Gabriel Knight: The Sins of the Fathers [PC]

Gra przygodowa, która powstawała wskutek inspiracji twórczością znanej autorki horrorów - Jane Jensen. Fabuła gry to 10 dni z życia Gabriela Knighta, właściciela księgarni w Nowym Orleanie, interesującego się niewyjaśnionymi i nadprzyrodzonymi historiami.

wersja językowa:
angielska

Gabriel Knight: The Sins of the Fathers data premiery gry na PC:

14 września 1993 ( światowa data premiery )

obecnie brak planów wydania ( w Polsce )

gry podobne do Gabriel Knight: The Sins of the Fathers:

Gray Matter
Moebius: Empire Rising
Sanitarium

Przygodowe, point-and-click, 2D

W Gabriel Knight: Sins of the Fathers, gracz wciela się w rolę tytułowego młodzieńca, który na przedmieściach Nowego Orleanu prowadzi małą księgarnię. Wskutek nieoczekiwanego rozwoju wydarzeń, mających wspólny pierwiastek z popularnym na tych terenach kultem Voodoo, główny bohater zostaje zamieszany w skomplikowaną intrygę, która pozwoli mu nie tylko poznać tajemniczą przeszłość swojej rodziny, ale także rozwiązać zagadkę rytualnych morderstw.

Mimo, że pod względem technicznym, Gabriel Knight: Sins of the Fathers niewiele różni się od innych „przygodówek”, wydawanych niegdyś taśmowo przez firmę Sierra, jest to pozycja pod wieloma względami unikalna. Zachwyca przede wszystkim mroczny i ciężki klimat gry, pogmatwana fabuła i niezwykle skomplikowane, choć logiczne zagadki. Postacią Gabriela poruszamy za pomocą myszy, wydając rozkazy przy użyciu popularnego interfejsu „point & click”. Do podróżowania pomiędzy kolejnymi lokacjami służy mapa, na której zaznaczane są nowe miejsca, które możemy odwiedzić. Warto zauważyć, że Nowy Orlean, choć ogromny, nie jest jedyną areną zmagań głównego bohatera. W trakcie śledztwa nad kultem Voodoo, trafi on także do Niemiec, gdzie będzie szukał powiązań rodzinnych z tajemniczą organizacją o nazwie Schattenjägger (Łowcy Cieni). Rozgrywka podzielona jest na kolejne dni. Aby zakończyć sukcesem dany etap rozgrywki, trzeba wykonać wszystkie określone czynności przewidziane na konkretny dzień. Jak widać, rozgrywka jest liniowa, ale nawet brak alternatywnych rozwiązań danego problemu nie umniejsza wiele całości.

Od strony audiowizualnej program prezentuje się wyśmienicie a już z pewnością był najlepiej wykonaną przygodówką Sierry z tamtego okresu. Godny uwagi jest fakt, że w wersji CD, głównemu bohaterowi głosu użyczył Tim Curry a w rolę detektywa Mosely’a wcielił się Mark Hamill.

Tryb gry: single player  
Ocena gry 9.1 / 10 na podstawie 210 ocen czytelników.  

komentarze czytelników


Kamiru Stete'nei  2007-09-08 - 10:12

chyba najlepsza część serii.. grafika jak na tamte zasy jest przepiękna

Devilyn  2009-02-26 - 00:03

Eee... W tekscie jest chyba błąd. Jane Jensen to nie jest "pisarz" tylko "pisarka". Wg tekstu to mężczyzna a z tego co więm to jest kobieta. Więc zdanie powinno brzmieć: ...

LorDex  2010-08-10 - 09:38

O jaka masakra! Kto to pisał! ...

Jack Walters  2010-11-25 - 16:36

jak można nie wiedzieć takich rzeczy co pisze LorDex..... ...

Chris3z8  2012-10-18 - 20:35

Jest może jakieś nieoficjalne spolszczenie do Gabriel Knight??

8.0

VanRosek  2013-04-16 - 18:40

Wow.. w sumie w czasach kiedy ta gra powstała, miałem Commodore 64, więc raczej pograć sobie nie mogłem.. i teraz po 20 latach.. hardcore - ale dobry hardcore - dla prawdziwych "przygodówkowiczów". Najechanie kursorem nie podświetla niczego, nie pokazuje nazw, nie ułatwia czy i jak można danej rzeczy użyć - czasem trzeba sprawdzać pixel po pixelu.. do tego świetna fabuła i odpowiednia długość gry.. mi przejście bez solucji zajęło chyba tydzień czy dzień dłużej.. Teraz czas przejść wszystkie King's, Space, Police i Hero's Questy - hehe..

X@Vier455  2013-10-09 - 10:01

No to będziesz musiał przejść jeszcze raz :D http://www.gry-online.pl/S013.asp?ID=80580

radonix  2014-09-30 - 14:37

Dobra wiadomość: właśnie na stronach ''Graj po polsku'' ukazało się spolszczenie (od razu wersja v1.1). Zalecana instalacja z wersją z GOG. Z góry dzięki dla Twórców spolszczenia - długo zmagali się z przeciwnościami losu i setkami linijek tekstu.

Saturno  2015-10-17 - 12:59

Dla zainteresowany, GrajPoPolsku wypuściło też ostatnio spolszczenie do remake'u Gabriela Knighta, stworzonego na 20-lecie serii: http://grajpopolsku.pl/downloads.php?cat_id=1&download_id=395 Grę można kupić w sklepie GOG albo Steam. :)