Wiadomość gry na świecie 10 czerwca 2014, 09:35

autor: Draug

Konferencja Sony na E3 2014 – relacja (m.in. Bloodborne, Dead Island 2, Far Cry 4, GTA V, Mortal Kombat X i Uncharted 4)

Konferencja firmy Sony na targach E3 2014 już za nami – blisko dwugodzinne wystąpienie było po brzegi wypełnione informacjami i pokazami. Zobaczyliśmy m.in. Bloodborne (nowość od From Software), Dead Island 2, jeszcze jeden gameplay z Far Cry 4, GTA V w wersji na PS4, zapis rozgrywki z Mortal Kombat X oraz nowy zwiastun gry Uncharted 4, noszącej podtytuł A Thief’s End.

Ostatnią wielką konferencję na tegorocznych targach E3, jaką zaplanowano na pierwszy dzień targów (według amerykańskiej rachuby czasu), mamy już za sobą. Jeżeli przypadkiem poprzednie wystąpienia pozostawiły Was z uczuciem niedosytu, to blisko dwugodzinny pokaz Sony – bo właśnie o nim mowa – mógł wywołać wręcz przeciwnie doznania. Choć nie uświadczyliśmy serii Gran Turismo i God of War oraz nowej przygodówki od studia Quantic Dream, o których spekulowaliśmy kilkanaście godzin temu, to na konferencji japońskiego giganta i tak nie zabrakło rewelacji, które powinny wzbudzić podekscytowanie nawet u najbardziej zatwardziałego stoika. A ponieważ lista gier i nowinek zaprezentowanych przez Sony jest niebywale długa, pozwolę sobie przytoczyć ją w skromnej postaci, skupiając się raczej na materiałach wideo. Więcej na temat najważniejszych pozycji dowiecie się z oddzielnych wiadomości.

Sala konferencyjna Sony na chwilę przed wielkim „show”. - Konferencja Sony na E3 2014 – relacja (m.in. Bloodborne, Dead Island 2, Far Cry 4, GTA V, Mortal Kombat X i Uncharted 4) - wiadomość - 2014-06-10
Sala konferencyjna Sony na chwilę przed wielkim „show”.

Gry

Zaczynamy od tego, co dla nas najważniejsze, czyli gier. Wymieniamy je w kolejności pojawiania się na scenie (z wyjątkiem „indyków”, które zostały umieszczone w zbiorczej kategorii na końcu).

Destiny

Pokaz zaczął się od nowego zwiastuna futurystycznej strzelanki od Bungie Software – otrzymaliśmy mieszankę prerenderowanych materiałów i fragmentów rozgrywki (z przewagą tych drugich), będącą fabularnym wprowadzeniem do zabawy. Sony pochwaliło się też, że posiadacze PlayStation 3 i PlayStation 4 będą pierwszymi graczami, którzy spróbują swoich sił Destinybeta testy dla właścicieli konsol japońskiego giganta wystartują 17 lipca. Ponadto użytkownicy tych platform sprzętowych mogą liczyć na wyjątkową zawartość: broń, zbroje, mapę do rozgrywek wieloosobowych i inne. Na koniec zapowiedziano też nową odmianę PlayStation 4 – cechującą się białą obudową – w pakiecie z dziełem Bungie Software. Nie wiemy, czy będzie ona dostępna w Polsce.

Destiny E3 2014 - New Beginnings trailer

Destiny E3 2014 - New Beginnings trailer [3:48]

The Order: 1886

W następnej kolejności zobaczyliśmy nowy fragment rozgrywki z obiecującego dzieła zespołów Ready At Dawn i Sony Santa Monica. Na filmie jest ciemno i ponuro, a zmaganiom samotnego bohatera z wyrośniętym mutantem towarzyszy wręcz atmosfera grozy. Przy okazji poznaliśmy dokładną datę premiery The Order: 1886gra zadebiutuje 20 lutego 2015 roku.

The Order: 1886 E3 2014 - trailer

The Order: 1886 E3 2014 - trailer [2:03]

InFamous: Second Son – First Light

Zapowiedziano pierwsze duże DLC do wydanej kilka tygodni temu gry InFamous: Second Son. Rozszerzenie zostanie zatytułowane First Light i będzie miało samodzielny charakter. Nie wiemy jeszcze zbyt wiele na jego temat poza tym, że dodatek skupi się na Fetch, postaci znanej z „podstawki”, a jego premiera nastąpi w sierpniu bieżącego roku. Można już składać zamówienia przedpremierowe.

inFamous: First Light E3 2014 - trailer

inFamous: First Light E3 2014 - trailer [1:27]

LittleBigPlanet 3

Zaraz potem dokonano kolejnej, większej zapowiedzi – mowa o LittleBigPlanet 3, czyli następnej odsłonie radosnych platformowych sandboksów dla graczy o bujnej wyobraźni. Największa innowacja to implementacja jeszcze trzech grywalnych postaci, obdarzonych unikatowymi zdolnościami, które mają sprawić, że możliwe stanie się konstruowanie bardziej wymyślnych poziomów, w większym stopniu kładących nacisk na kooperację. Tytuł powstaje z myślą o konsoli PlayStation 4, a jego premiera nastąpi w listopadzie bieżącego roku.

LittleBigPlanet 3 E3 2014 - trailer

LittleBigPlanet 3 E3 2014 - trailer [1:37]

Bloodborne (a.k.a. Project Beast)

Sony w imieniu studia From Software zapowiedziało Bloodborne, czyli grę, która jeszcze do niedawna była nam znana pod nieoficjalnym tytułem Project Beast. Choć zobaczyliśmy render zamiast zapisu rozgrywki, wiemy, że będziemy ponownie mieli do czynienia z mroczną grą RPG akcji. Tym razem oprócz oręża typowego dla fantasy pojawi się broń palna, a klimat przenikający wspomniany zwiastun tchnie wyjątkowo ponurym gotykiem. Miejscem akcji będzie miasto Yharnam, dotknięte przez tajemniczą plagę zmieniającą ludzi i zwierzęta w agresywne potwory. Gra powstaje wyłącznie z myślą o PlayStation 4, a jej premiera ma nastąpić w przyszłym roku.

Bloodborne E3 2014 - trailer

Bloodborne E3 2014 - trailer [3:02]

Far Cry 4

Ci z Was, którzy kręcili nosem na zwiastun tej gry z konferencji firmy Ubisoft, powinni zostać usatysfakcjonowani tym, co przygotowano na wystąpienie Sony. Zobaczyliśmy kolejny zapis rozgrywki z Far Cry 4, lecz tym razem prezentujący późniejszy fragment gry i pozwalający rzucić okiem na właściwą mechanikę zabawy, a nie oskryptowane scenki – znalazło się więc miejsce m.in. dla strzelania i używania pojazdów. Na szczególną uwagę zasługuje możliwość zaproszenia do gry kolegi w dowolnym momencie i skorzystania z jego pomocy w wykonywaniu zadania. Co ciekawe, posiadacze konsol Sony będą mogli użyć tej funkcji nawet, jeśli ich znajomi nie mają omawianej gry w swojej kolekcji.

Far Cry 4 E3 2014 - gameplay

Far Cry 4 E3 2014 - gameplay [7:11]

Dead Island 2

Kolejna pozycja zapowiedziana przez Sony to Dead Island 2. Tym razem nie mówimy już o polskiej grze, jako że za produkcję odpowiada studio Yager Development, twórcy Spec Ops: The Line. Choć pokazany zwiastun nie jest zapisem rozgrywki, wygląda na to, że deweloper odejdzie od korzeni cyklu, tworząc bardziej rozrywkowe i humorystyczne dzieło, otoczką zbliżone odrobinę do Sunset Overdrive na Xboksa One. Nadal będziemy mieli do czynienia z grą akcji FPP z elementami cRPG kładącą nacisk na walkę wręcz, a miejscem akcji stanie się amerykański stan Kalifornia. Nie znamy jeszcze listy docelowych platform sprzętowych (poza PS4), lecz wiemy, że Dead Island 2 zadebiutuje wiosną 2015 roku.

Dead Island 2 E3 2014 - Cinematic

Dead Island 2 E3 2014 - Cinematic [2:19]

Battlefield Hardline

Pokazano jeszcze jeden trailer następnej odsłony przebojowego cyklu multiplayerowych strzelanek koncernu Electronic Arts. Słowem, otrzymaliśmy kolejną sekwencję ujęć z fragmentami rozgrywki z Battlefield Hardline.

Battlefield Hardline E3 2014 - zwiastun trybu multiplayer

Battlefield Hardline E3 2014 - zwiastun trybu multiplayer [1:15]

Magicka 2

Sony pochwaliło się współpracą nawiązaną z firmą Paradox Interactive. Jej pierwszym owocem będzie gra Magicka 2, zmierzająca wyłącznie na PlayStation 4 (niestety, nie znamy daty premiery). Ponownie otrzymamy grę RPG akcji z widokiem izometrycznym, oferującą między innymi kooperacyjny tryb multiplayer dla czterech graczy. Mamy też pierwszy zwiastun. Co prawda, zawiera on tylko kilka ujęć z właściwej rozgrywki, ale i tak warto go obejrzeć – ot, dla śmiechu.

Pierwszy zwiastun gry Magicka 2, łączący scenki live-action z fragmentami rozgrywki.

Grim Fandango

Po kilkunastu latach od premiery kultowa przygodówka Grim Frandango wróci do łask. Wszystko za sprawą Tima Schafera i jego studia Double Fine – deweloper podjął się przygotowania odświeżonej wersji gry. Na konferencji zapowiedziano tylko wersje na konsole PlayStation 4 i PlayStation Vita, ale istnieje prawdopodobieństwo, że tytuł trafi też na inne platformy sprzętowe.

Niestety, nie jest to zwiastun odświeżonego Grim Fandango – to tylko fragment konferencji, w którym w zabawny sposób ujawniono wspomniany projekt.

Let It Die

Let It Die to nowy projekt Goichiego Sudy, znanego też jako “Suda51”. Nie wiemy jeszcze, czym będzie owa gra, lecz pierwszy zwiastun (kolejny bez fragmentów rozgrywki) sugeruje nastawienie na tryb multiplayer i brutalną walkę wręcz we współczesnym świecie. Niemal pewne jest natomiast, że produkcja ukaże się tylko na PS4, a jej premiera nastąpi w przyszłym roku.

Let it Die E3 2014 - trailer

Let it Die E3 2014 - trailer [1:35]

No Man’s Sky

Po paru miesiącach nieobecności w mediach, No Man’s Sky – ambitny kosmiczny sandbox od małego studia Hello Games – wraca z kilkoma minutami zapisów rozgrywki. Pokazując malownicze środowisko, wielkie potwory i loty międzyplanetarne, gra prawdopodobnie raz jeszcze zdoła rozbudzić zainteresowanie branży. Ponadto pojawienie się na konferencji Sony umieściło PlayStation 4 wśród docelowych platform sprzętowych omawianej produkcji. Niestety, nadal nie znamy jej daty premiery.

No Man's Sky E3 2014 - Infinite Worlds trailer

No Man's Sky E3 2014 - Infinite Worlds trailer [1:20]

Ratchet & Clank

Dowiedzieliśmy się, że studio Insomniac Games pracuje obecnie nie tylko nad strzelanką Sunset Overdrive na Xboksa One, ale również odświeżoną wersją pierwszej odsłony serii Ratchet & Clank, wydaną pierwotnie na PlayStation 2 w 2002 roku. Reedycja zmierza na PlayStation 4, a jej debiut zaplanowano na pierwszą połowę 2015 roku. Niestety, nie mamy żadnych materiałów wizualnych do tej gry.

Mortal Kombat X

Sony otrzymało niepowtarzalną okazję zaprezentowania pierwszego zapisu rozgrywki z zapowiedzianej parę dni temu bijatyki Mortal Kombat X od studia NetherRealm. Kilkuminutowy materiał oferuje rzut oka na dwa pojedynki (wśród nich ten sam, który widzieliśmy na pierwszym zwiastunie, tym razem zrealizowany na silniku gry) i kilka ikonicznych „finiszerów”, jak również dużo, dużo krwi.

Pierwszy zapis rozgrywki z gry Mortal Kombat X.

The Last of Us: Remastered

Wraz ze zbliżaniem się do końca konferencji, Sony zaczęło wytaczać coraz cięższe działa. Kolejnym asem w rękawie japońskiego giganta stało się The Last of Us: Remastered, czyli jedna z najbardziej uznanych gier 2013 roku w wersji na PlayStation 4. Zaprezentowano nowy zwiastun tej produkcji, obrazujący postępy w grafice podczas przesiadki z siódmej na ósmą generację konsol, zarówno na przykładzie „podstawki”, jak i dodatku Left Behind – a wszystko skąpane w klimatycznych dźwiękach utworu Nirvany. Na koniec wypada wspomnieć, że omawiany tytuł zadebiutuje 29 lipca tego roku.

The Last of Us E3 2014 - trailer

The Last of Us E3 2014 - trailer [1:56]

Metal Gear Solid V: Phantom Pain

Na konferencji Sony nie mogło zabraknąć także najnowszego dzieła Hideo Kojimy, czyli gry Metal Gear Solid V: Phantom Pain. Choć zwiastun robi niemałe wrażenie, nie wgniata on w fotel z taką siłą, z jaką powinien, jako że fragmenty zaprezentowanego materiału dało się zobaczyć w Internecie na kilka dni przed targami E3.

Metal Gear Solid V: The Phantom Pain E3 2014 - trailer

Metal Gear Solid V: The Phantom Pain E3 2014 - trailer [4:19]

Grand Theft Auto V

A oto bodaj czy nie najbardziej sensacyjna część konferencji Sony. Japoński gigant zaprezentował zwiastun ostatniego dzieła studia Rockstar North, ujawniając, że Grand Theft Auto V ukaże się na PlayStation 4. Mało tego, wkrótce potwierdzono, że zapowiedź dotyczy także pecetów i Xboksa One. Premiera wszystkich trzech edycji nastąpi tej jesieni. Rzecz jasna, każde z tych wydań zaoferuje podrasowaną oprawę graficzną, a także sporo nowej zawartości.

Grand Theft Auto V E3 2014 - trailer

Grand Theft Auto V E3 2014 - trailer [1:17]

Batman: Arkham Knight

A jakby emocji związanych z GTA V komuś było mało, Sony przygotowało jeszcze jednego asa w rękawie – kilkuminutowy zapis rozgrywki z gry Batman: Arkham Knight. Możemy na nim zobaczyć między innymi Batmobil (zarówno podczas swobodnej jazdy, jak i w trybie bojowym), a także system walki wręcz.

Batman: Arkham Knight E3 2014 - gameplay

Batman: Arkham Knight E3 2014 - gameplay [5:22]

Uncharted 4: A Thief’s End

Mocne zwieńczenie konferencji przypadło w udziale czwartej odsłonie przygód Nathana Drake’a, opatrzonej numerem 4 i podtytułem A Thief’s End. Pokazano nowy zwiastun tej produkcji, który, co prawda, nie pokazuje właściwej rozgrywki, ale jest nagraniem stworzonym na silniku gry i pozwala oczekiwać prześlicznej grafiki. Premiera omawianej pozycji została zaplanowana na przyszły rok.

Uncharted 4: A Thief's End E3 2014 - trailer

Uncharted 4: A Thief's End E3 2014 - trailer [2:23]

Pozostałe gry indie

Producenci konsol współcześnie coraz większą wagę przykładają do gier niezależnych, więc zapowiedzi Sony w tym temacie nie kończą się na wspomnianym wyżej No Man’s Sky:

Entwined

Nieskomplikowana zręcznościówka, opowiadająca historię dwóch kochających się dusz, którym gracz musi pomóc w połączeniu się. Aby tego dokonać, użytkownik prowadzi swoich protegowanych po wyznaczonych kursach w obrębie swoistego tunelu. Ciekawie wypada kwestia sterowania – kierujemy obiema duszami naraz, korzystając do tego celu z obu analogów. Wersja na PlayStation 4 debiutuje dzisiaj w cenie 7,99 euro (ok. 33 zł), natomiast w ciągu miesiąca tytuł ukaże się także na konsolach PlayStation Vita i PlayStation 3.

Entwined E3 2014 - trailer

Entwined E3 2014 - trailer [1:24]

ABZU

Pierwsze dzieło niezależnego studia Giant Squid, założonego przez byłego dyrektora artystycznego gier Journey i Flower. Nie wiemy, jaki gatunek będzie reprezentował ten tytuł, lecz poniższy zwiastun zdradza, że wydarzenia zostaną ukazane w perspektywie 2.5D, a akcja zostanie osadzona pod wodą. Muzyka, styl oprawy graficznej i niektóre ujęcia wskazują także na obecność silnych wątków mistycznych. Póki co ABZU zmierza wyłącznie na PlayStation 4.

Pierwszy zwiastun gry ABZU.

Pojawiło się też kilka innych tytułów, które były znane już wcześniej, a podczas konferencji wspomniano tylko, że trafią one na platformy sprzętowe firmy Sony dzięki współpracy z firmą Devolver Digital. Dotyczy to gier:

  • Broforce (PS4, PS Vita)
  • Hotline Miami 2: Wrong Number (PS3, PS4, PS Vita)
  • Not a Hero (PS4, PS Vita)
  • The Talos Principle (PS4)
  • Titan Souls (PS4, PS Vita)
Kompilacja zwiastunów powyższych pięciu gier, pokazana podczas konferencji Sony.

Poza grami

Dzisiejszy użytkownik konsol nie samymi grami żyje, więc nie zabrakło także licznych wieści związanych z nimi mniej lub bardziej ogólnie. Przedstawmy je pokrótce:

PlayStation Vita

Shawn Layden – prezes Sony Computer Entertainment America – zarysował przed nami świetlaną przyszłość, jaka czeka handheld japońskiego giganta dzięki usługom takim jak PlayStation Now i Remote Play (więcej na ten temat poniżej). Dowiedzieliśmy się, że na kieszonsolkę zmierza obecnie ponad 100 gier, wśród nich są m.in. Child of Light, Tales from the Borderlands i Minecraft.

PlayStation Now

Usługa grania za pośrednictwem chmury stanie się powszechnie dostępna 31 lipca tego roku w ramach otwartych beta testów. Niestety, „powszechnie” oznacza póki co tylko mieszkańców USA i Kanady, którzy posiadają PlayStation 4. We wrześniu jej udostępnienia w tych samych krajach doczekają się też właściciele konsol PlayStation 3, a przed końcem roku to samo stanie się udziałem użytkownikom PlayStation Vity. Europejczykom przyjdzie poczekać do sierpniowych targów Gamescom, aby dowiedzieć się czegoś w kontekście aktywacji PS Now na Starym Kontynencie.

PlayStation TV

Urządzenie, które kilka miesięcy temu trafiło do Japonii pod nazwą Vita TV, w końcu stanie się dostępne także w Ameryce Północnej i Europie – jego rynkowy debiut nastąpi tej jesieni, a cena w USA wyniesie 99 dolarów (około 300 zł). Przypomnijmy, że PS TV służy m.in. do przesyłania gier między różnymi urządzeniami firmy Sony przez sieć Wi-Fi (Remote Play). Można też pobierać dzięki niemu klasyczne tytuły z PSX, PS2, PSP i PS Vita przez PlayStation Store i uruchamiać je na swoich konsolach (dostępnych ma być blisko tysiąc pozycji).

PlayStation TV (po prawej) to wyjątkowo małe urządzenie. - Konferencja Sony na E3 2014 – relacja (m.in. Bloodborne, Dead Island 2, Far Cry 4, GTA V, Mortal Kombat X i Uncharted 4) - wiadomość - 2014-06-10
PlayStation TV (po prawej) to wyjątkowo małe urządzenie.

Przycisk Share

Jeszcze w tym roku posiadacze PlayStation 4 doczekają się możliwości dzielenia się swoimi zapisami rozgrywek bezpośrednio przez własne kanały w serwisie YouTube. Ponadto Sony chce rozszerzyć możliwość komunikacji między „streamerami” a widzami, pozwalając tym ostatnim porozumiewać się głosowo z grającymi (np. po to, by dawać wskazówki albo przeszkadzać).

Film Ratchet & Clank

Remake pierwszej odsłony Ratchet & Clank na PlayStation 4 to nie jedyna rzecz, którą zajmuje się obecnie Insomniac Games, jeśli chodzi o wspomnianą serię. Członkowie studia biorą też udział w produkcji filmu animowanego na jej motywach, który ma trafić do kin w pierwszej połowie 2015 roku. Poniżej możecie zobaczyć pierwszy zwiastun:

Ratchet & Clank - trailer filmu

Ratchet & Clank - trailer filmu [1:05]

Serial Powers

Sony idzie w ślady Microsoftu i zapowiada pierwszy serial dla użytkowników PlayStation Network, zatytułowany Powers. Będzie to opowieść o superbohaterach, oparta na komiksie o tym samym tytule. Premiera nastąpi w grudniu tego roku. Posiadacze subskrypcji PlayStation Plus obejrzą wszystkie odcinki za darmo, natomiast „zwykłym” użytkownikom PlayStation Network bezpłatnie udostępniony zostanie tylko pierwszy odcinek.