Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 28 grudnia 2016, 18:54

autor: Adrian Werner

Najlepsze mobilne przygodówki 2016 roku

W szóstym i ostatnim odcinku naszego cyklu podsumowującego mijający rok omawiamy najlepsze naszym zdaniem mobilne przygodówki ostatnich dwunastu miesięcy.

Doszliśmy do końca naszego podsumowania roku 2016. W ostatnich dniach omówiliśmy najlepsze naszym zdaniem gry wyścigowe, logiczne, akcji, RPG oraz strategiczne minionych dwunastu miesięcy. Cykl postanowiliśmy zakończyć przygodówkami.

Samorost 3

Zaczynamy od Samorost 3, czyli  najnowsza produkcja zespołu, który dał nam takie przeboje jak Botanicula czy Machinarium. W grze znany z poprzednich odsłon kosmita udaje się na wyprawę w celu odkrycia pochodzenia swojego magicznego fletu. Podczas zabawy mamy okazję odwiedzić dziewięć różnorodnych światów gęsto zapełnionych pomysłowymi zagadkami. Każdy ekran jest tutaj odrębnym wyzwaniem logicznym, wymagającym odpowiedniego manipulowania otoczeniem.

Łamigłówki potrafią być trudne, ale zawsze pozostają w pełni logiczne. Do tego Samorost 3 jest przepięknie wykonane, oferując bajkową grafikę łączącą elementy pochodzące z przerobionych zdjęć z kreskówkowymi obiektami. Daje to nietypową mieszankę, która robi imponujące wrażenie, zwłaszcza na tabletach.

Recenzja gry Samorost 3 - baśniowa podróż przez obrazy i dźwięki

Love You To Bits w App Store (17 PLN)

Love You To Bits w Google Play (16 PLN)

Day of the Tentacle Remastered

Na liście nie mogło zabraknąć również Day of the Tentacle Remastered. Jest to bowiem odświeżona wersja prawdziwego klasyka, który powszechnie uznawany jest za jedną z najlepszych przygodówek w historii. To tutaj po raz pierwszy rolę głównych projektantów odegrali legendarni Tim Schafer oraz Dave Grossman i w opinii fanów gatunku do dzisiaj jest to jedno z ich największych osiągnięć.

Fabularnie produkcja jest kontynuacją Maniac Manion, ale znajomość tej gry nie jest wymagana do zabawy. Fabuła obraca się wokół Fioletowej Macki, czyli zmutowanego botanicznego potwora wyhodowanego przez szalonego naukowca. Przez wiele las roślina była potulna, ale po wypiciu toksycznych ścieków przechodzi metamorfozę, zwiększając swoje rozmiary i inteligencję oraz nabierając ochoty na przejęcie władzy nad światem.

Największą zaletą Day of the Tentacle Remastered jest wspaniały scenariusz. Jest on niesamowicie zabawny i sprytny oraz po brzegi wypełniony godnymi zapamiętania kwestiami dialogowymi. Twórcy nie potraktowali również po macoszemu rozgrywki. Zagadek jest tu od groma i większość z nich jest bardzo trudna. W zamian za wysiłek włożony w rozwiązywanie łamigłówek otrzymujemy jednak wielką satysfakcję z pokonania tak dużych wyzwań.

Recenzja gry Day of the Tentacle: Remastered - wielki powrót legendy

Day of the Tentacle Remastered w App Store (22 PLN)

 

Steins;Gate

Tworząc te listy staraliśmy się, aby nie tylko zawierały one wyśmienite gry, ale aby cechowała je również duża różnorodność, tak aby każdy w naszych rekomendacjach znaleźć coś dla siebie. W tym zestawieniu poleciliśmy już produkcję nastawioną głównie na zagadki (Love You To Bits), jak również taką, która w równym stopniu koncentruje się na scenariuszu i łamigłówkach (Day of the Tentacle Remastered). Jako trzecią pozycję postanowiliśmy więc wskazać tytuł, który stawia wyłącznie na fabułę.

Steins;Gate to konwersja jednej z najsłynniejszych gier typu visual novel. Pod względem mechaniki jest to dosyć standardowy przedstawiciel gatunku. Zabawa sprowadza się więc głównie do śledzenia opowieści i podejmowania w istotnych momentach decyzji. Wybory te mają olbrzymi wpływ na dalszy rozwój historii, ostatecznie prowadząc ją na jedną z kilku alternatywnych ścieżek. Jak zwykle w tym gatunku bywa, siłą produkcji jest scenariusz. Fabuła obraca się wokół podróży w czasie i zachwyca doskonale zarysowanymi postaciami, inteligentnymi wątkami oraz autentycznie szokującymi zwrotami akcji. Do tego, co jest dosyć rzadkie, każda ścieżka jest wyśmienita, więc całość warto przejść kilkukrotnie.

Niestety, z jakiegoś powodu anglojęzyczna wersja Steins;Gate ukazała się wyłącznie na iOS. Natomiast użytkownicy Androida mogą kupić tylko wydanie japońskie. Tutaj jednak na pomoc przychodzi otwartość systemu firmy Google. Po zakupieniu gry możemy bowiem ręcznie zaaplikować nieoficjalnego fanowskiego patcha tłumaczące całą produkcję na język Szekspira.

Steins;Gate w App Store (110 PLN)

Steins;Gate w Google Play (darmowe demo, pełna wersja odblokowywana jednorazową mikropłatnością)

Strona fanowskiego tłumaczenia

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej