Wiadomość kompendia 27 lipca 2017, 19:00

autor: Góral

Call of Duty: WWII - kompendium wiedzy [Aktualizacja #3: informacje o multiplayerze]

W kolejnym kompendium wiedzy zebraliśmy informacje o Call of Duty: WWII - następnej odsłonie serii Call of Duty, której akcja tym razem rozgrywa się w czasach II wojny światowej.

Aktualizacja #3 (27 lipca 2017 roku): informacje o multiplayerze (dział 4).

Aktualizacja #2 (25 lipca 2017): informacje o trybie Nazi Zombies (dział 3).

Aktualizacja #1 (21 czerwca 2017): informacje z E3 2017 (działy 2, 4, 5.1 i 6).

1. Informacje ogólne

Spis treści:
 • 1. Informacje ogólne (1.1. Termin premiery, 1.2. Deweloper, 1.3. Oficjalna zapowiedź)
 • 2. Kampania
 • 3. Nazi Zombies
 • 4. Multiplayer (4.1. Wojna, 4.2. Dywizje)
 • 5. Inne (5.1. Beta-testy, 5.2. Zamówienia przedpremierowe)
 • 6. Multimedia

Call of Duty: WWII to kolejna odsłona serii Call of Duty. Cykl od dłuższego czasu podążał w stronę futurystycznych klimatów, ale wielu fanów domagało się powrotu do korzeni serii i konfliktów z przeszłości. Opisywana produkcja jest spełnieniem ich życzeń, gdyż jest to pierwsza od czasu Call of Duty: World at War z 2008 roku część rozgrywająca się podczas II wojny światowej.

1.1. Termin premiery

Premiera produkcji planowana jest na 3 listopada 2017 roku. Gra ukaże się na konsolach Xbox One i PlayStation 4 oraz na komputerach osobistych.

1.2. Deweloper

Gra tworzona jest przez studio Sledgehammer Games – założone w 2009 roku przez Glena Schofielda i Michaela Condreya, którzy odeszli z Visceral Games (wcześniej EA Redwood Shores). Deweloper ten znany jest fanom cyklu przede wszystkim z Call of Duty: Advanced Warfare. Firma współpracowała także z zespołem Infinity Ward przy Call of Duty: Modern Warfare 3.

1.3. Oficjalna zapowiedź

Plotki o Call of Duty: WWII pojawiły się kilka miesięcy przed oficjalną zapowiedzią, jednak dopiero w kwietniu 2017 roku firma Activision zdecydowała się zaprezentować pierwszy zwiastun i podzielić się kilkoma szczegółami. Powrót do II wojny światowej zachwycił fanów, którzy wyrazili swoją radość setkami tysięcy „lajków” pod trailerem w serwisie YouTube.

Call of Duty: WWII - kompendium wiedzy [Aktualizacja #3: informacje o multiplayerze] - ilustracja #1

2. Kampania fabularna

Call of Duty: WWII wiernie ukazuje historyczne realia z perspektywy amerykańskiego żołnierza „Reda” Danielsa, walczącego w jednym z oddziałów 1 Dywizji Piechoty (Big Red One). Oprócz niego w grze kierujemy też innym bohaterem – Robertem Zussmanem. To jednak nie wszystkie grywalne postacie, gdyż podczas zabawy wcielamy się też w przywódczynię francuskiego ruchu oporu o imieniu Rousseau.

W trakcie kampanii fabularnej odwiedzamy kilka słynnych lokacji i bierzemy udział w znanych bitwach, np. lądowaniu w Normandii, ofensywie w Ardenach czy też marszu na Berlin. Podczas walki nie odgrywamy superbohatera, którego kule się nie imają. Zamiast tego współpracujemy m.in. z kolegami z jednostki, żołnierzami brytyjskimi oraz członkami francuskiego ruchu oporu.

Rozgrywka w kampanii fabularnej trzyma się ustalonych przez serię standardów – jest więc szybko i efektownie. Pojawiły się jednak pewne nowości, czy też raczej powrót do korzeni, jak np. w przypadku regeneracji zdrowia. Nasz podopieczny nie leczy się bowiem z automatu, a musi korzystać z apteczek. Co ciekawe, gdy pozbędziemy się wszystkich, możemy wezwać na pomoc medyka, który poratuje nas opatrunkiem. Na podobnej zasadzie działa zwiadowca – wystarczy na niego popatrzeć i wcisnąć jeden z przycisków, by ten odnalazł i zaznaczył pobliskich wrogów.

3. Nazi Zombies

Jak w każdym Call of Duty z ostatnich lat, tak i w Call of Duty: WWII znajduje się przeznaczony do współpracy tryb zombie, w którym wraz z innymi graczami staramy się przetrwać kolejne fale atakujących trupów. Studio Sledgehammer Games postanowiło jednak zmienić koncepcję tej formy rozrywki, gdyż nie zawsze miała ona mroczny wydźwięk. W Infinite Warfare trafialiśmy bowiem do parku rozrywki Spaceland, gdzie czwórka aktorów walczyła z nieumarłymi nasłanymi przez zwariowanego reżysera. Żywe trupy w Black Ops III utrzymane były w klimatach noir, w Advanced Warfare nosiły egzoszkielety, a w Ghosts w ogóle zabrakło zombie – zamiast nich walczyliśmy z kosmitami. W tym przypadku jest straszniej i poważniej.

Nazi Zombies oferuje historię niepowiązaną z trybem fabularnym gry, ale osadzoną w czasach II wojny światowej. Gracze trafiają do bawarskiej wioski w Mittelburgu, z misją odzyskania skradzionych dzieł sztuki. Na miejscu okazuje się jednak, że miejscowość skrywa nie tylko utracone skarby, ale też pewną mroczną tajemnicę.

Tryb jest częściowo oparty na faktach, gdyż np. w czasie II wojny światowej i po niej działał program „Monuments, Fine Arts, and Archives”, mający na celu ochronę kultury i dzieł sztuki – stąd wyprawa na poszukiwania zaginionych dzieł sztuki. Zombie w grze też nie wzięły się znikąd, gdyż w tamtych czasach nauka bardzo się rozwinęła i prowadzone były rozmaite badania związane z atomami, fizyką i nie tylko. Deweloperzy postanowili rozwinąć ten temat, tworząc alternatywną wersję historii, w której Niemcom udało się wykorzystać wiedzę do przywrócenia sprawności układu nerwowego i ożywienia zwłok poległych żołnierzy, którzy mieli walczyć z aliantami.

Bohaterami Nazi Zombies są: złodziej Drostan Hynd (grany przez Davida Tennanta), historyczka i specjalistka od broni Olivia Durant (Elodie Yung), doktor Peter Glucksbringer Straub (Udo Kier), żołnierz i uczony Jefferson Potts (Ving Rhemes) oraz inżynier Marie Fischer (Katheryn Winnick).

4. Multiplayer

Multiplayer Call of Duty: WWII nie odbiega od tego, do czego nas przyzwyczajono i oferuje szybką akcję oraz szereg rozmaitych trybów. W odróżnieniu od kampanii fabularnej, w jego przypadku deweloperzy nie trzymają się kurczowo realiów historycznych, dając graczom swobodę m.in. w dostosowywaniu postaci. W związku z tym w zabawie wieloosobowej po stronie Państw Osi, mogą pojawić się żołnierze o czarnym kolorze skóry itd. Twórcy starali się jednak uchwycić brutalność II wojny światowej, jednocześnie zachowując rozrywkowy klimat multiplayera. Oczywiście pojawiły się pewne nowinki, w tym Kwatery (Headquarters), czyli miejsca spotkań dla 48 graczy. Jak to wszystko wygląda w akcji, obejrzycie na poniższych fragmentach rozgrywki zarejestrowanych podczas targów E3 2017.

4.1. Wojna

Jedną z największych atrakcji multiplayera Call of Duty: WWII jest nowy tryb Wojna. Zabawa polega w nim na odtwarzaniu najważniejszych bitew z II wojny światowej, w których nacieramy na wyznaczone cele, np. działa przeciwlotnicze, lub ich bronimy. Po drodze należy wykonywać dodatkowe zadania, np. naprawić most, wysadzić magazyn wroga czy bronić czołgu.

4.2. Dywizje

W grze dostępnych jest pięć dywizji, które zastąpiły tradycyjny podział na klasy postaci. Każda z nich dysponuje unikalnym treningiem bojowym i umiejętnościami. O ile drugiego określenia wyjaśniać nie trzeba, to w treningu chodzi o ulepszanie klasy poprzez granie nią. Dzięki temu z czasem zyskujemy dodatkowe możliwości. Żołnierze w Call of Duty: WWII należą do następujących kategorii:

 • Opancerzona – jednostki o dużej sile ognia. Umiejętnością tych wojaków jest możliwość rozstawienia karabinu maszynowego. Trening wpływa ochronę od obrażeń zadawanych przez ogień i materiały wybuchowe.
 • Góra – żołnierze specjalizujący się w skradaniu i strzelaniu z dużych odległości. Podczas posyłania kul w stronę wroga potrafią niejako odizolować się od otoczenia, uzyskując wspomaganie celowania. Dzięki treningowi poruszają się ciszej i stają się niewidzialni dla zwiadu lotniczego.
 • Powietrzna – dzielni wojownicy walczący w pierwszej linii. Sprawdzają się podczas przejmowania i utrzymywania obiektów. Ich umiejętność zapobiega wyświetlaniu się na mapie przeciwników miejsc wystrzałów, ale za to redukuje zasięg broni. Trening zwiększa dystans pokonywany podczas sprintu, jego szybkość, a także pozwala sprawniej pokonywać przeszkody.
 • Piechota – uniwersalni żołnierze, z dużymi umiejętnościami strzeleckimi. Potrafią korzystać z bagnetu, a trening umożliwia im dodawanie elementów do broni głównej. Ponadto mogą nosić więcej magazynków i poruszać się szybciej podczas celowania.
 • Ekspedycyjna – taktyczne postaci przeznaczone do walki na krótkim dystansie, infiltracji oraz używania materiałów wybuchowych. Posiadają specjalne naboje do strzelby, podpalające wrogów. Trening pozwala im szybciej i dalej rzucać zaopatrzeniem, także podczas sprintu. Ponadto umożliwia odzyskiwanie zaopatrzenia z ciał pokonanych wrogów.

5. Inne

5.1. Beta-testy

Beta-testy multiplayera zostaną przeprowadzone w dniach 25-28 sierpnia na konsoli PlayStation 4 i 1-4 września na Xboksie One oraz komputerach osobistych. Gwarantowany udział w zabawie mają osoby składające zamówienia przedpremierowe. Otrzymany kod należy wpisać w tym miejscu.

5.2. Zamówienia przedpremierowe

Gra dostępna jest w przedsprzedaży na konsolach Xbox One i PlayStation 4 oraz na PC-tach. W ramach cyfrowej dystrybucji dostępne są dwie wersje – standardowa oraz Deluxe. Druga z wymienionych, oprócz oczywiście samej produkcji, zawiera też karnet sezonowy. Nie wiadomo jeszcze, jakie dodatki ukażą się po premierze Call of Duty: WWII, ale śmiało można zakładać, że będą to paczki map oraz nowych rozdziałów do trybu zombie.

Call of Duty: WWII - kompendium wiedzy [Aktualizacja #3: informacje o multiplayerze] - ilustracja #2

6. Multimedia

Call of Duty: WWII - kompendium wiedzy [Aktualizacja #3: informacje o multiplayerze] - ilustracja #3

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.

Informacja pojawiła sie pierwotnie 9 maja 2017, 16:12.