Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość kompendia 28 września 2017, 13:06

autor: Vergil

Need for Speed: Payback – kompendium wiedzy [Aktualizacja #2: Klany i wyzwania]

Niniejsze kompendium wiedzy jest poświęcone grze Need for Speed: Payback, nad którą pracuje studio Ghost Games, czyli autorzy dwóch poprzednich odsłon tego kultowego cyklu gier wyścigowych. Artykuł będzie uzupełniany o najbardziej interesujące informacje i materiały zarówno przed, jak i po premierze opisywanego tytułu.

Need for Speed: Payback – kompendium wiedzy - Need for Speed: Payback – kompendium wiedzy [Aktualizacja #2: Klany i wyzwania] - wiadomość - 2017-09-28
Need for Speed: Payback – kompendium wiedzy

Spis treści:

1. Fabuła

2. Mechanika (2.1. Świat gry; 2.2. Misje fabularne; 2.3. Samochody i tuning; 2.4. Wyścigi, pościgi i model jazdy)

3. Tryb multiplayer

4. Kwestie techniczne

5. Ciekawostki

6. Multimedia (6.1. Materiały wideo)

Aktualizacja #2 [Klany i wyzwania]: W sekcji 2.4. Wyścigi, pościgi i model jazdy pojawiły się informacje o klanach wyścigowych i wyzwaniach czekających w Fortune Valley. W sekcji 6.1. Materiały wideo czeka natomiast poświęcony im zwiastun.

Aktualizacja #1 [Wymagania sprzętowe]: Informacje na temat wymagań sprzętowych omawianej gry czekają w sekcji 4. Kwestie techniczne.

Need for Speed: Payback jest kolejną odsłoną kultowego cyklu gier wyścigowych, za której stworzenie odpowiada studio Ghost Games, czyli autorzy ciepło przyjętego Need for Speed Rivals oraz produkcji zatytułowanej po prostu Need for Speed, mającej stanowić nowe otwarcie dla serii. Tytuł zmierza na konsole PlayStation 4 oraz Xbox One, a także na komputery osobiste, a jego premiera została zaplanowana na 10 listopada 2017 roku.

Deweloperzy przekonują, że fundamenty pod opisywaną pozycję położyła poprzednia część serii. Mowa o ikonicznych samochodach, rozbudowanym systemie tuningu, przystępnym sterowaniu i o rozległym, otwartym świecie. Niemniej, autorzy pokusili się o wprowadzenie szeregu zmian, usprawnień i nowości, toteż nie sposób pomylić ze sobą obu wymienionych gier. Zresztą przekonajcie się sami.

1. Fabuła

Czy to kadr z filmu Szybcy i Wściekli? Nie, to screen z Need for Speed: Payback. Dzieło studia Ghost Games zaoferuje nam iście filmową fabułę. - Need for Speed: Payback – kompendium wiedzy [Aktualizacja #2: Klany i wyzwania] - wiadomość - 2017-09-28
Czy to kadr z filmu Szybcy i Wściekli? Nie, to screen z Need for Speed: Payback. Dzieło studia Ghost Games zaoferuje nam iście filmową fabułę.

Need for Speed: Payback opowie historię trójki bohaterów, którzy na skutek zdrady ze strony byłej już wspólniczki utracili cały dotychczasowy dorobek. Szukająca zemsty ekipa będzie musiała zmierzyć się z kartelem zwanym Familią – nasi podopieczni będą jednak zdani wyłącznie na siebie, bowiem wpływy „Rodziny” sięgają nawet policji.

Na szczęście protagoniści – Tyler, Mac i Jess – nie będą nowicjuszami. W trakcie zabawy mamy poznać ich motywacje, a także sprawdzić ich indywidualne zdolności, co umożliwi nam wykonywanie misji.

2. Mechanika

2.1. Świat gry

Fortune Valley będzie malowniczą i klimatyczną miejscówką. Cieszy fakt, że tę krainę zwiedzimy o różnych porach dnia i nocy. - Need for Speed: Payback – kompendium wiedzy [Aktualizacja #2: Klany i wyzwania] - wiadomość - 2017-09-28
Fortune Valley będzie malowniczą i klimatyczną miejscówką. Cieszy fakt, że tę krainę zwiedzimy o różnych porach dnia i nocy.

Nim jednak przejdziemy do tego, jakie zadania zostaną przed nami postawione w Need for Speed: Payback, pochylmy się na moment nad światem gry. Oddany w nasze ręce teren, czyli fikcyjna amerykańska kraina Fortune Valley, ma być rozległy i zróżnicowany. W jego obrębie znajdą się zarówno większe miasta i liczne małe mieścinki, jak i tereny górzyste oraz pustynne, a także kaniony, na których nie raz i nie dwa zawiesimy oko. Wyżej wymienione lokacje zwiedzimy zarówno za dnia, jak i w nocy – w grze zostanie zaimplementowany pełny cykl dobowy.

2.2. Misje fabularne

Niczym w widowiskowych grach akcji, przez meandry fabuły przeprowadzą nas misje fabularne – część z nich będzie poświęcona tylko jednemu bohaterowi, podczas gdy w trakcie innych przyjdzie nam przełączać się pomiędzy nimi w sposób dynamiczny. Tylerowi zostaną poświęcone zadania wyścigowe, Macowi – zlecenia kaskaderskie, z kolei Jess zajmie się dostarczaniem podejrzanych przesyłek. Podczas realizacji kolejnych zadań nie zabraknie przerywników filmowych, które przedstawią nam kolejne wątki opowieści lub po prostu w efektowny sposób zademonstrują dokonania protagonistów.

2.3. Samochody i tuning

Jedną z atrakcji czekających na nas w Need for Speed: Payback będzie możliwość zafundowania znajdowanym wrakom samochodów swoistej kuracji odmładzającej. - Need for Speed: Payback – kompendium wiedzy [Aktualizacja #2: Klany i wyzwania] - wiadomość - 2017-09-28
Jedną z atrakcji czekających na nas w Need for Speed: Payback będzie możliwość zafundowania znajdowanym wrakom samochodów swoistej kuracji odmładzającej.

Wyżej wymienione rodzaje wyścigów znajdą odzwierciedlenie w kategoriach, do jakich przyporządkowane będą samochody oddane w nasze ręce. Niczym w grach z serii The Crew, dzięki rozbudowanemu systemowi tuningu w Need for Speed: Payback dostosujemy nasz wóz do indywidualnych preferencji i aktualnych potrzeb. Autorzy pozwolą nam zmienić dosłownie wszystko – od felg, elementów zawieszenia i podzespołów silnika, aż po części nadwozia i wreszcie kolor karoserii. Nowe podzespoły zwiększające osiągi naszej fury otrzymamy w zamian za kończenie kolejnych wyścigów (oczywiście im wyższe miejsce w stawce zajmiemy, tym lepsze nagrody uda nam się zgarnąć) lub zakupimy w warsztacie.

A skąd brać coraz lepsze wozy? Podczas gdy jedne wpadną w nasze ręce podczas wykonywania konkretnych misji, w inne będzie trzeba zaopatrzyć się samodzielnie, kupując je u dilerów lub znajdując ich porzucone wraki, których ma być pełno w Fortune Valley. Oddając taki obraz nędzy i rozpaczy do miejscowego samochodowego magika, będzie można nie tylko doprowadzić go do stanu fabrycznego, lecz także znacznie zmodyfikować, czyniąc z niego odpicowaną do granic możliwości maszynę stworzoną z myślą o najtrudniejszych zadaniach.

Samochody oddane w nasze ręce będą na tyle zróżnicowane, że chyba każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie. - Need for Speed: Payback – kompendium wiedzy [Aktualizacja #2: Klany i wyzwania] - wiadomość - 2017-09-28
Samochody oddane w nasze ręce będą na tyle zróżnicowane, że chyba każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie.

Co się zaś tyczy samych samochodów – ekipa Ghost Games odda do naszej dyspozycji kilkadziesiąt wozów. Na ich liście znajdą się zarówno nowe pojazdy pokroju BMW M4 GTS, Lamborghini Aventador czy choćby Pagani Huayra BC, jak i klasyki, wśród których pojawi się Volkswagen Beetle, Ford Mustang lub Chevrolet C10 Stepside Pickup. Krótko mówiąc – będzie w czym wybierać.

2.4. Wyścigi, pościgi i model jazdy

Skoro temat samochodów mamy już za sobą, przejdźmy do dania głównego. W Need for Speed: Payback nie zabraknie klasycznych wyścigów, w których będziemy walczyć o przekroczenie linii mety na pierwszej pozycji; zawodów typu drift, gdzie kolejne zakręty będziemy pokonywać w widowiskowych poślizgach; mistrzostw drag racingu, w których zawalczymy o jak najlepszy czas na sztandarową jedną czwartą mili; wyścigów w terenie (!) czy wreszcie ucieczek przed stróżami prawa.

Świat gry zostanie bowiem podzielony na strefy wpływów, którymi będą zarządzać wyścigowe klany wyspecjalizowane w poszczególnych konkurencjach. Podczas gdy Klub Zamieszek zarządzany przez tak zwaną Starszą Siostrę ma się składać z miłośników wyścigów na ćwierć mili pomiędzy magazynami w regionie Boomville, ekipa przedstawiająca się jako Liga 73 (pod przewodnictwem niejakiego Udo) będzie szaleć w trudnym terenie okalającym tutejsze lotnisko. Wyżej wspomnianym pościgom z policją oddamy się natomiast, dając się „złapać” na jedną ze skrzyń-przynęt porozrzucanych po całej Fortune Valley. O tym, jak owe atrakcje zaprezentują się „w praniu” możecie się przekonać, przechodząc do sekcji 6.1. Materiały wideo, gdzie czeka na Was poświęcony im zwiastun.

Sam model jazdy ma natomiast czerpać garściami z dorobku dotychczasowych odsłon cyklu. Kluczem do sukcesu będzie zatem umiejętne korzystanie z hamulca ręcznego i podtlenku azotu – podczas driftu natomiast konieczne okaże się odpowiednie dozowanie gazem, by nie przesadzić i nie postawić auta tyłem do przodu. Jeśli graliście we wcześniejszą część serii, poczujecie się tutaj jak w domu.

Tak właśnie kończą ci, którzy zdecydują się zadrzeć z jednym z głównych bohaterów Need for Speed: Payback. Spokojnie, to się wyklepie, tu się doda nieco szpachli i będzie jak nowy! - Need for Speed: Payback – kompendium wiedzy [Aktualizacja #2: Klany i wyzwania] - wiadomość - 2017-09-28
Tak właśnie kończą ci, którzy zdecydują się zadrzeć z jednym z głównych bohaterów Need for Speed: Payback. Spokojnie, to się wyklepie, tu się doda nieco szpachli i będzie jak nowy!

Inna sprawa, że o zwycięstwie w wyścigu bądź sukcesie w ucieczce przed policją w wielu przypadkach zadecyduje również to, jak bardzo uda nam się zdemolować auto przeciwnika, z którym ostatecznie pożegnamy się, zadając mu odpowiednią ilość „obrażeń” (na przykład uderzając raz po raz w bok) lub zmuszając go do wyjątkowo silnego „dzwonu” – ot, choćby poprzez popchnięcie go do czołowego zderzenia ze ścianą.

3. Tryb multiplayer

W Need for Speed: Payback będziemy się bawić w pojedynkę albo w towarzystwie innych graczy. O przygotowanym przez twórców trybie multiplayer na ten moment nie wiemy niestety zbyt wiele poza tym, że takowy zostanie zaimplementowany. Zapewne tegoroczne targi gamescom przyniosą nam rozwiązanie jego zagadki. Niemniej autorzy zdążyli już się pochwalić rozbudowanymi opcjami społecznościowymi – znajomych nie tylko wyzwiemy na pojedynek, lecz również zaprosimy do wspólnej jazdy po Fortune Valley.

W tym momencie warto odnotować, że w przeciwieństwie do wcześniejszej gry spod szyldu Need for Speed, Payback nie zmusi nas do stałego połączenia z Internetem. Produkcja ma nas do tego zachęcać (miejmy nadzieję, że nie będziemy na każdym kroku bombardowani komunikatami o wspaniałościach czekających na nas w „globalnej wiosce”), aczkolwiek twórcy wyciągnęli słuszne wnioski z popełnionych wcześniej błędów.

4. Kwestie techniczne

Wysokiej jakości grafika to jedna z mocniejszych stron opisywanej gry. - Need for Speed: Payback – kompendium wiedzy [Aktualizacja #2: Klany i wyzwania] - wiadomość - 2017-09-28
Wysokiej jakości grafika to jedna z mocniejszych stron opisywanej gry.

Need for Speed: Payback będzie działać w oparciu o technologię Frostbite, co po raz kolejny pozwoli deweloperom na uzyskanie wysokiej jakości oprawy graficznej. W zasadzie wszystkie jej elementy już teraz zasługują na uwagę – począwszy od dopracowanych z dbałością o detale modeli samochodów, aż po pełne szczegółów otoczenie i realistyczne, dynamiczne oświetlenie. Oto w jaki sposób przełoży się to na wymagania sprzętowe pecetowej wersji gry.

Minimalne wymagania sprzętowe

 • System operacyjny: Windows 7 (64-bit) lub nowszy
 • Procesor: Intel i3 6300 3.8GHz lub AMD FX 8150 3.6GHz
 • Pamięć RAM: 6GB
 • Napęd optyczny: DVD ROM
 • Dysk twardy: 30GB wolnego miejsca
 • Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 750 Ti, AMD Radeon HD 7850
 • Minimalna szybkość łącza internetowego: 192 KBPS

Taka konfiguracja pozwoli na zabawę w rozdzielczości 720p przy stałych 30 klatkach na sekundę.

Zalecane wymagania sprzętowe

 • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)
 • Procesor: Intel i5 4690K 3.5GHz lub AMD FX 8350 4.0GHz
 • Pamięć RAM: 8GB
 • Napęd optyczny: DVD ROM
 • Dysk twardy: 30GB wolnego miejsca
 • Karta graficzna: AMD Radeon RX 480 4GB, NVIDIA GeForce GTX 1060 4GB
 • Minimalna szybkość łącza internetowego: 512 KBPS

Taka konfiguracja pozwoli na zabawę w rozdzielczości 1080p przy stałych 60 klatkach na sekundę.

5. Ciekawostki

 • Pomimo że premiera gry odbędzie się 10 listopada, osoby korzystające z usług EA Access oraz Origin Access będą mogły zagrać w ten tytuł z kilkudniowym wyprzedzeniem, bo już 2 listopada. Ci z Was natomiast, którzy zdecydują się na zakup edycji Deluxe, nie tylko zagrają trzy dni przed światowym debiutem, lecz także otrzymają Platynową Paczkę Samochodów (w której znajdzie się Nissan 350Z oraz Ford F-150 Raptor 2016, Chevrolet Camaro SS 1967, Dodge Charger R/T 1969 i Volkswagen Golf GTI Clubsport 2016) oraz ekskluzywny, niebieski dym z opon (!).
 • Podczas targów gamescom 2017 miał miejsce nie tylko kolejny pokaz Need for Speed: Payback, lecz także prezentacja nowego modelu BMW M5. Samochód oczywiście pojawi się w grze, o czym możecie się przekonać, oglądając jeden z poniższych materiałów wideo.

6. Multimedia

6.1. Materiały wideo

Informacja pojawiła sie pierwotnie 2 sierpnia 2017, 08:49.