jednym z najpopularniejszych i przyciąga przed ekrany monitorów miliony użytkowników każdego miesiąca. Nic dziwnego więc, że rozmaici deweloperzy próbują powtórzyć sukces takich gier jak League of Legends czy Dota 2 na urządzeniach mobilnych. Bez wątpienia jednym z lepszych tego typu projektów jest Vainglory.

Tytuł autorstwa studia Super Evil Megacorp, założonego przez byłych deweloperów takich zespołów jak Riot czy Rockstar jest prawdopodobnie najlepszym kompromisem pomiędzy rozbudowaną rozgrywką znaną ze stacjonarnych produkcji MOBA, a uproszczonym gameplayem wymuszonym przez ekrany dotykowe i samą kulturę grania na urządzeniach mobilnych.

Zasady zabawy są oczywiście takie, jak w innych tytułach tego typu. Naprzeciw siebie stają dwie drużyny, których celem jest zniszczenie bazy przeciwników. Problem w tym, że droga do celu broniona jest przez specjalne wieżyczki strzelnicze, zadające potężne obrażenia, oraz przez samych członków wrogiej ekipy. Na szczęście co jakiś czas na planszy pojawiają się mobki, czyli żołnierze sterowani przez SI. Z jednej strony pomagają nam oni w walce, a z drugiej zabijając wrogie jednostki otrzymujemy złoto. To przeznaczamy na wykupywanie ulepszeń, co w połączeniu ze zdobywaniem punktów doświadczenia, wpływających na posiadane zdolności, sprawia, że w trakcie starcia stajemy się coraz silniejsi. Fani gatunku MOBA z pewnością wiedzą o co chodzi, gdyż jest to podobny system, do tego znanego chociażby z LoL-a.

Urządzenia mobilne rządzą się jednak swoimi prawami, w związku z czym w starciach uczestniczy tylko sześć osób, podzielonych na trzyosobowe składy. Mapa jest niewielka, a główna droga do celu tylko jedna. Same pojedynki trwają natomiast około 20 minut (czasami trochę krócej, czasami nieco dłużej). Na szczęście uproszenia te nie wpływają diametralnie na odbiór gry, a dżungla znajdująca się tuż obok głównej ścieżki, zapewnia dodatkowe atrakcje, w tym kopalnie i potężnego Krakena, który pojawia się pod koniec spotkania. Pokonanie go nie jest łatwe, ale gdy już nam się to uda, stwór przyłącza się do ekipy i może przechylić szalę zwycięstwa na naszą korzyść.

Vainglory ma prawie wszystko, czego potrzeba było gatunkowi MOBA w wydaniu mobilnym. Co prawda przydałoby się nieco więcej postaci, dodatkowe mapy czy tryb 5 vs. 5, ale i bez tego gra jest po prostu świetną pozycją dla miłośników multiplayerowych zmagań.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Rozmiar aplikacji: duża (powyżej 500 MB)

Wymagania wiekowe Vainglory

12+

Dodatkowe informacje: Wymagane połączenie z Internetem  

zwiastun rozgrywki

zwiastun rozgrywki [1:09]

Zwiastun gry Vainglory od studia Super Evil Megacorp.

Zagraj w najlepsze gry!

13 graczy poleca tę grę. Ostatnio:

YtbestGamer

Gorn221

SkyShad0w

zvr

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze
28.12.2015 13:30
Tomsone
1
Junior

Najlepsza gra MOBA w jaką grałem na urządzeniu z androidem.
Jednak ma pewne minusy:
- = Mało postaci, ok. 15
- = Mało przedmiotów.
- = Trochę niezbalansowane postacie. Np. Celeste, która ma być taką soraką z League of Legends (supportem) ma największe przeliczniki w grze. Niezbalansowana jest też Koshka, która zachowuje się jak katarina. Tzn. skille co 1 sekundę.
- = Częste wyrzucanie z gry po zakończeniu meczu.

Ale są też plusy...
+ = Bardzo ładna grafika i dobra fizyka postaci i potworów.
+ = Brak lagów (przynajmniej u mnie, [link]
+ = Raczej dobra optymalizacja, mam jeden z tańszych tabletów na rynku a gra nie zacinała się mimo wielu eksplozji i efektów umiejętności oraz ślicznej jak dla mnie grafiki.
+ = Są postacie prostsze i bardziej skomplikowane, co pozwala grać na własnym poziomie.
+ = Co prawda przedmiotów nie ma wiele, ale każdy jest sytuacyjny i pozwala na co innego, więc zawsze można stosować inny zestaw przedmiotów dla postaci.

...i kwestie sporne:
+/- = Gra ma tylko tryb 3v3, liczyłem na 5v5. bo twórcy mają potencjał żeby taką mapę stworzyć.
+/- = Rozmieszczenie umiejętności na środku ekranu, mi to osobiście nie pasuje.
+/- = Drogie skórki dla postaci, które mało co zmieniają.

Gdybym miał ocenić, to dałbym mocne 8,5/10