Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 18 października 2017, 14:35

autor: Michał Jodłowski

Elex – kompendium wiedzy [Aktualizacja popremierowa]

Niniejsze kompendium wiedzy poświęcone jest grze RPG pt. Elex autorstwa studia Piranha Bytes, twórców serii Gothic i Risen. Będzie ono uzupełnianie o najciekawsze informacje i materiały zarówno przed, jak i po premierze tego tytułu.

Elex – kompendium wiedzy - Elex – kompendium wiedzy [Aktualizacja popremierowa] - wiadomość - 2017-10-18
Elex – kompendium wiedzy

Elex to trzecioosobowy RPG akcji z otwartym światem, będący najnowszym dziełem niemieckiego studia Piranha Bytes, które w przeszłości stworzyło takie serie, jak kultowy Gothic czy Risen. Tytuł zadebiutował 17 października 2017 roku na komputerach osobistych oraz konsolach PlayStation 4 i Xbox One.

Aktualizacja #10 [18 października 2017 r.]: do kompendium dodano sekcję „Pozostałe informacje”, a w niej piszemy o odbiorze gry przez media. Ponadto w sekcji „Multimedia” pojawił się trailer frakcji Albów, a także zwiastun na premierę. Podsekcja „Wymagania sprzętowe” zawiera teraz aktualne wymagania sprzętowe Eleksa – w tym samym miejscu znajduje się również porównanie zmian w grafice między 2016 a 2017 rokiem. Zwracamy również Waszą uwagę na nowe teksty dotyczące opisywanej produkcji, m.in. recenzja i poradnik – stosowne odnośniki można znaleźć na końcu tego kompendium.

Aktualizacja #9 [27 września 2017 r.]: zaktualizowano sekcje „Świat gry”, „Fabuła” i „Mechanika” oraz podsekcję „Frakcje”.

Aktualizacja #8 [14 września 2017 r.]: sekcja „Materiały wideo” została wzbogacona o kilka filmików prezentujących rozgrywkę oraz kolejne dwie frakcje (nieoficjalne tłumaczenia zwiastunów frakcji przygotowane przez serwis Gothic UP).

Aktualizacja #7 [1 czerwca 2017 r.]: poznaliśmy datę premiery gry – 17 października bieżącego roku. Zaktualizowana została też sekcja „Świat gry”, a w sekcji „Technikalia” pojawiła się podsekcja z informacjami na temat edycji kolekcjonerskiej.

Aktualizacja #6 [10 maja 2017 r.]: do kompendium został dodany fabularny wstęp do gry w formie wideo (sekcja „Fabuła”), filmik przedstawiający frakcję Berserkerów (sekcja „Multimedia”) oraz próbki polskiego dubbingu (podsekcja „Polska lokalizacja”).

Aktualizacja #5 [3 kwietnia 2017 r.]: kompendium wzbogacono o orientacyjną datę premiery (patrz wyżej), informacje dotyczące polskiej lokalizacji (podsekcja „Polska lokalizacja”) oraz nowy zapis rozgrywki (sekcja „Multimedia”).

Aktualizacja #4 [22 lutego 2017 r.]: do sekcji „Multimedia” dodaliśmy nowy zapis rozgrywki z wersji alfa opatrzony komentarzem dewelopera. Ponadto zaktualizowane została sekcja „Fabuła” oraz podsekcja „Frakcje”.

Aktualizacja #3 [27 września 2016 r.]: zaktualizowano sekcje „Fabuła”, „Mechanika”, „Technikalia” i „Multimedia” o najnowsze informacje i materiały, dotyczące m.in. popremierowego wsparcia, długości gry i poziomu trudności.

Aktualizacja #2 [17 czerwca 2016 r.]: w sekcji „Multimedia” pojawił się pierwszy zwiastun gry, prezentujący świat przedstawiony Elex w wersji pre-alfa. Zachęcamy jednocześnie do lektury naszego najnowszego tekstu, w którym opisujemy wrażenia z rozgrywki, a także obejrzenia filmiku na ten sam temat.

Aktualizacja #1 [30 maja 2016 r.]: do sekcji „Multimedia” dodaliśmy filmik przedstawiający kulisy produkcji gry (wraz z polskim przekładem), a także ozdobiliśmy kompendium niedawno opublikowanymi zrzutami ekranu.

1. Świat gry

Elex osadzone jest w całkowicie nowym, autorskim świecie, łączącym cechy gatunków science fiction, fantasy i postapo. Akcja gry rozgrywa się na planecie Magalan, w którą uderzył meteoryt, kładąc niemal całkowity kres zamieszkującej ją wysoko rozwiniętej cywilizacji. Ocalali są jedynie cieniem tego, czym byli przed katastrofą. Jedni wciąż korzystają z zachowanych pozostałości dawnej technologii, inni zaś próbują tworzyć więź z naturą. Obie grupy mają jednak coś wspólnego. Otóż drugim skutkiem kataklizmu było pojawienie się nowego pierwiastka na Magalan – tytułowego eleksu. Elex używany jest na przykład do produkcji broni bądź rozwijania umiejętności magicznych. Jego stosowanie ma jednak pewien skutek uboczny: nadużycie powoduje degenerację ciała użytkownika, ostatecznie przepoczwarzając go w wypraną z uczuć, syntetyczną hybrydę. Mimo to elex jest towarem wielce pożądanym, co w końcu doprowadziło do konfliktu o jego złoża między mieszkańcami planety.

Spis treści:
  • 1. Świat gry (1.1. Frakcje)
  • 2. Fabuła
  • 3. Mechanika (3.1. Eksploracja; 3.2. Walka)
  • 4. Technikalia (4.1. Wymagania sprzętowe; 4.2. Wsparcie popremierowe; 4.3. Polska lokalizacja; 4.4. Edycja kolekcjonerska)
  • 5. Pozostałe informacje (5.1. Odbiór mediów)
  • 6. Multimedia

Świat przedstawiony jest zróżnicowany – przemierzymy w nim bujne lasy, pustynie, mroczne bagna czy ośnieżone pasma górskie. Jest to również wielka, otwarta lokacja pozbawiona ekranów ładowania; zamieszkują ją różnorodne frakcje i postaci niezależne, które mają swoje własne zdania na temat bieżących wydarzeń. Gracz z kolei ma całkowitą dowolność w eksploracji – gra nie narzuca żadnej odgórnej kolejności w odwiedzaniu poszczególnych miejsc czy wypełnianiu zadań, a jedynym ograniczeniem jest zdolność postaci do sprostania czekającym ją wyzwaniom.

W miastach musimy uważać na nasze postępowanie, gdyż dopuszczanie się przestępstw psuje nam reputację, za czym idą rozmaite konsekwencje, takie jak zakaz handlu bądź wyznaczenie nagrody za głowę naszej postaci.

Świat przedstawiony jest półtora raza większy od tego przestawionego w Gothicu 3.

1.1. Frakcje

Poniżej prezentujemy krótką charakterystykę znanych frakcji w Elex.

  • Albowie – imperialiści dążący do dominacji nad całą planetą i jej mieszkańcami. Albom zależy na wyłączności w dostępie do eleksu – potrafią go nawet „wypłukiwać” z żywych istot za pomocą specjalnych maszyn;
  • Banici – grupa terrorystyczna bez konkretnego światopoglądu;
  • Berserkerzy – grupa szukająca harmonii i jedności z naturą. Berserkerzy odrzucają technologię i zastępują ją magią (potrafią przy tym przerabiać elex na manę);
  • Klerycy – frakcja zakazująca używania eleksu w jakiejkolwiek formie i w jakimkolwiek celu, polegająca na dobrodziejstwach technologii.

Dołączenie do jednej z powyższych grup powoduje, że pozostałe nastawią się do nas negatywnie.

2. Fabuła

Akcja Elex toczy się kilkaset lat po wcześniej wspomnianym kataklizmie. W grze wcielamy się w bohatera walczącego po stronie frakcji Albów, która próbuje podporządkować sobie wszystkich mieszkańców planety Magalan. W czasie zadania bojowego myśliwiec protagonisty zostaje zestrzelony, a on sam trafia na ziemie Berserkerów, przeciw którym wojował. Warto zaznaczyć, że główny bohater nadużywał w przeszłości eleksu, przez co wyprany jest z ludzkich emocji oraz odruchów i dopiero stopniowo – w miarę jak spada stężenie kosmicznej substancji w jego organizmie – odzyskuje on swoje człowieczeństwo. Na domiar złego, nikt mu nie ufa, nawet jego własna frakcja go odrzuciła, dlatego też początki okażą się szczególnie trudne. Graczom dane jest dokonać szereg wyborów, poczynając od przystąpienia do frakcji po decyzje o charakterze moralnym. W sumie ukończenie Elex zajmie od 50 do 80 godzin.

W grze pojawia się kilku potencjalnych kompanów protagonisty, choć w danym momencie towarzyszyć będzie mu mógł tylko jeden. Takie postaci niezależne mają swoje własne osobowości, a więc pozytywnie lub negatywnie reagują na nasze poczynania. Suma naszych czynów może zmusić ich do odejścia z drużyny albo zachęcić do nawiązania romansu z głównym bohaterem. W grze nie pojawiają się związki jednopłciowe.

W Elex można zabić większość postaci z wyjątkiem pewnej liczby enpeców będących niezbędnymi dla rozwoju fabuły. Ich ewentualna śmierć nie pozostanie bez wpływu na dalszy ciąg opowieści.

3. Mechanika

W Elex nie uświadczymy typowego podziału na klasy postaci ani maksymalnego poziomu doświadczenia. Protagonista będzie rozwijał umiejętności w oparciu o swoje czyny (za pomocą punktów nauki doskonale znanych fanom produkcji Piranha Bytes), w tym o przynależność frakcyjną, z których każda oferuje dostęp do unikalnych możliwości. Co istotne, w grze pojawia się coś rodzaju twierdzy bądź siedziby gracza. Rozgrywki nie da się zatrzymać np. otwarciem ekranu ekwipunku.

3.1. Eksploracja

W przemierzaniu świata przedstawionego pomaga nam m.in. system szybkiej podróży (najprawdopodobniej oparty na teleportach) oraz plecak odrzutowy, który uzyskamy na wczesnych etapach rozgrywki.

3.2. Walka

W Elex korzystamy z różnych rodzajów uzbrojenia – począwszy od zwyczajnych łuków czy mieczy, kończąc na futurystycznych karabinach laserowych – a także z magii. Pancerze są wieloczęściowe; ponadto dzielą się one na ogólnodostępne i frakcyjne. Awans w szeregach wybranej grupy zapewnia nam dostęp do potężniejszych broni i zbroi, a także ekskluzywnych umiejętności. Co istotne, poziom trudności gry nie jest skalowany do możliwości naszej postaci.

4. Technikalia

4.1. Wymagania sprzętowe

Konfiguracja minimalna

  • Procesor: Intel Core i5 3570 / AMD FX-6350;
  • Pamięć: 8 GB RAM-u;
  • Karta grafiki: GeForce GTX 660 (2 GB) / Radeon 7850 (2 GB);
  • Twardy dysk: 35 GB wolnej przestrzeni dyskowej;
  • System operacyjny: 64-bitowy Windows 7, 8 lub 10.
  • Wersja DirectX: 11

Konfiguracja zalecana

  • Procesor: Intel Core i7-4790 / AMD FX-8350;
  • Pamięć: 16 GB RAM-u;
  • Karta grafiki: GeForce GTX 1060 (3 GB) / Radeon RX 480 (4 GB);
  • Twardy dysk: 35 GB wolnej przestrzeni dyskowej;
  • System operacyjny: 64-bitowy Windows 7, 8 lub 10.
  • Wersja DirectX: 11

4.2. Wsparcie popremierowe

Aktualnie nie ma żadnych planów na popremierowe DLC. Ponadto Elex nie wspiera fanowskich modyfikacji.

4.3. Polska lokalizacja

Elex ukazało się w polskiej wersji językowej nakładem firmy CDP. Gra otrzymała pełen dubbing. Próbek polskich głosów postaci można posłuchać pod tym adresem.

4.4. Edycja kolekcjonerska

W skład edycji kolekcjonerskiej wchodzą:

  • 10-calowa figurka Alba-maga;
  • 2-calowy amulet w kształcie bojowego drone;
  • Płócienna mapa Magalanu;
  • Płyta ze ścieżką dźwiękową;
  • Artbook;
  • Instrukcja do gry.

5. Pozostałe informacje

5.1 Odbiór mediów

Elex spotkał się z mieszanym odbiorem wśród krytyków. W naszej recenzji gra otrzymała dobrą ocenę: 7,5/10. Średnia ocen w serwisie Metacritic wynosi 7,4/10 dla wersji pecetowej i 5,9/10 dla edycji na PlayStation 4; wydanie na Xbox One na razie otrzymało tylko dwie noty 6/10. Opinie graczy opublikujemy, kiedy ich liczba, jak również czas, jaki minął od premiery, zapewnią miarodajny wynik.

6. Multimedia