Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 7 czerwca 2015, 11:18

autor: Adrian Werner

Najlepsze mobilne gry maja (m.in. Earthcore, Grim Fandango, Geometry Wars 3)

Omawiamy najlepsze gry mobilne piątego miesiąca tego roku. Wśród polecanych pozycji znalazły się takie produkcje jak Knights of Pen & Paper 2, Grim Fandango Remastered, Beast Quest, Sword Of Xolan, Earthcore: Shattered Elements, Sproggiwood czy Desktop Dungeons.

Witajcie w kolejnym przeglądzie najlepszych mobilnych gier minionego miesiąca. Nasze zestawienie obejmuje produkcje wydane zarówno na iOS, jak i na Androida, te na modelu free-to-play jak i premium, więc mamy nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Knights of Pen & Paper 2

Zaczynamy od Knights of Pen & Paper 2. Podobnie jak część pierwsza jest to RPG, które symuluje sesję stołowej gry fabularnej. Zabawa toczy się więc na dwóch płaszczyznach i obejmuje zarówno wydarzenia w fantastycznym świecie, jak i graczy oraz mistrza gry bawiących się przy jednym stole. Produkcja znacząco ulepsza rozwiązania pierwowzoru. Otrzymujemy masę nowych postaci, klas, przedmiotów i potworów. Zasady rządzące rozgrywką zostały całkowicie zmienione na te z popularnego papierowego systemu d20, a grafika wykonała skok ze stylistyki 8-bitowej na 16-bitową. W sumie dostaliśmy kawał dobrego sequela.

Grim Fandango Remastered

W maju na urządzenia mobilne zawitała także prawdziwa legenda gatunku przygodówek. Grim Fandango Remastered to odświeżona wersja klasyka studia LucasArts z 1998 roku. Kampania przenosi nas do krainy zmarłych, której klimat zainspirowany został folklorem meksykańskim. Głównym bohaterem gry jest zmarły Manuel „Manny” Calavera, pełniący rolę agenta podróży w Departamencie Śmierci. Przez te 17 lat, jakie minęły od premiery, gra nie zestarzała się prawie wcale. Wciąż oferuje doskonały scenariusz, sympatycznych bohaterów i wymagające zagadki. Jeśli to tej pory nie zagraliście w te legendę, to premiera wersji mobilnej to dobra okazja do nadrobienia tych zaległości.

Beast Quest

Z kolei Beast Quest to zręcznościowe RPG osadzone w trójwymiarowym świecie o otwartej strukturze. Gra przenosi nas do uniwersum fantasy znanego z popularnego cyklu powieściowego Na tropie bestii. Podczas zabawy eksplorujemy krainę, rozwijamy bohatera i przede wszystkim walczymy z licznymi potworami. W trakcie potyczek mamy ograniczoną swobodę ruchu i zamiast tego musimy koncentrować się na dobieraniu odpowiednich momentów na aktywowanie ataków, parowanie lub zasłonięcie się tarczą. Kluczową rolę odegrywa także łączenie technik w combosy. W praktyce te rozwiązania sprawdzają się bardzo dobrze, a gra potrafi wciągnąć na długie godziny.

Sword Of Xolan

Warto także zainteresować się dwuwymiarową platformówką Sword Of Xolan. Jej fabuła oczywiście opowiada o inwazji sił ciemności na spokojną krainę fantasy i bohaterze, na barki którego spada obowiązek uratowania świata. Scenariusz nie jest to jednak najważniejszy. Gra przede wszystkim wyśmienicie realizuje podstawowe elementy swojego gatunku. Dostajemy więc duże poziomy, których zwiedzanie zapewnia dużo satysfakcji, wiele typów przeciwników, ciekaw bitwy z różnorodnymi bossami oraz wysoki poziom trudności. Wszystko to prezentowane jest w atrakcyjnej oprawie graficznej utrzymanej w stylu retro.

Earthcore: Shattered Elements

W miniomym miesiącu zadebiutowała także polska karcianka Earthcore: Shattered Elements. To jedna z najdroższych rodzimych produkcji, jaką kiedykolwiek opracowano z myślą o smartfonach oraz tabletach i fakt ten widać na każdym kroku. Gra jest bardzo ładna, dopracowana i dysponują rozbudowanym światem. Przede wszystkim jednak oferuje miodne zasady rozgrywki z kilkoma świeżymi pomysłami, przy opracowaniu których pomagał Michał Oracz, znany z licznych planszówek, w tym popularnej Neuroshimy Hex. Produkcja pozwala na zabawę w trybie kampanii fabularnej oraz rywalizację z innymi graczami.

Sproggiwood

Godną uwagi produkcją jest również Sproggiwood, czyli uproszczone RPG typu roguelike wzbogacone elementami strategii ekonomicznej, które przenosi nas do krainy fantasy zainspirowanej mitologią fińską. Świat, w tym góry, lochy, bagna oraz lasy, jest generowany losowo, a zabawa polega głównie na toczeniu turowych bitew. Spory wybór klas w połączeniu z unikalnymi umiejętnościami wrogów zapewniają dużą różnorodność rozgrywki. Zabawę urozmaica tryb budowy wioski, pozwalający konstruować w niej budynki, drogi oraz dekoracje, jak również wchodzić w interakcje z mieszkańcami.

Geometry Wars 3: Dimensions

Fani oldskulowych strzelanek z otwartymi ramionami powinni powitać grę Geometry Wars 3: Dimensions, czyli trzecią odsłonę jednego z najpopularniejszych współczesnych cykli tego typu. Podczas zabawy standardowo kierujemy małym statkiem, który musi poradzić sobie z hordami wrogów. W kampanii czeka na nas ponad 50 poziomów, a dla tradycjonalistów przygotowano także klasyczny tryb arcade. Dostępna jest również opcja rozgrywek multiplayer, zarówno kooperacyjnych, jak i opartych na rywalizacji. Dla miłośników gatunku to pozycja obowiązkowa.

Desktop Dungeons

Ostatnią produkcją, którą chcemy Wam polecić jest Desktop Dungeons, czyli orzeźwiający koktajl strategii ekonomicznej, taktycznego cRPG i gry logicznej. Podczas zabawy obejmujemy kontrolę nad małym królestwem i musimy przeobrazić je w prawdziwe imperium. Aby to osiągnąć musimy rozbudowywać stolicę, co wymaga dużych nakładów finansowych. Domknięcie budżetu wymaga wypraw do podziemi i zabierania stamtąd skarbów. Oczywiście strzegą ich krwiożercze potwory, co wymusza zatrudnianie i wypuszczanie w bój coraz to bardziej doświadczonych herosów.

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej