Crashlands Android

Crashlands to przygodowa gra akcji z elementami RPG. W tej barwnej produkcji amerykańskiego studia Butterscotch Shenanigans zwiedzamy ogromny i mocno zróżnicowany świat, walcząc z potworami i próbując przeżyć. Tytuł przypomina popularną na pecetach i konsolach grę Don't Starve.

Akcji, fantasy, roguelike, widok izometryczny, elementy RPG, survival, indie.

Crashlands - screen - 2015-01-28 - 294174Crashlands - screen - 2015-01-28 - 294173Crashlands - screen - 2015-01-28 - 294172

wersja językowa:
angielska

Data premiery gry Crashlands | AND

21stycznia2016

21stycznia2016

Google Play

Android
Okładka Crashlands (AND)
Crashlands

Crashlands to przygodowa gra akcji z elementami RPG opracowana z myślą o Android. Wyprodukowało ją niezależne amerykańskie studio Butterscotch Shenanigans, które współtworzą trzej bracia. Mają oni na swoim koncie między innymi dobrze oceniane Quadropus Rampage oraz Flop Rocket.

Fabuła

W Crashlands ważną rolę odgrywa zabawna fabuła opowiadająca historię kosmicznej kurier o imieniu Flux, która rozbija się na obcej planecie. Aby przetrwać musi pomagać przyjaznym kosmitom, oswajać lub eliminować zamieszkujące świat stwory, tworzyć i rozbudowywać budowle oraz rozwijać rzemiosło. Aby to zrobić gracz zwiedza ogromny i mocno zróżnicowany świat, wypełniony dzikimi zwierzętami, roślinami i innymi „osobliwościami środowiska”. A wszystko to po to, aby naprawić statek i dostarczyć towary, które Flux miała pod swoją opieką przed felerną katastrofą.

Mechanika

Mechanika rozgrywki opiera się na pętli składającej się z trzech elementów. Pierwszy to „znajdź” (przemieszczanie się), drugi to „działaj” (walka, łowienie ryb, uprawa farmy itp.), a trzeci – „buduj” (tworzenie budowli, narzędzi oraz broni itp.). Budynki i przedmioty umożliwiają sprawniejsze przemieszanie się po mapie, skuteczną walkę z coraz silniejszymi przeciwnikami oraz wynajdowanie ekwipunku o jeszcze lepszych parametrach – i tak w nieskończoność. Trudno nie zauważyć podobieństwa Crashlands do pecetowego niezależnego hitu Don't Starve.

Crashlands na platformie Android charakteryzuje kolorowa i bajkowa oprawa graficzna, a za muzykę odpowiadają Zach Fendelman oraz Patrick Crecelius, dwaj kompozytorzy tworzący zespół Fat Bard.

Minirecenzja Crashlands – survial na wesoło

PLUSY:
  1. Atrakcyjna, kolorowa oprawa graficzna;
  2. Ciekawy i zabawny świat;
  3. Prosty a wymagający system walki;
  4. Crashlands wciąga!
  5. Rozbudowany crafting.
MINUSY:
  1. Przeciętna oprawa dziękowa;
  2. Sterowanie dotykowe czasem zawodzi w gorących momentach.

Crashlands to wyjątkowa gra mobilna. Nie tylko jest bardzo rozbudowana i potrafi zapewnić rozrywkę na wiele godzin. Dowiedzieliśmy się o niej na wiele miesięcy przed premierą, co także nie jest typowe dla produkcji na smartfony i tablety. Tym razem jednak za zapowiedzią gry stało coś jeszcze – oto małe studio ją tworzące założyli bracia, a w trakcie prac jeden z nich zmagał się z rakiem. Mimo tych przeciwieństw (a może właśnie dzięki nim) twórcy z Butterscotch Shenanigans przygotowali zaskakująco dopracowaną i wciągającą produkcję.

W Crashlands kierujemy losami Flux, gwiezdnej kurier, której statek rozbija się na obcej planecie. W związku z tym nie pozostaje nam nic innego, jak zabrać się za walkę z dziką florą i fauną, za zbieranie wszelkich przedmiotów i surowców, a wreszcie za konstuowanie nowych broni, pancerzy, a nawet mebli czy całych pomieszczeń. Całość sprawnie połączono z typową dla RPG-ów rozbudowaną fabułą i ciągnącymi opowieść do przodu zabawnymi questami. Dzięki temu zwiedzanie ogromnego świata i stałe grindowanie są zwyczajnie przyjemne.

W gruncie rzeczy Crashlands to gra survivalowa, z tą różnicą, że śmierć nie ma w niej wielkiego znaczenia (tracimy część przedmiotów, ale możemy je odzyskać udając się na miejsce zgonu – podobnie jest np. w serii Dark Souls). Najważniejsze jednak, że cała ta zabawa jest po prostu wyjątkowo przyjemna. Ważnym elementem rozgrywki jest walka, która choć prosta w swoich zasadach, jest dość wymagająca. Cieszy fakt, że autorzy mocno przyłożyli się do opracowania sterowania, które zazwyczaj nie zawodzi na ekranach dotykowych (co najwyżej w gorących momentach). Twórcy wzieli też pod uwagę mobilną kulturę grania, a w efekcie wprowadzili np. teleporty, które przyspieszają możliwość przemieszczania się po ogromnej mapie, nie psując za razem przyjemności z jej odkrywania.

Crashlands największe podobieństwo wykazuje do niezależnego hitu Don't Starve – i to zarówno w sposobie ukazania akcji, zabawnej stylistyce czy systemie craftingu. Nie należy jednak traktować tego jako wady gry, a wręcz przeciwnie – jeśli się bowiem wzorować, to właśnie na najlepszych. A dzięki temu, a także masie własnych oryginalnych pomysłów, Crashlands to jedna z najlepszych mobilnych gier 2016 roku.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)

Ocena gry 8.78 / 10 na podstawie 17 ocen czytelników.
Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 6.2 / 10 na podstawie 13 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Crashlands

Gra jest odpowiednia dla wszystkich grup wiekowych.

zwiastun na premierę

zwiastun na premierę [1:31]

Zwiastun na premierę gry Crashlands od studia Butterscotch Shenanigans.

18 graczy poleca tę grę. Ostatnio:

Mihu44

Darqxxx

rivaal

Emanes

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze
28.01.2016 20:47
tanato
26
Pretorianin

bardzo nudny swiat, praktycznie jedna mała bitmapa rozciagana w nieskonczonosc, mapy swiata sa kosmicznie duze, ale jesli widziales 20 metrow na 20 metrow to znasz juz caly swiat niestety , zroznicowanie krajobrazu to beznadzieja jakas, gra po angielsku i jest bardzo duzo dialogow co moze zniechecac wiekszosc polakow