Najciekawsze symulacje tego roku

Euro Truck Simulator 2: Vive la France!
Euro Truck Simulator 2: Vive la France!

Symulacje 5 grudnia 2016

Trzeci oficjalny dodatek DLC do cieszącej się niesłabnącą popularnością gry Euro Truck Simulator 2 autorstwa czeskiego studia SCS Software. Rozszerzenie zatytułowane Vive la France! nie wprowadza żadnych zmian zarówno w oprawie, jak i samej mechanice rozgrywki, zgodnie z tytułem koncentrując się przede wszystkim na znaczącym rozbudowaniu terytorium Francji, które w grze podstawowej było dostępne w niewielkim stopniu. Tym razem autorzy skupili się więc na zwiększeniu szczegółowości mapy oraz oddaniu do dyspozycji graczy całej powierzchni tego pięknego kraju. To jednak nie wszystko, gdyż równocześnie istniejące już w grze rejony Francji (np. Paryż) zostały gruntownie przebudowane, tak aby odpowiadały poziomem szczegółowości nowym terenom z DLC.

PC

Farming Simulator 17
Farming Simulator 17

Symulacje 25 października 2016

Kolejna odsłona popularnej serii symulatorów rolniczych, opracowana tym razem pod egidą firmy Focus Home Interactive przez znaną z poprzednich części cyklu ekipę GIANTS Software. W Farming Simulator 17 mechanika rozgrywki nie zmieniła się, a podczas zabawy wcielamy się po raz kolejny w rolę rolnika, który musi zadbać o funkcjonowanie i rozwój swojego gospodarstwa. W toku rozgrywki musimy zadbać o stronę finansową naszej działalności i zaopatrywać się w niezbędne narzędzia oraz maszyny służące do obsiewania pól, zbierania plonów oraz przewożenia wyprodukowanych dóbr. W grze możemy też tradycyjnie zasiąść za kierownicą szerokiej gamy licencjonowanych maszyn i samodzielnie zająć się wykonywaniem poszczególnych prac. W nowej edycji gry nie obeszło się oczywiście bez kolejnej porcji uatrakcyjniających rozgrywkę nowości i zmian. W odróżnieniu od poprzednich części serii, Farming Simulator 17 zadebiutował równocześnie na komputerach PC oraz Xboksie One i PlayStation 4.

PCPS4XONE

American Truck Simulator
American Truck Simulator

Symulacje 2 lutego 2016

Kolejna gra należąca do popularnego cyklu symulatorów ciężarówek wzbogaconych o aspekt ekonomiczny. Za jej powstanie odpowiada czeskie studio SCS Software, mające na swoim koncie cykl 18 Wheels of Steel oraz bliźniaczą serię Euro Truck Simulator. American Truck Simulator pozwala wcielić się w rolę kierowcy potężnej, osiemnastokołowej ciężarówki i przebrnąć przez typową ścieżkę kariery, która wiedzie nas od zwykłego, etatowego szofera na usługach korporacji do właściciela prężnej firmy transportowej, zatrudniającego własnych pracowników. Mechanika zabawy nie odbiega od standardów wyznaczonych przez poprzednie gry SCS Software z tą różnicą, iż tym razem przemierzać będziemy najważniejsze autostrady i drogi ekspresowe Stanów Zjednoczonych i Kanady. Autorzy American Truck Simulator zadbali nie tylko o wierne odwzorowanie mapy drogowej Ameryki oraz charakterystycznych dla tego rejonu miejsc czy budowli, ale również o szeroki wachlarz ciężarówek reprezentujących popularne za oceanem marki.

PC

X-Plane 11
X-Plane 11

Symulacje grudzień 2016

Kolejna edycja jednego z najbardziej zaawansowanych symulatorów lotniczych, rozwijanych od lat 90. ubiegłego wieku przez powiązane z agencją NASA studio Laminar Research. X-Plane 11 w niczym nie odbiega od standardów cyklu, oferując graczom możliwość polatania jedną z szerokiej gamy maszyn cywilnych i wojskowych, począwszy od niewielkich awionetek, poprzez potężne samoloty pasażerskie, na helikopterach skończywszy. Całość wyróżnia się tradycyjnie wysokim realizmem, zarówno pod względem odwzorowania poszczególnych maszyn, jak i samej fizyki lotu. W porównaniu z poprzednimi wersjami gry, produkcja oferuje przemodelowany interfejs użytkownika, usprawnioną awionikę oraz jeszcze bardziej szczegółowe, w pełni funkcjonalne kokpity 3D. Na wyróżnienie zasługują nowe budynki i drogi, lepiej oddające specyfikę poszczególnych regionów Europy, a także tętniące życiem lotniska, na których uwijają się rozmaite pojazdy, serwisujące zarówno nasz samolot, jak i maszyny kierowane przez komputerową AI.

PC

Polska Farma 2017
Polska Farma 2017

Symulacje 2 września 2016

Kolejny symulator rolniczy, wyprodukowany przez doświadczoną w tym gatunku, rodzimą firmę PlayWay. Farm Expert 2017 (znany w naszym kraju jako Polska Farma 2017) pozwala nam tradycyjnie wcielić się w postać rolnika, którego zadaniem jest pielęgnowanie i rozwijanie swojego gospodarstwa. Do naszych zadań należy przede wszystkim uprawa roli za pomocą całej masy specjalistycznego sprzętu w postaci ponad 170 urządzeń, wśród których znalazły się licencjonowane maszyny czołowych światowych producentów. O pole dbamy również przy pomocy środków ochrony roślin, regulując kwasowość gleby poprzez wapnowanie. Podczas zabawy możemy też zajmować się hodowlą zwierząt oraz uprawami w szklarniach, gdzie pomocny okazuje się komputer, regulujący temperaturę i wilgotność powietrza. W porównaniu do wcześniejszej odsłony cyklu, gra może pochwalić się bardziej zaawansowaną fizyką jazdy oraz zachowania gleby, jednak pod względem graficznym całość nie odbiega znacząco od wydanej rok wcześniej poprzedniczki.

PC

The Sims 4: Miejskie Życie
The Sims 4: Miejskie Życie

Symulacje 3 listopada 2016

Kolejne duże rozszerzenie do wydanej we wrześniu 2014 roku gry The Sims 4 studia EA Maxis. Dodatek zatytułowany Miejskie Życie wzbogaca podstawową wersję gry o zupełnie nowy obszar w postaci tętniącego życiem miasta San Myshuno, gdzie znajdziemy m.in. hałaśliwych sąsiadów, żądnych czynszu administratorów, egzotyczne restauracje oraz wiele innych, interesujących miejsc i wydarzeń. Nasze Simy mogą teraz przeprowadzać się z domów do mieszkań, a następnie luksusowych apartamentów i otrzymują opcję wyboru jednej z trzech nowych ścieżek kariery: polityka, krytyka oraz specjalisty od mediów społecznościowych. Rozszerzenie pozwala zamieszkać Simom w jednej z czterech dzielnic San Myshuno, z których każda odznacza się odmienną architekturą i oferuje nieco inne możliwości oraz atrakcje, np. festiwale uliczne czy bary karaoke. W grze nie zabrakło także nowych zajęć, którym nasi podopieczni mogą oddawać się w domu oraz na mieście.

PC

Who's Your Daddy
Who's Your Daddy

Symulacje 13 maja 2016

Przygotowana przez niezależnego twórcę Joe Williamsa przy wsparciu użytkowników Kickstartera gra symulacyjna, ukazująca trudy sprawowania opieki nad dzieckiem. W Who’s Your Daddy możemy wcielić się w rolę małego człowieka, a naszym celem jest rozrabianie i próba zrobienia sobie krzywdy poprzez wykonywanie całej masy niedozwolonych czynności. Możemy jednak również wcielić się w rolę ojca, którego zadaniem jest właściwa opieka nad swoją pociechą. W tym wypadku musimy m.in. zakładać specjalne zamki na meble, wyjmować dziecko z piekarnika czy też mierzyć mu temperaturę, gdy zachoruje. Zabawa urozmaicana jest zadaniami pobocznymi, za których realizację zdobywamy przydatne bonusy, ułatwiające realizację celu głównego. Całość przeznaczona jest do zabawy w trybie multiplayer dla 2 osób, w trakcie której jeden z graczy wciela się w rolę dzieciaka, a drugi rodzica. Całość ukazana została w perspektywie pierwszoosobowej i okraszona stosunkowo prostą, trójwymiarową oprawą graficzną.

PC

Bus Simulator 16
Bus Simulator 16

Symulacje 2 marca 2016

Kolejna odsłona rozwijanej przez brytyjską firmę Astragon Software serii symulacyjnej, pozwalającej wcielić się w postać kierowcy autobusu komunikacji miejskiej. W odróżnieniu od poprzednich części serii, za powstanie gry odpowiada austriackie studio StillAlive, znane wcześniej za sprawą przygodowej gry akcji Son of Nor. Nowy deweloper dołożył starań, aby rola gracza nie ograniczała się tylko i wyłącznie do samego kierowania pojazdem, ale możliwie jak najwierniej odzwierciedlała wszelkie aspekty pracy szofera. Dlatego podczas zabawy odpowiedzialni jesteśmy m.in. również za interakcję z pasażerami, sprzedaż biletów oraz radzenie sobie z różnymi przypadkami losowymi, jakie zdarzyć się mogą w transporcie miejskim. W Bus Simulator 16 towarzyszy nam także system reputacji, którą budujemy sukcesywnie w zależności od tego, w jaki sposób wywiązujemy się z naszych obowiązków. Od naszych poczynań zależy zatem zaufanie pasażerów, które przekłada się wprost na przychody i rozwój przedsiębiorstwa.

PC

Symulator Pociągu 2017
Symulator Pociągu 2017

Symulacje 15 września 2016

Kolejna odsłona serii symulatorów kolei tworzonych od 2009 roku przez zespół Dovetail Games. Produkcja działa w oparciu o technologię, jaka napędzała poprzednią odsłonę cyklu. Największą zawartą w niej nowością są zupełnie nowe trasy – gracze mogą jeździć w Niemczech (na szlaku Lubeka – Hamburg), Stanach Zjednoczonych (Nowy Jork – New Jersey), we Francji (Marsylia – Awinion) oraz w Wielkiej Brytanii (Bristol – Cardiff). Dodatkowo, w grze pojawiają się nowe lokomotywy, na czele z TGV Duplex, DB BR 218 oraz NJ TRANSIT ALP-45DP. Podobnie jak miało to miejsce wcześniej, produkcja jest w pełni kompatybilna z usługą Steam Workshop, toteż nic nie stoi na przeszkodzie, by projektować własną zawartość i dzielić się nią z całą społecznością fanów. Standardowo, trzon rozgrywki w Train Simulator 2017 stanowi tryb kariery, pozwalający na wzięcie udziału w kilkudziesięciu zróżnicowanych scenariuszach.

PC

Demolka i budowa 2017
Demolka i budowa 2017

Symulacje 18 października 2016

Symulator demolki i budowania, stworzony przez niezależne studio Noble Muffins, a wydany przez polską firmę PlayWay. Demolish & Build Company 2017 pozwala graczom wcielić się w szefa firmy budowlano-wyburzeniowej. Rozgrywka opiera się na dwóch filarach: destrukcji rozmaitych budynków i stawianiu w ich miejsce nowych oraz wynajmowaniu ich. Zabawa ukazana została z pierwszej osoby, a więc można własnoręcznie chwycić za młot i burzyć ściany lub podkładać ładunki wybuchowe w newralgicznych punktach. Do dyspozycji mamy też cięższy sprzęt: dźwigi, buldożery, koparki, ładowarki, a także walce drogowe i samochody ciężarowe. Nad efektowną destrukcją otoczenia w Demolish & Build Company 2017 czuwa zaawansowany silnik fizyczny. Z drugiej strony musimy zająć się prowadzeniem biznesu, co wymaga odpowiedniego zarządzania pracownikami oraz nabywania nowych narzędzi i maszyn za pieniądze pozyskane z wynajmu oraz specjalne bonusy, jakie otrzymujemy w zamian za efektowną demolkę.

PC

Professional Farmer 2017
Professional Farmer 2017

Symulacje 23 marca 2016

Następna z dorocznych edycji popularnej serii symulatorów rolniczych, znanych wcześniej również pod nazwą Agrar Simulator. Ogólne założenia rozgrywki nie zmieniły się, a zabawa dzieli się w dalszym ciągu na część symulacyjną oraz ekonomiczną. W tej pierwszej zajmujemy się własnoręcznym wykonywaniem różnorodnych prac rolniczych, jak kultywacja pól, hodowla zwierząt, uprawa roślin i drzewek oraz zbieranie plonów, korzystając z szerokiej gamy maszyn o różnym przeznaczeniu. Zarobione w ten sposób pieniądze inwestujemy w rozwój naszego gospodarstwa tzn. rozbudowę infrastruktury, zatrudnianie pracowników i zakup kolejnych maszyn. Istotnym elementem rozgrywki jest realistycznie odwzorowany kalendarz prac rolniczych oraz pojawiające się okazjonalnie zróżnicowane problemy i przeszkody. Nie obyło się oczywiście bez kolejnej poprawy szaty graficznej, zwłaszcza że Professional Farmer 2016 jest pierwszą odsłoną serii, która – wzorem konkurencji – pojawiła się także na konsolach stacjonarnych.

PCPS3WiiUPS4XONE

Wielkie maszyny 2017
Wielkie maszyny 2017

Symulacje 29 września 2016

Symulator ciężkich maszyn, stworzony przez niezależne studio Code Horizon. Giant Machines 2017 wyróżnia się w swojej kategorii obecnością trybu fabularnego, którego ostatecznym celem jest wysłanie promu na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Gracz może pokierować takimi maszynami, jak dźwig, buldożer, wywrotka czy też gigantyczna koparka wykorzystywana w kopalniach oraz platforma transportująca promy kosmiczne. Poszczególne misje wykonujemy w sześciu różnych środowiskach, w tym na Grenlandii, Florydzie i w Kanadzie. Cele, jakie musimy osiągnąć, to na przykład transport kopalnianego urobku, cięcie olbrzymich metalowych konstrukcji lub kruszenie zbocz gór. Nad całością czuwa zaawansowany system fizyczny symulujący m.in. uszkodzenia maszyn. Poza obsługą poszczególnych wysięgników i łyżek, gracz może swobodnie poruszać się po kabinach pojazdów w trybie FPP. Giant Machines 2017 oferuje również rankingowy tryb Time Attack. Dzięki wykorzystaniu silnika Unity, tytuł prezentuje szczegółową grafikę 3D.

PC

Orwell
Orwell

Symulacje 27 października 2016

Opracowana przez niemieckie Osmotic Studios gra strategiczno-symulacyjna, nawiązująca do orwellowskiego motywu Wielkiego Brata i tematu internetowej inwigilacji współczesnego społeczeństwa w obliczu globalnego zagrożenia terroryzmem. Tytułowy Orwell to nazwa systemu komputerowego, pozwalającego na śledzenie obywateli oraz wyławianie osób podejrzewanych o różnoraką działalność przestępczą. Kiedy fikcyjnym miastem Bonton wstrząsa seria zamachów terrorystycznych, jako operator systemu stajemy przed zadaniem identyfikacji ich sprawców. Specyficzna mechanika rozgrywki sprowadza się głównie do przeglądania materiałów dotyczących obywateli i raportowania podejrzanych aktywności wyspecjalizowanym służbom. W grze nie raz zdarza nam się też przekroczyć konstytucyjne granice prywatności i przeglądać poufne dane, hakować komputery, a nawet podszywać się pod inne osoby. Musimy być jednak niezwykle ostrożni, gdyż wszystkie podejmowane przez nas czynności nieść mogą ze sobą daleko idące konsekwencje.

PC

Wielkie statki Bałtyku 2017
Wielkie statki Bałtyku 2017

Symulacje 19 października 2016

Kolejna gra symulacyjna z katalogu wydawniczego firmy PlayWay, której stworzeniem zajęło się niezależne studio FragOut. Produkcja pozwala graczom przejąć kontrolę nad trzema statkami – kontenerowcem, transportowcem oraz jednostką konstrukcyjną. Akcja rozgrywa się na wodach Morza Bałtyckiego, a zróżnicowane zadania obejmują misje ratunkowe, wydobywanie zatopionych obiektów z dna morskiego, montaż instalacji oraz rejsy transportowe. Zabawie w Ships 2017 towarzyszy konieczność przywiązywania dużej wagi do skomplikowanych parametrów opisujących funkcjonowanie poszczególnych elementów maszyn. Zniszczenia, jakim stopniowo ulegają łodzie, możemy naprawiać dzięki zaimplementowanemu systemowi renowacji. Ponadto, w grze znalazł się tryb umożliwiający wcielenie się w konkretnego członka załogi, biorąc udział w gaszeniu pożarów, a nawet w obronie okrętów przed atakami piratów. Tytuł charakteryzuje się przyzwoitą, trójwymiarową oprawą graficzną, na czele z realistycznie odwzorowaną wodą.

PC

Landmark
Landmark

Symulacje 10 czerwca 2016

Sieciowy sandboks osadzony w uniwersum popularnej gry MMO EverQuest i stanowiący niejako poboczną produkcję, powstałą przy okazji prac nad oficjalną kontynuacją serii. Twórcy z Daybreak Game Company oddają do dyspozycji graczy ogromny, otwarty świat, który może być dowolnie kreowany i rozwijany wedle uznania graczy. Ogólne założenia zabawy bazują na mechanice popularnego Minecrafta, a najważniejszym elementem gry jest zaawansowany system craftingu, dający wraz z postępami rozgrywki dostęp do rozmaitych narzędzi. Za ich pomocą możemy tworzyć zróżnicowane konstrukcje, od prostych ścian do wymyślnych i skomplikowanych budowli. Kreatywność graczy nagradzana jest przez autorów, poprzez przeniesienie najbardziej twórczych pomysłów do świata gry EverQuest Next. Co najważniejsze, w obu produkcjach wyglądać one będą dokładnie tak samo, dzięki zastosowaniu tego samego silnika graficznego, ForgeLight.

PC

The Sims 4: Zjedzmy na mieście
The Sims 4: Zjedzmy na mieście

Symulacje 7 czerwca 2016

Trzeci pakiet rozgrywki do wydanej we wrześniu 2014 roku czwartej odsłony kultowej serii symulacyjnej studia EA Maxis. Zgodnie z tytułem dodatku, The Sims 4: Zjedzmy na Mieście koncentruje się wokół tematyki kulinarnej, oferując naszym simom możliwość odwiedzenia restauracji i zjedzenia z przyjaciółmi posiłku poza domem. To jednak nie wszystko, gdyż ambitni smakosze mogą pokusić się o stworzenie własnego lokalu, który będzie funkcjonować nawet wtedy, gdy nie ma w nim właściciela. W grze możemy skorzystać z kilku gotowych projektów restauracji bądź stworzyć ją od podstaw, decydując o takich elementach jak nazwa i logo, stylistyka lokalu i aranżacja wnętrza, ubiór personelu oraz oczywiście dobór odpowiedniego menu. Co ciekawe, w opisywanym rozszerzeniu znalazły się nie tylko najpopularniejsze dania tradycyjne z różnych kuchni świata, ale także prawdziwe arcydzieła sztuki kulinarnej z eksperymentalnej kuchni molekularnej.

PC

EVE: Valkyrie
EVE: Valkyrie

Symulacje 28 marca 2016

Ukierunkowany na rozgrywkę wieloosobową kosmiczny symulator, osadzony w uniwersum wykreowanym przez studio Crowd Control Productions (CCP Games) na potrzeby gry MMO EVE Online. Akcja gry toczy się w odległej przyszłości, kiedy zamieszkująca galaktykę zwaną Nowym Edenem ludzkość zostaje odcięta od reszty świata na skutek załamania prowadzącej doń bramy czasoprzestrzennej. Odseparowani od swoich pobratymców ludzie z czasem dzielą się na pięć konkurencyjnych frakcji, rywalizujących ze sobą o surowce oraz przestrzeń do rozwoju. Podczas zabawy zasiadamy w kokpicie jednego ze znanych z EVE Online myśliwców, a naszym zadaniem jest uczestniczenie w kolejnych gwiezdnych potyczkach. Całość zaprojektowana została w taki sposób, aby premiować nie statystyki postaci, ale indywidualne umiejętności poszczególnych graczy. EVE: Valkyrie obsługuje przy tym okulary rzeczywistości wirtualnej, zapewniając unikalne i niezwykle realistyczne wrażenia z rozgrywki.

PCPS4

IL-2 Sturmovik: Battle of Moscow
IL-2 Sturmovik: Battle of Moscow

Symulacje 9 sierpnia 2016

Kontynuacja znanej serii symulacyjnej Il-2 Sturmovik, opracowana podobnie jak poprzednia odsłona cyklu przez ekipę 777, pracującą pod egidą firmy 1C Company. Zgodnie z podtytułem Battle of Moscow, akcja gry przenosi nas ponownie na front wschodni II wojny światowej, gdzie bierzemy udział w kluczowych operacjach lotniczych przełomu 1941 i 42 roku, włącznie z tytułową bitwą o Moskwę. Pod względem mechaniki, gra nie wnosi żadnych zmian w porównaniu z wydaną półtora roku wcześniej poprzedniczką, oferującą nieco uproszczony model sterowania. Podczas zabawy możemy opowiedzieć się po jednej ze stron konfliktu (Rosjan lub Niemców), a do naszej dyspozycji oddano osiem całkiem nowych maszyn, wśród których znalazły się: I-16 typ 24, MiG-3, Il-2 model 1941 i Pe-2 seria 35 (po stronie rosyjskiej) oraz Bf 109 E-7, Bf 109 F-2, Bf 110 E-2 i Ju 88 A-4 (po stronie niemieckiej). W grze przewidziano też możliwość odblokowania dodatkowych samolotów za opłatą.

PC

Job Simulator
Job Simulator

Symulacje 5 kwietnia 2016

Opracowana przez studio Owlchemy Labs zabawna gra symulacyjna, stworzona z myślą o zestawach rzeczywistości rozszerzonej (ang. Augmented Reality). Tytuł zaliczyć można do gatunku prześmiewczych symulatorów pokroju Surgeon Simulator, I Am Bread czy Probably Archery. Akcja gry osadzona jest w roku 2050, kiedy to większość obowiązków ludzi przejęły wyspecjalizowane maszyny. Aby przypomnieć im, że kiedyś to człowiek wykonywał wszystkie czynności, stworzono specjalny symulator, mający uczyć ludzi przyszłości, czym jest praca. Rozgrywka nie ma ściśle określonego celu, a podczas zabawy wcielamy się w przedstawicieli różnych zawodów np. szefa kuchni, sprzedawcy czy pracownika biurowego. W każdym przypadku naszym zadaniem jest wykonywanie rozmaitych czynności z przedmiotami, znajdującymi się w naszym najbliższym otoczeniu. Zadania te utrudnia nam jednak spora bezwładność kończyn sprawiająca, że najprostsza nawet czynność staje się niezwykle trudna i komiczna zarazem.

PCPS4

Children of a Dead Earth
Children of a Dead Earth

Symulacje 23 września 2016

Niezwykle ambitna produkcja niezależnego studia Q Switched Productions, łącząca elementy kosmicznego symulatora oraz gry strategicznej. W grze Children of a Dead Earth wcielamy się w rolę admirała dowodzącego flotą statków kosmicznych podczas ogarniającej Układ Słoneczny wojny domowej. Rozgrywka opiera się na dwóch filarach, czyli konstruowaniu statków kosmicznych i braniu udziału w kolejnych planetarnych bitwach. Tym jednak, co wyróżnia tytuł na tle innych, podobnych produkcji, jest niezwykła dbałość o to, aby wszelkie zastosowane w grze elementy pozostawały w zgodzie z aktualnym stanem wiedzy naukowo-technicznej. Ma to swoje odzwierciedlenie zarówno w procesie budowania statków oraz wyposażania ich w rozmaite systemy, jak i podczas eksploracji kosmosu. Cała zabawa może zaś toczyć się w trybie kampanii fabularnej bądź w swobodnym trybie piaskownicy.

PC

Forestry 2017: The Simulation
Forestry 2017: The Simulation

Symulacje 25 marca 2016

Kolejna odsłona cyklu gier symulacyjnych, znanego wcześniej pod nazwą Woodcutter Simulator (w Polsce: Symulator Prac Leśnych lub Symulator Tartaku). W grze wcielamy się tradycyjnie we właściciela firmy zajmującej się wycinką drzew, a rozgrywka dzieli się na część symulacyjną i ekonomiczną. W tej pierwszej do naszej dyspozycji oddano szeroką gamę zróżnicowanych maszyn, służących nie tylko do wycinki, ale także i obróbki oraz transportu drewna. Warstwa ekonomiczna Forestry 2017: The Simulation polega zaś na przyjmowaniu i realizacji kolejnych zleceń oraz inwestowaniu zarobionych w ten sposób środków w rozwój firmy oraz zakup coraz lepszych maszyn, co przekłada się oczywiście na tempo i efektywność prac.

PCPS3WiiUPS4XONE

House of the Dying Sun
House of the Dying Sun

Symulacje 1 listopada 2016

Osadzona w konwencji science fiction taktyczna strzelanina w formie kosmicznego symulatora, będąca debiutanckim projektem studia Marauder Interactive, założonego przez Mike’a Tipula – projektanta pracującego przy grze Halo: Reach. Wcielamy się w rolę jednego z wiernych dowódców zmarłego Imperatora, a naszym zadaniem jest ukaranie zdrajców odpowiedzialnych za doprowadzenie do jego śmierci. W tym celu zasiadamy w kokpicie nowoczesnego myśliwca Executor Mk II i obejmujemy dowództwo nad resztkami rozbitej floty imperialnej. Mechanika zabawy w House of the Dying Sun czerpie z klasycznych przedstawicieli gatunku kosmicznych symulatorów, uzupełniając dynamiczne walki w przestrzeni rozbudowanym aspektem strategicznym. Podczas kolejnych misji naszym zadaniem jest bowiem nie tylko samodzielne kierowanie statkiem, ale również dowodzenie całą eskadrą myśliwców za pomocą specjalnego ekranu taktycznego, przypominającego rozwiązania znane z serii Homeworld.

PC

Bear Simulator
Bear Simulator

Symulacje 26 lutego 2016

Symulator niedźwiedzia, opracowany przez jednoosobowe studio Farjay przy wsparciu użytkowników serwisu Kickstarter. W grze wcielamy się w skórę tytułowego misia, a naszym zadaniem jest przetrwać w dzikim środowisku. Eksplorując otwarty świat gry, zdobywamy pożywienie, łapiąc ryby, wybierając z uli miód czy szukając smacznych gatunków roślin. Czynimy też użytek z silnych łap i pazurów, torując sobie drogę oraz walcząc z innymi gatunkami zwierząt. Nadwątloną energię uzupełniamy zaś podczas odpoczynku w jaskini. W grze znajdziemy także system rozwoju postaci – w trakcie zabawy nasz niedźwiedzi protoplasta zyskiwać będzie siłę, żywotność, szczęście, inteligencję oraz inne umiejętności, dzięki którym przetrwanie stanie się łatwiejsze. Akcja ukazana jest z perspektywy pierwszoosobowej, zaś oprawa gry – mimo iż stosunkowo skromna – jest dość zróżnicowana i uwzględnia zmieniający się cykl dobowy oraz warunki pogodowe.

PC

Into the Stars
Into the Stars

Symulacje 4 marca 2016

Rozgrywający się w otwartym świecie rozbudowany kosmiczny symulator z elementami survivalowymi, opracowany przez niewielkie, debiutujące studio Fugitive Games. Akcja Into the Stars toczy się w odległej przyszłości, kiedy ludzkość została zmuszona do ewakuacji z oblężonej przez najeźdźców Ziemi, a ci którzy ocaleli, znaleźli schronienie na pokładzie statku Arka 13, przemierzając wszechświat w poszukiwaniu nowego domu. W grze wcielamy się w postać kapitana tego statku, a do naszych obowiązków należy m.in. rekrutowanie załogi, systematyczna rozbudowa jednostki, gromadzenie niezbędnych surowców i nawiązywanie stosunków dyplomatycznych z obcymi rasami. Ponieważ jednak obcy nie zawsze będą do nas pozytywnie nastawieni, musimy być także przygotowani na użycie argumentów siłowych. Rozgrywka toczy się zasadniczo w perspektywie trzecioosobowej, choć podczas zabawy niejednokrotnie przełączamy się na widok z mostka, z którego kierujemy naszym statkiem i przydzielamy załodze kolejne zadania.

PC

Chernobyl VR Project
Chernobyl VR Project

Symulacje 27 września 2016

Niecodzienna produkcja eksploracyjna, która za pomocą urządzeń do rzeczywistości wirtualnej pozwala użytkownikom zwiedzić ruiny elektrowni w Czarnobylu i miasteczka Prypeć. Chernobyl VR Project to dzieło polskiego studia The Farm 51, znanego z takich gier akcji, jak Get Even, Deadfall Adventures, Painkiller: Hell & Damnation czy seria NecroVision. Omawiana produkcja jest, dla odmiany, interaktywną opowieścią o losach mieszkańców okolic dotkniętych tragedią. Zamiast walczyć z mutantami, gracz przemierza dostępne lokacje i bada przedmioty pozostawione po pośpiesznej ewakuacji miejscowej ludności. Dzięki wykorzystaniu rozszerzonej rzeczywistości, a także zaawansowanych technologii graficznych (w tym skanowania 3D), Chernobyl VR Project oferuje niezwykle realistyczną oprawę wizualną i poruszające doznania - tym bardziej, że deweloperzy czerpali z relacji naocznych świadków katastrofy z 1986 roku i autorów reportaży (w tym noblistki Swiatłany Aleksijewicz) w celu jak najwierniejszego odtworzenia wirtualnego Czarnobyla.

PC

X Rebirth: Home of Light
X Rebirth: Home of Light

Symulacje 25 lutego 2016

Drugie rozszerzenie do wydanej w 2013 roku gry X Rebirth, będącej kolejną odsłoną uznanej serii kosmicznych symulatorów studia Egosoft. Dodatek DLC zatytułowany Home of Light oferuje trzy całkiem nowe systemy gwiezdne, rozszerzające i tak sporej wielkości uniwersum gry macierzystej, oraz nowy rodzaj stacji kosmicznych, skupiających się na obsłudze handlu w ramach danego systemu i pozwalających na przechowywanie nadwyżek poszczególnych towarów. Listę nowości uzupełnia zestaw niedostępnych wcześniej przeciwników, statków, technologii, modeli uzbrojenia oraz oczywiście całkiem nowych misji fabularnych, w których odkryjemy kolejne sekrety, zjawiska i wydarzenia. Integralną częścią rozszerzenia jest także patch 4.0, który nie tylko usprawnia system handlu i gruntownie przebudowuje interfejs gry, ale także ułatwia zarządzanie naszym majątkiem, posiadanym statkiem oraz dostępnymi misjami.

PC

EVEREST VR
EVEREST VR

Symulacje 2 sierpnia 2016

Przygotowana z myślą o zestawach rzeczywistości wirtualnej gra symulacyjna, pozwalająca na odbycie emocjonującej wyprawy na szczyt najwyższej góry świata. Produkcja powstała we współpracy islandzkiego Sólfar Studios z ekipą RVX, odpowiedzialną m.in. za efekty specjalne w filmie Everest Baltasara Kormákura i przy wsparciu finansowym wielu skandynawskich instytucji. W grze EVEREST VR możemy doświadczyć uroków słynnego ośmiotysięcznika podczas wyprawy, podzielonej na pięć etapów, takich jak przygotowanie ekspedycji, przejście przez lodospad Khumbu, noc w obozie przejściowym, wejście na Hillary Step i wreszcie zdobycie samego szczytu Mount Everestu. Szczególny nacisk położono na wyważenie proporcji między elementami czysto symulacyjnymi, a przystępną formą rozgrywki, aby była ona atrakcyjna dla szerokiego grona odbiorców. Oprawa graficzna gry stworzona została za pomocą techniki dwuobrazowej fotogrametrii, przy wykorzystaniu fotografii wykonanych na potrzeby filmu Everest.

PCPS4

Apollo 11 VR
Apollo 11 VR

Symulacje 1 kwietnia 2016

Produkcja symulująca w wirtualnej rzeczywistości pierwsze lądowanie człowieka na Księżycu. Apollo 11 VR prezentuje zarówno wydarzenia poprzedzające historyczną wyprawę, takie jak wyniesienie na orbitę ziemską statku Apollo 11 przez rakietę Saturn V, jak i lot na ziemskiego satelitę oraz lądowanie i pierwszy spacer po jego powierzchni. Tytuł jest określany jako nowego rodzaju film dokumentalny, ze względu na nieskomplikowaną mechanikę pasującą bardziej do wirtualnego doświadczenia niż pełnoprawnej gry. Wydarzenia niemal przez cały czas obserwujemy z pierwszej osoby i mamy pełną swobodę rozglądania się po otoczeniu. Jedynie podczas samego lotu kamera przechodzi w tryb TPP. W trakcie startu i lądowania możemy obsługiwać urządzenia pokładowe (choć zostało to mocno uproszczone), a później mamy też sposobność przespacerować się po Księżycu i poprowadzić proste badania. Apollo 11 VR rozgrywa się w trójwymiarowym, szczegółowym środowisku, a zabawie towarzyszy klimatyczna muzyka i autentyczne kwestie wypowiadane przez astronautów.

PCPS4

Elite: Dangerous - Arena
Elite: Dangerous - Arena

Symulacje 16 lutego 2016

Ukierunkowany na sieciowe potyczki w trybie PvP kosmiczny symulator, będący w istocie usamodzielnioną wersją trybu wieloosobowego z gry Elite: Dangerous studia Frontier Developments. Gra pozwala na wspólną zabawę max. 8 osób w trybach Free-for-All, Team Deathmatch oraz Capture the Flag. Do dyspozycji graczy oddano cztery typy statków: myśliwce Federal i Imperial – oferujące dużą szybkość i zwrotność, ale słaby pancerz i uzbrojenie, model Eagle o dużym potencjale ofensywnym oraz ciężką i powolną – za to trudną do zniszczenia - fregatę Sidewinder. Zabawa toczyć się może na czterech zróżnicowanych mapach, wśród których znajdziemy skuty lodem pas asteroid, pełną poplątanych korytarzy stację kosmiczną, bazę górniczą oraz arenę, której centralnym punktem jest winda orbitalna. Pod względem mechaniki oraz oprawy Elite: Dangerous – Arena w niczym nie odbiega od wydanego w 2014 roku pełnowymiarowego pierwowzoru.

PC

Ascent: The Space Game
Ascent: The Space Game

Symulacje 12 kwietnia 2016

Osadzona w realiach science fiction gra MMO australijskiego studia Fluffy Kitten, łącząca cechy strategii ekonomicznej oraz kosmicznego symulatora. Akcja Ascent: The Space Game toczy się w odległej przyszłości, w której na skutek wielkiego kryzysu finansowego cywilizacja chyli się ku upadkowi, zaś gracze wcielają się w ostatnich ocalałych, których zadaniem jest odbudowa zrujnowanej planety. W zależności od preferencji, rozgrywka może toczyć się w dwóch różnych wariantach, choć kluczem do sukcesu zawsze jest ścisła współpraca pomiędzy graczami. Pierwszy z nich koncentruje się na walce z kierowanymi przez komputerową AI gwiezdnymi piratami, drugi zorientowany jest na strategię i handel, a jego celem jest odbudowa systemu ekonomicznego i przywrócenie na Ziemi dawnego porządku. Całość czerpie inspiracje z klasycznych space-simów oraz współczesnych gier MMO, oferując dynamiczną walkę w przestrzeni oraz ogrom możliwości, właściwych typowym strategiom ekonomicznym.

PC

Take Off: The Flight Simulator
Take Off: The Flight Simulator

Symulacje 9 czerwca 2016

Mobilny symulator samolotów cywilnych stworzony przez polskie studio Jujubee. Jak na platformy mobilne, Take Off: The Flight Simulator jest wyjątkowo rozbudowanym symulatorem, a jego mechanika niewiele ustępuje produkcjom ze stacjonarnych platform. Gracz wciela się w początkującego pilota, który powoli zdobywa doświadczenie oraz kolejne licencje. Do naszej dyspozycji oddano 14 samolotów o starannie odwzorowanych trójwymiarowych kokpitach. Model lotu cechuje się wyjątkowym realizmem i wymaga dbania o takie aspekty, jak prawidłowy start i lądowanie, czy też umiejętne dopasowanie wysokości oraz kierunku lotu. W Take Off: The Flight Simulator możemy odwiedzić lotniska na Hawajach, w Los Angeles, Nowym Jorku, Sydney, Londynie i wielu innych miejscach. Głównym trybem rozgrywki jest kampania, składająca się z szeregu zadań – od zwykłych przelotów, po misje ratunkowe. Oprócz tego możliwa jest zabawa w trybie swobodnym. Take Off: The Flight Simulator może pochwalić się szczegółową oprawą 3D.

ANDiOS

Farming Simulator 15: Oficjalny Dodatek 2
Farming Simulator 15: Oficjalny Dodatek 2

Symulacje 10 marca 2016

Drugi oficjalny dodatek do cieszącego się niesłabnącą popularnością symulatora rolniczego firmy GIANTS Software z 2014 roku. Rozszerzenie nie wprowadza żadnych istotnych zmian w mechanice rozgrywki, koncentrując się w szczególności na nowym, niedostępnym wcześniej sprzęcie pokroju siewników, traktorów, ciężarówek, ładowarek itd. Łącznie do dyspozycji graczy oddano ponad 50 zróżnicowanych maszyn od takich producentów jak ITRunner, JCB, New Holland oraz Holmer, a także klasyczne pojazdy i wyposażenie rolnicze. Farming Simulator 2015: Oficjalny Dodatek 2 zawiera także szczegółowy poradnik o nazwie Farming Simulator Modding for Dummies, opisujący sposoby na tworzenie własnej zawartości w grze.

PC

The Westport Independent
The Westport Independent

Symulacje 21 stycznia 2016

Opracowana przez studio Double Zero One Zero gra symulacyjna, w której wcielając się w rolę redaktora naczelnego gazety wydawanej w fikcyjnym, autorytarnym państwie, staramy się wpłynąć na opinię publiczną oraz jej nastawienie do władzy. W grze The Westport Independent kontrolujemy wszystkie najważniejsze aspekty pracy redakcji, począwszy od zatrudniania dziennikarzy, poprzez selekcjonowanie materiałów do publikacji, na cenzurowaniu i poprawianiu tychże kończąc. Kluczowy element rozgrywki stanowi utrzymywanie dobrych relacji z naszymi współpracownikami oraz opowiedzenie się po stronie władzy lub opozycji. Każdy z dziennikarzy został tu obdarzony własną osobowością, tak więc podczas rozgrywki musimy także pamiętać, że niektórzy z naszych podwładnych mogą nie zgadzać się z naszymi decyzjami i przekonaniami, co w praktyce może doprowadzić do protestów lub zwolnień. Całość odznacza się prostą, monochromatyczną oprawą graficzną i posępnym klimatem, oddającym nastroje w państwie totalitarnym.

PCANDiOS

Cloudlands: VR Minigolf
Cloudlands: VR Minigolf

Symulacje 5 kwietnia 2016

Stworzona z myślą o zestawach rzeczywistości wirtualnej gra niezależnego studia Futuretown, której zasady nawiązują do klasycznego minigolfa, jednak miejscem akcji jest fantastyczny, unoszący się w przestworzach archipelag. Jak na minigolfa przystało, cała zabawa koncentruje się na próbach trafienia piłką do dołka ulokowanego na końcu toru, a zadanie to utrudniają nam porozmieszczane na nim przeszkody. W przeciwieństwie do innych gier tego typu, Cloudlands: VR Minigolf wyróżnia się jednak nietypowym modelem sterowania. Podczas gry nie korzystamy bowiem z żadnych wskaźników ani podpowiedzi, a ruchy gracza przekazywane są za pośrednictwem kontrolera w skali jeden do jednego, co sprawia wrażenie zabawy na realnym polu do minigolfa. W grze znalazł się zarówno tryb kariery dla jednego gracza, jak i opcje rozgrywki wieloosobowej (przy jednym komputerze lub przez sieć). Całości dopełnia zaś edytor, pozwalający na projektowanie własnych torów i dzielenie się nimi z innymi graczami.

PC

Disney Magical World 2
Disney Magical World 2

Symulacje 14 października 2016

Kolejna odsłona cyklu bajkowych symulatorów życia, opartych na filmach animowanych wytwórni Disney. Podobnie jak poprzedniczka, Disney Magical World 2 powstał z myślą o konsoli Nintendo 3DS. Tym razem gracze mają okazję odwiedzić sześć zróżnicowanych środowisk, w tym światy z Krainy Lodu i z Kubusia Puchatka. Rozgrywka opiera się na sprawdzonych zasadach, wzorowanych na takich seriach, jak Animal Crossing i Harvest Moon. Gracz angażuje się w rozmaite aktywności, takie jak sadzenie kwiatków, praca górnika czy sterowanie skuterem wodnym. W zadaniach tych niesiemy pomoc bohaterom znanym z bajek Disneya: Myszce Miki. Elsie, Goofy’emu, Kaczorowi Donaldowi, syrence Ariel i innym. Poza tym przychodzi nam walczyć z przeciwnikami i bawić się w poszukiwacza skarbów. Wygląd naszego awatara możemy dostosować do własnych upodobań przy pomocy szerokiej gamy ubrań i akcesoriów — podobnie jest z wirtualnym domem i kawiarnią. Akcja Disney Magical World 2 na Nintendo 3DS prezentowana jest w pełnym trójwymiarze, a efekt ten potęguje dodatkowo ekran 3D konsoli.

3DS

theBlu
theBlu

Symulacje 5 kwietnia 2016

Interaktywna produkcja typu first person experience, w której gracz podziwia tętniące życiem głębiny oceanu przy użyciu gogli rzeczywistości wirtualnej. Za stworzenie theBlu odpowiada studio Wevr, Inc. Tytuł oferuje trzy odmienne doświadczenia, w których rola grającego ogranicza się do śledzenia tego, co się dzieje na ekranie. W Whale Encounter przebywamy na pokładzie wraku zatopionego statku, skąd możemy obserwować gigantycznego wieloryba. Reef Migration prezentuje podwodną wędrówkę żółwi morskich, natomiast Luminous Abyss przedstawia istoty zamieszkujące dna oceanów, czyli świecące w ciemności meduzy czy dziwaczne drapieżne ryby. W trakcie rozgrywki gracz może spowalniać czas, by lepiej przyjrzeć się najbliższemu otoczeniu, a także korzystać z latarki, przydatnej w trakcie zwiedzania morskiego dna. Ze względu na charakter produkcji, najważniejszą jej cechą jest strona audiowizualna – theBlu oferuje niemal fotorealistyczną grafikę: szczegółowo animowaną faunę i florę oraz wiarygodnie zachowującą się wodę. Zabawie towarzyszą autentyczne dźwięki tła oraz ambientowa muzyka.

PC