filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 22 października 2015, 09:44

autor: Filip Grabski

Crimson Peak, 11 minut, Ugotowany - weekendowe premiery filmowe

23 października w naszych kinach pęka od nowości. Mamy osiem premier, z czego pięć to potencjalne hity, z których wybrałem trzy (Ugotowanego, Crimson Peak i 11 minut) najbardziej interesujące.

Crimson Peak. Wzgórze krwi

Źródło: www.filmweb.pl
Źródło: www.filmweb.pl

Coś dla miłośników gotyku, bogatych scenografii i klimatu opartego na wysmakowanej formie wizualnej. Guillermo del Toro niejednokrotnie udowodnił, że jest reżyserem z wyjątkowym zmysłem plastycznym (Od Hellboya, przez Labirynt Fauna aż po Pacific Rim), a jego nowy film idealnie wpisuje się w tę poetykę. Tytułowe Crimson Peak to ogromna posiadłość, której ściany pamiętają wiele mrocznych wydarzeń z przeszłości. Młoda pisarka po rodzinnej tragedii wychodzi za mąż i wraz ze swoim nowym wybrankiem trafia do wspomnianego domu, a tam zaczynają się dziać rzeczy niepokojące. Dystrybutor reklamuje Wzgórze krwi jako rasowy horror, choć według samego Toma Hiddlestona jest to raczej „gotycki romans”. Jakkolwiek będzie, kinowa uczta z pewnością będzie zapewniona (recenzje są w większości pozytywne).

  1. Reżyseria: Guillermo del Toro
  2. Grają: Tom Hiddleston, Jessica Chastain, Mia Wasikowska

11 minut

Źródło: www.filmweb.pl
Źródło: www.filmweb.pl

„Polski kandydat do Oscara” brzmi dumnie. Po wielkim sukcesie, jakim okazał się poprzedni film Jerzego Skolimowskiego, Essential Killing, wielu wiąże z 11 minutami spore nadzieje. Wśród bardzo wielu pozytywnych słów (drapieżny, odważny, dynamiczny, wciągający etc.) pojawiło się kilka recenzji mniej przychylnych, ale jak jest w istocie, przekonamy się już zaraz. 11 minut dzieje się na przestrzeni tytułowego fragmentu czasu, kiedy kilka pozornie niezwiązanych ze sobą wątków odgrywa się jednocześnie na oczach widza. To taka międzynarodowa, filmowa układanka, w której sensacja i intryga miesza się z dramatem, a nawet czymś ponadnaturalnym. Brzmi ciekawie.

  1. Reżyseria: Jerzy Skolimowski
  2. Grają: Wojciech Mecwaldowski, Andrzej Chyra, Dawid Ogrodnik
  3. Reżyseria: John Wells
  4. Tytuł oryginalny: Burnt
  5. Grają: Bradley Cooper, Sienna Miller, Daniel Bruhl

Ugotowany

Źródło: www.filmweb.pl
Źródło: www.filmweb.pl

Rdzeń historii w filmie Ugotowany, jest do bólu klasyczny. Niegdyś mistrz, obecnie podupadły człowiek, próbuje na nowo wspiąć się na szczyt. Tutaj rzecz dzieje się w środowisku kucharzy, a główny bohater grany jest przez Bradleya Coopera. Jego postać to Adam, doskonały szef kuchni – zyskał sławę za młodu, po czym zniknął z radarów, by teraz spróbować szczęścia raz jeszcze. Cel: z grupą zaufanych współpracowników stworzyć najlepszą restaurację w sercu Londynu. Tematyka nośna (a gotowanie i media ostatnio w naszym kraju bardzo się lubią), świetna obsada i reżyser, który pokazał pazur filmem Sierpień w hrabstwie Osage. Może być nieźle.

Oprócz tego do kin wchodzą jeszcze:

  1. Łowca czarownic (wysokobudżetowe fantasty, w którym nieśmiertelny Vin Diesel musi ocalić ludzkość przed złymi mocami),
  2. Piotruś. Wyprawa do Nibylandii (kolejny film z dużym budżetem i doborową obsadą – m.in. Hugh Jackman i Rooney Mara – to nowe spojrzenie na historię Piotrusia Pana),
  3. Sól ziemi (dokumentalny film pokazujący życie ludzi w czasie zmian),
  4. Życie na kredycie (islandzki dramat o niespodziewanym skrzyżowaniu się losów trójki ludzi),
  5. Sztuka uciekania (francuski film o trzech braciach na bazie książki amerykańskiego pisarza Stephena McCauleya).

Zapraszam za tydzień do zapoznania się z kolejnym zestawem najciekawszych filmowych premier. Warto wiedzieć, co grają kina.

Filip Grabski

Filip Grabski

Z GRYOnline.pl współpracuje od marca 2008 roku. Zaczynał od pisania newsów, potem przeszedł do publicystyki i przy okazji tworzył treści dla serwisu Gameplay.pl. Obecnie przede wszystkim projektuje grafiki widoczne na stronie głównej (i nie tylko) oraz opiekuje się ciekawostkami filmowymi dla Filmomaniaka. Od 1994 roku z pełną świadomością zaczął użytkować pecety, czemu pozostaje wierny do dzisiaj. Prywatnie ojciec, mąż, podcaster (od 8 lat współtworzy Podcast Hammerzeit) i miłośnik konsumowania popkultury, zarówno tej wizualnej (na dobry film i serial zawsze znajdzie czas), jak i dźwiękowej (szczególnie, gdy brzmi ona jak gitara elektryczna).

więcej