Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 27 czerwca 2014, 14:49

Płacić czy nie płacić, oto jest pytanie. RozMMOwa o abonamencie

Nikt nie lubi płacić za dużo za gry. Ciekawią nas Wasze opinie na temat abonamentowego modelu płatności – zdarza Wam się z niego korzystać, czy jednak unikacie? Mówiąc obrazowo: wybieracie World of Warcraft, Guild Wars czy TERĘ?

Panie Smoku, po co Panu tyle golda? - Płacić czy nie płacić, oto jest pytanie. RozMMOwa o abonamencie - wiadomość - 2019-02-06
Panie Smoku, po co Panu tyle golda?

Nikt chyba nie lubi zbyt dużo wydawać, a już zwłaszcza, gdy kupowany produkt wcale nie spełnia naszych wymagań. Choćby z tego powodu kwestia opłat w grach MMO jest tematem szerokim i niełatwym. Z jednej strony sporo racji mają zwolennicy stałych abonamentów – w końcu, twórcy mogą wtedy skupić się na rozwoju gry (a nie np. na sklepiku), mają też środki i możliwości na dodawanie tak niezbędnej w tego typu grach nowej treści. Z drugiej strony, stawki abonamentów w krajach zachodnich może niezbyt duże, u nas są już konkretnym wydatkiem, trudno się więc dziwić, że popularność tego typu MMO w Polsce nie jest najwyższa.

Płacić czy nie płacić, oto jest pytanie. RozMMOwa o abonamencie - ilustracja #2

RozMMOwy to nowy mini-cykl, w którym poruszać będziemy aktualne tematy dotyczące wszelakich massive’ów, po to, aby usłyszeć o Waszych doświadczeniach i przeczytać Wasze opinie. Nie ograniczamy się tylko do ściśle rozumianych gier MMO, ale poszerzamy pola badawcze, czego przykładem niedawna rozMOBA.

Nie jest naszym celem wchodzenie w szczegóły starcia między różnymi modelami finasowania (P2P, B2P, F2P, P2W etc.), ciekawi nas za to jak często zdarza Wam się płacić abonament w grach MMO? A może należycie do tych osób, które czekają na przejście danych tytułów na model darmowy (najczęściej z mikropłatnościami)?

Czy abonament się „opłaca”? A może free-to-play to jedyny słuszny kierunek, w jakim powinna się rozwijać branża? Co Wy o tym sądzicie?

Adam Zechenter

Adam Zechenter

W GRYOnline.pl pojawił się w 2014 roku jako specjalista od gier mobilnych i free-to-play. Potem przez wiele lat prowadził publicystykę, a od 2018 roku pełni funkcję zastępcy redaktora naczelnego. Obecnie szefuje działowi wideo i prowadzi podcast GRYOnline.pl. Studiował filologię klasyczną i historię (gdzie został szefem Koła Naukowego); wcześniej stworzył fanowską stronę o Tolkienie. Uwielbia gry akcji, RPG-i, strzelanki i strategie. Kiedyś kochał Baldur’s Gate 1 i 2, dziś najczęściej zagrywa się na PS5 i od myszki woli pada. Najwięcej godzin (bo blisko 2000) nabił w World of Tanks. Miłośnik książek i historii, czasami grywa w squasha, stara się też nie jeść mięsa.

więcej