Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 25 lipca 2010, 10:58

autor: Adrian Werner

Dragon Age II - więcej o opcjach dialogowych i konsolowym systemie walki

Bioware obiecało graczom, że system walki w konsolowym Dragon Age II będzie wyraźnie różnić się od pecetowego. Na tegorocznym Comic-Con kanadyjskie studio zdradziło trochę szczegółów na temat tych różnić, jak również wyjaśniło kilka wątpliwości odnośnie systemu dialogowego.

Bioware obiecało graczom, że system walki w konsolowym Dragon Age II będzie wyraźnie różnić się od pecetowego. Na tegorocznym Comic-Con kanadyjskie studio zdradziło trochę szczegółów na temat tych różnic, jak również wyjaśniło kilka wątpliwości odnośnie systemu dialogowego.

Dragon Age II - więcej o opcjach dialogowych i konsolowym systemie walki - ilustracja #1

Pecetowe Dragon Age było chwalone za bardzo taktyczny system walki, który w praktyce przypominał miniaturowego RTS'a. To, co doskonale działało z myszką z oczywistych powodów nie pasowało idealnie do pada, dlatego potyczkom w konsolowych wersjach sporo brakowało do tych z PC. Dlatego Bioware postanowiło na potrzeby drugiej części przygotować nowy system walki dla edycji na PlayStation 3 oraz Xboksa 360. Nowe rozwiązania zademonstrowano posługując się wersją gry na konsolę Microsoftu. Do poszczególnych przycisków pada przypisano określone ciosy mieczem, a konkretnie – machnięcie (X), pchnięcie (Y) i młynek (B). Przytrzymując prawego triggera każdy z tych przycisków dawał dostęp do dodatkowego manewru. Łącznie gra zaoferuje więc sześć rodzajów ataków.

Ponadto, po wykonaniu każdego ciosu musimy odrobinę odpocząć nim użyjemy go ponownie. Nie można więc będzie bezmyślnie walić w X, zamiast tego zmuszeni zostaniemy do wykorzystania całej dostępnej gamy ataków. Cała ta mechanika walki ma pięknie współgrać z systemem wizualizacji obrażeń, który pozwoli nam niektórych wrogów najzwyczajniej w świecie rozczłonkować. W czasie walki możemy swobodnie przeskakiwać z ciała jednej postaci do drugiej. Pozostali członkowie drużyny sterowani są wtedy przez sztuczną inteligencję. Ponadto, w każdym momencie możemy zapauzować grę i wydać rozkazy towarzyszom.

Dragon Age II - więcej o opcjach dialogowych i konsolowym systemie walki - ilustracja #2

Szczerze mówiąc, jak dotąd tych obiecywanych olbrzymich zmian w systemie walki nie widać. Sporo kontrowersji wzbudza natomiast system prowadzenia rozmów. Pożegnamy klasyczne listy dialogowe i powitamy ikony nastawienia. Zamiast widzieć możliwe do wyboru zdania, otrzymamy graficzne odwzorowanie ogólnego charakteru wypowiedzi (np. agresywnej lub sarkastycznej). Na demonstracji była tylko jedna taka scena i zaoferowane tam możliwości dialogu ograniczały się do trzech ikon. Były to - gałąź oliwna (czyli podejście grzeczne), maska (złośliwość) oraz zaciśnięta pięść (zgrywanie twardziela). Część serwisów błędnie poinformowała swoich czytelników, że w całej grze będą to jedyne trzy opcje dostępne podczas rozmów. Pracownicy Bioware szybko wyjaśnili to nieporozumienie. W każdym węźle dialogowym znajdzie się łącznie dziesięć takich ikon (pięć do czystej rozmowy i drugie tyle do prowadzenia dochodzenia). To, które akurat zostaną nam zaoferowane do wyboru w danym momencie będzie zależeć od przebiegu całej konwersacji.

Dragon Age II - więcej o opcjach dialogowych i konsolowym systemie walki - ilustracja #3
Dragon Age II - więcej o opcjach dialogowych i konsolowym systemie walki - ilustracja #4
Dragon Age II - więcej o opcjach dialogowych i konsolowym systemie walki - ilustracja #5

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej