Wiadomość gry na świecie 3 maja 2017, 11:30

autor: AlexB

DayZ zmierza w kierunku wersji beta

DayZ, czyli znany survival od studia Bohemia Interactive, już wkrótce wyjdzie z fazy alfa. Deweloperzy pracują nad aktualizacją .63, która sprawi, że tytuł zadebiutuje jako beta. Dokładna data premiery patcha nie jest jednak znana.

DAYZ W SKRÓCIE:
  • samodzielna, komercyjna wersja popularnej modyfikacji do gry ArmA II;
  • zadaniem graczy jest przetrwanie w świecie opanowanym przez zombie;
  • producent: Bohemia Interactive Studio;
  • od grudnia 2013 roku wersja alfa tytułu znajduje się w Steam Early Access;
  • twórcy pracują obecnie nad aktualizacjami .62 oraz .63. Ta druga wprowadzi tytuł w fazę beta.

DayZ to gra, która niemalże obrosła legendą. Zaczynała jako mod do ArmA II autorstwa Deana Halla, w którym zadaniem graczy było przetrwanie w niewielkim postradzieckim państwie, Czarnorusi, zniszczonym przez apokalipsę zombie. Dzieło Halla szybko stało się niezwykle popularne wśród graczy, co zwróciło uwagę włodarzy studia Bohemia Interactive, twórców między innymi serii ArmA, którzy zdecydowali się na zatrudnienie Nowozelandczyka i wydanie DayZ jako samodzielnego tytułu. W grudniu 2013 roku gra pojawiła się na platformie Steam we wczesnej wersji alfa w ramach programu Steam Early Access. Od tamtego czasu produkcji tej udało się zgromadzić zarówno oddane grono fanów, jak i przeciwników, którzy wciąż zarzucają deweloperom opieszałość w wydawaniu aktualizacji. Nie da się ukryć, że dzieło studia Bohemia Interactive wciąż jest dalekie od ukończenia i mnóstwo obiecanych elementów nadal nie zostało w nim zaimplementowanych. Z tego powodu DayZ stało się obiektem częstych żartów ze strony graczy i mediów branżowych. Wszyscy zniecierpliwieni przedłużającym się procesem produkcyjnym DayZ mogą mieć jednak pewne powody do zadowolenia. W ostatnim oficjalnym raporcie umieszczonym na blogu gry twórcy zapewnili, że po ponad trzech latach alfy pracują nad aktualizacją, która wprowadzi tytuł w wersję beta.

DayZ powoli zmierza w kierunku wersji beta. - DayZ zmierza w kierunku wersji beta - wiadomość - 2017-05-05
DayZ powoli zmierza w kierunku wersji beta.

Aktualizacja ta, nad którą pracuje większa część zespołu deweloperskiego, będzie miała numer .63. Ma ona między innymi ulepszyć animacje i efekty graficzne oraz dźwiękowe, wyeliminować mnóstwo błędów, poprawić AI oraz udoskonalić interfejs. Pełną listę zmian możecie znaleźć tutaj. Niestety, nie wiadomo dokładnie, kiedy patch .63 trafi do graczy. Zanim to nastąpi, swoją premierę będzie miała aktualizacja .62, nad którą pracuje mniejszy zespół. Wprowadzi ona kilka pomniejszych zmian oraz naprawi poważniejsze znane bugi. Początkowo planowano ją wypuścić w drugim tygodniu kwietnia, lecz z powodu przesunięcia większości deweloperów do prac nad łatką .63 jej debiut został przełożony.

W oczekiwaniu na kolejną aktualizację… - DayZ zmierza w kierunku wersji beta - wiadomość - 2017-05-05
W oczekiwaniu na kolejną aktualizację…

Wszystko wydaje się zatem zmierzać w dobrym kierunku dla twórców DayZ. Pytanie tylko, czy tytuł po premierze wersji beta będzie w stanie przyciągnąć nowych graczy i sprowadzić z powrotem tych, którzy znudzeni „ciągłą alfą” stracili zaufanie do Czechów? Pojawiło się bowiem mnóstwo gier survivalowych, takich jak H1Z1 czy Rust, które obecnie znajdują się dużo wyżej (via Steam Charts), jeśli chodzi o liczbę graczy, na Steam od dzieła studia Bohemia Interactive.

DayZ zwiastun na premierę

DayZ zwiastun na premierę [1:27]

Zwiastun na premierę wersji alfa samodzielnej wersji moda DayZ, bazującego na engine gry Arma II. Gracze starają się pozostać żywymi w czasie apokalipsy zombie i mogą eksplorować teren o wielkości 230 kilometrów kwadratowych.

DayZ jest dostępne obecnie wyłącznie na PC w ramach wczesnego dostępu. Nie jest znana data premiery pełnej wersji. W planach jest również wydanie gry na konsole – Xboksa One oraz PlayStation 4.

DayZ zmierza w kierunku wersji beta - ilustracja #4

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze
03.05.2017 11:32
1
Aro PL
10
Centurion

Nie to nie możliwe... Czyżby legendarny przedstawiciel Wczesnego Dostępu zmierzał ku premierze? Oby tak bo ta gra jest zawsze podawana jako największy przekręt tej usługi.

03.05.2017 11:32
8
odpowiedz
XTheMichalX
14
Obsługa Specjalna

XDDD dopiero teraz ? To na pełną wersję będziemy czekać z 6 lat.

03.05.2017 11:36
6
odpowiedz
1 odpowiedź
Starcall
7
Pretorianin

Musiał wyjść PUGB żeby H1Z1 i DayZ się obudziło...

05.05.2017 12:20
Aro PL
10
Centurion

Nie wiem co w tej grze niby takiego szczególnego od kolejny zbugowany syf z wczesnego dostępu. Jak robić grę z wczesnym dostępem pokazują np. The Long Dark lub Empyrion - Galactic Survival gdzie te produkcje już od samego początku były bardzo dopracowane a teraz wraz z każdą aktualizacją nabierają coraz więcej rumieńców.

03.05.2017 13:03
5
odpowiedz
topyrz
42
pogodnik duchnik

5 lat w produkcji. 4 lata we wczesnym dostępie. I dopiero beta? Znając życie, pewnie tym od alpha będzie się różniła, że nalepkę beta dostanie. Wstydu nie mają...

03.05.2017 13:37
2
odpowiedz
sebogothic
95
Senator

Gra wyjdzie w czasie, kiedy szał na zombie już dawno minął.

03.05.2017 14:15
2
odpowiedz
Bezi2598
70
Legend

Aktualizacja ta, nad którą pracuje większa część zespołu deweloperskiego, będzie miała numer .63. Ma ona między innymi ulepszyć animacje i efekty graficzne oraz dźwiękowe, wyeliminować mnóstwo błędów, poprawić AI oraz udoskonalić interfejs

Mam wrażenie, że co pół roku wypuszczają taką samą aktualizację.

03.05.2017 15:14
odpowiedz
Sebastian_DamnGoodGamer
3
Chorąży

dayXD

03.05.2017 15:41
1
odpowiedz
Hioziv
6
Centurion

Gra która na siebie zarobiła, nie musi już "wychodzić".

Cel twórców osiągnięty, na resztę mają wywalone.

post wyedytowany przez Hioziv 2017-05-03 15:41:55
03.05.2017 17:28
odpowiedz
adam0080
16
Legionista

Co nam po wersji beta skoro to tylko nazwa, a z tego co się orientuję to aktualizacje które tam wypuszczają to tylko naprawianie błędów.. To chyba tylko źle, że tytuł który po naprawieniu błędów i wprowadzeniu kilku niezbyt dużych rzeczy (jak na 4 lata) wchodzi w fazę beta i jest bliższy ukończenia. Nawet jak wyjdzie na XOne to chyba nie kupię

03.05.2017 17:29
1
odpowiedz
wwad
39
Konsul

Ta gra się zestarzała od tego procesu developerskiego człowiek pograł w nowsze projekty które rozwinęły znacząco ten gatunek gier i ja nie wiem czy dam radę w to grać próbowałem z 2 miesiące temu ale tam przez 20min nic się żywcem nie dzieje ani nigdzie się nie dojdzie postać się wlecze a nie chodzi, drop jest tak tandetny że nic nigdzie nie ma to nie gra z tej epoki. Moim zdaniem niestety na tej grze zmarnowałem te 70zł i tyle.

03.05.2017 23:11
1
odpowiedz
Rozbo12
13
Pretorianin

Za 4 lata pewnie wyjdzie jakaś wersja charlie, za kolejne 4 wersja delta i może przy dobrych wiatrach jeszcze w tym wieku zagramy w pełną wersję :)

05.05.2017 14:22
odpowiedz
eglume
50
Konsul

Jak dla mnie każda gra z gatunku "Survival" z Early Accessu powinna mieć nałożone dodatkowe restrykcje
roadmap powinien być przedstawiony z najmniejszymi szczegółami a w przypadku braku dotrzymania terminów -/+ 1 miesiąc każdy kto kupił grę powinien mieć dożywotnią możliwość refundu nawet w przypadku rozegrania 5000h

05.05.2017 14:30
odpowiedz
blacKomedY
1
Chorąży

Powinni zmienić nazwę na NoDayZ.

05.05.2017 17:03
odpowiedz
EndrjuRP
4
Junior

Idealny przykład tego, jak ludzie łapią się na obiecanki twórców przy early access. Nie będę ukrywał, że też dałem się złapać. Hype na początku był tak duży, że nie mogłem po prostu zignorować tego tytułu, zwłaszcza po tym, ile dobrych recenzji nasłuchałem się o modzie do Army II. Mimo powolnego tempa prac - jeszcze jakiś czas temu - wierzyłem, że produkcje uda się ukończyć, ale teraz zupełnie sobie tego nie wyobrażam, gra ma przestarzały silnik, jest strasznie toporna, jeżeli chodzi o fizykę (i wszystko inne) w porównaniu do innych gier. Debiut DayZ w "ea" był lekcją przede wszystkim dla developerów, którzy ze swoimi produkcjami idą w ślady twórców DayZ - obiecują, doją kasę, a że ludzie to kupują, to mogą prace całkowicie porzucić bądź mocno spowolnić. Nie chce mi się wierzyć, że PUBG zostanie ukończone.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze