Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 27 kwietnia 2012, 11:15

autor: Grzegorz Ferenc

Fuzja koncernów Nexon i Electronic Arts?

Przedstawiciele południowokoreańskiego koncernu mieli rzekomo spotkać się z wysłannikami Electronic Arts w celu przedyskutowania oferty przejęcia amerykańskiego giganta przez Nexon. Miałoby to związek z planami EA w sektorze Free-to-Play.

Amerykańskie serwisy giełdowe zelektryzowała wczoraj wiadomość o możliwym przejęciu korporacji Electronic Arts przez południowokoreańskiego giganta rynku Free-to-Play – Nexon. Po opublikowaniu wiadomości, wartość akcji koncernu będącego właścicielem takich marek jak Mass Effect, Battlefield czy FIFA skoczyła o 6 procent.

Fuzja koncernów Nexon i Electronic Arts? - ilustracja #1

Informację podała południowokoreańska gazeta Maeil Business, która dowiedziała się o spotkaniu przedstawicieli obu firm i rzekomych rozmowach o fuzji. Szybko podchwyciły ją takie serwisy jak Bloomberg i Forbes.

Z pewnością z wiadomości cieszą się posiadacze akcji koncernu EA. Pięć lat temu były one warte 61 dolarów. Dziś kosztują 16 dolarów za sztukę i osiągnęły ostatnio niemal najniższą wartość w minionych 12 miesiącach. Po znaczącym skoku zanotowanym pod koniec ubiegłego roku – tuż przed premierą gry Star Wars: The Old Republic – od stycznia straciły one 22 procent. Każdy wzrost notowań na giełdzie jest więc powodem do radości.

Nexon jest znany głównie za sprawą gry MMO Maple Story, z zapowiedzi gry Counter Strike Online 2 przeznaczonej na rynek azjatycki i prac nad sieciowym FPS-em free-to-play Shadow Company: The Mercenary War. Połączenie z amerykańskim gigantem mogłoby otworzyć na produkty firmy rynki amerykański i europejski.

Fuzja koncernów Nexon i Electronic Arts? - ilustracja #2

Czy fuzja Nexona i EA jest możliwa? Obie firmy oczywiście nie komentują krążących po giełdowym parkiecie pogłosek. Za operacją przemawia fakt, że EA ostatnio mocno inwestuje w sektor Free-to-Play. Tydzień temu informowaliśmy, że koncern zamierza przekształcić wszystkie swoje marki w sieciowe uniwersa. Warto dodać, że w styczniu gry tego rodzaju w wydaniu amerykańskiego giganta zapewniały rozrywkę 25 milionom osób.

Argumentem przeciwko fuzji są jednak względy finansowe. Mający swoją siedzibę w Tokio koreański Nexon zadebiutował na giełdzie Kraju Kwitnącej Wiśni w ubiegłym roku i podczas pierwszej oferty publicznej zyskał imponującą sumę 1,2 miliarda dolarów. W tym roku jego przychody wzrosną o 25 procent do 1,4 miliarda dolarów. W oparciu o te dane niektórzy specjaliści giełdowi twierdzą, że koreański gigant nie posiada odpowiednich zasobów finansowych na przeprowadzenie tego rodzaju transakcji. Wartość korporacji EA to ponad pięć miliardów dolarów.

Z drugiej strony należy zauważyć, że firma kierowana przez Johna Riccitiello przechodzi ostatnio drobne kłopoty finansowe. O spadku wartości akcji wspomnieliśmy powyżej. Analitycy mówią o trudnościach koncernu związanych z decyzją o stopniowym przechodzeniu na model cyfrowej dystrybucji oraz zmniejszonych wpływach ze sprzedaży gier na konsole. W końcu, bardzo aktywne działania marketingowe wokół Star Wars: The Old Republic mogą świadczyć o trudnościach w odzyskaniu 500 milionów dolarów, które rzekomo zainwestowano w tytuł MMO. Czy jednak te problemy będą na tyle poważne, aby zmusić pracowników EA do zapisania się na kurs koreańskiego? Czas pokaże…